Προς το περιεχόμενο

Manjaro ερχομαι


johnmayson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Στο παμακ ( και οχι πακμαν που ειπα εγω χαριτολογωντας χωρις να γνωριζω οτι υπαρχει και πακμαν)

Και υπάρχει το octopi που είναι γραμμένο σε qt που έχει γραφτεί και το kde και είναι καλύτερο από το pamac. Κάνει ότι το pamac και έχει σα σηματάκι το φαντασματάκι του pacman. Όταν το φάντασμα είναι πράσινο είναι όλα οκ όταν είναι κόκκινο θέλει update. Και κάτι που δε λέει στο video. Για εμένα βάλε και άλλον ένα πυρήνα τον lts π.χ να τον έχεις για ασφάλεια. Ας ποούμε τον lts μαζί με αυτόν που ήδη θα επιλέξεις ή τον zen.

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@johnmayson Αν θες να πας μακρυα στον χωρο του λινουξ , ενα βασικο πραμα πρεπει να κανεις. ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΡΗΤΟΡΑΣ.

Δικο σου θεμα ειναι , ανα πασα στιγμη κανεις αναφορα οποιο ποστ δεν σου αρεσει και σβηνεται. Στην θεση σου θα "εσβηνα" τα ποστς του ρητορα , γιατι οι πληροφοριες που δινει ειναι απο ανυποστατες εως απορροια ημιμαθειας , που ειναι ακομα πιο επικινδυνο. 
Απλα μπηκε να διαφημισει την διανομη του , το ποσο κακο ειναι το systemd και τι εμαθε τους τελευταιους μηνες .

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

@johnmayson

Όσον αφορά τα repositories, δοκίμασε κι άλλα, ειδικά αν έχει Greece/Ntua. Θα κερδίσεις και σε ταχύτητα. Μπορεί κάτι να έτυχε στο δίκτυο και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις με το worldwide repository. Μικρό το κακό.

 

Για την nVidia καλό θα ήταν να μας δείξεις κάποιο screenshot να δούμε ακριβώς τι δείχνει. Το θέμα με το linux είναι πως δεν μπορείς να αποφύγεις το terminal, αφού είναι το πιο κύριο συστατικό του λειτουργικού. Ας πούμε ένα  "sudo lshw -C display" στο τερματικό πιθανότητα θα μας έλυνε άμεσα τις απορίες.

 

Πάντως γνώμη μου είναι ότι αφού δεν έχεις εμπειρία με Λινουξ δεν είναι ιδανική επιλογή το Manjaro. Ένα Ubuntu θα ήταν πολύ πιο βολικό.

Κοιτα αποστολη το αρχικο σχεδιο οπως εχω πει ειναι το μανζαρο kde να το μετασχηματισω σε mac os.ετσι ξεκινησα.2 βλεποντας διαφορα βιντεακια ημουν αναμεσα σε μανζαρο και αλλη μια deepin νομιζω και elementary.Διαλεξα μανζαρο μου κανε κλικ οπως εχω πει. Ειναι σαν πειραμα.Απλως θα παρει λιγο χρονο παραπανω απο αυτο που υπολογιζω μπορει να βαρεθω και να το παρατησω θα δειξει.Αργοτερα θα βαλω screenshot πως βαζω;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Αργοτερα θα βαλω screenshot πως βαζω;;;

Λογικα εχει καποιο προεγκατεστημενο προγραμμα για screenshots. Ψαξτο στην λιστα με τα προγραμματα. Σωσε το σκρινσοτ καπου , ανεβασε το σε καποιο σαιτ , λινκαρε το εδω.

Βαλτο σε spoilers , για να μην πιανει πολυ χωρο . Δηλ κλικ στο μαυρο ματακι στην μπαρα πανω , και μετα κατω δεξια "Εισαγωγη αλλων μεσων" - "Εισαγωγη εικονας απο url" και βαζεις το λινκ του σκρινσοτ.  Καθαρες δουλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Κοιτα αποστολη το αρχικο σχεδιο οπως εχω πει ειναι το μανζαρο kde να το μετασχηματισω σε mac os.ετσι ξεκινησα.2 βλεποντας διαφορα βιντεακια ημουν αναμεσα σε μανζαρο και αλλη μια deepin νομιζω και elementary.Διαλεξα μανζαρο μου κανε κλικ οπως εχω πει. Ειναι σαν πειραμα.Απλως θα παρει λιγο χρονο παραπανω απο αυτο που υπολογιζω μπορει να βαρεθω και να το παρατησω θα δειξει.Αργοτερα θα βαλω screenshot πως βαζω;;;

Κατανοητό, όρεξη να υπάρχει και όλα γίνονται!

 

Για το screenshot, πατάς το κουμπάκι "print screen"/"prtscr" στο pc σου, και μετά ανάλογα, ή το αποθηκεύει μόνο του (όπως το android) αν έχει κάποιο ενσωματωμένο εργαλείο η διανομή, ή ανοίγεις κάποιο image editing software (σαν το Paint των Windows) και πατάς επικόλληση (και αποθήκευση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αποστολη κανα teamviewer  παιζει;; Τελοσπαντων παω βολτα να παρω αερα αργοτερα θα δοκιμασω.την εντολη πρεπει να βαλω και τα αποσιωπητικα;; Να υποθεσω οτι μονο εγω εχω τωρα μανζαρο εδω;;;ασχετο να βαλουμε κανα discord για ποιο γρηγορα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnmayson είπε

την εντολη πρεπει να βαλω και τα αποσιωπητικα;;

Δεν ειναι εντολη... κουμπι στο πληκτρολογιο ειναι !!! Ωχ θεε μου....
 

8 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Ασχετο αποστολη κανα teamviewer  παιζει;;

Παιζει . Καλοθελητη να τον αγγαρεψεις ρωτας αν παιζει ομως ?
 

8 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Να υποθεσω οτι μονο εγω εχω τωρα μανζαρο εδω;;;

Εχω manjaro/gnome σε virtual machine.. αλλα δεν εχει να λεει κατι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Το sudo shaw κατι ειναι κουμπι θα με τρελανεις;;; 

Στο τελευταιο ποστ του αποστολη βλεπεις κατι τετοιο ? Αν εσυ ρωτας ετσι στα γενικα κατι που ειναι 2 ποστς πισω , πρεπει να μυριζουμε τα νυχια μας ? Δεν χρεωνει το ινσομνια με τα γραμματα ... να σαι συγκεκριμενος. Κανε παραθεση αυτο που σε ενδιαφερει και απο κατω ρωτα για αυτο που παραθετεις... ελα λιγο λογικη στην ζωη μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To sudo lshw είναι όντως εντολή, και δεν θέλει τα "αυτάκια". Το τερμιναλ είναι κάτι που αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να αντιμετωπίσεις, και αναπόφευκτα να οικειοποιηθείς. Better sooner than later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Κοιτα αποστολη το αρχικο σχεδιο οπως εχω πει ειναι το μανζαρο kde να το μετασχηματισω σε mac os.ετσι ξεκινησα.2 βλεποντας διαφορα βιντεακια ημουν αναμεσα σε μανζαρο και αλλη μια deepin νομιζω και elementary.Διαλεξα μανζαρο μου κανε κλικ οπως εχω πει. Ειναι σαν πειραμα.Απλως θα παρει λιγο χρονο παραπανω απο αυτο που υπολογιζω μπορει να βαρεθω και να το παρατησω θα δειξει.Αργοτερα θα βαλω screenshot πως βαζω;;;

Όπως σου έγραψα και εγώ φίλε σε αντίθεση με όσους σε βοηθάνε αλλά ΔΕΝ είναι χρήστες linux a.k.a δεν ξυπνάνε και κοιμούνται με το linux το manjaro είναι μια χαρά και όσες διανομές έχουν pacman. Το artix αν και μοιάζει είναι καλύτερο αλλά οκ. Το θέμα είναι πως κάποιος που τώρα ξεκινάει είτε βάλει manjaro είτε artix είτε elementary είτε οτι να ναι θα του φανεί ξένο. Αρα καλύτερα να πάει σε μια σοβαρή διανομή linux που έχει επιλογές παρά στο deepin το elementary και τα υπόλοιπα που διαφημίζουν. Δε θα πω γιατί κάποιοι τα διαφημίζουν. Θα αρκεστώ στο οτι πρέπει να μην θεωρούμε όλοι αθώες τις απόψεις: βάλαε αυτό. Τα είναι καλύτερο ή όχι έχουν και μια αντικειμενικότητα.

 

Screenshot υπάρχουν πολλοί τρόποι να βάλεις. Σε kde υπάρχει το spectacle αλλά μπορείς να βάλεις το screengrab ή κάποιο άλλο. Λογικά στο τερματικό σου πατάς: πρώτα

sudo pacman -Syu

να κάνεις update και μετά

 sudo pacman -S spectacle

Όπου spectacle βάζεις το πρόγραμμα που θες. Το manjaro έχει και το AUR που έχει και εκεί προγράμματα. AUR είναι ας το πούμε ένας χώρος  που όποιος θέλει μπορεί να βάζει το πρόγραμμα που έφτιαξε και αν ελεγχθεί και εγκριθεί ανεβαίνει. Έτσι έχεις πρόσβαση σε πολλά περισσότερα προγράμματα. Ενεργοποίησέ το. Εκεί υπάρχει το ksnip που μοιάζει με αυτό των windows ή άλλα προγράμματα που τραβάνε screenshot όπως το screens.

Εναλλακτικά τα προγράμματα σου μπορείς να τα κατεβάσεις και από το pamac αλλά ειδικά εφόσον είσαι και σε kde το octopi είναι καλύτερο. Για την ακρίβεια όσοι έχουν kde συνήθως το octopi χρησιμοποιούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο 10:24 του βιντεο βλεπουμε 2 nvidia 450 κΙ 440 τικαρισμενες στο installed.Σε μενα εχει video nvidia τικαρισμενη στο installed.video nvidia 390xx καθολου τικ.Αρα εδω τι κανουμε;;; Μη καθομαι να ψαχνω και printscreen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Μη καθομαι να ψαχνω και printscreen.

Σωστα , ας ψαξουν οι αλλοι. Στο 10:24 του βιντεο , αυτο που βλεπεις ειναι 2 drivers , οχι δυο καρτες. Και τους εχει και τους δυο εγκατεστημενους αν καταλαβα καλα. Το γιατι εχει και τους δυο εγκατεστημενους δεν το καταλαβα ιδιαιτερα εδω που τα λεμε.
Σε σενα αυτο που ειναι τικαρισμενο , πρεπει να ειναι τικαρισμενο. Ο driver 390xx προφανως δεν υποστηριζει την καρτα σου και για αυτο δεν ειναι τικαρισμενος/εγκατεστημενος.

Προσπαθεις να βγαλεις ακρη με μηδεν γνωσεις απο σκορπιες πληροφοριες , σε μια οχι και τοσο new-user-friendly διανομη. Αμα δεν βλεπεις που θα καταληξει ολο αυτο , πες μου να σου πω εγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, rhtoras είπε

Θελεις ένα swap partition όπως και δήποτε. Μπορεί να έχεις 32gb ram αλλά καλό είναι πάντα να έχεις swap μνήμη. Θεωρητικά εκεί την υπολογίζεις ως εξής. Αν έχεις 8 gb ram βάζεις τη διπλή. Δηλαδή θα βάλεις 16.000 mib σε αυτό το partition.

Διαβασα καλα? Λεει σε 8gb ram να φτιαξουμε 16gb swap file?

Και οτι ειναι υποχρεωτικο το swap file?

Επεξ/σία από tritonas00
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...