Προς το περιεχόμενο

Intel Alder Lake-S: Διαρροή αποκαλύπτει πληροφορίες των 12ης γενιάς επεξεργαστών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Angelcrow είπε

Υπάρχει τέλος περίπτωση στα μοντέλα μητρικών για Alder Lake να υιοθετηθεί για πρώτη φορά και το πρότυπο ATX12VO [...]

Πραγματικά είναι αρκετές οι αλλαγές!Και όλα αυτά από Σεπτέμβρη!

Είναι πραγματικά τόσα πολλά μαζεμένα τα ευχάριστα νέα που αν καθιερωθεί σύντομα και το πρότυπο ATX12VO νομίζω ότι δεν θα αντέξω, θα είναι το κερασάκι...

weather reporter fail GIF

Spoiler

Basketball Man GIF by Malcolm France

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 minutes ago, randomcat said:

Δεν κατάλαβα ποτέ αυτήν τη λογική του τι να το κάνουμε το κάτι παραπάνω? Βρε φέρε το κάτι παραπάνω και θα βρεθούν χρήσεις! Και αν εσύ δεν θες το κάτι/πολύ παραπάνω, θα μπορείς να πάρεις φτηνότερα το κάτι/πολύ παρακάτω!

Αλλά όπως και να 'χει, με το PCIe 5.0 σε συνδυασμό με USB4 θα μπορείς να κάνεις backup των δεδομένων σου σε εσωτερικούς και εξωτερικούς δίσκους μέσα σε δευτερόλεπτα!

Το προβλημα ειναι οτι αυτο το "κατι παραπανω" το χρεωνουν πλεον. Δες RT απο Nvidia, PCIE 4.0 απο AMD κλπ κλπ. Δεν εχω καμια ορεξη να βλεπω mid range Z690 στα 250€ επειδη εχουν "θυρες του μελλοντος" τις οποιες δεν θα χρησιμοποιει κανεις πουθενα, γιατι δεν θα υπαρχουν συσκευες για αυτες. Και οχι οι 3 beta nvme και οι 2 καρτες που θα βγουν δεν μου λενε κατι. Παλι χωμα θα τρωνε απο τους προηγουμενης γενιας. Οπως εγινε δηλαδη και με το 4.0...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γίγαντας ξύπνησε. Να αναφέρω απλά ότι ότι ο 3470s του 2012 με υπηρέτησε στο iMac μέχρι και εχθές με ένα SSD και 16αρα μνήμη......ακόμη και σήμερα δεν μασάει ότι και αν του πετάξεις από δουλειές. Αναβαθμίστηκα σε Μ1 Mac Mini (έχω πάθει πλάκα) αλλά respect στην Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Το προβλημα ειναι οτι αυτο το "κατι παραπανω" το χρεωνουν πλεον. Δες RT απο Nvidia, PCIE 4.0 απο AMD κλπ κλπ. Δεν εχω καμια ορεξη να βλεπω mid range Z690 στα 250€ επειδη εχουν "θυρες του μελλοντος" τις οποιες δεν θα χρησιμοποιει κανεις πουθενα, γιατι δεν θα υπαρχουν συσκευες για αυτες. Και οχι οι 3 beta nvme και οι 2 καρτες που θα βγουν δεν μου λενε κατι. Παλι χωμα θα τρωνε απο τους προηγουμενης γενιας. Οπως εγινε δηλαδη και με το 4.0...

Το "κάτι παρακάτω" όμως θα γίνει πιο φτηνό και θα μπορείς να πάρεις εκείνο.

Εγώ ήδη εκμεταλλεύομαι PCIe 4.0 + USB 3.2 για να κάνω ταχύτατα backups σε πολλαπλούς εξωτερικούς δίσκους. Έτσι δεν έχω ανάγκη από Cloud και επειδή το backup είναι σφαιράτη διαδικασία το κάνω και πιο συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Η Intel ισχυρίζεται 20% βελτίωση της single-thread.Βέβαια, η ιστοσελίδα επισημαίνει πως δεν είναι γνωστό αν αυτές οι βελτιώσεις είναι σε σύγκριση με τους Rocket Lake ή Tiger Lake."  Σε σύγκριση με τους celeron θα ειναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, randomcat είπε

(το SATA πότε θα το σκοτώσουνε πια, να μην πιάνει και χώρο στην μητρική ??? )

Δεν έχουμε όλοι λεφτά για NVMe δυστυχώς. Σκέψου πως με 60 ευρώ παίρνεις 2TB HDD, ενώ με 60 ευρώ παίρνεις 500GB Sata SSD ή έναν καλό 256GB NVMe αλλιώς έναν απλό (και ελπίζω καλό) 500GB NVMe. Κάποιοι έχουν ανάγκη το χώρο παρά τη ταχύτητα. Θετικότατο όπου έχουν γίνει αρκετά πιο φθηνοί οι NVMe, αλλά ο μέσος χρήστης δυστυχώς δεν έχει κι απλά αρκείται σε Sata SSD. Να η εξήγηση που μάλλον ήθελες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ένας ζητάει quad channel , ο άλλος ζητάει κατάργηση sata , ο τρίτος θέλει 5 nm λιθογραφία , και το 90% των χρηστών  τρέχουν απλές εφαρμογές που τις εκτελούν άνετα επεξεργαστές πενταετίας . Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου θέλει  ένα μηχανάκι να κάνει τη δουλειά του ,όλα τα άλλα είναι ...ναχαμε να λέγαμε.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι μετά την πτώση που έφαγε η μετοχή της intel θα βγάλουν κι άλλες τέτοιες διαρροές για να "σώσουν" το όνομα και τη μετοχή. Το θέμα ειναι μέχρι να γίνουν εμπορικά διαθέσιμα αυτά, τι θα έχουν βγάλει οι ανταγωνιστές... Και θα είναι καλύτερα από των ανταγωνιστών; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποτε επαιρνες εναν P3 450/voodoo3 και σε 3 χρονια ειχε βγει ενας Athlon 1400 και μια Geforce 3, το ενα μηχανημα δεν εκανε πια μια..και το αλλο εδινε πονο. Και σε αλλα 3 χρονια παλι το ιδιο.

Τωρα βγαζουν καθε 6 μηνο εκατερωθεν πραγματα και οι επεξεργαστες 5ετιας δεν εχουν κανενα θεμα. Ειναι τελειως "μαρκετινγκ" ολο αυτο..Δεν βλεπω κανενα breakthrough απο κανεναν...η AMD απλα εκλεισε το χασμα και η intel κανει αυτα που κανει..10%..nm και μλκ...

Οσον αφορα την AMD..οταν βγηκαν οι Ryzen ηταν ανταγωνιστικα προιοντα σε καλες τιμες..τωρα οι τιμες ειναι ιδιες με τους intel...κατα βαση σε συμφαιρει να παρεις Intel τωρα με τις τιμες που εχουν μερικα μοντελα..πχ 10400F...ελεος με τα fanboys πια...ειδικα σε αυτο το θεμα...τοσα χρονια τρωγατε ξυλο και τωρα ξυπνησατε και η Intel ειναι για πεταμα η AMD Θεα η το αναποδο..δεν παει ετσι.....

Αλλα τι να πεις..εδω τον αλλο τον πειραξε πανω στη μητρικη που εχει 3Χ3εκ. τα sata...ολα ειναι τελεια τα sata του φταινε..και επρεπε να του πουν οτι δεν εχουν ολοι nvme...

Επεξ/σία από Nos20VT
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Εγω να ρωτησω κατι? Την PCIE 5.0 τι να την κανουμε ακριβως? Ακομα ψαχνουμε σεναριο χρησης της PCIE 4.0, με "άγουρους" ακομα nvme και καρτες που τρεχουν απροβλημάτιστα και σε 3.0 x16. Χωρια το γεγονος οτι εχει υψηλο κοστος και ειναι πιο "ευαισθητη" απο την 3.0. Ανάπτυξη να υπαρχει, δεν λεω, αλλα εκτος αν ετοιμαζουν καποιο τεραστιο μπαμ σε καρτες/δισκους (2*3080 σε επιδοσεις και 10GBs nvme) το νεο interface ειναι σαν να συνδεεις ποντικι του 2010 σε USB 3.2 10GBps...

Αν αγοραζεις pc καθε χρονο σου ειναι αχρηστο.
Αν ομως τα σκας και περιμενεις αυτο που αγορασες να ειναι futureproof για τα επομενα 6 χρονια τοτε θα το επιλεξεις με κλειστα ματια γιατι μπορει η σειρα 3000 να ειναι πανω κατω τα ιδια σε 3 και σε 4 αλλα σκεψουν οτι μπορει η 5000 να εχει τη διπλασια αποδοση σε 5 απο οτι σε 3 και 4.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pcie 5 .. λες και θα βρει κανεις ή θα αγορασει κανεις καινουρια καρτα γραφικων με τετοιες τιμες που εχουν για να το χρειαστει.. ππφφφφ.. ο 3570κ ακομα κραταει γερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...