Προς το περιεχόμενο

LG 55BX MEDIA MARKT 1199 ( εμμέσως 639 με Go4More) [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ] [Ολες με 30% επιστροφη Εθνικης][UPD: ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ !!! ]


Aduatiques

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, ultrahd είπε

Καλορίζικη φίλε μου,να τη χαρείς! Τελικά απ ότι φαίνεται όντως το απόθεμα και οι αποθήκες public/mediamarkt πρέπει να είναι κοινό.Επίσης αν δείτε από το ΑΦΜ ,είναι ένα ΑΦΜ.Απ ότι είδα δεν έχει διαφορετικό ΑΦΜ το public και διαφορετικό ΑΦΜ το mediamarkt.Απλά το έχουν "δίπορτο" στη βιτρίνα απ ότι φαίνεται και "ανταγωνίζονται" τον εαυτό τους! Γι αυτό και προσωπικά έχω ακόμα μια αμφιβολία για το κατά πόσο είναι νόμιμο το να μπορούν να κάνουν την προσφορά του 30% στα Mediamarkt και να μην την κάνουν στα public! Κι αυτό γιατί ξανατονίζω ότι το ΑΦΜ της επιχείρησης και ο αριθμός ΓΕΜΗ είναι ένας.Το οποίο δηλώνει μια και μόνο επιχείρηση και όχι δυο.Επομένως υπάρχει νομική βάση στο να λες ότι κάνω μια προσφορά στο "Mediamarkt" και δεν την κάνω στα "public" όταν και οι δυο ονομασίες είναι η ίδια και η αυτή επιχείρηση? Δεν ξέρω,ίσως κάτι νομικά να μου διαφεύγει και να μπορεί να γίνεται κι εγώ να κάνω λάθος.Οπότε το θέτω ως ερώτημα0προβληματισμό που έχω!

Οι κωδικοί προιόντος της τηλεόρασης ήταν ίδιοι ακριβώς σε public και mediamarkt.Θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι ναι μεν έχουν κοινές αποθήκες αλλά έχουν διαθέσει συγκεκριμένο αριθμό τεμαχίων για κάθε προιόν σε καθένα από τα public και MediaMakrt.Η πράξη όμως έδειξε ότι ούτε το παραπάνω φαίνεται να ισχύει,αφού όπως αναφέρει ο φίλος μας ενώ είχε παραγγείλει από public του έκοψαν απόδειξη από τα MediaMarkt.

Επομένως παίχτηκε και το παιχνίδι του "εξαντλημένου" ενώ στο public εμφανιζόταν κανονικά διαθέσιμο.Στο τηλέφωνο που μιλησα με mediamarkt δεν εμφανίστηκαν πρόθυμοι να με εξυπηρετήσουν πάντως λέγοντας απλά "είναι εξαντλημένο"!

Αγαπητέ κύριε διαχειριστή matrixxx,

Μακάρι αυτό που ζήσαμε να είναι κάτι που θα το βλέπουμε στο προσεχές μέλλον! Θα ήθελα συγκεριμένα την εκτίμηση σου πιο στοχευμένα στο εξής:

Έπαιξε 65αρα oled στα 716 ευρώ έμμεσα.Εκτιμάς ότι σε αντίστοιχες περιόδους προσφορών-ξεστοκαρίσματος,όπως ήταν η τρέχουσα,θα δούμε πάλι αντίστοιχες τιμές? Δηλαδή 65αρα oled στα 700 -800  ευρώ ? Βάζω και 100 ευρώ πάνω!

Εξαρτάται από το αν θα ξαναδούμε 30 τοις εκατό επιστροφή και ταυτόχρονα τιμές χωρίς ΦΠΑ. 

Εδώ είχαμε και τις δύο προσφορές να πέφτουν συγκυριακά αφού στην απάντηση, με την αφαίρεση του ΦΠΑ από τις Plaisio, kotsovolos, στην προσφορά της Mediamarkt με την επιστροφή 30 τοις εκατό η media εντελώς απροσδόκητα απάντησε με αφαίρεση του ΦΠΑ και αυτή οδηγώντας όλες τις τηλεοράσεις και ειδικά τις BX σε ιστορικά χαμηλά που δε φαντάζομαι να παίξουν ποτέ στην Ευρώπη η στον υπόλοιπο κόσμο.

30 τοις εκατό επιστροφή δεν έχω ξαναδεί η δε θυμάμαι, αν έχει δει κάποιος ας διορθώσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Armoral είπε

30 τοις εκατό επιστροφή δεν έχω ξαναδεί η δε θυμάμαι, αν έχει δει κάποιος ας διορθώσει. 

Εχουμε ξαναδει, 2015 θυμαμαι για παραδειγμα εγω μιας και ειχα αγορασει τιβι με εθνικη με 30% επιστροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί αφού είναι το ίδιο κατάστημα, δεν ενώνουν το απόθεμα media και public για να ξεπουλησουν. 

Δεν νομίζω να τις πουλάνε με ζημιά, και την δωροκαρτα των media δεν τη δίνουν πλέον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Εχουμε ξαναδει, 2015 θυμαμαι για παραδειγμα εγω μιας και ειχα αγορασει τιβι με εθνικη με 30% επιστροφη.

Ακόμη καλύτερα, δηλαδή είχαμε 6 χρόνια να το δούμε. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον ειναι σπάνιο να το ξαναδούμε. 

Ας ελπίσουμε ότι θα ξαναγίνει από εθνική, eurobank που παίζουν περισσότερο σε αυτά αλλά και από Πειραιώς η alpha.

Πάντως ένα είναι σίγουρο, το φετινό δεν έχει ξανασυμβεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Ακόμη καλύτερα, δηλαδή είχαμε 6 χρόνια να το δούμε. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον ειναι σπάνιο να το ξαναδούμε. 

Χαχα, οχι. Δεν ειπα οτι ειχαμε 6 χρονια, απλα θυμαμαι μια απο τις φορες λογω αγορας μου ωστε να πω και χρονια ακριβως. Δεν ειναι συνηθισμενο παντως οπως και να εχει, αντιθετα τον 1.5 τελευταιο χρονο τα πραγματα ηταν ασχημα αφου ειδαμε για πρωτη φορα αν δεν κανω λαθος 10 και 15% επιστροφη απο διαφορους παροχους!

Οτι δεν εχει ξανασυμβει το φετινο το εχω γραψει ηδη 2-3 φορες και το εχω πει καμια 10αρια δια ζωσης. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Την δωροκαρτα θα ελεγα μην την υπολογιζουμε ως δεδομενη, αυτο ειναι θεμα αντιπροσωπου αν θα το δινει. Μπορει να το δινει, μπορει οχι τοσο ευκολα οσο οι τιμες θα πεφτουν χαμηλοτερα. Οσο ειναι ακριβο ενα προιον ειναι ευκολοτερο να δινει επιπλεον δωρα.

Η προσωπικη μου εκτιμηση: Ναι, περιμενω και του χρονου οτι θα υπαρχει ανετα 65αρα entry level oled τελος σεζον οπως τωρα, εμμεσα στο χιλιαρικο (αν οχι και πιο κατω, δεν το θεωρω απιθανο, καθε αλλο), οπως υπηρξε για λιγες μερες τωρα εμμεσα στην παρουσα προσφορα (1015€ η entry level). Αν υπαρχει και δωροκαρτα ή καποιο αλλο δωρο απο αντιπροσωπο θα ειναι εμμεσα ακομα πιο κατω. 

Ειναι πολυπαραγοντικο το θεμα ομως, παιζει ρολο και το αποθεμα στο τελος της σεζον και η ζητηση. 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση αγαπητέ φίλε matrixxx !

Να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου δυο σχόλια σχετικά με το ερώτημα για την εκτίμηση που έθεσα:

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να μην υπολογίζουμε τη δωροκάρτα ή όχι επειδή είναι θέμα αντιπροσώπου.Γιατί αν το σκεφτούμε έτσι,τότε λέω ότι με αυτή τη λογική δεν θα πρέπει να υπολογίζουμε και τις επιστροφές σε πόντους στις κάρτες,αφού κι αυτές είναι θέμα των εκάστοτε προωθητικών ενεργειών των διαφόρων τραπεζών.

Πάντως ακόμα κι αν δεν υπολογίσουμε τις δωροκάρτες,θα έλεγα ότι αν στο προσεχές μέλλον σε αντίστοιχες περιόδους ξεστοκαρίσματος έχουμε 65αρα oled χοντρικά μέχρι το χιλιάρικο τότε αυτό είναι αισιόδοξο! Δεν ξέρω γιατί όμως δυσκολεύομαι λιγάκι να το πιστέψω.Εγώ έχω και το κακό ότι κάνω συνέχεια στο μυαλό μου τη σύγκριση τηλεοράσεις vs smartphones.

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ultrahd είπε

Κι εγώ ήθελα να αναφέρω ότι θυμάμαι τώρα πιο πρόσφατα,ίσως 2020 στα mediamarkt και πάλι,να έχει 30% επιστροφή με go4more για τηλεοράσεις.

 

13 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Χαχα, οχι. Δεν ειπα οτι ειχαμε 6 χρονια, απλα θυμαμαι μια απο τις φορες λογω αγορας μου ωστε να πω και χρονια ακριβως. Δεν ειναι συνηθισμενο παντως οπως και να εχει, αντιθετα τον 1.5 τελευταιο χρονο τα πραγματα ηταν ασχημα αφου ειδαμε για πρωτη φορα αν δεν κανω λαθος 10 και 15% επιστροφη απο διαφορους παροχους!

Οτι δεν εχει ξανασυμβει το φετινο το εχω γραψει ηδη 2-3 φορες και το εχω πει καμια 10αρια δια ζωσης. ;) 

Έχετε δίκιο τον περασμένο Οκτώβρη είχε πάλι 30 τοις εκατό επιστροφή η MM.

Οποτε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα για επανάληψη μέσα στο 2021.

Αντε γιατί περιμένουν οι C1 και A90J. . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, ultrahd είπε

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να μην υπολογίζουμε τη δωροκάρτα ή όχι επειδή είναι θέμα αντιπροσώπου.Γιατί αν το σκεφτούμε έτσι,τότε λέω ότι με αυτή τη λογική δεν θα πρέπει να υπολογίζουμε και τις επιστροφές σε πόντους στις κάρτες,αφού κι αυτές είναι θέμα των εκάστοτε προωθητικών ενεργειών των διαφόρων τραπεζών.

Οχι γιατι: Η δωροκαρτα ηταν ΜΟΝΟ στο εντρυ λεβελ μοντελο εδω και μηνες αρκετες φορες. Οι επιστροφες απο τραπεζες μπαινουν σε ολα τα μοντελα, σε ολοκληρες ομαδες προιοντων, μερικες φορες δε, σε οποιαδηποτε αγορα απο το Χ καταστημα. Επιστροφες απο τραπεζες μπαινουν σχεδον μονιμα, πολλες φορες τον χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, matrixxx είπε

Οχι γιατι: Η δωροκαρτα ηταν ΜΟΝΟ στο εντρυ λεβελ μοντελο εδω και μηνες αρκετες φορες. Οι επιστροφες απο τραπεζες μπαινουν σε ολα τα μοντελα, σε ολοκληρες ομαδες προιοντων, μερικες φορες δε, σε οποιαδηποτε αγορα απο το Χ καταστημα. Επιστροφες απο τραπεζες μπαινουν σχεδον μονιμα, πολλες φορες τον χρονο.

Είχε πάλι δωροεπιταγές έως 350 ευρώ στις Oled τα Χριστούγεννα.

Βεβαια όχι σε αυτό το ποσό για τις bx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους έφτασε η 11η Απριλίου... Τέτοια βάσανο να μην πάρω τηλεόραση (λόγω μικρών παιδιών που ήδη έχουν κάνει ένα χτυπήματακι/σπασιματακι στην υπάρχουσα SamsungUE40EH6030 με ένα hot wheels που εκσφενδονιστηκε και λόγω έλλειψης χώρου για πάνω από 40" χωρίς αλλαγή επίπλου, αλλαγή θέσης, άλλη βάση κλπ), δεν έχω ξαναζήσει...!

Καλά, αν δεν ήταν κορυφή η Samsung με full array panel κλπ, θα ζοριζομουν ακόμη πιο πολύ... 

Ας ελπίσουμε ότι θα βγει μια μέρα ξανά τέτοια προσφορά, όταν πια θα θέλω να πάρω τηλεόραση.

Να τις χαρείτε οσοι πήρατε τις εκπληκτικές αυτές τηλεοράσεις σε ακόμη πιο εκπληκτική τιμή! 

Επεξ/σία από klainmein
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα (Σαββατο) στο media κατάφερα και πήρα την ακριβή επέκταση εγγύησης για την 65άρα BX στα 130ευρώ.
Μου κάνανε δώρο με κουπόνι (δε ξέρω γιατί) 60κάτι ευρώ και το χρησιμοποίησαν την ίδια στιγμή.
Είχα σκοπό να πάρω επέκταση από LG αλλά στα 130κάτι που πήγε αυτή από media, προτίμησα το vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή γενικά τις παρακολουθώ από κοντά τις προσφορές από χόμπι.

1. Να λέμε entry level μια τηλεόραση OLED με 120hz πάνελ , Dolby Vision και HDMI 2.1είναι λίγο άτοπο. Μόλις τελειώσει το promo και επανέλθουν οι τιμές θα καταλάβουμε το μέγεθος της προσφορας..

2. Η συγκεκριμένη προσφορά απλά έκατσε καθώς έτυχε όπως γράφτηκε παραπάνω να συμπέσουν πολλές εκπτώσεις μαζί που γκρέμισαν τις τιμές. Συγκρίνουμε τιμές με εξωτερικό και εδώ μιλάμε για μισή τιμή από Γερμανία.

3. Μην ξεχνάτε ότι οι περισσότεροι ΔΕΝ έχουν τα 1450 στο χέρι για να περιμένουν την έμμεση τιμή των 715 , αλλιώς θα είχαν εξαντληθεί σε ΩΡΕΣ.

4. Λόγω COVID υπάρχουν και θα υπάρξουν τεράστιες στρεβλώσεις-διακυμάνσεις στην αγορά. Και προς τα πάνω και προς τα κάτω. 
 

 

Επεξ/σία από Looter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί εγγύησης, η έξτρα που δίνουν τα mediamarkt καλύπτει και σπάσιμο τον 1ο χρόνο, οπότε αν σου γίνει burn in σε συμφέρει να τη σπάσεις 

2 λεπτά πριν, k_dinos είπε

 

 

Τώρα σαν προσφορά ήταν άριστη. 

Ειδικά για όσους κατάφεραν να την πάρουν στα 966 αλλά και για αυτούς που την έκλεισαν την 1η μέρα με τα επιπλέον 100 σε mm. 

Οι υπόλοιποι βέβαια δεν θα πρέπει να αισθάνονται αδικημένοι..

Επεξ/σία από k_dinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...