Προς το περιεχόμενο

BIG 4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Molpadia είπε

διαμονή σε σπίτι μόνος σου ή σε δωμάτιο με κοινόχρηστο μπάνιο;

Αν κατάλαβα καλά, ο Uk μένει μέσα σε σπίτι ως βοήθεια σε μεγάλο/ανήμπορο άτομο, οπότε τα 2100 είναι όλα τσεπάτα. Σαν να δουλεύει έξω και να παίρνει 3,2-3,5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Molpadia είπε

δεν ισχύει αυτό που γράφεις για την γλώσσα,στο Βερολίνο σε πολλές εταιρείες πληροφορικής μιλάνε μόνο αγγλικά, όλοι όσοι δουλεύουν είναι μετανάστες,δεν υπάρχει Γερμανός ούτε για δείγμα

Ποιες εταιρίες πληροφορικής ρε αδερφέ? Για big 4 μιλουσαμε πολύ συγκεκριμένα, διάβαζε καλύτερα άλλη φορά πριν γράψεις τα δικά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, csontheline είπε

Αν κατάλαβα καλά, ο Uk μένει μέσα σε σπίτι ως βοήθεια σε μεγάλο/ανήμπορο άτομο, οπότε τα 2100 είναι όλα τσεπάτα. Σαν να δουλεύει έξω και να παίρνει 3,2-3,5.

Καλά το κατάλαβες.Σκατοδουλειά είναι,μπορεί να γίνει κυριολεκτικά  τέτοια,αλλά εχει χρηματική ανταμοιβή.Και πάντα κοιτάμε τι άλλες εναλλακτικές έχεις.Εγω δεν έχω,και Ελλάδα τι θα με πλήρωναν;Ανειδίκευτος είμαι όπου και να πάω.Και στην ηλικία μου ,Ελλάδα δεν σε προσλαμβάνει κανείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Molpadia είπε

3000 ευρουδάκια μετά απο 3 χρόνια είναι το μίνιμουμ (καθαρά) - σπουδαγμένος γερμανός, έπεσα από την καρέκλα από το γέλιο

3000 καθαρα?

Με ποια Steuerklasse εχει σημασια αυτο.

Αν εισαι στην 1 θες πανω κατω 5000 μικτα για να πιασεις τα 3000 καθαρα.

Και το βλεπω λιγο δυσκολο να τα πιασεις ετσι ευκολα αυτα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,ξερω οτι το θεμα εχει ξεφυγει αλλα ειχα προταση απο 2 big 4 στην ελλαδα(Deloitte και EY) για το τμημα του audit και ηθελα να ρωτησω γενικα τι λεφτα παιζουν απο entry level μεχρι manager?Ειναι η πρωτη δουλεια μετα το πτυχιο.

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Weedzardsnd είπε

Καλησπερα σας,ξερω οτι το θεμα εχει ξεφυγει αλλα ειχα προταση απο 2 big 4 στην ελλαδα(Deloitte και EY) για το τμημα του audit και ηθελα να ρωτησω γενικα τι λεφτα παιζουν απο entry level μεχρι manager?Ειναι η πρωτη δουλεια μετα το πτυχιο.

Σας ευχαριστω!

Έχουν γραφτεί παραπίσω...

Ρίξε μια ματιά!

Μιάς και αναφέρεσαι στο audit σου είπαν αν θα σου πληρώσουν τη σχετική πιστοποίηση ή την πληρώνεις μόνος/η σου;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Έχουν γραφτεί παραπίσω...

Ρίξε μια ματιά!

Μιάς και αναφέρεσαι στο audit σου είπαν αν θα σου πληρώσουν τη σχετική πιστοποίηση ή την πληρώνεις μόνος/η σου;

Δε μου ειπαν κατι σχετικο.O manager και το hr ουσιαστικα απ τα λεγομενα τους με παροτρυναν και με ρωτουσαν αν θα κανω καποιο σχετικο μεταπτυχιακο στη συνεχεια παρ'ολο που ανεφερα το ACCA(η Deloitte τουλαχιστον στην EY δεν το ανεφερα).Θεωρεις οτι αξιζει καποιο μεταπτυχιακο η να παω κατευθειαν για ACCA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CaratNaturelle είπε

3000 καθαρα?

Με ποια Steuerklasse εχει σημασια αυτο.

Αν εισαι στην 1 θες πανω κατω 5000 μικτα για να πιασεις τα 3000 καθαρα.

Και το βλεπω λιγο δυσκολο να τα πιασεις ετσι ευκολα αυτα τα λεφτα.

Μετά από 3 χρόνια δεν είναι δε και τόσο δύσκολο να πιάσεις τα 60κ μικτά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Μετά από 3 χρόνια δεν είναι δε και τόσο δύσκολο να πιάσεις τα 60κ μικτά.

Δεν αντιλεγω, αλλα να πιασεις τα 60 Brutto σαν τι ?

Τι δουλεια κανεις εσυ π.χ που λες οτι ειναι ευκολο να τα πιασεις.

(δεν το αρνουμαι, απλα το θεωρω δυσκολο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CaratNaturelle είπε

Δεν αντιλεγω, αλλα να πιασεις τα 60 Brutto σαν τι ?

Τι δουλεια κανεις εσυ π.χ που λες οτι ειναι ευκολο να τα πιασεις.

(δεν το αρνουμαι, απλα το θεωρω δυσκολο)

Cloud software engineer. Προφανως η γνωμη του καθενος επηρεάζεται απο τον κυκλο του. Ο κυκλος μου αποτελείται κατα κορον ειτε του επαγγέλματος μου, είτε των σπουδών σαν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Δεν έχω άποψη, για το ποσά βγάζει κάποιος που δουλεύει σε ένα εστιατόριο, η πωλητές σε μαγαζιά και τα σχετικά.   

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Cloud software engineer. Προφανως η γνωμη του καθενος επηρεάζεται απο τον κυκλο του. Ο κυκλος μου αποτελείται κατα κορον ειτε του επαγγέλματος μου, είτε των σπουδών σαν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Δεν έχω άποψη, για το ποσά βγάζει κάποιος που δουλεύει σε ένα εστιατόριο, η πωλητές σε μαγαζιά και τα σχετικά.   

Την μπηχτη την προσπερναω, αλλα οκ ετσι ειμαστε εμεις οι ελληνες.

Εγω δεν ανηκω σε κανεναν χωρο απο αυτους που ειπες.

αλλα μπραβο σου παντως αν βγαζεις αυτα τα λεφτα, γιατι συμφωνα με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα το παρακατω

Οι Spitzenverdiener βγαζουνε αυτα τα λεφτα, αρα ανηκεις στην κορυφη στον αφρο που λενε.

 

Screenshot 2021-10-10 174724.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αποτελεί καμία μπηχτή. Ο λόγος που γνωρίζω πόσα κερδίζουν άτομα στον κλάδο μου η των σπουδών μου, είναι για να μπορώ να βρίσκω την "αξία" μου, και να ξέρω ποσά με παίρνει να ζητήσω. Δεν το κάνω για κουτσομπολίστικους λόγους.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Weedzardsnd είπε

Δε μου ειπαν κατι σχετικο.O manager και το hr ουσιαστικα απ τα λεγομενα τους με παροτρυναν και με ρωτουσαν αν θα κανω καποιο σχετικο μεταπτυχιακο στη συνεχεια παρ'ολο που ανεφερα το ACCA(η Deloitte τουλαχιστον στην EY δεν το ανεφερα).Θεωρεις οτι αξιζει καποιο μεταπτυχιακο η να παω κατευθειαν για ACCA?

Αν θες να γίνεις auditor θα χρειαστείς πιστοποίηση είτε από το ACCA, είτε από το ΙΣΟΕΛ ή στη χειρότερη το CIA.

Το αν θα κάνεις και μεταπτυχιακό είναι άσχετο μιας που δεν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό (τουλάχιστον στην Ελλάδα) που να σου δίνει δικαιώματα ελεγκτή-ορκωτού.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2021 στις 1:09 ΜΜ, EcoBill είπε

Το μεταπτυχιακό "λογιστική και ελεγκτική"  πάντως σου δίνει απαλλαγές από 9 μαθήματα του acca

Αυτό απέχει όμως από το να λάβεις την πιστοποίηση που απαιτεί συνολικά 14 papers (αν θυμάμαι καλά).

Και επίσης απαιτεί και 3 χρόνια σχετική πρακτική άσκηση.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...