Προς το περιεχόμενο

Διαιτολόγος κόστος κτλ


daredevil92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Nabuko είπε

Πολλοί διαιτολόγοι το μόνο που κάνουν είναι να σου φτιάχνουν ένα πρόγραμμα διατροφής με μειωμένες θερμίδες, οπότε στην αρχή θα χάσεις κιλά, οπότε θα είσαι ευχαριστημένος, οπότε θα δικαιολογήσεις τα χρήματα που έδωσες.

Δε θα σε μάθει όμως πως να τρως σωστά, τι ώρες, πως λειτουργεί ο οργανισμός, τι κάνει το ένα, τι κάνει το άλλο κλπ.

Γι' αυτό μόλις περάσει το καλοκαίρι ξαναγυρνάτε στα ίδια. 

 

Ε και τι άλλο θες να σου κάνει ο διαιτολόγος;

Το πρόγραμμα έχει 5 γεύματα, σου λέει να τρως κάθε 3 ώρες, οι συνδυασμοί τροφών που κάνει είναι συγκεκριμένες.

Ε μετά κάπου θέλει και το δικό σου μυαλό /διάθεση /πειθαρχία στο να μάθεις και να τηρείς το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mary είπε

Ε και τι άλλο θες να σου κάνει ο διαιτολόγος;

Το πρόγραμμα έχει 5 γεύματα, σου λέει να τρως κάθε 3 ώρες, οι συνδυασμοί τροφών που κάνει είναι συγκεκριμένες.

Ε μετά κάπου θέλει και το δικό σου μυαλό /διάθεση /πειθαρχία στο να μάθεις και να τηρείς το πρόγραμμα.

Αυτά τα κάνω και μόνος μου, δε χρειάζεται να πληρώσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mary είπε

Ε και τι άλλο θες να σου κάνει ο διαιτολόγος;

Το πρόγραμμα έχει 5 γεύματα, σου λέει να τρως κάθε 3 ώρες, οι συνδυασμοί τροφών που κάνει είναι συγκεκριμένες.

Ε μετά κάπου θέλει και το δικό σου μυαλό /διάθεση /πειθαρχία στο να μάθεις και να τηρείς το πρόγραμμα.

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ;;; ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ;;;; Τα κιλά τα χάνεις και μόνος αν μετράς θερμίδες.! Ο διατροφολόγος πέρα από αυτό, πρέπει να σε ξεκινήσει με reverse diet ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ, να σε επαναφέρει στις αρχικές σου θερμίδες χωρίς να πάρεις πάλι τα κιλά!! Δεν γίνεται να είσαι για πάντα σε  deficit.

Ts, έχω πάει σε πολλούς διατροφολόγους. όλοι μου έδιναν μια διατροφή την ακολουθούσα, έχανα, και μετά, όταν επέστρεφα στις κανονικές μου θερμίδες προφανώς τα ξανα-έβαζα. Κανένας δεν μου εξήγησε πως λειτουργεί ο μεταβολισμός, τι ρόλο παίζουν οι μυες στο σώμα, τι χρειάζεται η κάθε ομάδα τροφής κλπ κλπ. 

Αφού κάποια στιγμή αγανάκτησα, ξεκίνησα να διαβάζω μόνος μου. Μια πολλή καλή πηγή είναι μια κοπέλα στο youtube που λέγεται missFitAndNerdy. Είναι λίγο cringe κάποιες φορές, αλλά για οτιδήποτε λέει, σου παρέχει και την αντίστοιχη μελέτη στην οποία βασίζει τα λεγάμενά της, οπότε μπορείς να ανατρέξεις στην ίδια τη μελέτη και να βγάλεις και τα δικά σου συμπεράσματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το νόημα είναι να εκπαιδευτεί κάποιος διατροφικά, να συνειδητοποιήσει που είναι λάθος και να το διορθώσει. Οι αλλαγές πρέπει να είναι μόνιμες. Δλδ σε καμία συνθήκη δεν μπορείς να τρως 2 πάστες σε μια μέρα, αλλά ένα γλυκό την βδομάδα μπορείς. Το σώμα αντιστέκεται γιατί θέλει να μείνει όπως ήταν. Το παρόν καθορίζει το μέλλον. Αν τώρα τρως κάθε μέρα σοκολάτα, αύριο θα θέλεις σοκολάτα. Αν αύριο αντισταθείς και πεις όχι τότε μεθαύριο δεν θα ναι τόσο δύσκολο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, filip123go είπε

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ;;; ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ;;;; Τα κιλά τα χάνεις και μόνος αν μετράς θερμίδες.! Ο διατροφολόγος πέρα από αυτό, πρέπει να σε ξεκινήσει με reverse diet ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ, να σε επαναφέρει στις αρχικές σου θερμίδες χωρίς να πάρεις πάλι τα κιλά!! Δεν γίνεται να είσαι για πάντα σε  deficit.

Ts, έχω πάει σε πολλούς διατροφολόγους. όλοι μου έδιναν μια διατροφή την ακολουθούσα, έχανα, και μετά, όταν επέστρεφα στις κανονικές μου θερμίδες προφανώς τα ξανα-έβαζα. Κανένας δεν μου εξήγησε πως λειτουργεί ο μεταβολισμός, τι ρόλο παίζουν οι μυες στο σώμα, τι χρειάζεται η κάθε ομάδα τροφής κλπ κλπ. 

Αφού κάποια στιγμή αγανάκτησα, ξεκίνησα να διαβάζω μόνος μου. Μια πολλή καλή πηγή είναι μια κοπέλα στο youtube που λέγεται missFitAndNerdy. Είναι λίγο cringe κάποιες φορές, αλλά για οτιδήποτε λέει, σου παρέχει και την αντίστοιχη μελέτη στην οποία βασίζει τα λεγάμενά της, οπότε μπορείς να ανατρέξεις στην ίδια τη μελέτη και να βγάλεις και τα δικά σου συμπεράσματα.

Αν κατάλαβα καλά εσύ πιστεύεις ότι θα κινηθείς υποθερμιδικά και θα χάσεις τα κιλά, αλλά μετά θα επανέλθεις στις θερμίδες που έτρωγες παλιότερα, αλλά θα συνεχίσεις να είσαι αδύνατος χωρίς να πάρεις τα κιλά που έχασες?

Αν ναι τότε κάτι έχεις καταλάβει πολύ λάθος και καλύτερα να μην δίνεις συμβουλές

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αν κατάλαβα καλά εσύ πιστεύεις ότι θα κινηθείς υποθερμιδικά και θα χάσεις τα κιλά, αλλά μετά θα επανέλθεις στις θερμίδες που έτρωγες παλιότερα, αλλά θα συνεχίσεις να είσαι αδύνατος χωρίς να πάρεις τα κιλά που έχασες?

Αν ναι τότε κάτι έχεις καταλάβει πολύ λάθος και καλύτερα να μην δίνεις συμβουλές

Εννοείται!!! Αυτό είναι το σωστό. Και το έχω πετύχει!! Κάνεις 3 εβδομάδες δίαιτα και 2 εβδομάδες επιστρέφεις στις κανονικές σου θερμίδες, για να μην συνηθίσει ο οργανισμός σου την έλλειψη θερμίδων. Plus ξεκινάς με έναν μήνα reverse diet ώστε ουσιαστικά να είναι ακόμα πιο εύκολο να μείνεις στις θερμίδες σου!!

Το πόσες θερμίδες καις την ημέρα, δεν έχει καμία σχέση με τα ποσά κιλά είσαι.!! Εγώ ήμουν 100 κιλά και έκαιγα 2000 θερμίδες (τυχαίοι αριθμοί) και τώρα είμαι 90 κιλά και καίω πάλι 2000 θερμίδες. Αν ήταν να πάω 90 και να πρέπει να καιω 1800, για να φτάσω στα 70 θα έπρεπε να φτάσω να παίρνω 1400, το οποίο είναι μη βιώσιμο. 

Το σώμα είναι μια μηχανή ομοιόστασης. Δεν του αρέσουν καθόλου οι αλλαγές. Για αυτό όταν από 2000  θερμίδες, πας στις 1800 χάνεις φουλ στην αρχή και μετά από ένα 2μηνο (τόσο θέλει περίπου ο οργανισμός να συνηθίσει) ξαφνικά χάνεις λιγότερο. Και φτάσεις κάποια στιγμή να παίρνεις 1800 θερμίδες και να μην χάνεις τίποτα. Οπότε πρέπει να τις μειώσεις κ άλλο για να συνεχίσεις να χάνεις.

Έχω διαβάσει πάρα πολύ πάνω στο θέμα και έχω περισσότερες γνώσεις από το 90% των διαιτολόγων εκεί έξω. Και τα έχω εφαρμόσει στον εαυτό μου με θεαματικά και μόνιμα αποτελέσματα. Οπότε ναι, είμαι σε θέση να δίνω συμβουλές. Για όλα αυτά που λέω υπάρχουν έρευνες που τα αποδεικνύουν, τις οποίες τις έχω μελετήσει ΟΛΕΣ. 

Επίσης, αν αυτή είναι η δουλειά σου ξεκινά να διαβάζεις και σταματά να βάζεις τον κόσμο να πεθάνει από την πείνα. 

Και θα το ξανά-γραψω άλλη μια φορά: ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΘΕΡΜΊΔΕΣ ΚΑΙΣ ΤΗΝ ΗΜΈΡΑ, ΔΕΞ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΕΙΣΑΙ!!!

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, filip123go είπε

Εννοείται!!! Αυτό είναι το σωστό. Και το έχω πετύχει!! Κάνεις 3 εβδομάδες δίαιτα και 2 εβδομάδες επιστρέφεις στις κανονικές σου θερμίδες, για να μην συνηθίσει ο οργανισμός σου την έλλειψη θερμίδων. Plus ξεκινάς με έναν μήνα reverse diet ώστε ουσιαστικά να είναι ακόμα πιο εύκολο να μείνεις στις θερμίδες σου!!

Πως μπορει να γίνει αυτο που λες; Ας πουμε οτι για να μεινεις σταθερος στο βαρος σου θες 2000 θερμιδες τη μερα και εσυ ετρωγες 2400. Για 3 βδομαδες τρως 1800 οποτε εχεις μια διαφορα -4200 και τις επομενες 2 βδομαδες γυρνας στις 2400 οποτε εισαι +5600. Δηλαδη σε ενα διαστημα 5 βδομαδες εχασες 4200 θερμιδες και πηρες 5600 αρα εισαι επιπλεον 1400 θερμιδες το οποιο guess what? Θα σου προσθέσει βάρος..

Η λογικη λεει οτι ετρωγες πχ 2400 ενω ηθελες 2000. Κανεις για Χ διαστημα διατροφη φτανεις στο βαρος που θες και μετα τρως 2000 θερμιδες και μενεις στα νεα σου κιλα.

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Το πόσες θερμίδες καις την ημέρα, δεν έχει καμία σχέση με τα ποσά κιλά είσαι.!! Εγώ ήμουν 100 κιλά και έκαιγα 2000 θερμίδες (τυχαίοι αριθμοί) και τώρα είμαι 90 κιλά και καίω πάλι 2000 θερμίδες. Αν ήταν να πάω 90 και να πρέπει να καιω 1800, για να φτάσω στα 70 θα έπρεπε να φτάσω να παίρνω 1400, το οποίο είναι μη βιώσιμο. 

Πολυ αερολογια. Αν εσυ στα 100 κιλα ειχες πχ 20 κιλα μυων και οταν πηγες στα 90 με γυμαστικες κλπ εφταασες να εχεις 25 κιλα μυων πως θα καις παλι 2000 θερμιδες; Ειναι σαν να λες οτι εχεις ενα αυτοκινητο με κινητηρα 1000 κυβικα τον αλλαζεις με εναν αλλο 1600 και εχεις την ιδια καταναλωση.. 

 

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Το σώμα είναι μια μηχανή ομοιόστασης. Δεν του αρέσουν καθόλου οι αλλαγές. Για αυτό όταν από 2000  θερμίδες, πας στις 1800 χάνεις φουλ στην αρχή και μετά από ένα 2μηνο (τόσο θέλει περίπου ο οργανισμός να συνηθίσει) ξαφνικά χάνεις λιγότερο. Και φτάσεις κάποια στιγμή να παίρνεις 1800 θερμίδες και να μην χάνεις τίποτα. Οπότε πρέπει να τις μειώσεις κ άλλο για να συνεχίσεις να χάνεις.

Για αρχη, οταν ξεκινας χανεις αρκετα ευκολα διοτι φευγουν αρκετα υγρα καθως επισης εχεις και αρκετο πλεονασμα οποτε ο οργανισμος σου εχει πραγμα να ξεφορτωθει. Οταν εσυ εισαι 100 κιλα ενω θεωρητικα θα πρεπε να εισαι πχ 70 εχεις αρκετο πλεονασμα για να καψεις οποτε ειναι φυσιολογικο να φυγουν γρηγορα τα πρωτα. Αυτο εχει να κανει με το οτι εχεις, ας το πω λιγο αγαρμπα, πλεονασμα στο πλεονασμα.

Επίσης, οταν αλλαζει η συσταση του σωματος σου ειναι αρκετα πιθανο να αλλαξουν και οι θερμιδικες σου ανάγκες οποτε ειναι λογικο οτι οσο πέφτεις πρεπει να αναπροσαρμοζεις τις θερμιδες σου. Οπως ειπα και πριν αν αλλαξει η μυικη σου μαζα τοτε μειώνονται, ή αυξάνονται προφανως, οι θερμιδες σου αναγκες.

5 ώρες πριν, filip123go είπε

Έχω διαβάσει πάρα πολύ πάνω στο θέμα και έχω περισσότερες γνώσεις από το 90% των διαιτολόγων εκεί έξω. Και τα έχω εφαρμόσει στον εαυτό μου με θεαματικά και μόνιμα αποτελέσματα. Οπότε ναι, είμαι σε θέση να δίνω συμβουλές. Για όλα αυτά που λέω υπάρχουν έρευνες που τα αποδεικνύουν, τις οποίες τις έχω μελετήσει ΟΛΕΣ. 

Οταν καποιος γραφει κατι τετοιο τοτε ξερεις με σιγουρια οτι δεν ξερει τι λεει στο μεγαλυτερο βαθμο. Το "ΟΛΕΣ", κανω σαν να μην το ειδα.

 

5 ώρες πριν, filip123go είπε

Και θα το ξανά-γραψω άλλη μια φορά: ΤΟ ΠΟΣΕΣ ΘΕΡΜΊΔΕΣ ΚΑΙΣ ΤΗΝ ΗΜΈΡΑ, ΔΕΞ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΕΙΣΑΙ!!!

Θα στο ξαναπω αλλη μια φορα, ΕΧΕΙ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...