Προς το περιεχόμενο

Εταιρικο κινητο


winawer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι 

Η συσκευή που έχει ο TS είναι κάτι «σπέσιαλ», κλειδωμένη με συγκεκριμένα προγράμματα και λογισμικά επάνω ή είναι μια απλή συσκευή που απλά έχει βάλει εταιρική sim ;

Στην δεύτερη περίπτωση που είναι η συνηθισμένη, σιγά μην ασχοληθεί κανείς με το που παίρνεις τηλέφωνο και που στέλνεις μήνυμα...

Τωρα αν σου έχουν κάνα πρόγραμμα με 1GB και εσυ βλέπεις όλη μέρα YouTube με αποτέλεσμα να κανεις πενταπλάσιο λογαριασμό από το πάγιο σου, όντως μπορεί να υπάρχει θέμα, αν κανείς χρήση εντός παγίου είναι 99.9999% βέβαιο ότι δε θα ασχοληθεί κανείς (και γιατί να το κάνει δηλαδή, ποιος ο λόγος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι 

Η συσκευή που έχει ο TS είναι κάτι «σπέσιαλ», κλειδωμένη με συγκεκριμένα προγράμματα και λογισμικά επάνω ή είναι μια απλή συσκευή που απλά έχει βάλει εταιρική sim ;

Στην δεύτερη περίπτωση που είναι η συνηθισμένη, σιγά μην ασχοληθεί κανείς με το που παίρνεις τηλέφωνο και που στέλνεις μήνυμα...

Τωρα αν σου έχουν κάνα πρόγραμμα με 1GB και εσυ βλέπεις όλη μέρα YouTube με αποτέλεσμα να κανεις πενταπλάσιο λογαριασμό από το πάγιο σου, όντως μπορεί να υπάρχει θέμα, αν κανείς χρήση εντός παγίου είναι 99.9999% βέβαιο ότι δε θα ασχοληθεί κανείς (και γιατί να το κάνει δηλαδή, ποιος ο λόγος)

Στην εταιρεία είχαμε δώσει κινητό σε τεχνίτη με επαρκέστατο πακέτο για την εργασία του και για προσωπική χρήση ακόμα...του ήρθε λογαριασμός 300€... Τσεκάραμε πού έπαιρνε και είχε μιλήσει 4.000 λεπτά με την αδερφή του...του είπαμε αν δεν τα πιστώσει η cosmote, γιατί δεν είχε έρθει ποτέ ενημερωτικό sms ότι εξαντλήθηκαν τα δωρεάν λεπτά παρότι είχαμε σχετική υπηρεσία, θα τα πληρώσει ο ίδιος (δεν έχουμε split bill το νούμερο ανήκει στην εταιρεία δεν είναι χρεωμένο στον ίδιο)...τελικά τα γλίτωσε....

Τότε είχαμε την δυνατότητα να τσεκαρουμε που έγιναν οι κλήσεις.

Πλέον ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Στην εταιρεία είχαμε δώσει κινητό σε τεχνίτη με επαρκέστατο πακέτο για την εργασία του και για προσωπική χρήση ακόμα...του ήρθε λογαριασμός 300€... Τσεκάραμε πού έπαιρνε και είχε μιλήσει 4.000 λεπτά με την αδερφή του...του είπαμε αν δεν τα πιστώσει η cosmote, γιατί δεν είχε έρθει ποτέ ενημερωτικό sms ότι εξαντλήθηκαν τα δωρεάν λεπτά παρότι είχαμε σχετική υπηρεσία, θα τα πληρώσει ο ίδιος (δεν έχουμε split bill το νούμερο ανήκει στην εταιρεία δεν είναι χρεωμένο στον ίδιο)...τελικά τα γλίτωσε....

Τότε είχαμε την δυνατότητα να τσεκαρουμε που έγιναν οι κλήσεις.

Πλέον ΟΧΙ.

4000 λεπτά, 67 ώρες, αν είναι ποτέ δυνατόν...

πλέον βέβαια στα μεγάλα προγράμματα είναι unlimited

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο αριθμός σου προφανώς έγινε εταιρικός για να μπει στα τιμολόγια της εταιρείας και να έχεις πιθανόν δωρεάν κλήσεις μεταξύ των στελεχών; 

Και σου είπαν αν θέλεις μπορείς να κάνεις τον αριθμο σου εταιρικό ή να πάρεις άλλον.

Επειδή χρησιμοποιείς ειδικό κινητό που δεν παίρνει 2 Sim και δεν θέλεις να κουβαλάς 2 κινητά επέλεξες το 1.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η εταιρεία βλέπει τον λογαριασμό των κλήσεων (το επίπεδο ανάλυσης δεν το ξέρω αλλά ελέω gdpr λογικά θα βλέπει μόνο σύνολα). προφανώς για να σου έδωσαν επιλογή για τον δικό σου αριθμό μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και ως προσωπικό νούμερο και κατά κάποιο τρόπο σου "κάνουν δώρο" τις προσωπικές σου κλήσεις.

Από εκεί και πέρα αν η συσκευή είναι enrolled σε κάποιο προφίλ εταιρικό μπορεί να βλέπει και κίνηση από άλλες εφαρμογές και τι κάνεις στο ίντερνετ (πχ. Σαν να τρέχεις πίσω από το vpn της εταιρείασ που θα βλέπει όλη την κίνηση εφόσον η εφαρμογή δεν παρέχει κρυπτογραφηση). Αν δεν είναι σε κάποιο εταιρικό προφίλ (μπορείς να το μάθεις από το it) τοτε δεν βλέπουν τίποτα (ακόμα και αν χρησιμοποιείς data της sim)

Πάντως ακόμα και iphone να είναι η συσκευή, μπορεί να έχει 2η sim (e-sim) και να έχεις 2 αριθμους (αν ο ένας είναι cosmote). 

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Ο αριθμός σου προφανώς έγινε εταιρικός για να μπει στα τιμολόγια της εταιρείας και να έχεις πιθανόν δωρεάν κλήσεις μεταξύ των στελεχών; 

Και σου είπαν αν θέλεις μπορείς να κάνεις τον αριθμο σου εταιρικό ή να πάρεις άλλον.

Επειδή χρησιμοποιείς ειδικό κινητό που δεν παίρνει 2 Sim και δεν θέλεις να κουβαλάς 2 κινητά επέλεξες το 1.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η εταιρεία βλέπει τον λογαριασμό των κλήσεων (το επίπεδο ανάλυσης δεν το ξέρω αλλά ελέω gdpr λογικά θα βλέπει μόνο σύνολα). προφανώς για να σου έδωσαν επιλογή για τον δικό σου αριθμό μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και ως προσωπικό νούμερο και κατά κάποιο τρόπο σου "κάνουν δώρο" τις προσωπικές σου κλήσεις.

Από εκεί και πέρα αν η συσκευή είναι enrolled σε κάποιο προφίλ εταιρικό μπορεί να βλέπει και κίνηση από άλλες εφαρμογές και τι κάνεις στο ίντερνετ (πχ. Σαν να τρέχεις πίσω από το vpn της εταιρείασ που θα βλέπει όλη την κίνηση εφόσον η εφαρμογή δεν παρέχει κρυπτογραφηση). Αν δεν είναι σε κάποιο εταιρικό προφίλ (μπορείς να το μάθεις από το it) τοτε δεν βλέπουν τίποτα (ακόμα και αν χρησιμοποιείς data της sim)

Πάντως ακόμα και iphone να είναι η συσκευή, μπορεί να έχει 2η sim (e-sim) και να έχεις 2 αριθμους (αν ο ένας είναι cosmote). 

Σε ευχαριστώ. Ήσουν κατατοπιστικος. Η απάντηση είναι ναι σε όλα τα ερωτήματα. Η συσκευή είναι enrolled και δεν είναι iPhone

Επεξ/σία από winawer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον φιλε μου, για αυτο που ρωτας η απαντηση ειναθ ως εξης: αννοντως εχεις κανει enroll σε πλατφορμα οπως η airtouch airwatch π.χ. για να εχεις προσβαση σε εμαιλ μεσω εφαρμογης  boxer, τοτε ναι ο admin της πλατφορμας εχει και admin ρολο στο κινητο σου, κανει enforce security policies (π.χ. να βαλεις pin στο κλειδωμα οθονης) μπορει π.χ. να κανει block προγραμματα κ να κανει force install αλλα προγράμματα, να κανει remote wipe κ ισως να εχει κ προσβαση σε logs που να δινουν ιστορικο κλησεων. Αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα σε κατασκοπευσει καποιος, σε σοβαρες εταιριες δεν νομιζω οτι θα το εκανε καποιος, απλα παντα θα υπαρχει δυνατοτητα να κανει καποιος misuse κακοβουλα. Αν π.χ. σε αναγκαζει να συνδεθεις σε vpn για να εχεις προσβαση σε εμαιλ και Teams, προφανως ολη η κινηση ιντερνετ θα περναει απο σερβερ κ firewall εταιριας... εχω δει σε εταιρικα κινητα απλων εργαζομενων (όχι στελεχων οπως προφανως εισαι εσυ) μπλοκαρισμα chrome, σωσιματος αρχειου εκτος εμαιλ εφαρμογης κτλ.

Αν εχεις samsung και airwatch πλατφορμα στειλε μου ΡΜ

Για τα υπολοιπα που σου λενε για τη χρηση αυτοκινητου κ κινητου απλα προχωρα παρακατω, αν ολοι μιλουσαμε μονο για αυτα που ξεραμε θα ηταν ενα καλυτερο φορουμ, αλλα δυστυχως δεν....

Επεξ/σία από pp6210
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pp6210 είπε

Λοιπον φιλε μου, για αυτο που ρωτας η απαντηση ειναθ ως εξης: αννοντως εχεις κανει enroll σε πλατφορμα οπως η airtouch π.χ. για να εχεις προσβαση σε εμαιλ μεσω εφαρμογης  boxer, τοτε ναι ο admin της πλατφορμας εχει και admin ρολο στο κινητο σου, κανει enforce security policies (π.χ. να βαλεις pin στο κλειδωμα οθονης) μπορει π.χ. να κανει block προγραμματα κ να κανει force install αλλα προγράμματα, να κανει remote wipe κ ισως να εχει κ προσβαση σε logs που να δινουν ιστορικο κλησεων. Αυτο δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα σε κατασκοπευσει καποιος, σε σοβαρες εταιριες δεν νομιζω οτι θα το εκανε καποιος, απλα παντα θα υπαρχει δυνατοτητα να κανει καποιος misuse κακοβουλα. Αν π.χ. σε αναγκαζει να συνδεθεις σε vpn για να εχεις προσβαση σε εμαιλ και Teams, προφανως ολη η κινηση ιντερνετ θα περναει απο σερβερ κ firewall εταιριας... εχω δει σε εταιρικα κινητα απλων εργαζομενων (όχι στελεχων οπως προφανως εισαι εσυ) μπλοκαρισμα chrome, σωσιματος αρχειου εκτος εμαιλ εφαρμογης κτλ.

Αν εχεις samsung και airtouch πλατφορμα στειλε μου ΡΜ

Για τα υπολοιπα που σου λενε για τη χρηση αυτοκινητου κ κινητου απλα προχωρα παρακατω, αν ολοι μιλουσαμε μονο για αυτα που ξεραμε θα ηταν ενα καλυτερο φορουμ, αλλα δυστυχως δεν....

Για πες τι είναι αυτές οι πλατφόρμες, να μαθαίνουμε και τίποτα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην σημερινή της εξέλιξη η συγκεκριμένη πλατφόρμα λέγεται VMware Workspace ONE από Airwatch (που λαθεμένα αναφέρω ως airtouch πιο πάνω), στην ουσία είναι μια πρόσβαση και διαχείριση admin στο κινητό ή το ταμπλετ σου για να έχεις πρόσβαση σε εταρικές εφαρμογές και δεδομένα- τα λέω απλοϊκά γιατί δεν έχω ΙΤ background, μεταφέρω την εμπειρία μου ως χρήστης.

Στην δουλειά μου μπορούμε να βάλουμε δικό μας device αλλά πρέπει να γίνει enroll στην πλατφόρμα για να δουλέψουν οι εταιρικές εφαρμογές, από εμαιλ και ημερολόγιο μέχρι Teams κτλ.  κάποιες εταιρίες πέρα από εφαρμογές της Airtouch πλατφόρμας επιβάλουν και σύνδεση vpn για να δείς οτιδήποτε εταιρικό, άλλες όχι. Σε συσκευές εργοδότη μπορεί αν θέλει να επιτρέπει πρόσβαση στο web μόνο από την εφαρμογή της Airwatch και μόνο μέσω vpn - άρα πλήρως ελεγχόμενη και καταγεγραμμένη πρόσβαση. Ή τα επισυναπτόμενα σε εταιρικό εμαιλ να ανοίγουν μόνο μέσα από viewer της πλατφόρμας και χωρίς να μπορείς να κάνεις screen capture.

Μπορείς να ψάξεις google για λεπτομέρειες αλλά η ουσία είναι οτι ο κάθε εργοδότης εφαρμόζει τα δικά του security policies και οτι ναι μεν στην θεωρία δεν σε παρακολουθεί (αν τηρούνται οι πολιτικές) αλλά δυνητικά κάποιος κακόβουλος admin (ή εργοδότης) θα μπορούσε... να βάλω και την περίπτωση να σου κάνει κάποιο μπλοκ ή ακόμα χειρότερα remote wipe από λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Αποχώρησα από εταιρία, ξέχασα να παραδώσω εταιρικό νουμερο, το Θυμήθηκα μετά και τους την εστειλα με ταχυδρομείο όπου στο φάκελο τους έγραψα και τον pin. 

 

Τώρα πιάνω τα ακραία σενάρια και σκέφτομαι, αν κάποιος κακόβουλος χρήστης βρεθεί με τηη σιμ και αρχίσει τα τηλέφωνα, ο λογαριασμός είναι στο όνομα μου? θα είμαι εγώ νομικά υπολογος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panos4tw είπε

Αποχώρησα από εταιρία, ξέχασα να παραδώσω εταιρικό νουμερο, το Θυμήθηκα μετά και τους την εστειλα με ταχυδρομείο όπου στο φάκελο τους έγραψα και τον pin. 

 

Τώρα πιάνω τα ακραία σενάρια και σκέφτομαι, αν κάποιος κακόβουλος χρήστης βρεθεί με τηη σιμ και αρχίσει τα τηλέφωνα, ο λογαριασμός είναι στο όνομα μου? θα είμαι εγώ νομικά υπολογος? 

Τους ενημέρωσες οτι την έστειλες;Στο ονομα σου ερχόταν ο λογαριασμός;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Τους ενημέρωσες οτι την έστειλες;Στο ονομα σου ερχόταν ο λογαριασμός;

 

Αυτοι μου ζητησαν να τη στειλω οποτε τους ενημερωσα. Δεν μου ερχοταν καποιος λογαριασμος περα απο μια ενημερωση σε email οτι τον ταδε μηνα ξοδεξα τοσα~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

οταν αγοραζεις μεταχειρισμένο εταιρικο κινητο υπαρχει  κατι που πρεπει να προσεξεις απο αποψη νομιμοτητας;

θες καποια αποδειξη οτι ειναι δικο σου και δεν μπορουν να το κλειδωσουν μεσω ιμει κτλ;

κανεις ενα factory reset και μπορεις να το χρησιμοποιεις για ebanking με ασφαλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...