Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα επιτρέπουν πλέον την εκτέλεση Linux GUI εφαρμογών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, apostolisk86 είπε

χρησιμοποιώντας (αν δεν κάνω λάθος) τον Windows Manager των Windows 10

Γιατί να υπομείνουμε αυτό το μαρτύριο του WM των Windows 10 ακόμα και τώρα;;; Κάπως έτσι το φαντάζομαι!
Its Alive Quote GIF by Top 100 Movie Quotes of All Time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, oldnew είπε

Σε απλα ελληνικα, θα μπορουμε να τρεχουμε εφαρμογες linux  μεσα απο windows οταν ολοκληρωθει και ενσωματωθει? Πρεπει να εγκαταστησουμε κατι εξτρα ή θα τρεχει αυτοματα?  Αν τρεχεις μια εφαρμογη linux  θα τρεχει αμεσως ή θα γινεται πχ οπως οταν παμε να τρεξουμε μια εφαρμογη android   μεσα απο  windows , οπου πρωτα φορτωνει τον emulator (που εχουμε ηδη εγκαταστησει) και μετα τρεχει την εφαρμογη. Αν γινεται με παρομοιο τροπο πρακτικα δεν θα ειναι και πολυ ευχρηστο.

Δες τα βίντεο.

Βέβαια θα μου άρεσε να μπορούμε να έχουμε εικονίδια ως Shortcuts στο Desktop ή pin στο Start menu.

Edit:
Συγνώμη ξέχασα το λινκ
https://devblogs.microsoft.com/commandline/the-initial-preview-of-gui-app-support-is-now-available-for-the-windows-subsystem-for-linux-2/

Επεξ/σία από Bi2Lmet1234
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m3ltd0wn είπε

Αναφέρομαι σε υποθετικό κώδικα "Windows Subsystem" στο Linux κ όχι του Linux Subsystem στα Windows!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Κατατοπιστική η απάντηση και μπράβο.

Εκείνο που σχολιάστηκε αρχικά αφορούσε κυρίως τα δομικά προβλήματα που ταλανίζουν την κοινότητα του linux.
Ακόμα και αν αύριο άνοιγε η MS τον κώδικα, οκ λέμε και καμμιά μ@λ@κία πού και πού :D , πιστεύεις ότι θα μπορούσε να καταφέρει να συνενοηθεί η κοινότητα για την από κοινού ανάπτυξη ενώς παρόμοιου εργαλείου ή θα καταλήγαμε με καμμιά ΧΧ διαφορετικά στο τέλος ;;

Για κανένα λόγο! Το fragmentation θα υπάρχει στις διανομές μέχρι να σβήσει ο ήλιος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Bi2Lmet1234 είπε

Δες τα βίντεο.

Βέβαια θα μου άρεσε να μπορούμε να έχουμε εικονίδια ως Shortcuts στο Desktop ή pin στο Start menu.

Βρηκα αυτα, φαινεται αρκετα γρηγορο. Βεβαια δεν ξερουμε σε τι pc   το τρεχει.

Στο 2ο βιντεο, φαινεται να γινεται και αυτο που θες, shortcut στο desktop.

 

 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leonidas_ είπε

Τι σχέση έχει ένας προσομοιωτής με τα όποια προβλήματα φέρνει με το πως λειτουργεί το SubSystem; Αναφέρεσαι σε δύο εντελώς ανόμοια πράγματα.

Και εγώ έχω την ίδια απορία. Τι πάει να πει προσομοιωτής; Εγώ το βλέπω σαν υλοποίηση μέρους του "SubSystem" που αναφέρεις πάνω από τον πυρήνα του λίνουξ.

Πάντως καλά και ωραία με το υποσύστημα του λίνουξ στα windows, αλλά βρε παιδιά είναι ΑΡΓΟ. 8χ πιο αργό από το να τρέξεις σε κανονικό λίνουξ.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, apostolisk86 said:

...  εγώ βρίσκω την κίνηση της MS πολύ θετική. Βέβαια ίσως ανήκω στη μειοψηφία. ...

αν και έχω μείνει πίσω σε πολλά πράματα, όταν διαβάζεις κάπου Microsoft δεν φοβάσαι λίγο, ιδιαίτερα όταν είναι πλάϊ σε linux?
Με όλον τον σεβασμό και θαυμασμό και εκτίμηση και ευγνωμοσύνη στις κοινότητες linux, FreeBSD και άλλων καλών ανθρώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Κατατοπιστική η απάντηση και μπράβο.

Εκείνο που σχολιάστηκε αρχικά αφορούσε κυρίως τα δομικά προβλήματα που ταλανίζουν την κοινότητα του linux.
Ακόμα και αν αύριο άνοιγε η MS τον κώδικα, οκ λέμε και καμμιά μ@λ@κία πού και πού :D , πιστεύεις ότι θα μπορούσε να καταφέρει να συνενοηθεί η κοινότητα για την από κοινού ανάπτυξη ενώς παρόμοιου εργαλείου ή θα καταλήγαμε με καμμιά ΧΧ διαφορετικά στο τέλος ;;

Δεν χρειάζεται να συνεννοηθεί η κοινότητα, το εργαλείο υπάρχει και λέγεται WINE. Το πρόβλημα που έχει το WINE και δεν τρέχει όσο καλά τρέχει το WSL είναι ότι οι developers του, επειδή δεν έχουν ιδέα πως λειτουργούν τα Windows γιατί proprietary software, μυρίζουν τα νύχια τους, φτιάχνουν και διορθώνουν. Επίσης η Microsoft αν θέλει, μπορεί εύκολα να sabotarei το project αλλάζοντας και προσθέτοντας λειτουργίες που θα επηρέαζαν τα system calls και έτσι η έκδοση του WINE απλά θα έπαυε να  λειτουργεί όπως λειτουργούσε και θα ήθελε αλλαγές. Αντίθετα, η Microsoft ξέρει πολύ καλά πως τρέχει ο Linux Kernel και μάλιστα μπορεί να τον χρησιμοποιήσει κιόλας αφού είναι FLOSS και άρα μπορεί να φτιάξει μία πολύ καλύτερη λύση που δεν sabotarete.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν η Microsoft άνοιγε τον κώδικα του NT Kernel, δηλαδή ποτέ, και η ομάδα του WINE θα μπορούσε να φτιάξει ένα αντίστοιχα καλό ή και καλύτερο εργαλείο, ακόμα και αν πάρει περισσότερο χρόνο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, petasis είπε

Και εγώ έχω την ίδια απορία. Τι πάει να πει προσομοιωτής; Εγώ το βλέπω σαν υλοποίηση μέρους του "SubSystem" που αναφέρεις πάνω από τον πυρήνα του λίνουξ.

Πάντως καλά και ωραία με το υποσύστημα του λίνουξ στα windows, αλλά βρε παιδιά είναι ΑΡΓΟ. 8χ πιο αργό από το να τρέξεις σε κανονικό λίνουξ.

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Αν θες ψάξε περισσότερο πως λειτουργεί μια προσομοίωση κ πως λειτουργεί το WSL κ θα σου λυθούν οι όποιες απορίες.

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

αν και έχω μείνει πίσω σε πολλά πράματα, όταν διαβάζεις κάπου Microsoft δεν φοβάσαι λίγο, ιδιαίτερα όταν είναι πλάϊ σε linux?
Με όλον τον σεβασμό και θαυμασμό και εκτίμηση και ευγνωμοσύνη στις κοινότητες linux, FreeBSD και άλλων καλών ανθρώπων.

Πλέον όχι, αν μπεις και δεις τα τοπ members του Linux Foundation, είναι όλο τεράστιες εταιρίες. Καλώς ή κακώς ο Linux kernel που ξέραμε τελείωσε, φαίνεται (προς το παρόν) να κέρδισε τη μάχη των OS wars, αλλά το τίμημα ήταν να γίνει υποχείριο των μεγαλύτερων πολυεθνικών στο χώρο της τεχνολογίας.

Και από αυτές τις εταιρίες, η Microsoft είναι πολλές φορές καλύτερη όσον αφορά το ανοιχτό λογισμικό. Το πρόσφατο παρελθόν της είναι αρκετά καλό (σχεδόν ότι νέο βγάζει μπαίνει στο GitHub με MIT licence). Ναι, η δημιουργία του WSL θυμίζει "embrace extend extinguish", και ως ένα βαθμό ισχύει. Νομίζω ένα από τα κακά που θα επιφέρει το WSLg θα είναι πως θα μειωθεί η καινοτομία στα Linux Desktop Environments, αφού το μόνο που θα χρειάζονται οι Linux App Developers για να είναι συμβατά τα apps τους με την πλειοψηφία των PC που τρέχουν λειτουργικό συμβατό με Linux Apps (δηλαδή........ τα Windows!) θα είναι καλή ενσωμάτωση του gtk/qt framework και συμβατότητα με τον Wayland server.

 

Ειδωμεν..... Όπως και να έχει, μην ξεχνάμε πως η τρέχουσα κατάσταση είναι Linux Desktop σε λιγότερο από το 1% των PC. It's not like we have something to loose.

Επεξ/σία από apostolisk86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eyw είπε

αν και έχω μείνει πίσω σε πολλά πράματα, όταν διαβάζεις κάπου Microsoft δεν φοβάσαι λίγο, ιδιαίτερα όταν είναι πλάϊ σε linux?
Με όλον τον σεβασμό και θαυμασμό και εκτίμηση και ευγνωμοσύνη στις κοινότητες linux, FreeBSD και άλλων καλών ανθρώπων.

Η ερώτηση ποιά είναι; Αν το Linux φοβάται τη Microsoft; Φαντάζομαι είναι ρητορική ερώτηση, καθώς απ ότι φαίνεται μάλλον η Microsoft φοβάται το Linux.
 

Μιας κ λες ότι είσαι χρόνια εκτός, να σου επισημάνω ότι η Microsoft τα χώνει περισσότερο απ όλους στο Linux Foundation κ ότι έχει προβεί σε εξαγορά του github...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, leonidas_ said:

... Μιας κ λες ότι είσαι χρόνια εκτός, να σου επισημάνω ότι η Microsoft τα χώνει περισσότερο απ όλους στο Linux Foundation κ ότι έχει προβεί σε εξαγορά του github...

"τα χώνει" είναι κάπως καλοπροαίρετη έως αφηρημένη έκφραση, το 'επενδύει' θα ήταν καλύτερο και ακριβέστερο. Θυμάμαι την εξαγορά του github, ή είδηση έκανε πατάταγο και τομάταγο μαζί. Μακάρι linux και ανοικτό λογισμικό να κερδίσουν από την M$, εγώ μόνον από ένστικτο φοβάμαι, ίσως κακώς, αφού δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Ειδωμεν..... Όπως και να έχει, μην ξεχνάμε πως η τρέχουσα κατάσταση είναι Linux Desktop σε λιγότερο από το 1% των PC. It's not like we have something to loose.

ullaqld.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έβγαζε για windows server θα είχε νόημα για μένα. Θα έτρεχα 3-4 linux εφαρμογές στο ίδιο μηχάνημα που μπορεί να χρειαστώ.

Τώρα έχει νόημα μόνο για linux developers. Να κάνουν development σε ένα σοβαρό λειτουργικό, φιλικό δηλαδή. Για desktop χρήστες κανένα. Οι εφαρμογές linux στο desktop είναι για την πλάκα σε σύγκριση με τις αντίστοιχες για windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...