Προς το περιεχόμενο

Εντελώς εκτός ελέγχου οι πραγματικές τιμές των καρτών γραφικών της Nvidia και της AMD


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Herald είπε

Κάποιος που έχει διαθέσιμο εισόδημα να αγοράζει ότι του κάνει κέφι σε ότι τιμή του κάνει κέφι είναι κορόιδο. Εσύ που δεν έχεις είσαι ο έξυπνος. Ντάξει 😛 

Το 99,9% που παίζει παιχνίδια δεν νομίζω να είναι από τη μεριά που τα χουν. Αυτοί που μπορούν να αγοράσουν ότι θέλουν και σε ότι τιμή θέλουν να είσαι σίγουρος ότι δεν ασχολούνται καν με αυτό το άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tpapa είπε

Το 99,9% που παίζει παιχνίδια δεν νομίζω να είναι από τη μεριά που τα χουν. Αυτοί που μπορούν να αγοράσουν ότι θέλουν και σε ότι τιμή θέλουν να είσαι σίγουρος ότι δεν ασχολούνται καν με αυτό το άθλημα.

Εγώ αγόρασα 3090 και παίζω παιχνίδια πάντως 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

καπιταλισμος και ελευθερη οικονομια λεγετε........welcome to the real world!

Αλλο τα οικονομικα συστηματα , και αλλο η αηθης συμπεριφορα  των εν λογω εταιρειων , αλλο επιχειρηση και αλλο μαυραγοριτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Αλλο τα οικονομικα συστηματα , και αλλο η αηθης συμπεριφορα  των εν λογω εταιρειων , αλλο επιχειρηση και αλλο μαυραγοριτης

Αν τώρα υπαρχή μικρή πιθανότητα να βρει κάποιος GPU, τότε στην περιπτώσει που οι τιμές γυρισουν στα περσινά επίπεδα τότε η εύρεση GPU θα γίνεται ακατόρθωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, makridis said:

Όχι φίλε μου. Αυτό που δεν αναγνωρίζεις ως "φυσιολογικό" λέγεται msrp ή αλλιώς προτεινόμενη τιμής λιανικής πώλησης. Ως ιδιώτης είναι παράνομο να πουλάς κάτι σε τιμή μεγαλύτερη της αξίας αγοράς χωρίς να φορολογείσαι.

οχι φιλε μου. ως ιδιωτης ειναι παρανομο να πουλας κατι. τελεια. χρειαζεσαι αδεια. αρα η πωληση μεταχειρισμενου ειναι παρανομη και εν πασει περιπτωσει πρεπει να κοψεις φορο. το σε τι τιμη θα το πουλησεις ειναι ασχετο. δηλαδη αν σου πουλησω την 1080τι μου στα 1300 ευρω και σου κοψω και αλλα 200 ευρω φπα ειναι οκ?

11 hours ago, kyr123 said:

Στο μονοπώλιο τους πατάνε φίλε.2 εταιρίες είναι στον κόσμο.Δεν έχει άλλες.Τι θα κάνει ο gamer για να τους τιμωρήσει?Θα πάρει από άλλη εταιρία που δεν υπάρχει η θα σταματήσει το gaming?

"μονοπώλιο"

"2 εταιρίες"

"2"

"ΔΥΟ"

"ΔΥΟ"

καποιοι μαλλον δεν ξερουν ελληνικα

10 hours ago, ff7lucas said:

νομίζω πάνω από την προτεινόμενη τιμή πώλησης είσαι μαυραγορίτης

και αν η τιμη πωλησης αφορα προιοντα σε ελλειψη?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Βρες μου σε ποιόν νομο στην Ελλάδα η πρακτική της άτυπης μεταπώλησης σε μια τιμή είναι παράνομη. Τελείως διαφορετικό ζήτημα το ότι εσένα δεν σου αρέσει επειδή σε τσούζει.

Ο νόμος σκοπό έχει να προστατεύει το θεσμό και την ιδέα. Αν εσύ προφασιστείς "παρανομία" την ελεύθερη ανταλλαγή αγαθών μεταξύ ιδιωτών για τις κάρτες γραφικών μπορεί αύριο κάποιος άλλος με την ίδια ευκολία να προφασιστεί τα ίδια για την ανταλλαγή μεταξύ ιδιωτών για αμάξια. Τότε όμως αν εσύ θες να πουλήσεις το αυτοκίνητο σου τι γίνεται;

Ξεκολλάτε από τις φούσκες σας μερικοί. Στην τελική κάρτες γραφικών είναι. Δεν είναι φαΐ να πεις θα πεινάσουμε όλοι. Έλεος.

Άνοιξε επιχείρηση εσύ στο σπίτι σου, χωρίς εταιρικό αφμ, με απόδειξη ιδιώτη στα 300 και τιμής αφορολόγητης μεταπώλησης στα 1500...και όταν θα σου σκάσει το σδοε, να τους πεις να ξεκολλήσουν από τη φούσκα τους.

11 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο, αν υπάρχει κάποιο λινκ παρακαλώ

απλά θα περάσει σε κονσόλα με όποια υποβάθμιση ή θα παραμείνει με την ίδια κάρτα για κάποια χρόνια, θα τα καταφέρει να ανταπεξέλθει στο σκληρό και αδυσώπητο χτύπημα της μοίρας....τα γραφικά δεν κάνουν το παιχνίδι, αν είναι καλό σε low 720p και 30fps παίζεις και ευχαριστιέσαι

Μια ερώτηση σε οποιοδήποτε τμήμα του σδοε, θα σου απαντήσουν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makridis είπε

Άνοιξε επιχείρηση εσύ στο σπίτι σου, χωρίς εταιρικό αφμ, με απόδειξη ιδιώτη στα 300 και τιμής αφορολόγητης μεταπώλησης στα 1500...και όταν θα σου σκάσει το σδοε, να τους πεις να ξεκολλήσουν από τη φούσκα τους.

Μαρέσει που επιμένεις ενώ έχεις άδικο :P Σωραίος, μόνο στην Ελλάδα αυτά.

34 λεπτά πριν, dieksodo είπε

οχι φιλε μου. ως ιδιωτης ειναι παρανομο να πουλας κατι. τελεια. χρειαζεσαι αδεια. αρα η πωληση μεταχειρισμενου ειναι παρανομη και εν πασει περιπτωσει πρεπει να κοψεις φορο

Πιό λάθος πεθαίνεις. :P 

ΦΠΑ δεν γίνεται να μπεί εις διπλούν btw, σε προιόν που αγοράζει ιδιώτης ΔΕΝ γίνεται να ξαναμπεί ΦΠΑ μιας και μιλάμε για μεταχειρισμένο προιόν. Και προφανώς δεν απαγορεύεται αν πουλάς σαν ιδιώτης. Έχεις ακούσει για πωλήσεις αυτοκινήτων / σπιτιών κλπα? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, dieksodo είπε

οχι φιλε μου. ως ιδιωτης ειναι παρανομο να πουλας κατι. τελεια. χρειαζεσαι αδεια. αρα η πωληση μεταχειρισμενου ειναι παρανομη και εν πασει περιπτωσει πρεπει να κοψεις φορο. το σε τι τιμη θα το πουλησεις ειναι ασχετο. δηλαδη αν σου πουλησω την 1080τι μου στα 1300 ευρω και σου κοψω και αλλα 200 ευρω φπα ειναι οκ?

"μονοπώλιο"

"2 εταιρίες"

"2"

"ΔΥΟ"

"ΔΥΟ"

καποιοι μαλλον δεν ξερουν ελληνικα

και αν η τιμη πωλησης αφορα προιοντα σε ελλειψη?

Δεν είπα αυτό ρε συ. Μιλάμε για το σενάριο όπου έχεις αγοράσει κάτι 100 ευρώ και έχεις πληρώσει το φόρο για αυτό (που αποτυπώνεται στη απόδειξη λιανικής) και πας και το μεταπωλείς 200 ευρώ. Δημιουργείται ένα αφορολόγητο gap της τάξης των 100 ευρώ. Αυτό είναι έσοδο που δεν το δηλώνεις πουθενά, άρα και παρόνομο.

Επεξ/σία από makridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makridis είπε

Δεν είπα αυτό ρε συ. Μιλάμε για το σενάριο όπου έχεις αγοράσει κάτι 100 ευρώ και έχεις πληρώσει το φόρο για αυτό (που αποτυπώνεται στη απόδειξη λιανικής) και πας και το μεταπωλείς 200 ευρώ. Δημιουργείται ένα αφορολόγητο gap της τάξης των 100 ευρώ. Αυτό είναι έσοδο που δεν το δηλώνεις πουθενά, άρα και παρόνομο.

ΤΣΟΥ. Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που λές.  
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Μαρέσει που επιμένεις ενώ έχεις άδικο :P Σωραίος, μόνο στην Ελλάδα αυτά.

Πιό λάθος πεθαίνεις. :P 

ΦΠΑ δεν γίνεται να μπεί εις διπλούν btw, σε προιόν που αγοράζει ιδιώτης ΔΕΝ γίνεται να ξαναμπεί ΦΠΑ μιας και μιλάμε για μεταχειρισμένο προιόν. Και προφανώς δεν απαγορεύεται αν πουλάς σαν ιδιώτης. Έχεις ακούσει για πωλήσεις αυτοκινήτων / σπιτιών κλπα? :P 

Έσοδο που δεν δηλώνεται = παράνομο. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί περί αυτού.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makridis είπε

Έσοδο που δεν δηλώνεται = παράνομο. Δεν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί περί αυτού.

Υπάρχει κάτι να ειπώθει. Οτι είσαι λάθος ;) 

Λογιστής είμαι, κάτι παραπάνω από έσενα ξέρω. Σταμάτα να επιμένεις και να γεμίζεις το Internet παραπληρόφορηση για πράματα που δεν γνωρίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...