Προς το περιεχόμενο

Standing desk. Αξίζει ή απλά marketing?


nasos96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/3/2023 στις 4:42 ΜΜ, great είπε

Μου ειναι αδιάφορο το αν ειναι εργονομικο ή οχι ή αν εχεις καλυτερη αποδοση ή οχι.

ορθιος να δουλεψω δεν καθομαι, ειναι βλακώδες.

Όχι μόνο βλακώδες, είναι και ανέφικτο.

Αλλά η καλύτερη λύση είναι το ηλεκτρικά ρυθμιζόμενο καθ' ύψος, έτσι ώστε να υπάρχει η επιλογή να στέκεται κανείς όρθιος για όση ώρα θέλει και μετά να ξανακάθεται και φυσικά να μπορεί να προσαρμόζεται στα διάφορα ύψη των καρεκλών και χρηστών!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοείται ότι κάποιος μπορεί να δουλέψει και όρθιος, αλλά η λογική δεν είναι να στέκεσαι 8 ώρες όρθιος και να δουλεύεις. Το ρυθμιζόμενο καθ' ύψος γραφείο, ακριβώς αυτή τη λογική προσφέρει, το να ξεπιάνονται οι μύες από τις πολλές ώρες χρήσης της καρέκλας. 

Στο δια ταύτα: υπάρχουν προτάσεις για standing desk από Ελλάδα, με εμπειρία χρήσης; Σκέφτομαι να πάω προς τα IKEA Bekant ή Idasen, αλλά ξενερώνω πολύ με την επιφάνεια από μοριοσανίδα... Έχω ήδη μια επιφάνεια μασίφ ξύλου 155x70, αλλά δε ξέρω αν θα είναι εφικτό να πάρω μόνο τον μηχανισμό και τα πόδια και να βάλω πάνω τη δική μου επιφάνεια.

Έχει κανείς άλλος καμιά πρόταση σε παρόμοια λεφτά από άλλο κατάστημα; Μιλάμε για διαστάσεις επιφάνειας 160x80 και ανύψωση τουλάχιστον μέχρι 135εκ.

Επεξ/σία από thanasis00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις μόνο τον μηχανισμό και να βάλεις ότι θες πάνω (αρκεί να μην είναι γρανίτης και κολλήσει τον μηχανισμό στο έδαφος).
Δες εδώ αντίστοιχη λύση.

Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις χειροκίνητο μηχανισμό και να το ρίξει στο diy με εξωτερικό μοτέρ. Ή να το κατασκευάσεις εντελώς από την αρχή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Εννοείται ότι κάποιος μπορεί να δουλέψει και όρθιος, αλλά η λογική δεν είναι να στέκεσαι 8 ώρες όρθιος και να δουλεύεις. Το ρυθμιζόμενο καθ' ύψος γραφείο, ακριβώς αυτή τη λογική προσφέρει, το να ξεπιάνονται οι μύες από τις πολλές ώρες χρήσης της καρέκλας

εννοειται οτι δεν γινεται, παμε και στο επομενο trend να κοιμασαι ορθιος για να μην κουραζετε το κεφαλι σου.

οταν εισαι in the zone οχι μονο 8 ωρες καθεσαι αλλα 12 μεχρι να συκωθεις, οποτε ειναι ατοπο το να δουλευεις ορθιος διοτι απλα δεν θα μπορεις, ειναι αφύσικο.

Το σωστο ειναι φυσικα να κανεις διαλειματα οπως πρεπει, δεν λεω οτι η καρεκλα ειναι σωτηρια και ετσι πρεπει φυσικα πρεπει να συκωνεσε κτλ κτλ. Αλλα το ορθιος ειναι το νεο "δεν τρωω γλουτενι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, great είπε

εννοειται οτι δεν γινεται, παμε και στο επομενο trend να κοιμασαι ορθιος για να μην κουραζετε το κεφαλι σου.

οταν εισαι in the zone οχι μονο 8 ωρες καθεσαι αλλα 12 μεχρι να συκωθεις, οποτε ειναι ατοπο το να δουλευεις ορθιος διοτι απλα δεν θα μπορεις, ειναι αφύσικο.

Το σωστο ειναι φυσικα να κανεις διαλειματα οπως πρεπει, δεν λεω οτι η καρεκλα ειναι σωτηρια και ετσι πρεπει φυσικα πρεπει να συκωνεσε κτλ κτλ. Αλλα το ορθιος ειναι το νεο "δεν τρωω γλουτενι"

Ντάξει νομίζω το έχεις πάει πολλά βήματα μακριά, και όχι με λογικά άλματα... Δεν είπε κανείς να είσαι 8 ώρες όρθιος. Δεν είσαι υποχρεωμένος, ακόμα κι αν είσαι "in the zone", να δουλεύεις στην ίδια στάση στο γραφείο... Δε βγαίνεις από το zone αν απλά σηκωθείς, τι λέμε τώρα... Επίσης δεν δουλεύουν όλοι μόνο όταν είναι in the zone, αλλά η καθημερινή ρουτίνα έχει πολλές άλλες αρμοδιότητες, από calls, διάβασμα, καταγραφή σε δελτία κλπ, στα οποία και μπορείς να αλλάξεις όχι 1, αλλά 15 στάσεις που δουλεύεις.

Επαναλαμβάνω, ο σκοπός δεν είναι να πάρουν οι εργοδότες όλοι τέτοια γραφεία, να πετάξουν τις καρέκλες και να σε βάλουν να δουλεύεις όρθιος, μη τα μηδενίζουμε όλα. Είπαμε για να μπορείς να αλλάζεις λίγο στάση, για να μη κάθεσαι όλη την ώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, great είπε

σιγουρα δεν δουλευεις σε IT  :D

Έχω περάσει και από developer και τώρα από Sysadmin/SRE, και σίγουρα θα προτιμήσω να σηκωθώ για να ξεπιαστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thanasis00 είπε

και σίγουρα θα προτιμήσω να σηκωθώ για να ξεπιαστω!

 

15 ώρες πριν, great είπε

Το σωστο ειναι φυσικα να κανεις διαλειματα οπως πρεπει, δεν λεω οτι η καρεκλα ειναι σωτηρια και ετσι πρεπει φυσικα πρεπει να συκωνεσε κτλ κτλ. Αλλα το ορθιος ειναι το νεο "δεν τρωω γλουτενι"

Tα ιδια λεμε. Απλα διαφωνουμε για το να δουλευεις ορθια. Και επειδη καταλαβαινεις λοιπον, sorry αλλα εγω εχω κατσει καρεκλα και εχω σηκωθει μετα ωρες, οταν ξεκινας να γραφεις κωδικα και εχεις πιασει τον παπά απο.....ουτε να σκεφτεις να κατουρησεις.

Δεν ξερω αν εισαι gamer (ημουν δεν ειμαι) αλλα εδω ακους οτι ξεκινησα να παιζω και ξαφνικα ειδα εξω και ειχε ξημερωσει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

 

Tα ιδια λεμε. Απλα διαφωνουμε για το να δουλευεις ορθια. Και επειδη καταλαβαινεις λοιπον, sorry αλλα εγω εχω κατσει καρεκλα και εχω σηκωθει μετα ωρες, οταν ξεκινας να γραφεις κωδικα και εχεις πιασει τον παπά απο.....ουτε να σκεφτεις να κατουρησεις.

Δεν ξερω αν εισαι gamer (ημουν δεν ειμαι) αλλα εδω ακους οτι ξεκινησα να παιζω και ξαφνικα ειδα εξω και ειχε ξημερωσει.

 

 

Αν είσαι νιάτο, δε σε νοιάζουν οι πολλές ώρες σερί! Αν έχουν ξεκινήσει θεματάκια με μέση/πλάτη/αυχένα, όσο βαθειά και να είσαι στο zone, θα θες να σηκωθείς! Από εμπειρία δηλαδή το λέω! Κάποτε ήμουν και εγώ pc gamer και έλιωνα σε καρέκλα γραφείου, πλέον μόνο κανά χαλαρό παιχνίδι και μόνο στον καναπέ με χειριστήριο! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα τι γνώμη έχετε για αυτό; να αγοράσεις τον μηχανισμό και μετά να βάλεις ένα κομμάτι ξύλου μόνος σου;

 

https://m.geekbuying.com/item/ACGAM-ET225E-Electric-Three-stage-Legs-Standing-Desk-Frame-Black-434400.html?ref=w&Currency=EUR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/09/2023 at 06:54, Manostsam said:

Καλησπέρα τι γνώμη έχετε για αυτό; να αγοράσεις τον μηχανισμό και μετά να βάλεις ένα κομμάτι ξύλου μόνος σου;

https://m.geekbuying.com/item/ACGAM-ET225E-Electric-Three-stage-Legs-Standing-Desk-Frame-Black-434400.html?ref=w&Currency=EUR

Αν διαβάσεις τις κριτικές, θα δεις ότι υπάρχει άτομο που έβαλε πάγκο κουζίνας ΙΚΕΑ.

Λέει ότι αντέχει μέχρι 100kg, οπότε -χοντρικά- με πάγκο, 2 οθόνες, κανένα λάπτοπ και τίποτα γραφειακό, θα είσαι άνετος (~50kg αυτά που υπολόγισα).

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/9/2023 στις 11:52 ΠΜ, csontheline είπε

Αν διαβάσεις τις κριτικές, θα δεις ότι υπάρχει άτομο που έβαλε πάγκο κουζίνας ΙΚΕΑ.

Λέει ότι αντέχει μέχρι 100kg, οπότε -χοντρικά- με πάγκο, 2 οθόνες, κανένα λάπτοπ και τίποτα γραφειακό, θα είσαι άνετος (~50kg αυτά που υπολόγισα).

Ναι το είδα , ευχαριστώ.. Στο μεταξύ το παρήγγειλα και μου λένε ότι δεν στέλνουν σε νησί αυτή τη στιγμή, ενώ ήδη τους πλήρωσα και έξτρα μεταφορικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Manostsam said:

Ναι το είδα , ευχαριστώ.. Στο μεταξύ το παρήγγειλα και μου λένε ότι δεν στέλνουν σε νησί αυτή τη στιγμή, ενώ ήδη τους πλήρωσα και έξτρα μεταφορικά..

Αν τελικά το παραλάβεις, πες μας εντυπώσεις. Κατέληξα σε τοπικό κατάστημα με κοντά στα 600€ (με μπόλικα καλούδια βέβαια + 10χρόνια εγγύηση για τα μοτέρ), αλλά είναι πολλά για την ώρα, οπότε μπορεί το σκέτο να το προτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, csontheline είπε

Αν τελικά το παραλάβεις, πες μας εντυπώσεις. Κατέληξα σε τοπικό κατάστημα με κοντά στα 600€ (με μπόλικα καλούδια βέβαια + 10χρόνια εγγύηση για τα μοτέρ), αλλά είναι πολλά για την ώρα, οπότε μπορεί το σκέτο να το προτιμούσα.

Να σου πω την αλήθεια και εγώ.. επίσης το μοτέρ νομίζω αλλάζει εύκολα σχετικά, τους ρώτησα να βρούμε μια άλλη λύση για να μου το παραδώσουν, θα δούμε..Γενικά πιστεύω αν είναι καλή η βάση, το προτιμώ από το έτοιμο.. Θα σας ενημερώσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ όρθιος πάντως, όσες φορές δοκίμασα κάτι τέτοιο είναι μια κόλαση. Ειδικά αν μιλάμε για δουλειές που καίγεται το μυαλό κτλ. Με τίποτα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...