Προς το περιεχόμενο

Σκηνές που σας τρόμαξαν πολύ/σας τραυμάτισαν ψυχικά.


Konstantninios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

JESUS WEPT! 

εμενα μικρος, με ειχε τραυματισει το παρακατω. αλλα μεγαλωνοντας, καταλαβαινεις οτι σε προετοιμαζε γιαυτο που θα ακολουθουσε στην ζωη σου

 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η 1η σκηνή που με έκανε να.... οπισθόφυλλο απο την κασέτα της ταινίας "Εφιάλτης στον Δρόμο με τις Λεύκες" που έβγαινε η σαρανταποδαρουσα απο το στόμα της κοπέλλας....αν θυμάμαι καλά.....

Απο εκεί και πέρα μέχρι που είδα το making of Hellraiser απλώς ήταν αδύνατον να δω κάτι τέτοιο.....

Άσχετο....κάπου αρχές προς μέσα '80 υποτίθεται η πιο τρομακτική ταινία ήταν " Η 7η πύλη της Κολάσεως" ....συμμαθητής μου πάει και το βλέπει μαζί με κάποιους φίλους....επιστρέφει "χ3σμ3νος" σπίτι μονάχος ....σκοτάδι πίσσα....φτάνει στην πολυκατοικία ...βάζει το κλειδί στην πόρτα....ανοίγει....

Spoiler

και Νιαααααοοοοοοουυυυυυυυυ πετάγεται μια πελώρια μαυρόγατα.....αφού δεν τον χάσαμε ...πάλι καλά

 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μαυρη  γατα; αυτο δεν ειναι τιποτα. θυμαμαι ημουν  γυμνασιο και  γυρναγα  σπιτι 1 η ωρα το  πρωι. στη  παλια πολυκατοικια που εμενα,  ειχε 3 οροφους, στον 1ο  δεν εμενε  κανεις,  στον 2ο κατι γεροι, και στο 3ο οι δικοι μου. Η εξωπορτα της πολυκατοικιας ηταν μια μεγαλη σιδερενια με τζαμι και καγκελα, και εμπαινες μονο μεσα με κλειδι που ειχε το καθε διαμερισμα. Επισης δεν υπηρχε ασανσερ, ανεβαινες τα  σκαλια.

Μπαινω μεσα,  κλεινω την εξωπορτα,  και αρχιζω να  ανεβαινω τα σκαλια και ειμαι στον 2ο οροφο.  Ξαφνικα ακουω να ανοιγει η εξωπορτα της πολυκατοικιας, το οποιο μου φανηκε περιεργο., αφου πρακτικα τετοια ωρα μονο εγω ημουν μεσα στην πολυκατοικια. Σταματαω να ανεβαινομαι και αφουγκραζομαι να δω ποιος αλλος ενοικος μπορει ναναι. Ακουω καποιον να μπαινει μεσα, δεν κλεινει την εξωπορτα  και αρχιζει να μιλαει, σαν να ψελνει με πολυ βαρια φωνη σε μια ξενη γλωσσα. Πως ειναι στις ταινιες, στον εξορκιστη πχ, που ο δαιμονισμενος μιλαει με μια οχι ακριβως ανθρωπινη φωνη σε ακαταλαβιστικη γλωσσα ; καπως ετσι. χεζομαι και αρχιζω να τρεχω τα σκαλια  και φτανω στον τριτο οροφο. Εκεινη την στιγμη σβηνει και το φως της πολυκατοικιας, και να προσπαθω τωρα μεσα στα σκοταδια να ανοιξω την πορτα του διαμερισματος μου με το κλειδι. Η φωνη εντωμεταξυ συνεχισε να ακουγεται κατω στο ισογειο της πολυκατοικιας μεσα στο σκοταδι. Ανοιγω, μπαινω μεσα, κλεινω την πορτα και καθομαι με το αυτι τεντωμενο περιμενοντας αυτον που ηταν στο ισογειο να ανεβει τα σκαλια, να δω σε ποιο διαμερισμα θα πηγαινε. Ομως σταματαει η φωνη και ακουω να κλεινει η εξωπορτα. Κανεις δεν ανεβηκε τα σκαλια.

Και αυτο ειναι ενα μυστηριο που μου εχει μεινει απο τοτε. Να το φανταστηκα, να εχω σχιζοφρενεια; Δεν θα ξανακουγα φωνες απο τοτε; Δεν θυμαμαι αν γυριζα απο σινεμα, αλλα και σινεμα ναταν, σιγουρα δεν ειχα δει καποια ταινια που να με ειχε επηρεασει. Με τους φιλους μου συνηθως περιπετειες πηγαιναμε και βλεπαμε, οχι ταινιες τρομου. Ειλικρινα, ειναι απο αυτα περιστατικα που αμφιβαλλεις αν εγιναν, και αν εγιναν, δεν μπορεις να τα εξηγησεις με λογικο τροπο.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες σκηνές από την ταινία Arachnophobia. Από τότε που την είδα, πριν 20+ χρόνια, δεν τα πάω καλά με τις αράχνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ju-On The Grudge του 2002 το αυθεντικο το ειδα οταν ημουν 12 χρονων μολις ειχε βγει σε dvd. Την αλλη μερα πηγα σε dvd club και το αγορασα απο τοτε δεν το ξανα ειδα ομως. Ακομα βλεπω καποιες στιγμες σε φωτογραφιες και ανατριχιαζω.

Spoiler

the-grudge-banner.jpg

hqdefault.jpg

Λιγο πιο μεγαλος το Martyrs του 2007 και αυτο τερμα creepy

Spoiler

martyrs-movie-1-600x323.jpg?q=50&fit=cro

martyrs_2008.png

 

Ταινιες οπως hellraiser νομιζω μια φορα πετυχα στην τηλεοραση αργα μιας και περιμενα να ξεκινησουν τα καλα στο alter(ξερετε) και αλλαξα καναλι αμεσως. Το Ringu το αυθεντικο που το ειδα περσι τρομακτικο απλα στα 30 δεν σε στιγματιζουν πια ταινιες μιας και η πραγματικοτητα ειναι πιο σκληρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Halloween (1978), ολη η ταινια μαζι με τη μουσικη της επενδυση μου κανει τη τριχα καγκελο ακομα και τωρα  

 

Επεξ/σία από jimmyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν ήμασταν μικρά, εγώ και τα αδέλφια μου περιμέναμε πώς και πώς στην ΕΡΤ να τελειώσει μιά εκπομπή για τον ΚΟΚ, και μετά ακολουθούσε ο Dr Who των 80s, με το μακρύ κασκόλ. Ο καλύτερος Dr Who για εμένα.

Οπότε είδαμε μία ιστορία (The ark in space) που αποτελούταν από παραπάνω από ένα επεισόδια, με τον Dr Who και την παρέα του να βρίσκονται σε έναν διαστημικό σταθμό στο μέλλον. Ο σταθμός είχε μολυνθεί με κάτι, και αυτό το κάτι είχε την εξής πορεία:

Στην αρχή μολυνόσουν και το χέρι σου γινόταν πράσινο

See the source image

Μετά σταδιακά το πράσινο bubble wrap σε κάλυπτε

C076 The Ark In Space | Who Back When | A Doctor Who Podcast

Και γινόσουν μεγάλη κάμπια από bubble wrap

Pin by Jaime on Geek | Doctor who, Dr who, Green bubble

Και στο τέλος γινόσουν κατσαρίδα

Whoniversaries 15 February: nwhyte — LiveJournal

 

Εντάξει, πόσο ήμουν τότε, 7-8 χρονών? Μιλάμε για μεγάλο φόβο τα βράδια, δεν μπορούσα να κοιμηθώ, ενώ μου προκάλεσε φοβία στις κατσαρίδες και τα έντομα με μεγάλα πόδια (βλέπε αλογάκι της Παναγίας). Η φοβία αυτή κράτησε για δεκαετίες.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panther_512 είπε

Όταν ήμασταν μικρά, εγώ και τα αδέλφια μου περιμέναμε πώς και πώς στην ΕΡΤ να τελειώσει μιά εκπομπή για τον ΚΟΚ, και μετά ακολουθούσε ο Dr Who των 80s, με το μακρύ κασκόλ. Ο καλύτερος Dr Who για εμένα.

Οπότε είδαμε μία ιστορία (The ark in space) που αποτελούταν από παραπάνω από ένα επεισόδια, με τον Dr Who και την παρέα του να βρίσκονται σε έναν διαστημικό σταθμό στο μέλλον. Ο σταθμός είχε μολυνθεί με κάτι, και αυτό το κάτι είχε την εξής πορεία:

Στην αρχή μολυνόσουν και το χέρι σου γινόταν πράσινο

See the source image

Μετά σταδιακά το πράσινο bubble wrap σε κάλυπτε

C076 The Ark In Space | Who Back When | A Doctor Who Podcast

Και γινόσουν μεγάλη κάμπια από bubble wrap

Pin by Jaime on Geek | Doctor who, Dr who, Green bubble

Και στο τέλος γινόσουν κατσαρίδα

Whoniversaries 15 February: nwhyte — LiveJournal

 

Εντάξει, πόσο ήμουν τότε, 7-8 χρονών? Μιλάμε για μεγάλο φόβο τα βράδια, δεν μπορούσα να κοιμηθώ, ενώ μου προκάλεσε φοβία στις κατσαρίδες και τα έντομα με μεγάλα πόδια (βλέπε αλογάκι της Παναγίας). Η φοβία αυτή κράτησε για δεκαετίες.

 

 

Εντάξει αδερφέ αυτό έψαχνα και δεν το εβρισκα !  Εγω θυμάμαι να τρέμω απο τον φοβο μου με αυτα τα πράσινα σκουληκια ... Πολυ μπροστά για την εποχή του ο dr Who.  Και οπως το είπες. ο καλύτερος που υπηρξε με το αφάνα μαλλι ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχ, θυμαμαι και αρθρο σε καποια ελληνικη εφημεριδα τοτε, που καταδικαζε το σοου επειδη τρομοκρατουσε τα παιδακια. Μιλαμε για εποχες οπου βαζανε τα Thundercuts μετα τα μετανυχτα, με περιγραφη: κινουμενα σχεδια για ενηλικους 😆

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Creepshow - They're Creeping Up on You!

Πιτσιρίκας το είχα δει και μπορώ να πω ότι μετά από αυτό ακόμα και σήμερα (44) έχω θέμα με την κατσαρίδα άμα ξέρω ότι είναι εκεί αλλά δεν την βλέπω. Μου έχει αποτυπωθεί στον εγκέφαλο το παρακάτω σκηνικό και από τότε εάν βλέπω κατσαρίδα, όλα οκ δεν έχω θέμα.. αν όμως χάσω την οπτική επαφή..

 

Επεξ/σία από Adrian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KilliK είπε

που να δεις και το Naked Lunch 😁

Τώρα δεν έχω θέμα να δω οποιοδήποτε θρίλερ.. Αλλά όταν το βλέπεις 8-10 χρονών είναι αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2021 στις 3:08 ΠΜ, Ukforthemoment είπε

Ο πρώτος Εξολοθρευτής  εκεί που είναι σκελετός και  σερνεται και απλώνει το χέρι να πιάσει την Σάρα.

ο δευτερος Εξολοθρευτής στο ψυχιατρείο που δίνει  το χέρι του στην Σάρα.και ο τρόμος στα μάτια της μόλις τον βλέπει.

 

Spoiler

 

Αποτι θυμάμαι την είχε και στα χαρτάκια του album αυτή τη σκηνή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραιο practical effect αυτη η σκηνη.

2 ώρες πριν, Adrian είπε

Τώρα δεν έχω θέμα να δω οποιοδήποτε θρίλερ.. Αλλά όταν το βλέπεις 8-10 χρονών είναι αλλιώς

αυτο ειναι προβλημα για εμενα. εχω γινει τοσο jaded, που δεν με συγκινει πλεον τιποτα απο τις ταινιες τρομου. πφφ..

περιμενω μηπως γινει κανα innovation στο ειδος, με το VR cinema που ειναι στα σπαργανα του.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...