Προς το περιεχόμενο

Ati X2300HD mobility σε Win10


keeper5511

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλησα με 2 καταστηματα ηδη κ δεν προτιθενται καν να το αναλαβουν. Είναι προβληματικές οι κάρτες μου είπαν, χώρια οτι θέλει 2 μήνες να έρθει καινούργιο τσιπάκι για την κάρτα. Ούτε καν τιμή μου δίνουν τα καταστήματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Επανέρχομαι επί του θέματος καθώς μετά την αποτυχία στην εγκατάσταση των windows 7, τα windows 10 εγκαταστάθηκαν κανονικά αλλά χρησιμοποιώ βασικό προσαρμογέα για τα γραφικά. Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι μόλις εγκατασταθούν οι drivers και ενεργοποιηθούν οι δυνατότητες της κάρτας αυτή ξεκινάει τα artifacts. Υπάρχει κάτι άλλο από την εμπειρία σας που μπορεί να δοκιμαστεί σε αυτό το σημείο? Η ανάλυση μπορεί να αλλάξει με κάποιον τρόπο πέραν του 1024Χ768??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Τελικά με dispute και κατόπιν πίεσης του Ali ο πωλητής δέχτηκε να μου επιστρέψει πίσω όλα τα χρήματα. Το λαπτοπ λειτουργεί ουσιαστικά μονο χωρίς drivers της κάρτας γραφικών. Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω εξωτρική κάρτα γραφικών όπως αυτή https://www.e-shop.gr/startech-usb-to-vga-adapter-external-usb-video-graphics-card-for-pc-and-mac-black-p-PER.813840

Έχει αγοράσει κάποιος καμία παρόμοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, keeper5511 είπε

Καλημέρα σε όλους! Τελικά με dispute και κατόπιν πίεσης του Ali ο πωλητής δέχτηκε να μου επιστρέψει πίσω όλα τα χρήματα. Το λαπτοπ λειτουργεί ουσιαστικά μονο χωρίς drivers της κάρτας γραφικών. Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω εξωτρική κάρτα γραφικών όπως αυτή https://www.e-shop.gr/startech-usb-to-vga-adapter-external-usb-video-graphics-card-for-pc-and-mac-black-p-PER.813840

Έχει αγοράσει κάποιος καμία παρόμοια?

Μάλλον θα σου δουλέψει αλλά θα είναι αργή σαν την ενσωματωμένη ίσως και χειροτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, δεν κατάλαβα ότι μιλάς για την USB. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχεις με usb κάρτα γραφικών. Το bandwidth των USB είναι μικρό για τα δεδομένα που επεξεργαζεται η κάρτα γραφικών.

 

Και το άλλο είναι ότι αν δεν δοκιμάσεις, δεν ξέρεις ότι θα ανοίξει το Λαπτοπ μόνο με την εξωτερική κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια πολλά σε όλους! Κατά ένα περίεργο τρόπο η κάρτα γραφικών δέχτηκε τους drivers, σταμάτησε να δημιουργεί τα περίεργα artifacts αλλά τα εμφανίζει μόνο όταν αρχίζει να ζορίζεται το λάπτοπ. Απ ότι διαπίστωσα τα thermal pads που τοποθετήθηκαν έχουν αρκετό πάχος (δεν τα τοποθέτησα εγώ) και πιθανολογώ οτι μπορεί να μην ψύχεται αρκετά. Υπάρχει ενδεχόμενο να χρειάζεται να τοποθετηθούν άλλα thermal pads πιο λεπτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε τις θερμοκρασίες που δουλεύει με κάποιο προγράμματα διαγνωστικό και αν όντως είναι ψηλά, τότε πειραματίσου με θερμαλ παντ και πάστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2021 στις 9:54 ΠΜ, keeper5511 είπε

Δεν με απασχολουν τα games, αλλα μονο το ιντερνετ κ το office, οποτε το σημαντικο ειναι να δουλευει το λαπτοπ οπως πρεπει.

αφού είναι έτσι γιατί δεν αφηνεις τον βασικό driver των windows ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι επι του θέματος κ να πω το λαπτοπ δουλευει προς το παρον κανονικα, σε ταινίες με μεγάλη ανάλυση το προβλημα των artifacts επανερχεται ισως γιατι θερμαινεται πολυ η κάρτα. Με τον βασικο προσαρμογεα των windows δεν θα εχω ουτε σωστή ανάλυση στην οθόνη και αδύνατο να κάνεις κ τα βασικά! Θεωρώ πλέον οτι η καρτα δουλευει κ το θέμα ειναι πως θα επιτυχω την σωστη ψυξη της..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ίσως και να έχεις δίκιο αλλά λόγω την παλιότερης εμπειρίας μου με κάρτα στην οποία είχε γίνει reflow παρουσιαζόταν κάθε εβδομάδα και περισσότερα προβληματα. Στην περίπτωση εδώ έχουμε μια κάρτα η οποία πριν 2 εβδομάδες κολλούσε στην εκκίνηση του λάπτοπ και τώρα δουλέυει κανονικά πλήν των εργασιών με βαριά χρήση αυτής. Δηλαδή πως να εξηγήσω οτι στο gpu-z πριν εβγαζε artifacts οταν το ανοιγες ενω τωρα το ανοιγει κανονικα? Η εκτίμηση μου εχει κανει οτι σχετιζεται με την θερμοκρασια (ισως δουλευουν καλυτερα τα thermal pads) αλλα μπορει να κανω κ λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...