Προς το περιεχόμενο

Τριπλάσιες πωλήσεις για το Samsung Galaxy S21 στις ΗΠΑ σε σύγκριση με πέρυσι


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Vasilisxd είπε

Χεστήκανε οι Αμερικάνοι για 200$ , εμείς τι κάνουμε που η επίσημη εισαγωγή του είναι στα 1100€ με τον Exynos ! 

Που τα είδες τα 1100; 🤔

899€ είναι η λιανικη τιμή του s21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, morgan21 είπε

Μάλλον μπερδεύτηκες η δεν ξέρεις πως δουλεύει η αγορά! 
Πάμε λοιπόν, πάρε κομπιουτεράκι και άρχισε να υπολογίζεις τα ποσοστά που κατέβασε η Samsung στο κινητό +-= δεν βγαίνει τα 5% που θέλεις με τίποτα! 
Πάμε τώρα στην αγορά.. εδώ ο κόσμος κοιτάει πιο βενζινάδικο έχει την βενζίνη μισό λεπτό πιο κάτω το οποίο είναι λιγότερο από 0.1%. 
Αν θέλεις να πάμε για το κοτόπουλο τώρα που λες στο 5% αν το βάλουν διαφήμιση στην τηλεόραση την άλλη μέρα στο σούπερ μάρκετ δεν βρίσκεις ούτε πούπουλο. 
οποτε πίστεψε με ναι το 10% σε μια κινητή συσκευή θα της φέρει πολύ καλύτερα πωλήσεις 

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον μάθημα για το πως δουλεύει η αγορά. Με έσωσες από κακές επιλογές! 😛

Παράδειγμα το γράφω αυτό για το ποσοστό και για το σούπερ μάρκετ. Που κολλάει το 5% στην τιμή του κινητού; Το θεωρώ υποτιμητικό για τη νοημοσύνη του μέσου καταναλωτή να τον εμπαίζει ένα κατάστημά με μηδενικές εκπτώσεις. 

Επίσης, όσο αφορά αυτή τη premium συσκευή θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι κάποιος που δεν θα το πάρει πχ με συμβόλαιο αλλά με μετρητά, θα νοιαστει για τα ψωροδιακόσια ευρώ χαμηλότερης τιμής; πάμε πάλι παράδειγμα, αγοράζεις porsche αυτοκίνητο μόνο όταν πέσει η τιμή του 5.000 ντάλαρς; Το αντέχει η τσέπη σου ή εισαι πορωμένος; το αγοράζεις! Δεν τα έχεις τα χρήματα, κοιτάς κάτι άλλο. ;)

Επεξ/σία από mants118
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johnyboy είπε

αμα δεν έχεις σαπιοexynos πουλάς κάτι παραπάνω.

Πρέπει επιτέλους να βάλουν παντού σε όλες τις ναυαρχίδες τους snapdragon

1 ώρα πριν, GreekLegend2 είπε

Ο exynos 2100 εχει μειώσει πολυ τη διαφορα με τον snapdragon κι προβληματα με μπαταρια και θερμοκρασιες δεν υπάρχουν πλεον

Ισχύει. Αν έχεις για παράδειγμα την σειρά 9 (S9 και Note9) η μπαταρία όντως καταναλώνεται σχετικά πιο γρήγορα σε σχέση με τις snapdragon εκδόσεις.

17 λεπτά πριν, mants118 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον μάθημα για το πως δουλεύει η αγορά. Με έσωσες από κακές επιλογές! 😛

Παράδειγμα το γράφω αυτό για το ποσοστό και για το σούπερ μάρκετ. Που κολλάει το 5% στην τιμή του κινητού; Το θεωρώ υποτιμητικό για τη νοημοσύνη του μέσου καταναλωτή να τον εμπαίζει ένα κατάστημά με μηδενικές εκπτώσεις. 

Επίσης, όσο αφορά αυτή τη premium συσκευή θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι κάποιος που δεν θα το πάρει πχ με συμβόλαιο αλλά με μετρητά, θα νοιαστει για τα ψωροδιακόσια ευρώ χαμηλότερης τιμής; πάμε πάλι παράδειγμα, αγοράζεις porsche αυτοκίνητο μόνο όταν πέσει η τιμή του 5.000 ντάλαρς; Το αντέχει η τσέπη σου ή εισαι πορωμένος; το αγοράζεις! Δεν τα έχεις τα χρήματα, κοιτάς κάτι άλλο. ;)

;)

Επεξ/σία από svartevarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, heavyrain είπε

Που τα είδες τα 1100; 🤔

899€ είναι η λιανικη τιμή του s21.

Είχα το Πλας στο μυαλό μου. 
https://shop.samsung.com/gr/samsung-galaxy-s21-phantom-black-5g-6-7-8gb-128gb-g996

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω που βλεπετε οτι τα βελτιωσε βρε παιδια. Εβγαλε SD εβαλε πλαστικο στα μικρα S21 χωρις φορτιστη και με τον τραγικο και φετος exynos που βαραει throttling με το παραμικρο. 

Το ultra αξιζει αν και αυτο με τον τραγικο snapdragon αλλα εχει 1250 ευρω η εκδοση 256 γιατι η εκδοση με τα 128 δεν πρεπει να αγοραζεται ουτε για αστειο τωρα που εβγαλαν την SD τα 128gb ειναι απειρως περιοριστικα στο 95% των χρηστων. Τωρα πως πουλαει με τα 1250 ευρω που κανει ειναι αποριας αξιο. Τα απλα S21 με τις οθονουλες των 1080p που εχουν και την πλαστικουρα ισως αν επαιζαν στα 400 ευρω. Η μας δουλευει η samsung με εικονικες πωλησεις η ο κοσμος δεν ξερει που να πεταξει τα χρηματα του. 

https://www.skroutz.gr/s/26604998/Samsung-Galaxy-S21-Ultra-5G-256GB-Phantom-Black.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Απορω που βλεπετε οτι τα βελτιωσε βρε παιδια. Εβγαλε SD εβαλε πλαστικο στα μικρα S21 χωρις φορτιστη και με τον τραγικο και φετος exynos που βαραει throttling με το παραμικρο. 

Το ultra αξιζει αν και αυτο με τον τραγικο snapdragon αλλα εχει 1250 ευρω η εκδοση 256 γιατι η εκδοση με τα 128 δεν πρεπει να αγοραζεται ουτε για αστειο τωρα που εβγαλαν την SD τα 128gb ειναι απειρως περιοριστικα στο 95% των χρηστων. Τωρα πως πουλαει με τα 1250 ευρω που κανει ειναι αποριας αξιο. Τα απλα S21 με τις οθονουλες των 1080p που εχουν και την πλαστικουρα ισως αν επαιζαν στα 400 ευρω. Η μας δουλευει η samsung με εικονικες πωλησεις η ο κοσμος δεν ξερει που να πεταξει τα χρηματα του. 

https://www.skroutz.gr/s/26604998/Samsung-Galaxy-S21-Ultra-5G-256GB-Phantom-Black.html

Πώς είναι περιοριστικά τα 128gb για το 95% των χρηστών και δεν είναι περιοριστικά τα 64 για εμένα που δεν είμαι απλός χρήστης και το κινητό μου είναι επέκταση του χεριού μου, δεν ξέρω. Περιοριστικά ίσως είναι για το 15% άντε 20%, όχι παραπάνω. Με τόσο φθηνό cloud storage, λίγος κόσμος αποθηκεύει τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων στο κινητό. Ο μόνος λόγος που μπορεί να θες τέτοια χωρητικότητα είναι να μην έχεις cloud ή να τραβάς όλη μέρα 4Κ βίντεο.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Πώς είναι περιοριστικά τα 128gb για το 95% των χρηστών και δεν είναι περιοριστικά τα 64 για εμένα που δεν είμαι απλός χρήστης και το κινητό μου είναι επέκταση του χεριού μου, δεν ξέρω. Περιοριστικά ίσως είναι για το 15% άντε 20%, όχι παραπάνω. Με τόσο φθηνό cloud storage, λίγος κόσμος αποθηκεύει τόσο μεγάλο όγκο δεδομένων στο κινητό. Ο μόνος λόγος που μπορεί να θες τέτοια χωρητικότητα είναι να μην έχεις cloud ή να τραβάς όλη μέρα 4Κ βίντεο.

Τα 64GB ηταν mainstream πριν 7 χρονια οχι σημερα. Το cloud ειναι καλο αλλα με τα πανακριβα δεδομενα που εχουμε στην Ελλαδα δεν συμφερει αν εχεις μια καρτα SD 256 με 30 ευρω που εχουν? Το οτι κοβουν την SD για να πουλησουν τα μεγαλυτερα μοντελα με τιμες 150 και 200 ευρω παραπανω δεν μου αρεσει καθολου ειναι καθαρο κλεψιμο. Cloud εχω 2 λογαριασμους στο mega απο 50GB δωρεαν για περιπτωση αναγκης δεν γινεται να δινω καθε μηνα 50-60 ευρω για να εχω απεριοριστα δεδομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τα 64GB ηταν mainstream πριν 7 χρονια οχι σημερα. Το cloud ειναι καλο αλλα με τα πανακριβα δεδομενα που εχουμε στην Ελλαδα δεν συμφερει αν εχεις μια καρτα SD 256 με 30 ευρω που εχουν? Το οτι κοβουν την SD για να πουλησουν τα μεγαλυτερα μοντελα με τιμες 150 και 200 ευρω παραπανω δεν μου αρεσει καθολου ειναι καθαρο κλεψιμο. Cloud εχω 2 λογαριασμους στο mega απο 50GB δωρεαν για περιπτωση αναγκης δεν γινεται να δινω καθε μηνα 50-60 ευρω για να εχω απεριοριστα δεδομενα.

Ξέχνα το mainstream, η ανάγκη των χρηστών αλλάζει λίγο όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρο. Μίλα με τον κύκλο σου και δες ότι δεν παίζει να έχουν πολλοί πάνω από 30-40gb δεδομένα στο κινητό. Τουλάχιστον για τους περισσότερους που ξέρω εγώ, αυτό ισχύει. Δεν λέω ότι είναι καλό που βγήκε η θύρα sd, λέω ότι είναι υπερβολική δήλωση ότι τα 128gb δεν είναι αρκετά. 

Με 10 ευρώ τον μήνα έχεις 2TB Google drive ή Dropbox, είναι πιστεύω αρκετός χώρος να κάνεις ότι θες. Εγώ δίνω 3 ευρώ τον μήνα για Google photos και χωρίς να διαγράφω τίποτα, έχω πιάσει 150gb με φωτογραφίες και βίντεο από τα τελευταία 5 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Ξέχνα το mainstream, η ανάγκη των χρηστών αλλάζει λίγο όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρο. Μίλα με τον κύκλο σου και δες ότι δεν παίζει να έχουν πολλοί πάνω από 30-40gb δεδομένα στο κινητό. Τουλάχιστον για τους περισσότερους που ξέρω εγώ, αυτό ισχύει. Δεν λέω ότι είναι καλό που βγήκε η θύρα sd, λέω ότι είναι υπερβολική δήλωση ότι τα 128gb δεν είναι αρκετά. 

Με 10 ευρώ τον μήνα έχεις 2TB Google drive ή Dropbox, είναι πιστεύω αρκετός χώρος να κάνεις ότι θες. Εγώ δίνω 3 ευρώ τον μήνα για Google photos και χωρίς να διαγράφω τίποτα, έχω πιάσει 150gb με φωτογραφίες και βίντεο από τα τελευταία 5 χρόνια. 

Το cloud ειναι καλο μαζι σου αλλα δεν ειναι αχρηστο οταν εισαι εξω και εχεις 2-3gb δεδομενα? Ποσοι εχουν απεριοριστα δεδομενα συνεχεια στην Ελλαδα τουλαχιστον? Εγω θελω να εχω μεσα 50gb φωτογραφιες 50gb παιχνιδια απο playstore μαζι με emulators και 100gb ταινιες/σειρες. Γιατι να με κοβουν την καρτα sd και να πρεπει να δωσω ακομα 150 ευρω για μεγαλυτερο χωρο? Οταν εχω την 256αρα καρτα εδω και χρονια που ειχα παρει 34 ευρω? Μιλησα και για τον exynos που με το παραμικρο βαραει throttling φαντασου καλοκαιρι Ελλαδα τι θα γινεται θα πιανει επιδοσεις mid range. Η νοοτροπια αρμεγω ποτε δεν μου αρεσει η samsung ειχε κανει το λαθος με το s6 αν θυμαμαι εκοψε την sd εφαγε το κραξιμο και την ξανα εβαλε στο S7. Τωρα παλι τα ιδια και απορω πραγματικα για τις πωλησεις που αναφερουν με τις 1080p οθονες το πλαστικο η του S21 ultra τω 1300 ευρω εν μεσω πανδημιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mants118 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον μάθημα για το πως δουλεύει η αγορά. Με έσωσες από κακές επιλογές! 😛

Παράδειγμα το γράφω αυτό για το ποσοστό και για το σούπερ μάρκετ. Που κολλάει το 5% στην τιμή του κινητού; Το θεωρώ υποτιμητικό για τη νοημοσύνη του μέσου καταναλωτή να τον εμπαίζει ένα κατάστημά με μηδενικές εκπτώσεις. 

Επίσης, όσο αφορά αυτή τη premium συσκευή θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι κάποιος που δεν θα το πάρει πχ με συμβόλαιο αλλά με μετρητά, θα νοιαστει για τα ψωροδιακόσια ευρώ χαμηλότερης τιμής; πάμε πάλι παράδειγμα, αγοράζεις porsche αυτοκίνητο μόνο όταν πέσει η τιμή του 5.000 ντάλαρς; Το αντέχει η τσέπη σου ή εισαι πορωμένος; το αγοράζεις! Δεν τα έχεις τα χρήματα, κοιτάς κάτι άλλο. ;)

Επειδή μάλλον δεν πήρες κομπιουτεράκι να υπολογίσεις αλλά το ποσοστό είναι στα 20% και όχι στα 5. 
οποτε αν θέλει κάποιος να πάρει πορσε δεν θα τον χαλάσει να το πάρει από εκατό χιλιάρικα στα ογδόντα πίστεψε με .-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JcD είπε

Είναι καλή δικαιολογία πάντως για να βγάλεις τον φορτιστή. Αλλά για πες τι προβλήματα είχαν τα 20αρια γιατί την έχω κάνει από την σαμυ από την σειρά 10.

Ο περσινος exynos ηταν κυριολεκτικα τραγικος, η συσκευη ζεσταινοταν παραπανω απο ενοχλητικα κ σε απλο browsing (στα 120hz). Εγω το εδωσα, δαγκωσα ταυτοτητα μετα απο πολλα χρονια, κ παρηγγειλα το snapdragon (κ ησυχασα).

Καπου διαβασα οτι το θεμα λυθηκε σε καποιο βαθμο με το update σε android 11, φανταζομαι με πολυ aggressive throttling.

Ο φετινος exynos βεβαια παρατησε τους custom cores, κ για πρωτη φορα μετα απο αρκετα χρονια, φαινεται αξιολογος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morgan21 είπε

Επειδή μάλλον δεν πήρες κομπιουτεράκι να υπολογίσεις αλλά το ποσοστό είναι στα 20% και όχι στα 5. 
οποτε αν θέλει κάποιος να πάρει πορσε δεν θα τον χαλάσει να το πάρει από εκατό χιλιάρικα στα ογδόντα πίστεψε με .-

Πάλι ποσοστό και κομπιουτεράκι αναφέρεις ενώ εγώ γράφω παραδείγματα με γνώμονα το marketing. Δεν καταλαβαίνεις αυτό που θελω να πω. 

Και όχι, δεν θα πάει κάποιος με πχ οικογενειακό εισόδημα 60.000 ευρώ να αγοράσει μια πορσε που από 100.000 ευρώ έχει έκπτωση 20.000 ή 50.000 ευρώ. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mants118 είπε

Πάλι ποσοστό και κομπιουτεράκι αναφέρεις ενώ εγώ γράφω παραδείγματα με γνώμονα το marketing. Δεν καταλαβαίνεις αυτό που θελω να πω. 

Και όχι, δεν θα πάει κάποιος με πχ οικογενειακό εισόδημα 60.000 ευρώ να αγοράσει μια πορσε που από 100.000 ευρώ έχει έκπτωση 20.000 ή 50.000 ευρώ. 😉

O @morgan21 μια χαρά σου τα λέει , χωρίς παρεξήγηση κιόλας. Εσύ τα αντιλαμβάνεσαι λανθασμένα. Και με 60.000 ευρώ ετήσιο καθαρό εισόδημα, μπορεί εύκολα κάποιος να αγοράσει Porsche (Panamera). Και εννοείται πως θα προτιμήσουν την χαμηλότερη τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους δεν αρέσει απλά δεν το αγοράζουν , οι υπόλοιποι καθίστε τσακωθείτε μεταξύ σας αν η μπαταρία στον SD κρατάει 17 λεπτά παραπάνω λες και είστε εγκλωβισμένοι σε νησί η αν ο ουρανός στις φωτογραφίες δείχνει 1/4 λεπτομέρια παραπάνω στα σύννεφα λες και θα πάρετε μέρος σε διαγωνισμό φωτογραφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...