Προς το περιεχόμενο

Διευκρύνιση για λογαριασμό ΔΕΗ


ippokampos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Να δίνετε ένδειξη κάθε δίμηνο απο το τηλεφωνο ή απο  site ωστε να μην ξεφευγουν οι λογαριασμοί.

^ Αυτό λύνει πολλά προβλήματα.

Τόσα χρόνια σταμάτησαν οι γκρίνιες για τις χρεώσεις αφού δεν έρχεται "έναντι". Ασε που βλέπεις το ρολόι κ από τη διαφορά υπολογίζεις πόσο περίπου θα σου έρθει ο λογαριασμός. Δεν είναι σπουδαίος κόπος, μόνο 3 φορές το χρόνο (κάθε 4μηνο) στέλνεις την ένδειξη μέσω της σελίδας της δεδδηε. Εχεις μια εβδομάδα παράθυρο να κάνεις την καταχώρηση και οι ημερομηνίες αναγράφονται στον προηγούμενο λογαριασμό.
 

image.png.8373a1be7adfe8e4f52398136e6367b3.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eγω τον χαρακτηρισα "τελικο". Γράφει επανω εκαθαριστικος και αφορά όλο το έτος.

Και καλά σε εμένα ερχεται μηδενικος 2 χρονια τωρα. Στον άλλο ηρθε 500ρικο ομως, προφανως επειδη δεν πάνε οι υπάλληλοι να κάνουν καταμέτρηση.

Αν ομως δεν κάνουν, γιατι στέλνουν εκαθαριστικους κάθε 4μηνο;

Εφόσον γράφει πάνω εκκαθαριστικός ποια η διαφορά του με τους υπόλοιπους εκκαθαριστικούς?

Επίσης πως προκύπτει ότι αφορά όλο το έτος? Γράφει συγκεκριμένα "Περίοδος κατανάλωσης 01/01/2020 - 31/12/2021"?

Επίσης τι εννοείς όταν λες πως είναι μηδενικός? Το ποσό πληρωμής είναι μηδενικό? Οι KW που χρεώνονται είναι μηδέν?

Δεν πρόκειται να πάρεις απάντηση όσο αυτά που γράφεις συνεχίζουν να μην βγάζουν νόημα.

51 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Μηπως και οι εκαθαριστικοι ειναι κατά προσέγγιση;

Μόνο εσύ μπορείς να το διαπιστώσεις αυτό ελέγχοντας εάν η ένδειξη σε κάθε εκκαθαριστικό ταιριάζει με αυτή στον μετρητή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα , είπα να επανέλθω στο θέμα γιατί άκρη μ αυτούς δεν έχω βγάλει, για το ποσό που είχαν αναφέρει στο #1 post.
Αφού λοιπόν κατάφερα να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση , εξήγησα στο παλικάρι που μίλησα για τη χρέωση , το τσέκαρε και μου είπε να στείλω σε ένα email ,
τον τελικό λογαριασμό του προηγούμενου ενοικιαστή και την αντίστοιχη απόδειξη πληρωμής και εξόφλησης του, πράγμα που έκανα.Επίσης μου πρότεινε να πληρώσω το ποσό χωρίς το κερατιάτικο , ώστε να μην έχω θέμα.  Παράλληλα , άνοιξε και ένα αίτημα , ώστε να προχωρήσει η διαδικασία. Λέω οκ το λύσαμε.

Περνάει ένας μήνας (ο Απρίλιος) κι έρχεται ο 1ος έναντι με το ποσό πάλι μέσα και σαν ανεξόφλητο. Τα παίρνω κρανίο και επι τόπου ξανακαλώ εξυπηρέτηση. Λέω το και το , μου λέει η κοπέλα ποιο και ποιο. Θα ξαναανοίξω 2ο αίτημα λέει. Πληρώνω το λογαριασμό και αφήνω πάλι το ποσό απ΄έξω.
Έρχεται ο έναντι του Μαϊου και το ποσό πάλι μέσα και σαν μην έφτανε αυτό, πριν 4 μέρες με καλούνε από την εισπρακτική που έχει κάνει συμφωνία η Δεη, και μου ζητάνε τα 105 ευρώ. Δεν έφταιγε η κοπέλα , αλλά με πέτυχε και σε δυσκολη ώρα στη δουλεια και την ψιλοξέχεσα.Αυτή τη βδομάδα θα πάω από τα γραφεία μπας και βγάλω άκρη.

Ερώτηση για όποιον ξέρει. Ας πούμε ότι στους 3 έναντι λογαριασμούς έχει χρεώσει η Δεη 500KWh στον καθένα. Και στον εκκαθαριστικό η πραγματική κατανάλωση είναι πχ 1600ΚWh σύνολο.  Ο πελάτης θα χρεωθεί μόνο τις 100 Kwh ; Πως δλδ το υπολογίζουνε , αν γίνεται και με ενα παράδειγμα;



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ippokampos είπε

Ερώτηση για όποιον ξέρει. Ας πούμε ότι στους 3 έναντι λογαριασμούς έχει χρεώσει η Δεη 500KWh στον καθένα. Και στον εκκαθαριστικό η πραγματική κατανάλωση είναι πχ 1600ΚWh σύνολο.  Ο πελάτης θα χρεωθεί μόνο τις 100 Kwh ; Πως δλδ το υπολογίζουνε , αν γίνεται και με ενα παράδειγμα;

Ξέχνα τις 500 ή όσες KWh έχουν χρεωθεί στους έναντι, στον εκκαθαριστικό ποσό θα αφαιρεθεί, όχι KWh. θα σε χρεώσουν και τις 1600 κανονικά, αλλά θα αφαιρεθούν όσα έχεις πληρώσει για κατανάλωση στους προηγούμενους έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Έχω ένα παρόμοιο θέμα και δε βρίσκω κάποιον στο τηλέφωνο να μου το εξηγήσει

Συγκεκριμένα άλλαξα όνομα σε μικρή ενοικιαζόμενη κατοικία, απο ΔΕΗ Γ1 -> σε ΔΕΗ myhome enter, κυριολεκτικά την τελευταία μέρα των προηγούμενων τιμών.
Ο προηγούμενος λογαριασμός έβγαινε στο όνομα άγνωστου ενοικιαστή προ 10ετίας που δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να κάνει διακοπή, και απλά ήταν τυχερός που δε του φόρεσε κανένας φέσι.

Όπως με συμβούλεψαν απο ΔΕΗ κατα την υπογραφή, δεν εξόφλησα τον τελευταίο λογαριασμό του Γ1 που είχα στα χέρια μου (81€ για περίοδο έως 12 Νοέμβρη - σκρινοτ στο spoiler), και θα περίμενα τον ΤΕΛΙΚΟ. Υπέγραψα υπέυθυνη δήλωση οτι αναλαμβάνω την υποχρέωση εξόφλησης χρεών της παροχής

Spoiler

screenshot-photos.google.com-2022_03.19-11_00_13.png.e1d612ce65993a35db545439ce878986.png

Ο ΤΕΛΙΚΟΣ δεν έφτασε στα χέρια μου, αλλά μόλις εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός στο όνομά μου στο ebill.
Ενώ περίμενα να έχει όλα προηγούμενα ανεξόφλητα ποσά (81€  +χρεώσεις για 20 μέρες  -20€ η εγγύηση του ξεχασμένου ενοικιαστή =~100€) έχει απλά μια αναφορά για 56 ευρώ "Μεταφορά απο Λογαριασμό"

Spoiler

924344989_screenshot-mail.google.com-2022_03.19-11_13_42(1).png.8942393c0747af3c7ae7fd05b565fe5e.png

 

image.png.9556cbd8c6bf6ccf6a362ece25ee608c.png

Το οποίο σαν ποσό μου φαίνεται πολύ μικρότερο απο αυτό που θα έπρεπε, και προβληματίζομαι μη τυχόν και πάει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το 100ρι στον κακομοίρη τον ξεχασμένο και πληρώσω κι εγώ ενα άκυρο 50ρι ετσι για το τίποτα.

Θα με καθησύχαζε μια ενημέρωση οτι με έναν μαγικό τρόπο (πχ αναδρομικη κρατική επιδότηση) τα 100 γίνανε 56 και δε θα πληρώσει ο προηγόυμενος τα δικά μου γαμησιάτικα, αλλα δε βρήκα κάποιον...

Καμιά ιδέα πως μπορεί να έπεσαν στο μισό τα χρωστούμενα της παροχης και να εχουν στρογγυλοποιηθεί μάλιστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dith είπε

Έχω ένα παρόμοιο θέμα και δε βρίσκω κάποιον στο τηλέφωνο να μου το εξηγήσει

Συγκεκριμένα άλλαξα όνομα σε μικρή ενοικιαζόμενη κατοικία, απο ΔΕΗ Γ1 -> σε ΔΕΗ myhome enter, κυριολεκτικά την τελευταία μέρα των προηγούμενων τιμών.
Ο προηγούμενος λογαριασμός έβγαινε στο όνομα άγνωστου ενοικιαστή προ 10ετίας που δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ να κάνει διακοπή, και απλά ήταν τυχερός που δε του φόρεσε κανένας φέσι.

Όπως με συμβούλεψαν απο ΔΕΗ κατα την υπογραφή, δεν εξόφλησα τον τελευταίο λογαριασμό του Γ1 που είχα στα χέρια μου (81€ για περίοδο έως 12 Νοέμβρη - σκρινοτ στο spoiler), και θα περίμενα τον ΤΕΛΙΚΟ. Υπέγραψα υπέυθυνη δήλωση οτι αναλαμβάνω την υποχρέωση εξόφλησης χρεών της παροχής

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

screenshot-photos.google.com-2022_03.19-11_00_13.png.e1d612ce65993a35db545439ce878986.png

Ο ΤΕΛΙΚΟΣ δεν έφτασε στα χέρια μου, αλλά μόλις εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός στο όνομά μου στο ebill.
Ενώ περίμενα να έχει όλα προηγούμενα ανεξόφλητα ποσά (81€  +χρεώσεις για 20 μέρες  -20€ η εγγύηση του ξεχασμένου ενοικιαστή =~100€) έχει απλά μια αναφορά για 56 ευρώ "Μεταφορά απο Λογαριασμό"

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

924344989_screenshot-mail.google.com-2022_03.19-11_13_42(1).png.8942393c0747af3c7ae7fd05b565fe5e.png

 

image.png.9556cbd8c6bf6ccf6a362ece25ee608c.png

Το οποίο σαν ποσό μου φαίνεται πολύ μικρότερο απο αυτό που θα έπρεπε, και προβληματίζομαι μη τυχόν και πάει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το 100ρι στον κακομοίρη τον ξεχασμένο και πληρώσω κι εγώ ενα άκυρο 50ρι ετσι για το τίποτα.

Θα με καθησύχαζε μια ενημέρωση οτι με έναν μαγικό τρόπο (πχ αναδρομικη κρατική επιδότηση) τα 100 γίνανε 56 και δε θα πληρώσει ο προηγόυμενος τα δικά μου γαμησιάτικα, αλλα δε βρήκα κάποιον...

Καμιά ιδέα πως μπορεί να έπεσαν στο μισό τα χρωστούμενα της παροχης και να εχουν στρογγυλοποιηθεί μάλιστα;

Μονο να ζητήσεις τον τελικό λογαριασμο.

Είναι σε άλλο όνομα και δεν επιτρέπεται, αλλά με την επίκληση ότι από αυτόν έγινε η μεταφορά σε εσένα.

Χωρίς αριθμητικά δεδομένα δεν μπορεί κανείς να σου πει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το σήκωσε κάποιος απο ΔΕΗ στο μεσοδιάστημα, αλλά "περιηγήθηκε" σε όλα τα πιθανά σενάρια, τα οποία μεταχηματιζόταν όσο επέμενα με ερωτήσεις.

Ξεκίνησε απο το "τα 56 τα χρωστάει το ΑΦΜ σου απο παλιά", πέταξε στο "αποδεχθηκες τα χρεη της παροχής οπότε πληρώνεις τον ανεξόφλητο λογαριασμο της" και τελικά το πουλάκι το χάσαμε καθώς δε μπόρεσε να απαντήσει πως τα ~100 γίνανε στρογγυλά 56...  παίζει και το πρόβλημα οτι είναι σε άλλο άνθρωπο οι προηγούμενοι λογαριασμοί (αν και όλοι στα χέρια μου και εξοφλημένοι απο δική μου κάρτα)

Πρακτικά δηλαδή πρέπει να φάω κανα 5ωρο προσπαθειας και αναμονής, να κάνω τουλάχιστον 3 τηλέφωνα σε διαφορετικούς δεητζήδες και να αποδεχθώ την πλειοψηφική απάντηση.

Συνεχίζω να αναζητώ ιδέες για το τι παίζει (χρέη παλιά δεν έχω πουθενά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dith είπε

Ενώ περίμενα να έχει όλα προηγούμενα ανεξόφλητα ποσά (81€  +χρεώσεις για 20 μέρες  -20€ η εγγύηση του ξεχασμένου ενοικιαστή =~100€) έχει απλά μια αναφορά για 56 ευρώ "Μεταφορά απο Λογαριασμό"

Είσαι σίγουρος ότι η εγγύηση που είχε πληρώσει ήταν μόνο 20€? Πολύ λίγα μου φαίνονται εάν όντως την είχε πληρώσει πριν 10 χρόνια, εγώ προσωπικά κάπου το 2015 είχα πληρώσει 73,35€ εγγύηση για σπίτι 54τμ (πήγαινε με τα τετραγωνικά τότε).

Ρίξε πάλι μια ματιά σε έναν παλιό λογαριασμό για επιβεβαίωση.

3 ώρες πριν, dith είπε

Υπέγραψα υπέυθυνη δήλωση οτι αναλαμβάνω την υποχρέωση εξόφλησης χρεών της παροχής

Είσαι σίγουρος πως έτσι έλεγε η ΥΔ που υπέγραψες? 'Εχεις αντίγραφο?

Σε ρωτάω επειδή πολλές φορές σε αλλαγή ονόματος σου δίνουν να υπογράψεις μια ΥΔ που λέει ότι αναλαμβάνεις την υποχρέωση εξόφλησης χρεών της παροχής από τη στιγμή που ξεκίνησε η δική σου μίσθωση.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είσαι σίγουρος ότι η εγγύηση που είχε πληρώσει ήταν μόνο 20€? Πολύ λίγα μου φαίνονται εάν όντως την είχε πληρώσει πριν 10 χρόνια, εγώ προσωπικά κάπου το 2015 είχα πληρώσει 73,35€ εγγύηση για σπίτι 54τμ (πήγαινε με τα τετραγωνικά τότε).

Ρίξε πάλι μια ματιά σε έναν παλιό λογαριασμό για επιβεβαίωση.

Έχω όλους τους λογαριασμούς, και γράφει όντως 20€ εγγύηση οπότε είναι 100% βέβαιο οτι αυτό επεστράφει στον ΤΕΛΙΚΟ που δε μου ηρθε

 

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είσαι σίγουρος πως έτσι έλεγε η ΥΔ που υπέγραψες? 'Εχεις αντίγραφο?

Σε ρωτάω επειδή πολλές φορές σε αλλαγή ονόματος σου δίνουν να υπογράψεις μια ΥΔ που λέει ότι αναλαμβάνεις την υποχρέωση εξόφλησης χρεών της παροχής από τη στιγμή που ξεκίνησε η δική σου μίσθωση.

Κάναμε ολόκληρη συζήτηση με την κυρία στο γραφείο της ΔΕΗ, οτι πληρώνω τον λογαριασμό σε ξένο όνομα επι 4 έτη (συν άλλα τόσα ο αμέσως προηγούμενος ενοικιαστής που τυχαίνει να είναι συγγενής μου), οπότε όχι μόνο δεν έχω πρόβλημα να αποδεχθώ τα χρέη αλλά ήθελα να είμαι σίγουρος οτι δε θα πάει στο ΑΦΜ του "ανέμελου" με κάποια λογιστική αλχημεία της ΔΕΗ. Οπότε το επιδίωξα, όχι απλά το αποδέχθηκα. Αντίγραφο όμως δεν έχω 

 

Υπάρχει περίπτωση να έγινε κάποια αναδρομική επιδότηση στον λογαριασμό και να μειώθηκε τόσο δραματικά; 
Η χρέωση για Προμήθεια Ρευματος στον τελευταίο εκκαθαριστικό ήταν 56,76€ +φπα +καποια μικρή καταναλωση στο 20ήμερο που μεσολάβησε. 
Είναι σα να μου χαρίστηκαν οι χρεώσεις ΕΡΤ/Δήμου/Ρυθμιζόμενες (~42€), το οποίο θεωρώ αδύνατο....
Εκτός αν πληρώνω εγώ το ρευμα, και ο άλλος ο κακόμοιρος φέσι το 40ρι το δικό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dith είπε

Έχω όλους τους λογαριασμούς, και γράφει όντως 20€ εγγύηση οπότε είναι 100% βέβαιο οτι αυτό επεστράφει στον ΤΕΛΙΚΟ που δε μου ηρθε

Ok, είσαι σίγουρος ότι ήταν μόλις 20€, δεκτό.

1 ώρα πριν, dith είπε

Υπάρχει περίπτωση να έγινε κάποια αναδρομική επιδότηση στον λογαριασμό και να μειώθηκε τόσο δραματικά; 

Δεν είναι απίθανο.

Μια άλλη πιθανή εξήγηση είναι ο τελευταίος λογαριασμός που έχεις στα χέρια σου να είναι έναντι, δλδ χρέωσαν όχι με πραγματική αλλά με κατ εκτίμηση κατανάλωση, και στον τελικό που σίγουρα ήταν με βάση πραγματική ένδειξη (μια και γίνεται έκτακτη καταμέτρηση) να είχες επιστροφή.

Επίσης μπορεί ο τελευταίος να ήταν εκκαθαριστικός αλλά και πάλι να βγήκε βασισμένος σε κατ εκτίμηση κατανάλωση (έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές), και στον τελικό με πραγματική ένδειξη να είχες επιστροφή.

Ο μόνος τρόπος για να διαπιστώσεις τι έχει γίνει είναι να δεις τον τελικό λογαριασμό, κάτι που δύσκολα μπορεί να γίνει μια και δεν είναι στο δικό σου όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2010 πήγαινε ανάλογα με τα τετραγωνικά, κάποια στιγμή πολύ αργότερα έγινε ανεξαρτήτως τετραγωνικών και πήγε 130, και σχετικά πρόσφατα το μείωσαν στα 100.

Τώρα το 20 τρέχα γύρευε πότε ήταν και για πόσα τετραγωνικά, σίγουρα όμως ήταν πολύ παλιότερα από το 2010.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 2005 ήταν 27 ευρω τα 60τμ αν και δεν νομίζω να είχε να κάνει με τα τετραγωνικά ακόμα τότε.

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τετραγωνικά στους προηγούμενους λογαριασμούς ήταν 39τμ (με την αλλαγή ονόματος πήγαν στα 31τμ και δε ξέρω ποτς γκενεν), και η σύμβαση πρέπει να έγινε λίγο πριν το 2010.

Ανεξαρτήτως πάντως πως αποφασιζόταν η εγγύηση, στην συγκεκριμένη παροχή ήταν 20€ και αναγράφεται σε όλους ανεξαιρέτως τους λογαριασμούς που έχω στα χέρια μου, οπότε δε παίζει να επέστρεψαν παραπάνω.

Έως 12 Νοέμβρη, χρωστούσα στην ΔΕΗ 81€. Στον τελικό που δεν έχω σίγουρα αφαιρέθηκε το 20ρικο, οπότε ας πούμε οτι χρωστούσα 61€.
Έως 2 Δεκέμβρη μεσολαβούν 20 μέρες, και με τους ρυθμούς της παροχής υπολογίζω 15€ έως 30€ . Οπότε πάμε στα 75€ έως 90€ στον ΤΕΛΙΚΟ

Οπότε το ποσό που ψάχνουμε να δούμε ποιος θα το πληρώσει (εφόσον εγώ θα πληρώσω μόνο τα 56€) ειναι απο 20€ έως 35€, και δε μπορώ να φανταστώ οτι κάποιος μου τα χάρισε ή τα επιδότησε.

Αστεία νουμερα, αλλά επειδή μου ζητάνε στρογγυλοποιημένο ποσό φοβάμαι οτι έχει γίνει μλκια και πληρώνω κάτι καταχρηστικό ενώ θα τιμολογηθεί όλο το ρευμα που κατανάλωσα στο ΑΦΜ του αρχαίου ενοικιαστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ενημερώσω οτι το "μεταφορά απο λογαριασμό" όντως αντιστοιχούσε στον απλήρωτο τελικό που δεν έλαβα, αλλα μεταφέρουν μονο την καταναλωση ρευματος και τα υπόλοιπα (ερτ, δημοτικά τέλη) πηγαινουν σαν χρέος στον δήμο που ανήκει το ακίνητο. Γι αυτό ηταν μικρότερο το ποσό που φαινόταν σαν μεταφορά.

Η συννενόηση έγινε μόνο μέσω mail καθώς με τα τηλέφωνα δεν απαντούσε κανένας υπέυθυνα. Δεν μου έδωσαν λεπτομερή ανάλυση πως προέκυψε το ποσό αυτό (και μάλιστα στρογγυλοποιημένο) αλλά τουλάχιστον με διαβεβαιωσαν οτι εξοφλώ όλες τις υποχρεώσεις και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...