Προς το περιεχόμενο

Manjaro ερχομαι


johnmayson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους νεοεισερχομενους στο κοσμο του linux , προτεινω παντα να το εγκαταστησετε με τη χρηση εικονικοποίησης (virtualization) ,  για να πειραματιστειτε χωρις ρισκο και να καταληξετε ποια διανομη σας αρεσει περισσοτερο.

Tutorials αφθονα σε youtube,google.

https://www.virtualbox.org/

https://www.vmware.com/products/workstation-player.html

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι κανένα τέρας το terminal. Κι εγώ όταν έκανα την πλήρη μετάβαση (EndeavourOS) έψαχνα GUIs. Πλέον αν κάτι μπορώ να το κάνω απ' το terminal με μια κάποια ευκολία, δεν ψάχνω να εγκαταστήσω περιττά πράγματα. Πχ για τη χρήση που κάνω στο youtube-dl, είναι ανούσιο ένα GUI.

 

Για τον κωδικό που λες, αν είσαι ακόμα σε live, τότε λογικά είναι manjaro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, johnmayson είπε

την εβαλα την εντολη θελει το passw που υποτιθεται εφτοιαξα. προφανως αποστολη ειχε επιλογη οταν εκανα εγκατασταση του μαντζαρο να φτοιαξω κωδικο αλλα εγω επελεξα να μη φτοιαξω. Τωρα για ποιο λογο δημιουργησε μονο του κωδικο και το ζηταει μονο στο τερματικο και στη οθονη κλειδωματος δε το γνωριζω. Υπαρχει περιπτωση να το ξανακανει στη νεα εγκατασταση;; Οταν εκανα τη πρωτη εγκατασταση δε γνωριζα οτι μεσα απο το Live μπορεις ν ανοιξεις το kde partition manager και να κανεισ φορματ. Επελεξα να κανω το mac os μεσα απο λινουξ και οχι απο windows.

προφανως εχω δοκιμασει το κενο κωδικο ουτε αυτο λειτουργει. δημιουργησε μονο του κωδικο για το τερματικο. Ειμαι στο system settings θυμηστε μου που ειναι η οθονη κλειδωματος;;;

woskspace behavior Μετα πας screen locking και κει ειναι ενεργοποιημενο το lock screen automatically after 5 minutes το ξετικαρα. επισης εχει ενεργοποιημενο after waking  from sleep το ξετικαρα και αυτο. Μετα εχει allow unlocking without password ηταν στα 5 λεπτα αλλα αφου δε θα μπαινει καθολου στη λοκ σψρεεν εβαλα 0 λεπτα. υποθετω τωρα δε θα μπαινει καθολου lock screen.

προσωρινη λυση

 
Αναφορά σε κείμενο

When booting into a Manjaro live system there is usually a standard user pre-defined and passwords are pre-set for this user and also for root: username: manjaro password: manjaro username: root password: manjaro Some spin-off's have different users/passwords, so look for their announcements and installation guides

 

 
Αν δεν έβαλες κωδικό λογικά ισχύει ο παραπάνω.
EDIT:
Μιας και μόλις δοκιμάστηκε σε WM, αν δε βαλεις κωδικό, ο κωδικός είναι κενός. Η εντολή passwd λειτουργεί κανονικά, δέχεται κενό κωδικό(απλά πατώντας enter) . Οπότε μιας και  ο εγκαταστάτης δεν κάνει βουντού και μάγια, κάτι έβαλες ως κωδικό ή κάτι έκανες λάθος με την εντολή.
P.S η εντολή passwd δε δέχεται κενό κωδικό, οπότε πρέπει να μπει κάποιος διαφορετικά μπαίνει στο παρακάτω loop:
Αναφορά σε κείμενο

 

Current password:
New password:
Retype new password:
No password has been supplied
New password:
.....

 

 

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέσπα: ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΔΕ ΒΟΗΘΑΕΙ.-

Φίλε @johnmnayson σε παρακαλώ δείξε μας με ένα screenshot τα partition του δίσκου σου.

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Υγ1: Καποιοι πρεπει να διαβασετε τους ορους του φορουμ τι επιτρεπετε και τι οχι.Ουτε τα ειρωνικα σχολια χρειαζονται.Δεν ειναι υποχρεωτικο να γραψετε.Απο  δω και στο εξης μονο για το θεμα να γραφετε.Συνεχιζουμε χτες δε προλαβα πολλα.Χτες το μεσημερι σε κατι που διαβαζα βρηκα τη εντολη history η οποια επαιξε κανονικα στο τερματικο με απλο εντερ.Η εντολη που μου ειπε ο αποστολης για καρτα γραφικων δε επαιζε.Σημερα θα το κοιταξω για να δουμε αν οντως ειναι ο κωδικος το κενο η γιατι δουλευσε στη εντολη history ενω μεχρι πριν δε δουλευε.Το σηματακι ειναι δολαριο αρα δε ειναι root.Ο λογαριασμος στο system settings εγραφε adminstrator αλλα ειχε και ενα guest.ο guest τωρα δε υπαρχει.Στη οθονη κλειδωματος μεχρι να τη φτοιαξω χτες οταν κλειδωνε επειδη ηθελε το κωδικο ( εννοειται ειχα πατησει enter μηπως ηταν το κενο κωδικο) δε με αφηνε να μπω και παταγα το guest και εμπαινα.Προφανως εχω κανει εγκατασταση και δε ειμαι σε live.Εχουμε τα εικονιδια firefox και dolphin στη επιφανεια εργασιας τα οποια λειτουργουν κανονικα αλλα δε μετακινουνται ουτε δεξια ουτε αριστερα τιποτα.Ο καδος μετακινειται.Αργοτερα θα κοιταξω το τερματικο για να δουμε τι γινεται με αυτο το αορατο κωδικο αλλα ακομα και αν παιξει θα κανω το φορματ οχι μεσα απο το λινουξ αλλα σαν απο το live για να δω αν μπορει να γινει το φορματ του ssd των win.Θα βαλω παλι απο τη αρχη και το μανζαρο χωρις κωδικο για να δουμε τι ακριβως γινεται.υγ2: το administrator λογαριασμος ειναι ιδιο με το root μαλλον οχι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Θα βαλω παλι απο τη αρχη και το μανζαρο χωρις κωδικο

Για ποιον λόγο να μην βάλεις κωδικό; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Βάλε 1234 αν βαριέσαι να γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς κωδικό δεν γίνεται εγκατάσταση , μετά αν θέλεις τον απενεργοποιείς  στην εκκίνηση για όλα τα υπόλοιπα ενημερώσεις εγκαταστάσεις κλπ    είναι υποχρεωτικός, εγώ δουλεύω το manjaro xfce τρία χρόνια χωρίς σοβαρά προβλήματα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.535bf0d0b6a85288b7feeeca5d06ec93.jpegvvc

sudo lshw -C display
αυτη ειναι η εντολη. το αποτελεσμα ειναι udo: lshw: command not found   αυτο δε το βγαζε χτες τι σημαινει τωρα λειτουργει

 

η εντολη history επαιξε κανονικα

Επεξ/σία από johnmayson
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εσβησα και τα windows μεσα απο το kde partition manager.

Με την εντολη c display το αποτελεσμα που εβγαλε τι σημαινει;;; Στη εναρξη του υπολογιστη εχει 3 επιλογες να μπει win (δε λειτουργει αυτο τα σβησαμε) manjaro και advance manjaro που μεσα εχει 2 επιλογες δε θυμαμαι τωρα.εγω μπαινω απο το μανζαρο.Το advance τι ειναι;;;

εβαλα 2 3 εντολες στο τερματικο παιζει κανονικα.πως γινεται μεχρι χτες να επαιξε μια φορα μονο με τη εντολη History και σημερα να παιζουν ολες δε ξερω.αρα συμπερασμα ο περιβοητος κωδικος ηταν το κενο που σημερα παιζει και μεχρι χτες δε επαιζε. στη οθονη κλειδωματος αν δε τη απενεργοποιουσα δε μ αφηνε να μπω ηθελε κωδικο(εννοειται ο κενος δε λειτουργησε ποτε εδω).Τωρα αυτο που μενει ειναι να κανω μια εγκατασταση απο τη αρχη παλι το μανζαρο εννοειται χωρις κωδικο  για να δουμε τι θα γινει. φυσικα θα κανουμε 2 φορματ το ssd win(αδειος πλεον) απο το live για να δω και αυτη τη διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως (νομίζω) το lshw δεν έρχεται προ-εγκατεστημένο.

Οπότε δώσε πρώτα την παρακάτω εντολή και μετά δοκίμασε πάλι αυτή που θες.

sudo pacman -S lshw

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα το 2 format μπηκα σε live εβαλα το kde και εγινε κανονικα το 2 format ssd win.Τωρα ειμαι στη εγκατασταδη μανζαρο password to keep your account safe :κενο δε εβαλα τιποτα.choose password for the administrator account: κενο δε εβαλα τιποτα.log in automatically without asking for the pass: το τικαρω.use the same password for the admin account: οταν το τικαρεις θεωρει οτι βαζεις το ιδιο password με το safe account που ζητησε πριν δηλαδη το κενο στη περιπτωση μας το τικαρω.Να προχωρησω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι. Να βάλεις κωδικό, να μην τσεκάρεις το "χρησιμοποιήστε τον ίδιο κωδικό..." και να βάλεις  κι ένα κωδικό για το διαχειριστή.  Οι κωδικοί δεν είναι καλό να είναι κενοί για λόγους ασφαλείας.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το δωσα μα τοπικος δε ειναι ο κωδικος εσυ λες οτι μπορουν να μπουν στο συστημα παμακ απο τη στιγμη που εγω δε εβαλα κωδικο και να ανοιξουν το λογαριασμο;; Αυτο εννοεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω βιασύνης και άκυρου παραδείγματος άκυρο το προηγούμενο μήνυμα(έχει τροποποιηθεί). Ναι, για το sudo χρειάζεται ο κωδικός χρήστη. Ο κωδικός διαχειριστή είναι ο κωδικός για το root account. Αν τσεκαριστεί η επιλογή χρήσης ίδιου κωδικού, και ο κωδικός χρήστη είναι κενός, τότε και ο κωδικός του λογαριασμού root θα είναι κενός, πράγμα που είναι ιδανικό για τον οποιονδήποτε επίδοξο και μη hacker. Από τη στιγμή που μηχάνημα συνδέεται στο διαδίκτυο ακόμη και αν δεν υπάρχει φυσική πρόσβαση από άλλον,  κανένας από τους δύο δεν πρέπει να είναι κενός, και ούτε του τύπου 1111 ή 12345 κλπ.

Δεν είναι πάντως κάτι που δε μπορεί ν' αλλάξει και μετά την εγκατάσταση. Και ναι, μπορεί να αρνείται πεισματικά, αλλά μπορεί και να  καταλάβει κάποια στιγμή. Επίσης οι απαντήσεις δεν είναι για τα μάτια του μόνο, μπορεί να βοηθήσουν και άλλους που διαβάζουν ή μπορεί να διαβάσουν στο μέλλον το θέμα.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε johnmayson, για αρχή καλό θα ήταν να πας σε μια πιο βατή εγκατάσταση linux, από ότι το manjaro. Γιατί αργά η γρήγορα (καθώς είναι rolling διανομή, ψάξε αν θες να δεις τι σημαίνει αυτό) κάποια στιγμή θα πρέπει να κάνεις πράγματα με το χέρι, που θέλει μια σχετική εμπειρία.

Θα σου πρότεινα μια ubuntu based διανομή και κατά προτίμηση, βασισμένη στην lts έκδοση. Είτε Ubuntu 20.04  (κάποιο από τα flavors), είτε Mint...και μιας και θες να το κάνεις στυλ mac, για να μην παιδεύεσαι, δεν πας κατευθείαν σε elementary os να ησυχάσεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...