Προς το περιεχόμενο

Τριπλάσιες πωλήσεις για το Samsung Galaxy S21 στις ΗΠΑ σε σύγκριση με πέρυσι


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Samsung Galaxy S21 κοστίζει $200 φθηνότερα κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η νοτιοκορεάτικη εταιρία να δει σημαντικές αυξήσεις στις πωλήσεις της.

Όπως αποδεικνύεται, μια πτώση στην τιμή είναι ένας καλός τρόπος για να αυξήσει μια εταιρία τις πωλήσεις της. Η ιστοσελίδα SamMobile αναφέρει πως η ανάλυση των πωλήσεων Galaxy S21 για τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας στις ΗΠΑ δείχνει τριπλάσιες πωλήσεις σε σύγκριση με την περσινή χρονιά και το προηγούμενο μοντέλο.

Η σειρά Galaxy S20 κυκλοφόρησε πέρυσι με προτεινόμενη λιανική τιμή στις ΗΠΑ $1000 για το βασικό μοντέλο, 1200$ για το S20 Plus και $1400 για το S20 Ultra. Φέτος, η Samsung «έριξε» κατά $200 τις τιμές της σε όλη τη γκάμα Galaxy S, κάνοντας διαθέσιμο το βασικό μοντέλο στα $800, το Plus στα $1000 και το Ultra στα $1200. Επιπλέον, η νοτιοκορεάτικη εταιρία ήταν πιο επιθετική στις πτώσεις τιμών, ακόμη και από τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας.

Παρόμοιες αναφορές σχετικά με την αύξηση των πωλήσεων S21 έχουν υπάρξει και στη Νότια Κορέα. Οι πωλήσεις S21 έχουν αυξηθεί 1,5 με 2 φορές, καθιστώντας το S21 τη δημοφιλέστερη συσκευή Samsung από την κυκλοφορία του Galaxy S8 το 2017. Η Samsung UK καταγράφει επίσης καλές πωλήσεις. Η Strategy Analytics, η εταιρία που έκανε την ανάλυση πωλήσεων για τις ΗΠΑ, σημειώνει ότι οι χρήστες συνεχίζουν να προτιμούν τα πιο ακριβά τηλέφωνα, καθώς το Galaxy S21 Ultra των $1200 αντιπροσωπεύει το 40% των πωλήσεων της Samsung.

Οι παραπάνω αριθμοί καλύπτουν μόνο τον πρώτο μήνα κυκλοφορίας, αλλά είναι ένα καλό σημάδι για τη ναυαρχίδα της Samsung. Η νοτιοκορεάτικη εταιρία φαίνεται πως άρχισε να δίνει μεγαλύτερη σημασία στο κόστος των συσκευών της, κάτι που για την ώρα μεταφράζεται σε επιτυχία.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα περίμενα απειραπλασιες πωλήσεις.

Αφού πέρυσι δεν υπηρχε s21 για να πουλάει..

PS:Ναι διάβασα μόνο τον τίτλο

Επεξ/σία από Yeroplatanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Yeroplatanos είπε

Θα περίμενα απειραπλασιες πωλήσεις.

Αφού πέρυσι δεν υπηρχε s21 για να πουλάει..

PS:Ναι διάβασα μόνο τον τίτλο

Το πιασα το αστείο!!! χεχεχε!!! Καλό!!! ;)

Είμαι 1000% σίγουρος ότι δεν το ανέβασε η τιμή αλλά η διαφήμιση και το έξυπνο marketing. Το να πιστεύει κάποιος ότι επειδή κάνει 200 ντάλαρς λιγότερο το προτίμησε ο κόσμος είναι σαν να βγάζει ένα σούπερ μάρκετ προσφορά με κοτόπουλο το κιλό -5% έκπτωση για μένα. Αν χρειάζεσαι κοτόπουλο θα αγοράσεις κοτόπουλο σε ότι λογική τιμή και να είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι ούτε θέμα τιμής είναι ούτε τίποτα. Είναι θέμα ότι φτιάξανε επιτέλους ένα exynos της προκοπής να μη ρουφάει τη μπαταρία σαν νυχτερίδα το αίμα και αυτό περίμενε χρόνια ο κόσμος απ τη Samsung!!! 

Welcome to the world Samsung!!!!! 

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, donakos83 είπε

Εγώ νομίζω ότι ούτε θέμα τιμής είναι ούτε τίποτα. Είναι θέμα ότι φτιάξανε επιτέλους ένα exynos της προκοπής να μη ρουφάει τη μπαταρία σαν νυχτερίδα το αίμα και αυτό περίμενε χρόνια ο κόσμος απ τη Samsung!!! 

Welcome to the world Samsung!!!!! 

Δεν νομίζω οτι το 90% του κόσμου ξέρει τι είναι exynos in the first place

  • Like 14
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, donakos83 είπε

Εγώ νομίζω ότι ούτε θέμα τιμής είναι ούτε τίποτα. Είναι θέμα ότι φτιάξανε επιτέλους ένα exynos της προκοπής να μη ρουφάει τη μπαταρία σαν νυχτερίδα το αίμα και αυτό περίμενε χρόνια ο κόσμος απ τη Samsung!!! 

Welcome to the world Samsung!!!!! 

Snapdragon φοράνε τα αμερικάνικα

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό θα ήταν και από την στιγμή που δεν προέρχεται από τον κατασκευαστή, άρα άμεση διαφήμιση, αλλά από κάτι ανεξάρτητο και δημοσιογραφικό να δίνονται και κάποιοι αριθμοί έστω για το ξεκάρφωμα για να μην θεωρηθεί έμμεση διαφήμιση... άλλο από 10.000 στις 25.000 και άλλο από 20.000.000 στις 35.000.000 συσκευές...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, mants118 είπε

Το πιασα το αστείο!!! χεχεχε!!! Καλό!!! ;)

Είμαι 1000% σίγουρος ότι δεν το ανέβασε η τιμή αλλά η διαφήμιση και το έξυπνο marketing. Το να πιστεύει κάποιος ότι επειδή κάνει 200 ντάλαρς λιγότερο το προτίμησε ο κόσμος είναι σαν να βγάζει ένα σούπερ μάρκετ προσφορά με κοτόπουλο το κιλό -5% έκπτωση για μένα. Αν χρειάζεσαι κοτόπουλο θα αγοράσεις κοτόπουλο σε ότι λογική τιμή και να είναι!

Μάλλον μπερδεύτηκες η δεν ξέρεις πως δουλεύει η αγορά! 
Πάμε λοιπόν, πάρε κομπιουτεράκι και άρχισε να υπολογίζεις τα ποσοστά που κατέβασε η Samsung στο κινητό +-= δεν βγαίνει τα 5% που θέλεις με τίποτα! 
Πάμε τώρα στην αγορά.. εδώ ο κόσμος κοιτάει πιο βενζινάδικο έχει την βενζίνη μισό λεπτό πιο κάτω το οποίο είναι λιγότερο από 0.1%. 
Αν θέλεις να πάμε για το κοτόπουλο τώρα που λες στο 5% αν το βάλουν διαφήμιση στην τηλεόραση την άλλη μέρα στο σούπερ μάρκετ δεν βρίσκεις ούτε πούπουλο. 
οποτε πίστεψε με ναι το 10% σε μια κινητή συσκευή θα της φέρει πολύ καλύτερα πωλήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή ότι ευθύνονται τα 200 ευρώ, όποιος πάει σε τέτοιες τιμές δεν κοιτάει αν κάτι κάνει 800 ή 1000. Απλά το S21 είναι η μεγαλυτερη αναβάθμιση που έχει κάνει η Samsung τα τελευταία χρόνια, τα έχει βελτιώσει όλα. Δεν μπορεί να συγκριθεί με τα προβλήματα που είχε το s20  ούτε και το  note 20

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

αμα δεν έχεις σαπιοexynos πουλάς κάτι παραπάνω.

Ο exynos 2100 εχει μειώσει πολυ τη διαφορα με τον snapdragon κι προβληματα με μπαταρια και θερμοκρασιες δεν υπάρχουν πλεον

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Macosj είπε

Δηλαδή ότι ευθύνονται τα 200 ευρώ, όποιος πάει σε τέτοιες τιμές δεν κοιτάει αν κάτι κάνει 800 ή 1000. Απλά το S21 είναι η μεγαλυτερη αναβάθμιση που έχει κάνει η Samsung τα τελευταία χρόνια, τα έχει βελτιώσει όλα. Δεν μπορεί να συγκριθεί με τα προβλήματα που είχε το s20  ούτε και το  note 20

Είναι καλή δικαιολογία πάντως για να βγάλεις τον φορτιστή. Αλλά για πες τι προβλήματα είχαν τα 20αρια γιατί την έχω κάνει από την σαμυ από την σειρά 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά ρίχνεις τα specs τoυ απλού και του Plus στα σημεία σε σχέση με πέρυσι, αφαιρείς και τον φορτιστή και έτοιμη η διαφορά.

Επεξ/σία από TechManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...