Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προσθέτει λειτουργία προσωποποιημένων Ειδήσεων στη taskbar των Windows 10


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, gregory22 είπε

Αντί να σχεδιάσουν ένα νέο λειτουργικό, κάνουν προσθήκες και μπαλώματα. Ρυθμίσεις των 300 επιλογών, λαβύρινθος με υπολείμματα από vista, xp και 7αρια. Αν τα windows ήταν gps θα πήγαινες Θεσ/νίκη - Αθήνα μέσως Ιωαννίνων...

Θα ήταν ωραίο να μην υπήρχαν αυτά τα "υπολείμματα", μόνο και μόνο για να απολαύσω μετά την γκρίνια όσων θα είχαν θέματα compatibility ή σταθερότητας με παλαιότερο hardware ή προγράμματα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καλυτερη λυση ειναι τα windows enterprise ltsc αλλα για 90 μερες μετα δεν ξερω τι γινεται και αν κλειδωνουν και γεια σας!

αλλιως δοκιμασα και τα Nexus LiteOS 10 20H2X ειναι μια λυση και πολυ ελαφρια custom...!

Επεξ/σία από skiathos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, skiathos7 είπε

Η καλυτερη λυση ειναι τα windows enterprise ltsc αλλα για 90 μερες μετα δεν ξερω τι γινεται και αν κλειδωνουν και γεια σας!

αλλιως δοκιμασα και τα Nexus LiteOS 10 20H2X ειναι μια λυση και πολυ ελαφρια custom...!

Και αυτη η εκδοση custom rom  ειναι πολυ καλη . Μονο που οταν εγκατασταθουν ειναι στην κυριολεξια αδεια. Αν ξεπερασεις το ψιλο σοκ οτι σχεδον δεν εχουν τιποτα, λες τι χαζομαρα ειναι αυτη. Αν καταλαβεις οτι εχουν ενα δικο τους "store" οπου επαναφερεις οτιδηποτε λειπει και θες να το επαναφερεις, γινονται τελεια. Στο ιδιο "store" κατεβαζεις και μια εφαρμογη που θα σου βρει οτι drivers δεν  βρεθηκαν καθως και update για καθε  driver. Κατεβαζεις και το δωρεαν undivirus kaperski που στην τελευταια εκδοση θεωρηται ποιο ελαφρυ και απο   nod32, και εισαι μια χαρα. Τα εχω με double boot παραλληλα με τα original και βλεπω τη διαφορα.   Gaming  γραφει, αλλα δεν παιζω παιχνιδια, δουλευουν τα παντα.

Θελει δουλεια αλλα το αποτελεσμα αξιζει.

 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα μου αρεσει, αν μπορεις να το παραμετροποιησεις κιολας(απο που να λαμβανει ενημερωσεις) θα ειναι εξαιρετικο.

90 φορες το λεπτο συνδεεται το τυχαρπαστο google κινητο με τα κεντρικα(μετρησεις πριν καποια ετη). Τσιμουδια

40 φορες το τυχαιο iphone. Τσιμουδια ή το κανει για το καλο μας.

Χ φορες(δεν ξερω ποσες ακριβως) τα windows. Ολοι στα καγκελα.

Κλασσικο ινσομνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, panoskatos είπε

Καμία σχέση με την πραγματικότητα αυτο , ο καθένας μπορεί να γράψει στο reddit και να δηλώσει οτι είναι και αστροναύτης .Η αλλαγη UI δεν ήταν πρόβλημα για κανένα λειτουργικό της Microsoft και ουτε είναι τρελή επιθυμία κανενός ενα dark mode που ήταν η πιο απλή υπόθεση απο εποχές windows xp , η Microsoft αφαιρει εδω και χρόνια απλές εφαρμογές που υπήρχαν σε προηγούμενα λειτουργικά σαν στανταρ γιατι θέλει να τα βάλει όλα στο store σαν "δωρεαν εφαρμογες" και να γίνεται ο κακός χαμός απο διαφημίσεις , κάτι που ήδη συμβαίνει και κάτι που γίνεται εδω και χρόνια στο android , αυτη ακριβώς είναι η επιθυμία της Microsoft . Τα windows 10 είναι το πιο κατασκοπευτικό λειτουργικο και τα πάντα γίνονται για συλλογή πληροφοριών , γι αυτο ακριβώς τρέχουν αδικαιολόγητα πολλές διεργασίες στο παρασκήνιο , γι αυτο η Microsft προώθησε ακόμα και σαν δωρεάν λειτουργικό τα windows 10 , το τσάμπα το πληρώνεις με άλλο πιο κακόγουστο τρόπο . 

Που κολλάει αυτό; εγώ μίλησα για τα μισοτελειομένα Windows futures που παρουσιάζει η Microsoft - αυτά δεν έχουν καμία σχέση με εφαρμογές και Windows Store, ούτε με συλλογή πληροφοριών.

Εκτός αν εννοείς πως λόγο του ότι τα Windows 10 τα προώθησε σαν δωρεάν λειτουργικό, δεν θέλουν να διαθέσουν το quality control ή τα χρήματα κτλ. που έχει ως αποτέλεσμα τις προχειροδουλιές που παρουσιάζουν. 

Επίσης το Windows Store δε νομίζω να τους αποφέρει αυτά που περίμεναν, μιας και είχαν στο νου τους να ανταγωνιστούν τα μεγάλα stores της Google και Apple κάτι που ούτε καν δεν φτάνουν.

Επεξ/σία από SlackulatoR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι απλός χρήστης. Γιατί να μην έχω ρε παιδιά όλες τις ρυθμίσεις στις ρυθμίσεις και να έχω και control panel και ξέρω γω τι άλλο και να χρειάζεται πολλές φορές να κάνω αναζήτηση στο Internet για να βρω που είναι χωμένη η ρύθμιση; και δεν είμαι χθεσινός. Ένα πιο φιλικό περιβάλλον χρειάζεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

Καλά και εγώ σε KDE Neon που γράφω τώρα έχω 14 tabs ,ανοιχτά, skype,viber,thunderbird και κανα plasm-οηδή καιρού και σημειώσεων ,έκανε και κάτι ενημερώσεις και είμαι στα 3,7G

και εγω  εδω και1,5 χρονο σε KDE Neon ειμαι και εχω ησυχασει. Απιστευτα ελαφρυ και σταθερο. Ο λογος που αφησα τα windows ηταν το bloatware, σαν αυτο που περιγραφεται στο αρθρο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ό,τι υπάρχει σε αυτά τα περιορισμένα widgets υπάρχει ήδη στα live tiles και καλύτερα αισθητικά! Την ίδια δουλειά κάνουν! Απλώς ζήλεψε τα widgets της Apple η Microsoft. Ωστόσο τόσο τα live tiles όσο και τα widgets παραμένουν βασικά κολλημένα στην taskbar δεν μπορούν να καρφιτσωθούν στο desktop κάτι που είναι ακατ-ανόητο. Όσον αφορά τη σταθερότητα των Windows κανένα απολύτως παράπονο δεν έχω και το σύστημα μου είναι αρχαίο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθεστε και γράφετε ο καθένας κατεβατα ολόκληρα με το κοντό του και το μακρύ του για τα windows 10 και έχετε καταντήσει γραφικοί. Δεν σας αρέσει; Απλά αλλάξτε λειτουργικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, deadsoul είπε

Κάθεστε και γράφετε ο καθένας κατεβατα ολόκληρα με το κοντό του και το μακρύ του για τα windows 10 και έχετε καταντήσει γραφικοί. Δεν σας αρέσει; Απλά αλλάξτε λειτουργικό. 

Εμάς που δε μας αρέσει, έχουμε αλλάξει. Και κρίνουμε το ίδιο το λογισμικό, με επιχειρήματα, επειδή στη δουλειά μας αναγκαζόμαστε να το χρησιμοποιούμε, τρώγοντας στη μάπα όλα τα στραβά του. Εσύ που το μόνο που έκανες στο σχόλιό σου, ήταν να χαρακτηρίσεις συνομιλητές σου, τι ακριβώς προσέφερες στην κουβέντα;

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/4/2021 στις 1:33 ΠΜ, Ocelot79 είπε

Θα ήταν ωραίο να μην υπήρχαν αυτά τα "υπολείμματα", μόνο και μόνο για να απολαύσω μετά την γκρίνια όσων θα είχαν θέματα compatibility ή σταθερότητας με παλαιότερο hardware ή προγράμματα.

Compatibility layer. Ανεξάρτητο από το main λειτουργικό. Το κάνουν και σε άλλα λειτουργικά (πχ Wine για Linux και Mac). Δεν καταναλώνει επιπλέον πόρους, γιατί δεν είναι εξομοιωτής. Δουλεύει αρκετά καλά για να τρέξεις εφαρμογές πχ Windows εφαρμογές σε Linux και Mac. Πιστεύω ότι για δικό τους λειτουργικό η MS δε θα είχε πρόβλημα να το κάνει να τρέχει άψογα, αφού θα είχε στη διάθεσή της όλο το proprietary κώδικα του λειτουργικού.

Έβαλε ολόκληρο Linux kernel και θα τρέχει εφαρμογές Linux, αλλά δε μπορεί να κάνει το ίδιο για το δικό της λειτουργικό...

Δεν είμαι προγραμματιστής, απλά μου φαίνεται καλύτερη ιδέα. Έτσι θα είχαν ένα ποιο σταθερό λειτουργικό, απαλλαγμένο από τα λάθη του παρελθόντος.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αφήνω αυτό εδώ για όποιον/α δε θέλει να το βλέπει 😅

Right-click on the taskbar, and in the context menu that appears, select News and interests > Turn off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...