Προς το περιεχόμενο

Standing desk. Αξίζει ή απλά marketing?


nasos96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, valkon said:

Εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ όρθιος πάντως, όσες φορές δοκίμασα κάτι τέτοιο είναι μια κόλαση. Ειδικά αν μιλάμε για δουλειές που καίγεται το μυαλό κτλ. Με τίποτα.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά ξέρεις πόσες φορές θα ήθελα να έχω ένα ψηλό (όρθιος) και βαθύ γραφείο, να απλώνω τα χέρια εκεί πάνω; (προφανώς δεν ξέρεις, ρητορική ήταν)

Βασικά είναι και θέμα υγείας, σου δίνει περισσότερες επιλογές (άλλες φορές καθιστός, άλλες όρθιος, άλλες σχεδόν ξαπλωμένος στην καρέκλα, άλλες πιο όρθια καθιστή στάση).

The TRUTH About STANDING DESKS

Are Standing Desks Actually Better? | Treadmill Desk vs Bicycle vs Sitting

The benefits of good posture

Why sitting is bad for you

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 hours ago, Damianus said:

Και μια παρουσίαση με ολόκληρο setup, από desk μέχρι σκαμπό ή διάδρομο.

 

εεε οχι ρε παιδια να δουλευεις και να κανεις και διαδρομο δηλαδη και ποδηλατο, μήπως να σηκωνουμε και βαρυ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πήρα τελικά και το συναρμολόγησα, πολύ καλές οι εντυπώσεις μου.. στέλνω φωτογραφία και βίντεο, τα συμπίεσα όσο το δυνατόν περισσότερο ώστε να σας τα δείξω 

IMG_20231027_150705-min.jpg

Επεξ/σία από Manostsam
  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Manostsam said:

Το πήρα τελικά και το συναρμολόγησα, πολύ καλές οι εντυπώσεις μου.. στέλνω φωτογραφία και βίντεο, τα συμπίεσα όσο το δυνατόν περισσότερο ώστε να σας τα δείξω 

IMG_20231027_150705-min.jpg

Καλορίζικο!

Τι μέγεθος είχε πακεταρισμένο; Γιατί δεν στέλνει εδώ, οπότε θα πρέπει να πάει αλλού πρώτα.

Κουνάει πολύ όταν είναι τέρμα πάνω; Τελικά τι έβαλες για επιφάνεια γραφείου; Έχεις δοκιμάσει να δεις διαφορές την ταχύτητα άδειο / με μέγιστο βάρος;

Αυτό από το geekbuying πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ομορφο καλοριζικο κτλ

Παμε ομως στην ταμπακερια, ποσες ωρες δουλευεις εκει ? εισαι μια ωρα την ημερα ? εισαι 8 ωρες κανονικα ας πουμε καθυε μερα ? πως το νιωθεις ? βλεπεις διαφορά ? υπάρχει νόημα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, csontheline είπε

Καλορίζικο!

Τι μέγεθος είχε πακεταρισμένο; Γιατί δεν στέλνει εδώ, οπότε θα πρέπει να πάει αλλού πρώτα.

Κουνάει πολύ όταν είναι τέρμα πάνω; Τελικά τι έβαλες για επιφάνεια γραφείου; Έχεις δοκιμάσει να δεις διαφορές την ταχύτητα άδειο / με μέγιστο βάρος;

Αυτό από το geekbuying πήρες;

Ναι από geekbuying, το μέγεθος δεν ητνα μεγάλο, ήταν γύρω στα 25 κιλά. Θα βρω διαστάσεις του κουτιού και θα σου πω.. Επιφάνεια γραφείου παρήγγειλα από ένα τοπικό κατάστημα εμπορίας ξύλου , μια μελαμίνη 170χ70, στα 45€. Νομίζω το μαχ που προτείνουν να βάλεις είναι μια επιφάνεια 180χ80.. Δεν δοκιμασα διάφορα ταχύτητας άδειο και με πράγματα πάνω στο γραφειο, το λάπτοπ και την οθόνη δηλαδή. Θα σας πω περισσότερα όταν το δω περισσότερο, επειδή χτες το συναρμολόγησα. Γενικά πολύ καλές εντυπώσεις. Η βάση έκανε 180€ περίπου+45 γ μελαμίνη +25 να μυο το στείλει ένας φίλος στα Χανιά γιατί επαρχία δεν στέλνουν γύρω στα 250€ δηλαδή, δεν βρίσκεις καλύτερα και ειδικά τέτοιο γραφείο... Αγοραστε το με κλειστά μάτια, καλή κατασκευή και εύκολα να συναρμολογείται. Το προτείνω ανεπιφύλακτα προς το παρόν, θα πω περισσότερα τις επόμενες ημέρες.. Γενικά το μέγιστο ύψος είναι 130εκ νομίζω, εγώ είμαι 189, οπότε το έχω στα 115 εκ για όρθια θέση και 75 στην καθιστή. Στην όρθια θέση δεν έχω παρατηρήσει κάποιο σοβαρό θέμα , κουνάει λίγο αλλά όχι κάτι για να ανησυχείς.. Θα επανέλθω τις επόμενες ημέρες..

3 ώρες πριν, great είπε

οκ ομορφο καλοριζικο κτλ

Παμε ομως στην ταμπακερια, ποσες ωρες δουλευεις εκει ? εισαι μια ωρα την ημερα ? εισαι 8 ωρες κανονικα ας πουμε καθυε μερα ? πως το νιωθεις ? βλεπεις διαφορά ? υπάρχει νόημα ?

 

Θα σου πω τις επόμενες ημέρες.. αλλά σαν τελειόφοιτος φοιτητής design, καιε χρωστάω μόνο τη διπλωματική μου πάνω στην οπτικοποίηση δεδομένα και γενικά δουλεύω αρκετές ώρες στον υπολογιστή.. Γενικά σε μελέτες που είχα κάνει παλαιότερα από άποψη εργονομίας οι εναλλαγές θέσεων εργασίας είναι must , αν εργάζεσαι πολλές ώρες στον υπολογιστή.. Θα σου πω αν με βοηθάει τις επόμενες ημέρες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε 2 sit stand τα έχουμε ανεβάσει απο μια φορά το καθένα το τελευταίο εξάμηνο! =D. Χρήση 8ωρη τη μέρα. Στην αρχή ήταν ωραίο μετά το ψιλοβαρεθήκαμε να πω την αλήθεια αλλά είναι σαφώς καλύτερο από το κανονικό. 

(το sit stand είναι καλύτερο από κανονικό γιατί μπορείς να παίξεις τα εκατοστά που το έχεις στο ελάχιστο εκεί που σε βολεύει ανα εκατοστό δηλαδή).

Επεξ/σία από zygorito
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα από το jysk το μεγάλο standing desk τον Μάιο περίπου, δεν το προτείνω γενικά γιατί έχει κακό χτίσιμο με άβολες βίδες, και κουνάει στη ψηλότερη θέση. Όμως το έχω κάθε μέρα όρθιο, μη σας πω πιο πολύ δουλεύω όρθιος πλέον παρά καθιστός. Ίσως βοηθάει που στη δουλειά μου έχω πιο συχνά calls, αλλά και πάλι όταν γράφω δεν έχω κανένα θέμα να είμαι όρθιος. Βοηθάει που είχα και στην εταιρεία όταν πήγαινα στο γραφείο και το είχα συνηθίσει, αλλά νομίζω πλέον δε το αλλάζω με τίποτα. Συνήθως θα κάτσω το πρωί που ξεκινάω, και μετά το σηκώνω, και θα το χαμηλώσω πάλι νωρίς το απόγευμα. 

Όσοι είστε οριακά στο μεταίχμιο να πάρετε ή όχι, το προτείνω φουλ να πάρετε standing desk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δουλευω απο το σπιτι, εχω ενα τετοιο τραπεζακι και για καμια ωριτσα την ημερα, το βαζω επανω στο γραφειο, βαζω το λαπτοπ επανω και δουλευω ορθιος. Πολυ καλυτερο απο οτιδηποτε αλλο εχω δοκιμασει και η αλλαγη γινεται σε δευτερολεπτα. 

ΟΚ μπορει να μη βολευει ολους, πχ αν εισαι ιν-χαουσ, εχεις PC σταθερο, κλπ αλλα για οσους ειναι Work from home με laptop, δε βρισκω λογο να ψαχτει καποιος με πολυπλοκες, ακριβες και συχνα αμφιβολες λυσεις

Τραπεζάκι Παραλίας Λευκό | Praktiker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη διάρκεια της hardcore covid καραντίνας, είχα ψωνίσει ένα Loctek standing desk από banggood στα ~250 € (https://youtu.be/MMA4-CtJne8). Εκείνη την εποχή και για τα επόμενα 2 χρόνια είχα χοντρό πρόβλημα όταν καθόμουν συνεχώς, οπότε το πάνω-κάτω γινόταν σταθερά όλη μέρα. Ειδικά στην αρχή, εργαζόμουν κυρίως όρθιος.

3 χρόνια μετά, μου έχει φύγει εντελώς το πρόβλημα στη μέση, οπότε η αλήθεια είναι δεν το σηκώνω πλέον συχνά, μια φορά την εβδομάδα κ αν για το ξεμούδιασμα. (ίσως "φταίει" ότι δεν εργάζομαι remotely καθημερινά πλέον)

Αν το είχα στο γραφείο, θα ήταν ιδανικό αυτή τη στιγμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Πήρα από το jysk το μεγάλο standing desk τον Μάιο περίπου, δεν το προτείνω γενικά γιατί έχει κακό χτίσιμο με άβολες βίδες, και κουνάει στη ψηλότερη θέση

Είδα και εγώ ένα που είχε το Jysk στα 250κατι και όντως φάνηκε να κουνάει στην ψηλή θέση. Το ένα που έχουμε το bekant του ικεα ειναι σαφώς πιο στιβαρό αλλά κάνει τα διπλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλετε να πειραματιστειτε οκ, (συνήθως αυτά που έχουν τα κινεζομαγαζα και αμαζον βγάζουν προβλήματα ή δεν είναι αρκετά στιβαρά) του ΙΚΕΑ είναι δοκιμασμένη λύση, πολύ στιβαρό και έχουν εγγύηση (νομίζω) 15 χρόνια και το ΙΚΕΑ δύσκολα να κλείσει. Μόνο αρνητικό αν θέλετε να βάλετε παρά πολλά κιλά, νομίζω είναι μέχρι 70, (τσεκαρετε τα χαρακτηριστικά) αν βάλετε παραπάνω θα ζοριζετε τον μηχανισμό και θα σηκώνετε πιο αργά, ίσως καταφέρετε και να τον χαλάσετε.

Άλλη οικονομική λύση ήταν τα Jarvis (αν παίρνατε μόνο τον σκελετό ήταν πιο οικονομικό και με 80-100€ βάζατε ότι τάβλα θέλετε, το ίδιο γίνεται και από ΙΚΕΑ) που είναι πολύ καλά αλλά μετά την εξαγόρα της από την herman miller δεν γνωρίζω αν κράτησαν τις ίδιες τιμές.

BTODTV is your friend

 

 

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και κατι ακομα , τα τελευταια ποστ που εχουν απο ανθρωπους που το εχουν παρει και λενε οτι αξιζει να ρωτησω ηλικιες και ποσα χρονια δουλευουν.

Καταλαβαινετε τον λογο, μην μου πει κανει 25 και ειαμι τρια χρονια λογιστης σε γραφειο 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, great είπε

Να ρωτησω και κατι ακομα , τα τελευταια ποστ που εχουν απο ανθρωπους που το εχουν παρει και λενε οτι αξιζει να ρωτησω ηλικιες και ποσα χρονια δουλευουν.

Καταλαβαινετε τον λογο, μην μου πει κανει 25 και ειαμι τρια χρονια λογιστης σε γραφειο 😁

33 και δουλεύω ήδη 11 χρόνια. Κανένα θέμα με μέση και πλάτη, και θέλω να το διατηρήσω έτσι, γι αυτό και έχω εκτιμήσει πολύ τα standing desks. Σε συνδυασμό με καλή καρέκλα και εργονομικό πληκτρολόγιο και ποντίκι, μπορείς ακόμα να βελτιώσεις και πιθανά προβλήματα που μπορεί να έχεις ήδη.

Οσοι δουλεύετε σε γραφεία σκεφτείτε πολύ την εργονομία. Η δουλειά σας πληρώνει για να προσφέρετε έργο, αλλά όχι να χαλάτε και το σώμα σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...