Προς το περιεχόμενο

Εξώδικο για αγορά σπιτιου


Vasonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, efo355 είπε

Μόνο με το καλό αν καταφέρεις κάποια αύξηση και όχι φυσικά ραγδαία και φυσικά θα δεχτεί μόνο με ανανέωση συμβολαίου που σημαίνει θα πάς πιο πέρα από τον Φλεβάρη του 23.

Η 3ετια ισχυει μονο για το 1ο συμβολαιο, και οχι για ανανεωσεις/αλλαγες για συμβολαιο για το ιδιο μισθωμα

8 λεπτά πριν, Vasonik είπε

Μα δεν τα πληρώνει στον ίδιο μήνα τα πληρώνει τον επόμενο 

Δυστυχως, και ειδικα στην περιοδο που ζουμε, αν δει ενας δικαστης πχ οτι πληρωνει καθε 2ο μηνα τον τελευταιο χρονο, δεν νομιζω να γινει κατι. Και εγω λογω γονιων που ειναι ΕΕ, τον 1 μηνα πληρωναν αυτοι τα εξοδα τους (επαγγελματικο νοικι, τεβε κτλ), τον αλλο μηνα πληρωνα εγω τα δικα μου εξοδα. Το μοτιβο ηταν σταθερο 4 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Η 3ετια ισχυει μονο για το 1ο συμβολαιο, και οχι για ανανεωσεις/αλλαγες για συμβολαιο για το ιδιο μισθωμα

 

Φυσικά αλλά όταν γίνεται ανανέωση ισχύει για όσο καιρό συμφωνηθεί. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω να δεχτεί αύξηση χωρίς να αυξηθεί και ο χρόνος.....αλλιώς δε3ν έχει λόγο να πληρώνει περισσότερα και να μην κερδίσει ούτε περισσότερο χρόνο.

1 λεπτό πριν, Vasonik είπε

Εμένα το πρώτο συμβόλαιο του ήταν το 2011 έχει κάνει ανανεώσεις όμως παίζει κάποιο ρόλο??? 

Όχι αυτό που μετράει είναι τί γράφει το τωρινό.Αν γράφει Φεβρουάριο του 23 αυτό ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vasonik είπε

Αγόρασα ένα σπίτι το οποίο ο πωλητής το νοικιαζε εγώ δεν θέλω να το νοικιάσω στον συγκεκριμένο διότι δεν θέλει να μου δώσει όσα θελω εγώ νοίκι.,δεν θέλει να μου δώσει νοίκι μπροστά κ θέλει να δίνει τον νοίκι τον επόμενο μήνα από όταν μένει .. Τι κάνω?? 

Το όσα θέλεις εσύ να σου δίνει,δεν γίνεται μιας και δεν εχει λήξει η 3ετια.

Από την άλλη,εφόσων σε πληρώνει ΚΑΘΕ μήνα,ΟΛΟ το νοίκι,έστω και με καθυστέρηση, και δεν είναι κανένας που κάνει ζημιές ή ενοχλεί άλλους,αυτό φαντάζομαι δηλαδη,θα έπρεπε να λες και ευχαριστώ.Εισαι από τους τυχερούς ιδιοκτήτες.

Τώρα είδα ότι ναι μεν έληξε η 3ετια,αλλά έχει συμβόλαιο μέχρι το '23.Μια από τα ίδια.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, efo355 είπε

Φυσικά αλλά όταν γίνεται ανανέωση ισχύει για όσο καιρό συμφωνηθεί. 

Α ναι οκ, απλα και τωρα μπορει να ανανεωθει το συμβολαιο με νεο ενοικιο και διαρκεια πχ 2 χρονια, χωρις να επηρεαζει την ελαχιστη 3ετια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως αγορασες το σπιτι τοτε βασω..αφου ηξερες οτι δεν θα φυγει οποιος και να ειναι ο ιδιοκτητης, δεν μπορω να το καταλαβω. τελος παντων ελπιζω να βγαλεις ακρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Α ναι οκ, απλα και τωρα μπορει να ανανεωθει το συμβολαιο με νεο ενοικιο και διαρκεια πχ 2 χρονια, χωρις να επηρεαζει την ελαχιστη 3ετια. 

Η ελάχιστη τριετία είσαι στο πρώτο συμβόλαιο. Στις ανανεώσεις είναι ότι συμφωνηθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σίγουροι ότι επειδή έχει δεσμευτεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης θα πρέπει να το κάνει και ο νέος;Δλδ αν ο παλιός κανει συμβόλαιο 12 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Είμαστε σίγουροι ότι επειδή έχει δεσμευτεί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης θα πρέπει να το κάνει και ο νέος;Δλδ αν ο παλιός κανει συμβόλαιο 12 χρόνια;

ναι. οι υποχρεώσεις και τα βάρη του ακινήτου μεταφέρονται και στον επόμενο ιδιοκτήτη.

το λάθος είναι εξαρχής του αγοραστή που δεν ενημερώθηκε πριν βάλει υπογραφές στην αγοραπωλησία.

τώρα απλά αδειάζει το διαμέρισμα όταν τελειώσει το τελευταίο μισθωτήριο. τίποτε άλλο. καλό 23.

μοναδική περίπτωση να τον βγάλει έξω νωρίτερα είναι με διαδικασία έξωσης αν ο ενοικιαστής δε πληρώνει στην ώρα του.

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα  ολοκληρη   αγορα   σπιτιου   εγινε....δεν  βρεθηκε   ενας   δικηγορος   να   πει   κατι  στον   αγοραστη?

Εκτος  και  ειναι   απο  πλειστηριασμο   οποτε   συμβαινουν  κι  αυτα....

ΥΓ.Αυριο   παρασκευη   θα  περασουμε  καλα....😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να παίζει και το άλλο σκέφτομαι πονηρά...

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε συμβόλαιο με τον ενοικιαστη για 200€ και έπαιρνε αλλά 300€ μαύρα. Τυχαία νούμερα.

Ο νέος ιδιοκτήτης ακούγοντας πως θα παίρνει ενοίκιο 500€ (χωρίς την μικρή αυτή λεπτομέρεια) συμφώνησε στην αγορά του σπιτιού μαζί με τον ενοικιαστή μέσα για σίγουρο εισόδημα.

Τώρα ο ενοικιαστής αποφάσισε να πληρώσει τα όσα γράφει το συμβόλαιο μόνο;

Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m3ltd0wn είπε

Μπορεί να παίζει και το άλλο σκέφτομαι πονηρά...

Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε συμβόλαιο με τον ενοικιαστη για 200€ και έπαιρνε αλλά 300€ μαύρα. Τυχαία νούμερα.

Ο νέος ιδιοκτήτης ακούγοντας πως θα παίρνει ενοίκιο 500€ (χωρίς την μικρή αυτή λεπτομέρεια) συμφώνησε στην αγορά του σπιτιού μαζί με τον ενοικιαστή μέσα για σίγουρο εισόδημα.

Τώρα ο ενοικιαστής αποφάσισε να πληρώσει τα όσα γράφει το συμβόλαιο μόνο;

Ισχύει κάτι τέτοιο; 

Σαφως...

Επισης  να  του  τα  ειχε   κανει  κουδουνια  και  γι  αυτον  τον   λογο  να  ξεφορτωθηκε  το  ακινητο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...