Προς το περιεχόμενο

Standing desk. Αξίζει ή απλά marketing?


nasos96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 10/12/2023 at 23:07, Billator said:

Έφτιαξα και εγώ το δικό μου Standing Desk, Και μπορώ να πω ότι μετανιώνω που δεν το πήρα από την πρώτη μέρα που ξεκίνησα να δουλεύω από το σπίτι. Σίγουρα δεν είναι για όλους, αλλά για πολλούς ίσως είναι η καλύτερη αγορά που έχουν κάνει.

Προσωπικά (γιατί σε κάποιους φαίνεται αστείο) αποδίδω πολύ περισσότερο όταν είμαι κουρασμένος από την δουλειά όταν βρίσκομαι σε όρθια στάση οπότε μειώνω και τα διαλείμματα που χρειάζομαι άρα έχω και περισσότερο χρόνο μέσα στην ημέρα γιατί τελειώνω νωρίτερα. Επίσης μειώθηκαν τα προβλήματα από άποψη πιασίματος ή σωματικής ατονίας, από τις πολλές ώρες καθίσματος οπότε κοιμάμαι και πολύ πιο εύκολα. Σε συνδυασμό με vertical mouse και split keyboard βλέπω πλέον ότι το σώμα παραπονιέται πολύ λιγότερο. 

Αρχικά σκεφτόμουν να πάω στην επιλογή του Δρομέα, που έβγαινε περίπου 530 ευρώ (γραφείο και μεταφορικά) αλλά οι 8 εβδομάδες αναμονής που έχει μου φάνηκαν πολλές μιας και το χρειαζόμουν πολύ πιο άμεσα. Και της Ergoaction που ήταν ετοιμοπαράδοτα δεν μου γέμισαν το μάτι όταν πήγα να τα δω. 


Λοιπόν:
-Bάση AGMAT ET225E στα 145ευρώ (βγήκε μπορώ να πω τσάμπα)
https://www.geekbuying.com/item/ACGAM-ET225E-Electric-Three-stage-Legs-Standing-Desk-Frame-White-434411.html

Για τα λεφτά της έχει ΤΡΟΜΕΡΗ ποιότητα κατασκευής, έχω δουλέψει και σε φθηνά και σε ακριβά Standing desk, είναι κλάσεις ανώτερο από τα φθηνά της αγοράς (και του αντίστοιχου του IKEA, ή της ergo action) μιας και είναι πολύ σταθερό.

- Επιφάνεια πήρα 140x65cm από IKEA 89ευρώ (βγήκε πιο φθηνά όμως) 
https://www.ikea.gr/proioda/grafeia/epifaneies-podia-grafeion/epifaneies-grafeiou/anfallare-epifaneia-trapezioy-140x65-cm/00465141

- Οργανωτή καλωδίου 27,41ευρώ από τον Δρομέα (το οποίο είναι Must γιατί καλύπτει τα πάντα και δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο και επειδή ανοίγει η πρόσβαση είναι πανεύκολη αν βάλεις στο μέγιστο ύψος το γραφείο)
https://eshop.dromeas.gr/el/organosi-kalodion/1208-kanali-kalodion.html

Χρόνος συναρμολόγησης περίπου 40-50 λεπτά μαζί με το cable management ώστε να μην φαίνεται απολύτως τίποτα. 
Το οπτικό αποτέλεσμα προσωπικά μου άρεσε πολύ κ φαίνεται αρκετά πιο ακριβό από το πόσο. 

Όντως, ξέχασα ότι υπήρξε και άλλη (πιο ακριβή) αγορά από επόμενο μέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 19/01/2024 at 12:37, csontheline said:

Όντως, ξέχασα ότι υπήρξε και άλλη (πιο ακριβή) αγορά από επόμενο μέλος.

Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση, είχα μπερδέψει την συνομιλία και είχα καταλάβει ότι το συγκεκριμένο δεν λέει και πολλά, τελικά τα ξαναδιάβασα και έχω ψηθεί φουλ.

Το θέμα είναι ότι τώρα κάνει 214 ενώ ο συμφορουμίτης το είχε πάρει στα 145 !!! όντως τσάμπα.
Σκέφτομαι να περιμένω λίγο μπας και ξαναπέσει αλλα αργά ή γρήγορα θα το χτυπήσω όπως και να χει..

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις χτες παρέλαβα και εγώ. Ήρθαν και το έστησαν από την εταιρεία που το αγόρασα.

Αν και η επιφάνεια (1800x800) είναι μοριοσανίδα, φαίνεται σχετικά στιβαρή. Στο μέγιστο ύψος (H=642-1292 mm, 2 πόδια 3 τμημάτων, 1 μοτέρ έκαστο πόδι) αν και κουνιούνται τα πράγματα που έχω πάνω σε απότομη κίνηση, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και δεν είναι επίφοβο (~35 κιλά πάνω στο γραφείο).

Πάντως, η τακτοποίηση των καλωδίων έχει άλλη χάρη όταν την κάνεις όρθιος!

675€ συνολικά, με ορθογώνια οπή και κάλυμμα για καλώδια, καθώς και οργανωτή καλωδίων κάτω από το γραφείο (μεταλλική ράγα, δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται), παραδομένο και συναρμολογημένο στον χώρο μου. 10 ετής εγγύηση στα μοτέρ.

Το κύριο ερώτημα είναι : πως στα κομμάτια κρεμιέται ο πύργος κάτω από το γραφείο; Βρήκα κάτι βάσεις στο εξωτερικό (~40€), αλλά για να έρθουν θα θέλουν άλλα τόσα σε μεταφορικά. Κανένα κόλπο με ιμάντες;

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, csontheline είπε

Μόλις χτες παρέλαβα και εγώ. Ήρθαν και το έστησαν από την εταιρεία που το αγόρασα.

Αν και η επιφάνεια (1800x800) είναι μοριοσανίδα, φαίνεται σχετικά στιβαρή. Στο μέγιστο ύψος (H=642-1292 mm, 2 πόδια 3 τμημάτων, 1 μοτέρ έκαστο πόδι) αν και κουνιούνται τα πράγματα που έχω πάνω σε απότομη κίνηση, δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και δεν είναι επίφοβο (~35 κιλά πάνω στο γραφείο).

Πάντως, η τακτοποίηση των καλωδίων έχει άλλη χάρη όταν την κάνεις όρθιος!

675€ συνολικά, με ορθογώνια οπή και κάλυμμα για καλώδια, καθώς και οργανωτή καλωδίων κάτω από το γραφείο (μεταλλική ράγα, δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται), παραδομένο και συναρμολογημένο στον χώρο μου. 10 ετής εγγύηση στα μοτέρ.

Το κύριο ερώτημα είναι : πως στα κομμάτια κρεμιέται ο πύργος κάτω από το γραφείο; Βρήκα κάτι βάσεις στο εξωτερικό (~40€), αλλά για να έρθουν θα θέλουν άλλα τόσα σε μεταφορικά. Κανένα κόλπο με ιμάντες;

Μια φωτό να βάλεις παρακαλώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, APapsda said:

Μια φωτό να βάλεις παρακαλώ 

Ενδιάμεσο ύψος και τέρμα πάνω (φωτιστικό και καρέκλα για σύγκριση ύψους).

IMG_20240405_185017.jpg.f8762663ccc7807fc737463de14ec74e.jpgIMG_20240405_185108.jpg.3cc9b23b54875056bbca633b228c3d01.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, great said:

ωραιο! Λατρεύω τα συμμαζεμένα καλώδια!!!!! φανατικος οπαδος των δεματικών 🤣

Με ότι είχα πρόχειρο τα έκανα.

Περιμενω cable sleeves (δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά) και ψάχνω τρόπο να κρεμάσω τον πύργο κάτω από την επιφάνεια; του γραφείου, από την έξω πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε δρομέα και ikea idensen? Τι θα επιλέγατε? Ίδιο μηχανισμό έχουν από ότι έχω καταλάβει. Από τη μια το ΙΚΕΑ δίνει 10 έτη εγγύηση, από την άλλη ο δρομέας 5 ενώ για τος μπουκάλες ανύψωσης μόνο 2. Στο ΙΚΕΑ με χαλάει μόνο ότι δεν έχει μνήμες. Μπορείς βέβαια μέσω Bluetooth αλλά και πάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/04/2024 at 12:18, kotsoz said:

Το κανάλι για τα καλώδια απο που το πήρες, βλέπω ότι ο δρομέας έχει 6 εβδομάδες παράδοση...

Αν ρωτάς εμένα και εννοείς το σιδερένιο που φαίνεται κάτω από το γραφείο, ήταν επιλογή με το γραφείο. Το ίδιο και η τρύπα για τα καλώδια (το σιδερένιο ορθογώνιο), το ίδιο και ο διακόπτης (προσωπικά επέλεξα τον πιο απλό, ούτε μνήμες, ούτε ενδείξεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύπρο, από το 2023, με νόμο, απαγορεύεται η συνεχής ορθοστατική εργασία και απαιτείται να υπάρχει διαθέσιμο κάθισμα για όλες τις θέσεις εργασίας.

Εν ολίγης, απαγορεύεται standing desk χωρίς εργονομικό κάθισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw πήγα από δρομέα σήμερα. Στο site είχε υποτίθεται δύο, ένα με 3 θέσεις χωρίς οθόνη και Bluetooth και ένα με 4 θέσεις, οθόνη και Bluetooth. Από κοντά μου λέει ότι δεν χρησιμοποιούν πλέον αυτό με την οθόνη και ότι έχουν απλά ένα με Bluetooth  αλλά χωρίς οθόνη. Γενικά αλλά στο site αλλά από κοντά 

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Εχουμε κανενα λινκ απο ikea/jysk, για standing desks;

Google is your friend αλλά anyway 

Ikea

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tzagaritos said:

Btw πήγα από δρομέα σήμερα. Στο site είχε υποτίθεται δύο, ένα με 3 θέσεις χωρίς οθόνη και Bluetooth και ένα με 4 θέσεις, οθόνη και Bluetooth. Από κοντά μου λέει ότι δεν χρησιμοποιούν πλέον αυτό με την οθόνη και ότι έχουν απλά ένα με Bluetooth  αλλά χωρίς οθόνη. Γενικά αλλά στο site αλλά από κοντά 

Google is your friend αλλά anyway 

Ikea

600 ευρω, τσαμπα πραμα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...