Προς το περιεχόμενο

BIG 4


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα παιδια,ειχα προταση και απο PwC Κυπρου στη Λευκωσια.Γνωριζει κανεις κατι για το συγκεκριμενο γραφειο η για τις Big 4 στην Κυπρο γενικοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

επειδή βλέπω έχει ξεφύγει λίγο το θέμα, να το βάλω on track και με τη δική μου εμπειρία.

Είμαι 4 χρόνια στο Consulting και έχω αλλάξει 2 Big4 . Το τονίζω το consulting γιατί παίζει ρόλο και πολύ σημαντικό όπως θα δείτε παρακάτω σε κάθε πτυχή.

1) Τα ωράρια εργασίας εξαρτώνται από την περίοδο, την Ομάδα, τον μάνατζερ και τη γραμμή από τον Head του τμήματος. Δε μπορώ να μετρήσω πόσο έχω εργαστεί παραπάνω γιατί πραγματικά όποτε έκατσα είναι επειδή το γούσταρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις (ήταν λόγω μ*λ*ακίας μας όπου π.χ. τάξαμε στον πελάτη χωρίς λόγο ότι θα έχει κάτι αύριο/ τη Δευτέρα).

Προσωπικά το είδα σαν μια ευκαιρία να μάθω να κάνω καλή διαχείριση του χρόνου μου και να μάθω να λέω όχι. Ιδανικά σε ένα σημείο που μπορείς να το κάνεις θα πρέπει να εργάζεσαι ένα 70% του χρόνου και το υπόλοιπο 30% να το επενδύεις σε κάτι το οποίο θα σε βελτιώσει. Δεν γίνεται πάντα το 70-30, αλλά είναι στο χέρι σου να το προσπαθήσεις.

Σαν περιβάλλον, προσωπικά νιώθω τυχερός γιατί και στις δυο εταιρείας είχα πολύ καλούς συναδέλφους, ειδικά σαν ανθρώπους. Δε λέω ότι δεν υπήρχαν προστριβές, αλλά ένα πράγμα που έμαθα και με βοήθησε να χτίσω το resilience είναι να μην παίρνω τίποτα προσωπικά. Δυστυχώς, κυρίως για τους πιο tech guyz θα πρέπει να πω, να ετοιμαστούν για αυτό το "άθλιο" πράγμα που λέγεται office politics. Ωστόσο, όσο άσχημο και να είναι, το να καταλάβεις πως δουλεύει θα σε βοηθήσει σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής. Έχω δει συναδέλφους να βάζουν τα κλάματα γιατί δεν μπορούν να το διαχειριστούν. Σε αυτούς το πρόβλημα πάντα λύνεται με μια μεταγραφή σε ένα περιβάλλον που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία τους.

Από θέμα τεχνογνωσίας, υπάρχουν πολλές απόψεις. Η δική μου είναι πως υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν και άλλοι που δε γνωρίζουν. Υπάρχει ένα δίκτυο από πίσω με τα λοιπά member firms που αποτελεί καλό opportunity για έργα/material κτλ. και αυτό σε σώζει πολλές φορές. Δυστυχώς με τέτοιο turnover το knowledge transfer έχει να κάνει με το πόσο θα σε βοηθήσουν οι συνάδελφοι σου που βρίσκονται περισσότερο καιρό. Κανείς δε θα σε πάρει από το χεράκι, πρέπει να δώσεις και προσωπικό effort, αλλά θα είναι εκεί να σου απαντήσουν τις σωστές ερωτήσεις. Η προσωπική έρευνα και διάβασμα είναι αναπόσπαστο κομμάτι της δουλειάς και είναι αυτό που θα σας κάνει να ξεχωρίσετε. Την Ομάδα μου προσπαθώ πάντα να την κάνω onboard στον τρόπο εργασίας, σκέψης, να τους δείξω ποια είναι τα απαραίτητα skills που πρέπει να έχει ο κάθε ένας και ανάλογα με τις δυνατότητες αλλά και τις αδυναμίες του καθενός, μοιράζεται η δουλειά. Ωστόσο πάντα δίνονται ευκαιρίες στον κάθε ένα. Αν τις αρπάξει είναι δικό του θέμα. Ωστόσο να θυμάστε πως ο πελάτης δεν πληρώνει για να μαθαίνεις, οπότε πολλές φορές μπορεί να μην υπάρξει ευκαιρία γιατί θα χρησιμοποιηθεί κάποιος που έχει κάνει ξανά τη δουλειά.

Τέλος, στο επίμαχο θέμα των χρημάτων. Ανάλογα το service line που ανήκεις παίζουν και τα χρήματα ανά βαθμίδα. Οι auditors ξεκινάνε από τα πολύ χαμηλά, γιατί τους πληρώνουν το πιστοποιητικό που κοστίζει αρκετά χρήματα. Οι υπόλοιπο ξεκινάνε από καλύτερα χρήματα, γύρω στα 800-850 καθαρά + τικετς, όπου έχουν. Έχει να κάνει και με το ντιλ του καθενός. Από εκεί και πέρα κάθε χρόνο υπάρχει το τυράκι-αύξηση που παίζει 30-50-100 ευρώ περίπου καθαρά και έχει να κάνει με τη δικιά σου αξιολόγηση, αλλά και το πόσο καλά τα πήγε το τμήμα/service line/εταιρεία. Σε κάθε αλλαγή βαθμίδας ανεβαίνεις λίγο παραπάνω, αλλά μη φαναστείτε ότι θα γίνετε και μέτοχοι 😛 Άντε να πάρεις x2 την αύξηση. Άμα δε βγαίνεις, κάνεις και μια μεταγραφή και έρχεσαι στα ίσια.

Τώρα, όσον αφορά το πότε να φύγεις, δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση. Σε κάποιον που είναι σε τοξικό περιβάλλον θα έλεγα χθες. Σε κάποιον που είναι 2 χρόνια, θα έλεγα κάνε υπομονή, πρέπει να γράψεις λίγο ακόμα για να κάνεις ένα καλό cashout. Σε έναν που βαριέται και θέλει 9-5 σίγουρα θα έλεγα να ψάξει κάπου αλλού. Σε αυτόν που του αρέσει όμως, όπως εμένα, θα έλεγα να μείνει, να ανέβει και την κατάληλη στιγμή να κάνει την αλλαγή. 1/5 φορές στο τέλος του έργου θα γίνει μια συζήτηση από τον Πελάτη για το αν σκέφτομαι νέες ευκαιρίες.

Υ.Γ. Για εμένα η επιλογή γίνεται με τα εξής κριτήρια Ομάδα / Αντικείμενο εργασίας > Μισθός > Εταιρεία.

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/10/2021 στις 9:39 ΜΜ, agnostos13 είπε

Αν θες να γίνεις auditor θα χρειαστείς πιστοποίηση είτε από το ACCA, είτε από το ΙΣΟΕΛ ή στη χειρότερη το CIA.

Το αν θα κάνεις και μεταπτυχιακό είναι άσχετο μιας που δεν υπάρχει κάποιο μεταπτυχιακό (τουλάχιστον στην Ελλάδα) που να σου δίνει δικαιώματα ελεγκτή-ορκωτού.

Γιατί στην "χειρότερη το CIA" ? τι εννοείς με το χειρότερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SpoonKDR είπε

Γιατί στην "χειρότερη το CIA" ? τι εννοείς με το χειρότερη 

Έχω την αίσθηση οτι έχει χαμηλότερη απήχηση από τα προαναφερθέντα καθώς αφορά κυρίως εσωτερικό έλεγχο αλλά ίσως να κάνω και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Έχω την αίσθηση οτι έχει χαμηλότερη απήχηση από τα προαναφερθέντα καθώς αφορά κυρίως εσωτερικό έλεγχο αλλά ίσως να κάνω και λάθος.

Εγώ παρατηρώ ότι την κάνουν αρκετοί ακόμα και χρόνια αργότερα με εμπειρία ετών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cia δεν εχει σε καμια περίπτωση χαμηλότερη απήχηση, ούτε είναι η χειρότερη  Απλα δεν χρειάζεται για να γίνει κάποιος ελεγκτής σε big4, μιας και οι εν λόγω ελεγκτές ασχολούνται με τον εξωτερικό έλεγχο, ενώ το cia αφορά αποκλειστικά εσωτερικό έλεγχο.

Απαιτείται υποχρεωτική εμπειρία 3 ετών αποκλειστικά σε εσωτερικό έλεγχο για να το αποκτήσεις. Επίσης για να δώσεις τις σχετικές εξετάσεις και να ασχοληθείς με τον εσωτερικό έλεγχο δεν χρειάζεται να είσαι λογιστής ή ορκωτός. Οποιοσδήποτε με οποιοδήποτε πτυχίο μπορεί να γραφτεί, αλλά  για να πάρει στα χέρια του τη πιστοποίηση και τον τίτλο πρέπει να έχει καλύψει τα χρόνια εμπειρίας  που λέω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κανείς τυχόν για κουλτούρα, συνθήκες εργασίας, παροχές, κλπ σε τεχνολογικούς ρόλους στα εγχώρια satellite offices της PwC;
(βλέπω ως τώρα Θεσσαλονίκη και Πάτρα, και νομίζω επεκτείνεται και αλλού μέσα στον επόμενο χρόνο)

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε δουλεύω στην pwc αλλά σε άλλη μεγάλη πάνω σε consulting/technology που έχει γραφεία και εκτός Αθηνών. Απο θέμα παροχών και συνθηκών εργασίας δεν αλλάζει τιποτα στα διάφορα γραφεία της εταιρίας, τα μισθολογικά θέματα ειναι fixed αναλογα με το επίπεδο που είσαι, ιδιωτική ασφάλεια παντού κ.ο.κ. Απλώς απο οσο έχω δει εκτός Αθηνών υπάρχουν αρκετοί junior ρόλοι, συγκριτικά περισσότεροι από την Αθήνα. 

Κατά τη γνώμη μου αν κάποιος έχει βάση σε πόλη εκτός Αθηνών και του δίνεται η ευκαιρία να εργαστεί σε τέτοια εταιρία εκεί, αξίζει καθαρά και μόνο λόγω κόστους διαβίωσης που στην Αθήνα έχει εκτοξευτεί. Γενικά υπάρχει διάθεση το technology να επεκταθεί αρκετά εκτός Αθηνών σε αντίθεση με το consulting που ειναι more or less "Αθηνοκεντρικό"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σταθερή βάση όχι, απλά δεν υπάρχει σταθερό ωράριο, εξαρτάται απο το πρότζεκτ, απο το πόσο τραβάνε οι υπόλοιποι στην ομάδα, απο το αν σου βγάζει έξτρα δουλειά ο πελάτης κλπ. Π.χ. μπορει να έχεις μια συνάντηση 3 το μεσημέρι και να σου βγάλει ένα 4ωρο δουλεια εξτρα γιατι θέλει κάτι μέχρι το επόμενο πρωί. Ή το πρότζεκτ να εξελιχθεί σε κάτι άλλο και να τραβάς για ένα μήνα ολονυχτίες. Έχει ενα στοιχείο randomness. 

Δεν είναι δουλειά για work-life balance και όσο προχωράνε τα χρόνια τα πράγματα γίνονται χειρότερα γιατι οι managers είναι πολύ πολύ λιγότεροι απο τους analysts/associates οπότε δεν ισχύει το "θα τον πιω 2-3 χρόνια και μετά θα αράξω", μετά παίζει να έχεις και περισσότερη δουλειά.

Τα λεφτά είναι καλούτσικα, στην εταιρία που εργάζομαι οι πληροφορικάριοι ξεκινάνε κάπως χαμηλά αλλά στον ενα χρόνο τσιμπάνε προαγωγή, βεβαια δεν ειχαν δύσκολα κριτήρια πρόσληψης, αμα ξέρεις πέντε πράγματα απο προγραμματισμό έμπαινες (μπορεί πέντε να λέω και πολλά). 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να έχω σχέση με τον χώρο διαβάζοντας τα παραπάνω κατάλαβα οτι γενικά τα χρήματα είναι λίγα στις big4, και τα ωράρια δύσκολα. Γιατί ντε και καλά να θέλει κάποιος να εργαστεί εκεί, από το να ψάξει μια εταιρεία άλλη στον χώρο της πληροφορικής? Γιατί η περιγραφή του Romanzo Criminale κάτι τέτοιο μου βγάζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

χωρίς να έχω σχέση με τον χώρο διαβάζοντας τα παραπάνω κατάλαβα οτι γενικά τα χρήματα είναι λίγα στις big4, και τα ωράρια δύσκολα. Γιατί ντε και καλά να θέλει κάποιος να εργαστεί εκεί, από το να ψάξει μια εταιρεία άλλη στον χώρο της πληροφορικής? Γιατί η περιγραφή του Romanzo Criminale κάτι τέτοιο μου βγάζει....

Για τους πληροφορικάριους έχεις point. Για όλους τους απόφοιτους οικονομικών σχολών το να έχεις κάποια χρόνια σε big4 στο βιογραφικό σου είναι πολύ μεγάλο boost. Οπότε οι πιο πολλοί κάνουν μια "θητεία" εκεί και μετά πάνε αλλού με καλύτερες απολαβές οπου είναι και το φαβορί για την νέα θέση μιας και η λογική είναι ότι αν έχεις αντέξει σε big4 αντέχεις παντού. Τώρα αν κάποιος καταφέρει και μείνει πολλά χρόνια (με το ανάλογο προσωπικό κόστος) και ανελιχθεί σε θέσεις director, VP κλπ φαντάζομαι τα λεφτά θα είναι πολύ καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι BIG4 είναι καλά να πάει κάποιος δυο χρόνια, και μετά να φύγει. Μη πω και 1,5 χρόνο. Γενικά δεν αξίζει, πολλά καψώνια, χαμαλοδουλειά, για χρήματα τα οποία είναι ψίχουλα για τις ώρες που εργάζεται κάποιος. Έχει κάτι θέσεις όπως το HR, που είνια βυσματικές, αλλά γενικά η πλειοψηφία των θέσεων δεν είναι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Οι BIG4 είναι καλά να πάει κάποιος δυο χρόνια, και μετά να φύγει. Μη πω και 1,5 χρόνο. Γενικά δεν αξίζει, πολλά καψώνια, χαμαλοδουλειά, για χρήματα τα οποία είναι ψίχουλα για τις ώρες που εργάζεται κάποιος. Έχει κάτι θέσεις όπως το HR, που είνια βυσματικές, αλλά γενικά η πλειοψηφία των θέσεων δεν είναι καλά

Ναι σιγά μη σε βάζουν να ξυρίζεις και λάμπες, αλήθεια αμα δεν έχετε ιδέα μη βγάζετε αυθαίρετα συμπεράσματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...