Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 σαρώνουν με 1.3 δισεκατομμύρια ενεργούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγω προσωπικα μου αρεσουν windows 7,XP,2000. Windows 10 χρησιμοποιω λογο νεου hardware. Βαλτε Windows 10 Lite Ghost Spectre ειναι πολυ καλυτερα και πιο stable(ειχα ενα σκασμο bluescreens) απο τα κανονικα εκτος αν ενδιαφερεστε πιο πολυ για την ασφαλεια του pc σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρόνια φανατικός και επιμένων σε Linux, έχω να πω μερικά points.

- Ο μέσος χρήστης δεν έχει όρεξη να μάθει κάτι νέο οπουδήποτε κ αν είναι αυτό. 

- Αναγκαστικά για τη δουλειά κ εγω αναγκάζομαι να έχω dual boot με windows επειδή... δεν εχω υποστήριξη από μεγάλους developers στο Linux. 

Άρα θα μεγαλώνει θεωρώ για τους δύο παραπάνω λόγους η οικογένειά Windows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως συνήθως υπέρβολες εκατέρωθεν.. 

Καταρχήν αν τα Windows δεν τα έβρισκες τσαμπα ή σπασμένα ή με 10€, τα ποσοστά του Linux θα ηταν πιθανότατα 30%. Αν πχ ειχαν ακόμα τα windows 100€, πολλοί απο αυτους που τα βρίζουν και θα τα βαζανε και καλύτερα απο τα Windows θα τα βρίσκανε (κάποιοι) και λογω market share θα τα υπήρχαν τα πάντα στο Linux. Η κίνηση ματ επομένως της Microsoft είναι να δίνει σχεδόν τσαμπα τα windows. Γιατι 10€ για windows, ολοι έχουν να δώσουν χωρις να το σκεφτούν καν. 

Απο τη στιγμή λοιπόν που ουσιαστικά τσαμπα είναι, ελάχιστοι θα δεχτούν να αλλάξουν συνήθεια για να τρέχουν ενα λειτουργικό που κανει λιγότερα. (Λιγότερες εφαρμογες και παιχνίδια). 

Απο εκει και πέρα τα Windows ειναι σταθεροτατα. (οπως και το Linux). Με galaxy book 12 με 8  ram, ούτε κολλήσανε ποτε (ακομα και μετα 12 ωρες λειτουργίας), ουτε μυνημα οτι εμεινα απο μνημη έβγαλε ποτε. Περιττό να πω Linux δεν μπαίνει, δεν υπάρχουν drivers, όπως και σχεδον για ολα τα καινούργια ultrabbok, windows tablet κλπ πλην lenovo. Δεν είναι τοσο ρόδινα για τα καινούργια συστήματα δηλαδή όσον αφορα την υποστήριξη απο Linux. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοροϊδεύετε τα windows 10 αλλά ξεχνάτε ότι σχεδόν πια δεν υπάρχουν προβλήματα μπλε οθόνης, συμβατότητας προγραμμάτων και άλλα πολλά .

Επεξ/σία από makis269
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, makis269 είπε

Κοροϊδεύετε τα windows 10 αλλά ξεχνάτε ότι σχεδόν πια δεν υπάρχουν προβλήματα μπλε οθόνης, συμβατότητας προγραμμάτων και άλλα πολλά .

Σωστά, έχει εκλείψει το φαινόμενο της μπλε οθόνης... Είναι γαλάζια...

  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση αυτό είναι καινούργιο? η microsoft δεν έχει τίποτε άλλο πέραν το windows 10 όλα τα αλλα τα έβγαλε off
τα linux δεν είναι για πόλους και εμφανεις λωγους
τα mac αυτά δε τα κοιτάω καν οποτε τι άλλο απέμεινε πέραν τον windows10?
η θα παο να παίξω για παράδειγμα κάποιο game σε linux που δεν είναι στο steam και πρέπει να μπει με play on linux & wine όταν η περισσότερη απλή-μεσαιοι χρηστες δεν ξέρουν ούτε καν πως να το βάλουν και να δουλεύει...
η κάποια παιχνίδια που τα linux δε δουλεβουν στο steam με το protonDB όπως το black desert που δεν δουλεύει με τίποτα...
οποτε?😂😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NickKavourdiris είπε

Δεν είναι κακό να παραδεχτείς ότι απλά προσπάθησες να το εγκαταστήσεις και δεν τα κατάφερες.

Το αν είναι σκουπίδι ή όχι, δεν είσαι σε θέση να το κρίνεις εσύ που δεν κατάφερες να καταλάβεις πως λειτουργεί. :)

Τουλάχιστον το λειτουργικό που θεωρείς κορυφή το έχεις γνήσιο ή το χρησιμοποιείς σπασμένο;

Γιατί αν μιλάμε για κορυφαίο σύστημα και οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν σπασμένο, κάτι δεν πάει και τόσο καλά.... ;)

 

Σε 5 λεπτά το στήνω, είναι δύσκολο ε? Όταν εγώ δούλευα σε solaris και έφτιαχνα videoconference applications εσύ δεν ήξερες τι είναι ls.

Τώρα να έχεις σπασμένο το κορυφαίο λειτουργικό για desktop τουλάχιστον για να γλιτώσω 10 ευρώ, όχι φίλε μου. Αυτά τα κάνουν οι του linux που τα θέλουν όλα τσάμπα.

 

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Ως συνήθως υπέρβολες εκατέρωθεν.. 

Καταρχήν αν τα Windows δεν τα έβρισκες τσαμπα ή σπασμένα ή με 10€, τα ποσοστά του Linux θα ηταν πιθανότατα 30%. Αν πχ ειχαν ακόμα τα windows 100€, πολλοί απο αυτους που τα βρίζουν και θα τα βαζανε και καλύτερα απο τα Windows θα τα βρίσκανε (κάποιοι) και λογω market share θα τα υπήρχαν τα πάντα στο Linux. Η κίνηση ματ επομένως της Microsoft είναι να δίνει σχεδόν τσαμπα τα windows. Γιατι 10€ για windows, ολοι έχουν να δώσουν χωρις να το σκεφτούν καν. 

Απο τη στιγμή λοιπόν που ουσιαστικά τσαμπα είναι, ελάχιστοι θα δεχτούν να αλλάξουν συνήθεια για να τρέχουν ενα λειτουργικό που κανει λιγότερα. (Λιγότερες εφαρμογες και παιχνίδια). 

Απο εκει και πέρα τα Windows ειναι σταθεροτατα. (οπως και το Linux). Με galaxy book 12 με 8  ram, ούτε κολλήσανε ποτε (ακομα και μετα 12 ωρες λειτουργίας), ουτε μυνημα οτι εμεινα απο μνημη έβγαλε ποτε. Περιττό να πω Linux δεν μπαίνει, δεν υπάρχουν drivers, όπως και σχεδον για ολα τα καινούργια ultrabbok, windows tablet κλπ πλην lenovo. Δεν είναι τοσο ρόδινα για τα καινούργια συστήματα δηλαδή όσον αφορα την υποστήριξη απο Linux. 

Τι 12 ώρες λειτουργίας. Δουλεύω remote heavy programming και κάνω reboot κάθε 4-5 μήνες μόνο και μόνο για security updates.

Επεξ/σία από youraccount
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LongTom είπε

Το linux είναι στα "μέτρα" σου και το έχουν "όλοι";
Πόσα χρόνια ήμουν σε παράλληλο σύμπαν; 
Γιατί εάν το πάμε σύμφωνα με το παράδειγμα του αμαξιού, τα linux είναι μια αρκετά μεγάλη λίστα με διάφορα σασί με τιμόνι και ρόδες (με εκατοντάδες απάρτια που μπορεί να είναι ενημερωμένα, μπορεί όχι) που πρέπει να ρίξεις καλό διάβασμα τι και πως πρέπει να διαλέξεις. Διάβασμα σε όχι τόσο καλοστημένες ιστοσελίδες, φόρουμ και...φημολογία.
Έπειτα ξεκινά η καλή δουλειά να το φέρεις στα μέτρα σου.
Πολύ δουλειά έως πάρα πολύ δουλεία, ανάλογα με τον τομέα και το τι θέλεις να πετύχεις.
Επίσης η αξιοπιστία που αναφέρεις είναι επειδή εσύ όταν το οδηγάς το φτιάχνεις παράλληλα, ιδίως όταν πάνω δεν έχεις "μανίσια" λίνουξ απάρτια (ή όταν έχεις από άλλο σασί). 
Τέλος, πολλά "λάστιχα" δεν θα δουλέψουν καθόλου, κάποια στυλοβάτες τομέα και καθηκόντων, και έτσι θα μείνεις με το γαμάουα αμάξι στο χέρι.

Για το "όλοι σε εργασιακούς" πολύ πιο πιθανό να δεις εταιρεία με Mac, παρά linux.
Εκτός και εάν αναφέρεσαι αποκλειστικά σε server-IT εφαρμογές που είναι η μειοψηφία στις περισσότερες εταιρείες.

Καλό, χρυσό και κυρίως πολύ δυνατό το λίνουξ, αλλά υπάρχει πολύ καλός λόγος που στο ευρύ κοινό είναι 1% και στις επιχειρήσεις λίγο παραπάνω.
Δεν φταίει για όλα ο διαβολικός Μπιλ και η M$. Ο απλός χρήστης ένα θέλει, να κάνει την δουλειά του εύκολα και απλά.
Δίχως να ψάχνεται σε ντιστρό και λύσεις από τρίτους κάθε τρεις και λίγο.
Αυτό το προσφέρουν τα win10 και τα Mac.

 

Αν και χρηστης linux συμφωνω με τα περισσοτερα, οσον αφορα την ποικιλομορφια που εχει απο την φυση του που στο τελος ειναι καταρα για εναν απλο χρηστη.

Η αληθεια ειναι οτι απαξ και μαθεις την λογικη του σε ορισμενες "σοβαρες" φιλικες διανομες  πχ Ubuntu, Mint, Pop OS, Μanjaro κλπ τοτε η χρηση ειναι πιο απλη απο τα Windows.

Ο μονος τροπος για να ξεκολλησει απο το 1% ειναι οταν αρχισουν να ερχονται ολα τα δημοφιλη επαγγελματικα και μη προγραμματα στο linux...και αυτο θα γινει (ηδη εχει αρχισει καπως ) οταν εταιρειες επενδυσουν στο linux desktop, μονο τοτε ο αλλος θα αποφασισει να βγαλει το προγραμμα του (και να επενδυσει) σε αλλα λειτουργικο περα απο win/mac.

*Και ας παρουμε το παραδειγμα της lenovo που θα αρχισει να υποστηριζει πληρως τα  Ubuntu και Fedora με (drivers/firmware)  στους επαγγελματικους τους υπολογιστες. Γιατι αν δεν υπηρχε η Canonical και η Red Hat πισω απο αυτες τις διανομες σιγα μην πεταγε χρημα για να βγαλει drivers για linux. 

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atrwtos είπε

Τα αθάνατα τα Windows XP τι θέση να 'χουν; αχαχαα..

Δεν ειναι και τοσο αθανατα. Αν δεν κανω λαθος, η microsoft εχει δωσει ηδη προθεσμια για να αναβαθμιστουν οσα μηχανηματα (πχ ΑΤΜ) λειτουργουν ακομα με xp με τερματισμο υποστηριξης για security updates 

48 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Σωστά, έχει εκλείψει το φαινόμενο της μπλε οθόνης... Είναι γαλάζια...

Τα περισσοτερα προβληματα που ειχα, ηταν ειτε λογω δικου μου λαθους (oc) ή των drivers (οσο ειχα amd κυριως).

2 μηνες που δεν εχω ασχοληθει με το oc και εχω το pc να σκαβει, εχει κλεισει μονο για updates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 , καλό λειτουργικό αλλά έχω πάψει τις ενημερώσεις και δουλεύω την RS3 & RS4 που ειναι οι πιο σταθερές και λιγότερο τραβανε πόρους. Απο πολλά σχολια στο internet επιβεβαιώνομαι περί αυτού αρκεί να το ψάξετε. Ειδικά για παιχνίδια προτιμαται η rs3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MariosX είπε

Κάναμε ένα λάθος.

Τα υπόλοιπα επιχειρήματα είναι λάθος ή σωστά όμως;

Ήταν ή δεν ήταν λάθος το Metro UI;

Αναστάτωσε τον κόσμο;

Άργησε να ακούσει στο user feedback;

Θα συμφωνησω οτι το start των 8 & 8.1 ηταν αθλιο και ακομα χειροτερα το εβαλε και στις αντιστοιχες windows server εκδοσεις.

Οσον αφορα την google και Mozilla δεν πιστευω να εκανε συμφωνια αλλα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια. Πολυεθνικη ειναι με σκοπο το κερδος. Αν την βολευε στρατηγικα θα πουλουσε και την ψυχη της...

Ασχετο:

Η MS με nadella εχει γυρισει στο software as a service (saas) δες azure office 365 κτλ. 

Το ιδιο η google και amazon  και στο πιο end user η apple που ισως το εκανε πρωτη ή επιτυχημενα πρωτη. Το επιτυχημενα αφορα την ιδια. Το για καθε χρηστη ειναι υποκειμενικο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, asmilon είπε

Το telemetry αν σε ενοχλει μπορεις να το κλεισεις στα Windows ειτε απο τα setting ειτε απο 3rd party apps, αλλα δεν ειναι μονο τα Windows που εχουν telemetry, υπαρχει και στο Linux, στον browser που χρησιμοποιεις και στο κινητο σου. Ετσι βλεπουν οι developers προβληματα και τα λυνουν πριν αρχισουν να γινονται πιο σοβαρα, δεν ειναι μονο τα Windows ο διαβολος που παιρνει την ψυχη σου και τα telemetry data σου.

Η διαφορά είναι σε όλα τα άλλα μπορείς όντως να το κλείσεις, στα Win δεν μπορείς. Ούτε με 3rd party apps ούτε προφανώς μέσα από τα ίδια τα Win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...