Προς το περιεχόμενο

Γραφιστικη και Ελλαδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομουν να συνεχισω την σχολη γραφιστικης που εχω αφησει την πρακτικη πριν 5 χρονια. Ηταν κατι στο παρελθον που μου αρεσε αλλα μου γκρεμισαν τα ονειρα οταν μας ελεγαν οτι στην Ελλαδα ειναι ενα επαγγελμα με πολυ ανταγωνισμο με λιγες θεσεις και αβεβαιη επαγγελματικη αποκατασταση. Αξιζει να το προσπαθησω? Εχει κανεις καμια εικονα σε αυτην την εποχη πως ειναι τα πραγματα? Εκανα μια ερευνα εργασιας και περα οτι ηταν λιγες μου φανηκαν και ''δυσκολες προσβασιμες΄΄΄με αυτα που ζητουσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χωρις πτυχιο γραφιστικης βγαζω λεφτα απο αυτο το πραγμα online. Παρε το πτυχιο παρε τις γνωσεις και δεν χρειαζεται καν να δουλεψεις Ελλαδα (για την ακριβεια ειναι καλυτερα να μην δουλεψεις με Ελληνες γιατι δεν εκτιμανε τον χρονο που ριχνεις και πιστευουν οτι πατας 2 κουμπια). Δουλευεις online και εισαι βασιλιας.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ όσους φίλους γραφίστες έχω δουλεύουν σαν free launchers έξω (μέσω upwork κλπ) και είναι ευχαριστημένοι. 
Τώρα πάντως που τα eshops έχουν πάρει τα πάνω τους, υπάρχει ζήτηση και στην Ελλάδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι επειδη ξεκινησα προς το παρων λιγο τα προγαμματα της αdobe για να ξεσκουριασω οτι ξαναμπηκε λιγο το μικροβιο θα ηθελα πολυ να ασχοληθω μονο με το ηλεκτρονικο κομματι και οχι τοσο με τα τυπογραφικα. Εχω ενα φιλο που εργαζεται σε μια τετοια εταιρια που τυπωνει μπλουζακι και υπαρχει πολυ εκμεταλευση και καθολου ενδιαφερον στο συγκεκριμενο τομεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2021 στις 1:37 ΠΜ, Vigilante1319 είπε

Σκεφτομουν να συνεχισω την σχολη γραφιστικης που εχω αφησει την πρακτικη πριν 5 χρονια. Ηταν κατι στο παρελθον που μου αρεσε αλλα μου γκρεμισαν τα ονειρα οταν μας ελεγαν οτι στην Ελλαδα ειναι ενα επαγγελμα με πολυ ανταγωνισμο με λιγες θεσεις και αβεβαιη επαγγελματικη αποκατασταση. Αξιζει να το προσπαθησω? Εχει κανεις καμια εικονα σε αυτην την εποχη πως ειναι τα πραγματα? Εκανα μια ερευνα εργασιας και περα οτι ηταν λιγες μου φανηκαν και ''δυσκολες προσβασιμες΄΄΄με αυτα που ζητουσαν.

Να το κάνεις και μην απογοητεύεσαι από αυτά που ακούς δεξιά και αριστερά. Να κοιτάξεις να αποκτήσεις γνώσεις και εμπειρία και να γίνεις καλός στη δουλειά σου. Η γραφιστική δεν είναι από τα επαγγέλματα που χάνονται γιατί εφαρμογές της υπάρχουν παντού και θα συνεχίσουν να υπάρχουν είτε είναι έντυπες ή ηλεκτρονικές.

2 ώρες πριν, Vigilante1319 είπε

Η αληθεια ειναι επειδη ξεκινησα προς το παρων λιγο τα προγαμματα της αdobe για να ξεσκουριασω οτι ξαναμπηκε λιγο το μικροβιο θα ηθελα πολυ να ασχοληθω μονο με το ηλεκτρονικο κομματι και οχι τοσο με τα τυπογραφικα. Εχω ενα φιλο που εργαζεται σε μια τετοια εταιρια που τυπωνει μπλουζακι και υπαρχει πολυ εκμεταλευση και καθολου ενδιαφερον στο συγκεκριμενο τομεα

Μπορείς αν θέλεις να ασχοληθείς μόνο με το digital αλλά να ξέρεις πως το τυπογραφικό κομμάτι δεν έχει καμία σχέση με την εικόνα που έχεις από τον φίλο σου μιας και εκεί δεν μιλάμε για γραφιστική και σχεδιασμό. Ένας γραφίστας θα σχεδιάσει κάτι από την αρχή, μετά από έρευνα, κάτι μοναδικό για το εκάστοτε project, δεν θα "πατήσει 2 κουμπιά" και θα βγάλει εκτύπωση. Θα διαλέξει τα υλικά, θα επιβλέψει τη δουλειά και θα βεβαιωθεί για την ποιότητά της πριν την παραδώσει στον πελάτη αλλά δεν είναι τυπογράφος, είναι ο σχεδιαστής.

Οι εφαρμογές της γραφιστικής έχουν πολλά παρακλάδια και δρόμους που μπορείς να ακολουθήσεις αλλά για να δεις τι σου αρέσει πρέπει να τα γνωρίσεις πρώτα. Δυστυχώς αυτό που περιγράφεις ότι είδες στις αγγελίες ισχύει. Ζητάνε πολλά και δίνουν λίγα... αλλά δεν είναι παντού έτσι. Το τι ζητάνε σε μια αγγελία δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι το χρειάζονται ή θα βρουν ακριβώς όλα όσα ζητάνε σε έναν υποψήφιο. Αυτό που πρέπει να σκέφτεσαι όμως είναι και τι θα αποκομίσεις εσύ. Η εμπειρία χτίζεται με εμπειρία και σε κάθε δουλειά μαθαίνουμε πράγματα. Take it one step at a time. Επίσης όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, μην σκέφτεσαι μόνο με τα στενά όρια του τι συμβαίνει στην Ελλάδα γιατί ευτυχώς, είναι ένα επάγγελμα που δεν έχει σύνορα. Μπορείς να δουλέψεις και για ξένες εταιρίες με την προϋπόθεση όμως να έχεις μια κάποια εμπειρία πρώτα γιατί εκεί, πραγματικά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SpectralQ είπε

Μπορείς να δουλέψεις και για ξένες εταιρίες με την προϋπόθεση όμως να έχεις μια κάποια εμπειρία πρώτα γιατί εκεί, πραγματικά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.

Προς το παρων εφτιαξα ενα ταπεινο προφιλ σαν freelancer μιας και ειπαν τα παιδια παραπανω με ενα αρκετα μικρο αντιτιμο  σαν entry ισα ισα για να αποκτησω εμπειρια και πορτοφολιο. Θα το προσπαθησω μαζι και με πρακτικη να υπαρχει μια βαση αμα βρεθει τιποτα. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Vigilante1319 είπε

Η αληθεια ειναι επειδη ξεκινησα προς το παρων λιγο τα προγαμματα της αdobe για να ξεσκουριασω οτι ξαναμπηκε λιγο το μικροβιο θα ηθελα πολυ να ασχοληθω μονο με το ηλεκτρονικο κομματι και οχι τοσο με τα τυπογραφικα. Εχω ενα φιλο που εργαζεται σε μια τετοια εταιρια που τυπωνει μπλουζακι και υπαρχει πολυ εκμεταλευση και καθολου ενδιαφερον στο συγκεκριμενο τομεα

Αν μπεις στον τομέα της τηλεοπτικής διαφήμισης, εκεί να δεις εκμετάλλευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Στις 18/1/2022 στις 6:12 ΜΜ, kategrammenou είπε

Μηπως ξερετε αν εχει οριο ηλικιας ?Αν μπορει κανεις και πιο μεγαλος να ασχοληθεις?

'Oχι, καμία σχολή τέτοιου είδους δεν έχει ηλικιακό όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...