Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά κληρονόμων Φόρος


laura111111

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/9/2021 στις 3:04 ΜΜ, SilentVoice είπε

Καλησπέρα σας,

 

Αν κατάλαβα καλά, θα ανοιξει πάλι αλλη πλατφόρμα για αναδρομικά συνταξιούχων ώστε να λάβουν τα χρήματα οι κληρονόμοι;

https://www.mononews.gr/oikonomia/anigi-i-platforma-gia-katavoli-anadromikon-se-klironomous-pote-tha-katavlithoun-ta-anadromika-stous-palious-sintaxiouchous

δεν θέλω να ξεφύγω του θέματος. Όσοι κληρονόμοι πήραν φέτος αναδρομικά πότε πρέπει να τα δηλώσουν στην εφορία για φορολόγηση. Φέτος ή του χρόνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, spooker είπε

δεν θέλω να ξεφύγω του θέματος. Όσοι κληρονόμοι πήραν φέτος αναδρομικά πότε πρέπει να τα δηλώσουν στην εφορία για φορολόγηση. Φέτος ή του χρόνου?

Δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 6 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

προσπαθώ να δω πως θα δηλώσω τα αναδρομικά κληρονόμων και δεν βγάζω άκρη.
Σύμφωνα με το 
https://www.taxheaven.gr/news/55245/diaoesimh-h-ypobolh-dhlwsewn-anadromikwn-gia-ta-forologika-eth-2015-2018-me-bash-ta-hlektronika-arxeia-apodoxwnsyntaxewn-etoys-2021

υπάρχει ένα κουμπί
spacer.png


το οποία όταν πάτησα το τροποποίηση δήλωσης δεν το είδα ποτέ, σε κανένα έτος. Το έχει κάνει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, spooker είπε

προσπαθώ να δω πως θα δηλώσω τα αναδρομικά κληρονόμων και δεν βγάζω άκρη.
Σύμφωνα με το 
https://www.taxheaven.gr/news/55245/diaoesimh-h-ypobolh-dhlwsewn-anadromikwn-gia-ta-forologika-eth-2015-2018-me-bash-ta-hlektronika-arxeia-apodoxwnsyntaxewn-etoys-2021

υπάρχει ένα κουμπί
spacer.png


το οποία όταν πάτησα το τροποποίηση δήλωσης δεν το είδα ποτέ, σε κανένα έτος. Το έχει κάνει κανείς?

Μάλλον, πρέπει να γίνει δήλωση φόρου κληρονομιάς.

Δεν είναι εισόδημα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μάλλον, πρέπει να γίνει δήλωση φόρου κληρονομιάς.

Δεν είναι εισόδημα .

 

αυτό σίγουρα δεν ισχύει Επίσης αυτά τα αναδρομικά είναι εισόδημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, spooker είπε

αυτό σίγουρα δεν ισχύει Επίσης αυτά τα αναδρομικά είναι εισόδημα 

Το πόστ έχει αναδρομικά κληρονόμων.

Τέτοια είναι η περίπτωση σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Επικοινώνησα με την ΑΑΔΕ επί του θέματος.


"Καλησπέρα. Το 2021 πήρα ένα ποσό από αναδρομικά κληρονόμων.
Γνωρίζω πως πρέπει να γίνει κάποια τροποποίηση δήλωσης σε προηγούμενα έτη αλλά η επιλογή για τροποποίηση δήλωσης για αναδρομικά δεν είναι διαθέσιμη σε κανένα έτος.
Γιατί γίνεται αυτό?"


"Αξιότιμε,

Σύμφωνα με την Α.1275/2021, άρθρο 6, παρ. 11: "Για τις περιπτώσεις των αναδρομικών που αφορούν αποβιώσαντες και τα οποία δηλώνονται από τους κληρονόμους ως στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας, εφόσον έχουν εισπραχθεί από τους κληρονόμους και όχι από τον αποβιώσαντα, δεν αποστέλλεται αρχείο."
Εφόσον τα αναδρομικά που εισπράττουν οι κληρονόμοι των δικαιούχων δεν αποτελούν εισόδημα, αλλά στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας, αναγράφονται προαιρετικά στον κωδικό 781-782.


 Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (ΚΕΦ) 
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων
"


"
θέλω να επιβεβαιώσω πως κατάλαβα σωστά.
Για τα αναδρομικά που έλαβα ως κληρονόμος μέσω του
"Υπηρεσία Επιστροφής ποσών Μειώσεων Κύριων Συντάξεων σε Κληρονόμους (ΦΕΚ Β 4536/14/10/2020)"
που αφορούσε
"κληρονόμους των συνταξιούχων που απεβίωσαν και είχαν μειώσεις στην κύρια σύνταξη τους την περίοδο Ιούνιος 2015 – Μάιος 2016"
κατάλαβα από τα λεγόμενα σας πως δεν υποχρεούμαι να τα δηλώσω στο Ε1 διότι δεν 
αποτελούν εισόδημα, αλλά στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας.

Σας παρακαλώ επιβεβαιώστε.
Ευχαριστώ.
"

"Αξιότιμε,

Παρακαλούμε όπως ελέγξετε όλες τις Βεβαιώσεις Αποδοχών ανά έτος και θα δείτε να αναγράφονται ποσά με την δικαιολογία '' Αναδρομικές αποδοχές." 
Επίσης, θα αναγράφεται και το έτος στο οποίο κάθε ένα από αυτά τα ποσά ανάγονται.
Ανοίγοντας τις βεβαιώσεις αποδοχών ανά έτος, εφόσον υπάρχουν αναδρομικές αποδοχές στο πεδίο έτος αναφοράς(φορολογικό έτος), αναγράφεται το έτος στο οποίο πρέπει να υποβληθεί η δήλωση, καθώς και τα ποσά με τους ανάλογους φόρους στις αντίστοιχες στήλες.

Σύμφωνα με την Α.1275/2021, άρθρο 6, παρ. 11: "Για τις περιπτώσεις των αναδρομικών που αφορούν αποβιώσαντες και τα οποία δηλώνονται από τους κληρονόμους ως στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας, εφόσον έχουν εισπραχθεί από τους κληρονόμους και όχι από τον αποβιώσαντα, ΔΕΝ αποστέλλεται αρχείο."
Εφόσον τα αναδρομικά που εισπράττουν οι κληρονόμοι των δικαιούχων δεν αποτελούν εισόδημα, αλλά στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας, αναγράφονται προαιρετικά στον κωδικό 781-782.


 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (ΚΕΦ)
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων
"

Τελικά ρε παιδιά πρέπει ή δεν πρέπει να δηλωθούν τα αναδρομικά των κληρονόμων?
Που είναι αυτές οι βεβαιώσεις αποδοχών ανά έτος?
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spooker είπε

Τελικά ρε παιδιά πρέπει ή δεν πρέπει να δηλωθούν τα αναδρομικά των κληρονόμων?

Και έλεγα τι ξέχασα στην δήλωση του 2022.

Αν έχει βγάλει κανείς άκρη, ας ενημερώσει.

Πάντως απο τα μηνύματα που παρέθεσες (πολύ καλή δουλειά), καταλαβαίνω πως δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι, παρα μόνο αν τα συμπληρώναμε προαιρετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, spooker είπε

Επικοινώνησα με την ΑΑΔΕ επί του θέματος.


"Καλησπέρα. Το 2021 πήρα ένα ποσό από αναδρομικά κληρονόμων.
Γνωρίζω πως πρέπει να γίνει κάποια τροποποίηση δήλωσης σε προηγούμενα έτη αλλά η επιλογή για τροποποίηση δήλωσης για αναδρομικά δεν είναι διαθέσιμη σε κανένα έτος.
Γιατί γίνεται αυτό?"


"Αξιότιμε,

Σύμφωνα με την Α.1275/2021, άρθρο 6, παρ. 11: "Για τις περιπτώσεις των αναδρομικών που αφορούν αποβιώσαντες και τα οποία δηλώνονται από τους κληρονόμους ως στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας, εφόσον έχουν εισπραχθεί από τους κληρονόμους και όχι από τον αποβιώσαντα, δεν αποστέλλεται αρχείο."
Εφόσον τα αναδρομικά που εισπράττουν οι κληρονόμοι των δικαιούχων δεν αποτελούν εισόδημα, αλλά στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας, αναγράφονται προαιρετικά στον κωδικό 781-782.


 Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (ΚΕΦ) 
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων
"


"
θέλω να επιβεβαιώσω πως κατάλαβα σωστά.
Για τα αναδρομικά που έλαβα ως κληρονόμος μέσω του
"Υπηρεσία Επιστροφής ποσών Μειώσεων Κύριων Συντάξεων σε Κληρονόμους (ΦΕΚ Β 4536/14/10/2020)"
που αφορούσε
"κληρονόμους των συνταξιούχων που απεβίωσαν και είχαν μειώσεις στην κύρια σύνταξη τους την περίοδο Ιούνιος 2015 – Μάιος 2016"
κατάλαβα από τα λεγόμενα σας πως δεν υποχρεούμαι να τα δηλώσω στο Ε1 διότι δεν 
αποτελούν εισόδημα, αλλά στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας.

Σας παρακαλώ επιβεβαιώστε.
Ευχαριστώ.
"

"Αξιότιμε,

Παρακαλούμε όπως ελέγξετε όλες τις Βεβαιώσεις Αποδοχών ανά έτος και θα δείτε να αναγράφονται ποσά με την δικαιολογία '' Αναδρομικές αποδοχές." 
Επίσης, θα αναγράφεται και το έτος στο οποίο κάθε ένα από αυτά τα ποσά ανάγονται.
Ανοίγοντας τις βεβαιώσεις αποδοχών ανά έτος, εφόσον υπάρχουν αναδρομικές αποδοχές στο πεδίο έτος αναφοράς(φορολογικό έτος), αναγράφεται το έτος στο οποίο πρέπει να υποβληθεί η δήλωση, καθώς και τα ποσά με τους ανάλογους φόρους στις αντίστοιχες στήλες.

Σύμφωνα με την Α.1275/2021, άρθρο 6, παρ. 11: "Για τις περιπτώσεις των αναδρομικών που αφορούν αποβιώσαντες και τα οποία δηλώνονται από τους κληρονόμους ως στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας, εφόσον έχουν εισπραχθεί από τους κληρονόμους και όχι από τον αποβιώσαντα, ΔΕΝ αποστέλλεται αρχείο."
Εφόσον τα αναδρομικά που εισπράττουν οι κληρονόμοι των δικαιούχων δεν αποτελούν εισόδημα, αλλά στοιχείο της κληρονομιαίας περιουσίας, αναγράφονται προαιρετικά στον κωδικό 781-782.


 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Φορολογουμένων (ΚΕΦ)
Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων
"

Τελικά ρε παιδιά πρέπει ή δεν πρέπει να δηλωθούν τα αναδρομικά των κληρονόμων?
Που είναι αυτές οι βεβαιώσεις αποδοχών ανά έτος?
 

ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις δήλωση φόρου κληρονομιάς.

Το πρόβλημα είναι ΑΝ χρειάζεται συμβολαιογράφος. 

Αυτό ψάξε και πες μας.

Και εγώ στην ίδια περίπτωση είμαι.

Δεν αρκεί απλά να δηλώσεις 781-782.

39 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Και έλεγα τι ξέχασα στην δήλωση του 2022.

Αν έχει βγάλει κανείς άκρη, ας ενημερώσει.

Πάντως απο τα μηνύματα που παρέθεσες (πολύ καλή δουλειά), καταλαβαίνω πως δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι, παρα μόνο αν τα συμπληρώναμε προαιρετικά. 

Φοβάμαι ότι χρειάζεται συμβολαιογράφος για την δήλωση φόρου κληρονομιάς και ας είναι πχ 500€

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις δήλωση φόρου κληρονομιάς.

Το πρόβλημα είναι ΑΝ χρειάζεται συμβολαιογράφος. 

Αυτό ψάξε και πες μας.

Και εγώ στην ίδια περίπτωση είμαι.

Δεν αρκεί απλά να δηλώσεις 781-782.

Φοβάμαι ότι χρειάζεται συμβολαιογράφος για την δήλωση φόρου κληρονομιάς και ας είναι πχ 500€

Δήλωση φόρου κληρονομιάς έχω κάνει πολύ πριν πάρω τα αναδρομικά με συμβολαιογράφο μιας και αυτή υποβάλλεται μέσα σε 9 μήνες από τον θάνατο.
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να μην κάνω τίποτα. Απίστευτο σύστημα μπουρδέλο. Προαιρετικά λέει συμπληρώστε.....

Επεξ/σία από spooker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spooker είπε

Δήλωση φόρου κληρονομιάς έχω κάνει πολύ πριν πάρω τα αναδρομικά με συμβολαιογράφο μιας και αυτή υποβάλλεται μέσα σε 9 μήνες από τον θάνατο.
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να μην κάνω τίποτα. Απίστευτο σύστημα μπουρδέλο. Προαιρετικά λέει συμπληρώστε.....

Και εγώ το ίδιο.

Το θέμα είναι αν θέλει η όχι συμβολαιογράφο που σημαίνει κανένα 300€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...