Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω κουτάβι κανίς


LabrakisG1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κανις δεν μαδανε καθόλου. Οποτε ενα προβλημα για πολλούς που τους αποτρέπει να εχουν κατοικίδιο μεσα στο σπίτι λύνεται. 

Επιπλέον  κάθε ράτσα εχει ιδιαίτερα χαρακτηριστικά,  δεν είναι κατακριτέο αν σε κάποιον αρέσουν περισσότερο τα λυκόσκυλα ή τα Λαμπραντόρ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Για να λέμε αλήθειες...ένα καθαροαιμο με real pedigree έχει λιγότερες πιθανότητες να πάει κάτι στραβά μαζί του (σωματοδομή ή μυαλού)...

To κάθε "ζευγάρωμα" π έκαναν για να βγάλουν  mini toy σκυλιά αύξησε τις πιθανότητες κάτι να πάει λάθος..

Για τις "φιλοζωικές" ..εντελώς τυχαία Μ έρχεται η πιο γνωστή σε όλη  την Ελλάδα. δεν στειρώνει καν γάτες,απλά τις ταιζει στους δρόμους κ τις μαζεύει όταν τις "φεύγουν".. οι γάτες πλέον δεν κυνηγάνε τίποτα και ταυτόχρονα δεν ξέρουν από κινδυνο 

Πριν μήνα fb υιοθεσία ...ξέρετε θα χρειαστεί εγχείρηση στείλτε να την κάνουμε εδώ π έχουμε δικό μας γιατρό κ τα εμβόλια δικά μας 😛

Γενικά το promo φιλοζωίας έγινε σαν τις μκο για τους μετανάστες...οι δωρεές κτλ.δεν καταληξαν ποτε εκεί π επρεπε

 

 

 

 

Επεξ/σία από kage
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dpolal είπε

Να εκφράσω μια απορία.

Γιατί ντε και καλά πρέπει να έχει έστω και λίγα γονίδια από καννίς ;;
Συναισθηματικοί λόγοι ή κάτι άλλο ;

Φιλικά ρωτάω.

Κυρίως συναισθηματικοί μιας και έχω μεγαλώσει με 2 κανίς.

5 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Τα κανις ειναι αντικειμενο αγοραπωλησιας και δεν τα δινουν δωρεαν 

 

Τα κανίς δεν ειναι αντικείμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

Κυρίως συναισθηματικοί μιας και έχω μεγαλώσει με 2 κανίς.

Τα κανίς δεν ειναι αντικείμενο.

Προφανώς δεν είναι αντικείμενο, μάλλον με έναν άκομψο τρόπο θέλει να πει πως τα σκυλιά ράτσας δύσκολα θα κάτσουν να στα χαρίσουν, οσο μάλλον αν μιλάμε για καθαρόαιμο με pedigree που δεν παίζει, το παραπάνω δεν αποκλείει κάποιον ή κάποια φιλοζωικη να σου δώσει και να ζητήσει ένα μικρό αντίτιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Προφανώς δεν είναι αντικείμενο, μάλλον με έναν άκομψο τρόπο θέλει να πει πως τα σκυλιά ράτσας δύσκολα θα κάτσουν να στα χαρίσουν, οσο μάλλον αν μιλάμε για καθαρόαιμο με pedigree που δεν παίζει, το παραπάνω δεν αποκλείει κάποιον ή κάποια φιλοζωικη να σου δώσει και να ζητήσει ένα μικρό αντίτιμο. 

Βασικά δεν νομίζω οτι είναι τόσο δύσκολο απλά πρέπει να πετύχεις το timing. Έξαρτάται πως το βλέπει ο καθένας. Το κανίς που έχουμε είναι καθαρόαιμο (μένει με τους γονείς μου πλέον στο χωριό μιας και δεν μπορεί χωρίς την μητέρα μου) το είχαμε βρει όταν το 1ο κανίς που είχαμε(ημίαιμο)ηταν στα τελευταία του.Πήγαμε στον κτηνίατρο που πηγαίναμε όλα τα χρόνια και μας είπε οτι βγάζει δεν βγάζει την μέρα.Συμπτωματικά μια κυρία είχε μόλις γεννήσει το κανίς της στον κτηνίατρο και ήθελε απλά να δώσει τα κουτάβια σε φιλόζωους.Μας έφερε σε επαφή ο κτηνίατρος και έτσι το πήραμε.Σκέψου ότι αυτό το κανίς τώρα κλείνει τα 10 και μέχρι πριν 2-3 χρόνια που ήταν εδώ οι γονείς μου στέλναμε φωτογραφίες(μια στο τόσο) μιας και αυτή ενδιαφερόταν για το σκύλο.Απλά ατυχήσαμε να χρειαστεί να στειρώσουμε πολύ νωρίς το δικό μας κανίς γιατί είχε ενα ορμονικό πρόβλημα αλλιώς θα είχαμε κουταβάκια(τα οποία θα δίναμε δωρεάν σε κάποιον δικό μας ή σε κάποιον φιλόζωο μέσψ γνωστού).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, το οτι ζητάει κάποιος χρήματα μπορεί να:

1. Είναι απο έξοδα τοκετού, γέννας, διατροφής, φαρμακευτικής αγωγής
2. Είναι καθαρόαιμο με τα πιστοποιητικά του κι άρα κοστολογείται αναλόγως.
3. Δεν ισχύει τίποτα απο τα παραπάνω κι απλά ο άλλος θέλει να βγάλει κέρδος (καθαρά ή μαύρα).
4. Θέλει να διασφαλίσει πως ο άλλος που θα τα σκάσει $$$ δεν θα το παρατήσει εαν το βαρεθεί γιατί, καλώς ή κακώς, θα κλάψει τα χρήματα που έδωσε. Ναι υπάρχει κι αυτή η κατηγορία "φιλόζωων".
5. ισχύει κάτι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ γιατί η ανθρώπινη λογική δεν έχει όρια.

Απο προσωπική εμπειρία, έχοντας πρόσφατα γεννητούρια απο το θηλυκό μου χάσκι (το ζευγάρωσα με αρσενικό χάσκι) υπήρξε δυστοκία με αποτέλεσμα να καταλήξουμε σε εγχείρηση (καισαρική) και φαρμακευτική αγωγή. Αρκετά μεγάλο κόστος αλλά ανεκτίμητο το οτι όλα πήγαν καλά χάρη στην εξαιρετική κτηνίατρο και τα κουταβάκια είναι υγιέστατα. Αυτό όμως δεν μου δίνει άλλη επιλογή απο το να επωμιστεί ο νέος ιδιοκτήτης μέρος του κόστους, όταν θα πάρω το οκ απο την κτηνίατρο για υιοθεσία.

Παρεμπιπτόντως έλαβα πολλά μηνύματα στο facebook για υιοθεσία. Μου έκανε άσχημη εντύπωση μια κυρία που ήθελε πιεστικά να της δείξω κι άλλες φωτογραφίες απο τα 7 ημερών κουταβάκια γιατί "είχε στο παρελθόν χάσκι και ψάχνει ένα ακριβώς ίδιο". Κι ερωτώ, τι πιθανότητες έχει να καταλήξει το οποιοδήποτε σκυλάκι στον δρομο αφού δεν θα μοιάσει ποτέ στο παλιό της χάσκι; Προσοχή λοιπόν!

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Κοίτα, το οτι ζητάει κάποιος χρήματα μπορεί να:

1. Είναι απο έξοδα τοκετού, γέννας, διατροφής, φαρμακευτικής αγωγής
2. Είναι καθαρόαιμο με τα πιστοποιητικά του κι άρα κοστολογείται αναλόγως.
3. Δεν ισχύει τίποτα απο τα παραπάνω κι απλά ο άλλος θέλει να βγάλει κέρδος (καθαρά ή μαύρα).
4. Θέλει να διασφαλίσει πως ο άλλος που θα τα σκάσει $$$ δεν θα το παρατήσει εαν το βαρεθεί γιατί, καλώς ή κακώς, θα κλάψει τα χρήματα που έδωσε. Ναι υπάρχει κι αυτή η κατηγορία "φιλόζωων".
5. ισχύει κάτι άλλο που δεν μπορώ να φανταστώ γιατί η ανθρώπινη λογική δεν έχει όρια.

Απο προσωπική εμπειρία, έχοντας πρόσφατα γεννητούρια απο το θηλυκό μου χάσκι (το ζευγάρωσα με αρσενικό χάσκι) υπήρξε δυστοκία με αποτέλεσμα να καταλήξουμε σε εγχείρηση (καισαρική) και φαρμακευτική αγωγή. Αρκετά μεγάλο κόστος αλλά ανεκτίμητο το οτι όλα πήγαν καλά χάρη στην εξαιρετική κτηνίατρο και τα κουταβάκια είναι υγιέστατα. Αυτό όμως δεν μου δίνει άλλη επιλογή απο το να επωμιστεί ο νέος ιδιοκτήτης μέρος του κόστους, όταν θα πάρω το οκ απο την κτηνίατρο για υιοθεσία.

Παρεμπιπτόντως έλαβα πολλά μηνύματα στο facebook για υιοθεσία. Μου έκανε άσχημη εντύπωση μια κυρία που ήθελε πιεστικά να της δείξω κι άλλες φωτογραφίες απο τα 7 ημερών κουταβάκια γιατί "είχε στο παρελθόν χάσκι και ψάχνει ένα ακριβώς ίδιο". Κι ερωτώ, τι πιθανότητες έχει να καταλήξει το οποιοδήποτε σκυλάκι στον δρομο αφού δεν θα μοιάσει ποτέ στο παλιό της χάσκι; Προσοχή λοιπόν!

Συμφωνώ σε όλα απολύτως . Απλά έξοδα για πρώτο εμβόλιο , τσιπ και ότι άλλο είναι απαραίτητο δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα πληρώσω ας είναι και στα λεφτά που θα έδινα για να το αγοράσω . Αλλά να τα δωσω για το σκύλο , για την υγεία του , και όχι σε κάποιον που απλά κοιτάει να βγάλει μεροκάματο από αυτό .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, _filippos_ είπε

3. Δεν ισχύει τίποτα απο τα παραπάνω κι απλά ο άλλος θέλει να βγάλει κέρδος (καθαρά ή μαύρα).

Να τονισουμε παλι οτι απαγορευεται να πουλας σκυλια ετσι,και αν υποπεσει κατι τετοιο στην αντιληψη μας το αναφερουμε σε φιλοζωικη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Να τονισουμε παλι οτι απαγορευεται να πουλας σκυλια ετσι,και αν υποπεσει κατι τετοιο στην αντιληψη μας το αναφερουμε σε φιλοζωικη.

 

Αυτό απαγορεύεται εδώ χρόνια αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί ερασιτέχνες "εκτροφείς" που βγάζουν εισόδημα.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2021 στις 5:33 ΜΜ, Basilhs23___ είπε

Δεν είμαι φιλόζωος, απλά μια παρατηρηση στο post σου και μην το εκλάβεις ως εξυπνάδα, επειδή αναζητείς σκυλι ράτσας η με συγκεκριμένα κριτήρια έστω και μη καθαρόαιμο, σε πολλές φιλοζωικες και πολύ πιθανόν και στα καταφύγια αν ακούσουν ότι κάποιος θέλει σκυλί με τις τάδε προϋποθέσεις κριτήρια εμφάνιση ηλικία κτλ, πιθανότατα δεν θα σου δώσουν, πάνε οι εποχές που αρκούσε η προφορική αναφορά καλής πρόθεσης και σου έδιναν το ζώο, δικαιολογημενα η μη, το κάνουν για να προστατεψουν το ζώο από μελλοντικά θέματα με τον ιδιοκτήτη.

Εσύ βέβαια δεν χάνεις κάτι να ρωτησεις η να προσπαθήσεις. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πας μόνος σου να ζητήσεις να δεις τα σκυλιά που έχουν κι αν εντοπίσεις κάποιο κανις να τους το ζητήσεις.

Από κτηνίατρους μην περιμένεις κάτι έχουν δουλειά. Πιθανότατα θα υπογράψεις συμβόλαιο υιοθεσίας σκύλου στο οποίο θα προβλέπονται οι φωτογραφίες και πολλά άλλα. Όσοι ασχολούνται με τα της φιλοζωιας και την βελτίωση συνθηκών διαβίωσης των ζώων, την αντιμετώπιση κακοποιητικων συμπεριφορών σε ζώα, έχουν δει πολλά τα μάτια τους και θέλουν να είναι 1000% εξασφαλισμενοι για το ζώο που θα δώσουν, αν βέβαια δεν πάει κάτι καλά και απαιτήσουν την επιστροφή του από τον ιδιοκτήτη, το ζώο επιστρέφει παλι στην φιλοζωικη μαζί με πολλά άλλα και μπαίνει πάλι στην αναμονή μέχρι τον επομενο ιδιοκτήτη του.

Μπράβο, πές σε έναν κλέφτη πώς να μην πιαστεί ή σε εναν άνθρωπο πως να δείρει χωρίς να αφήσει σημάδια. Δεν είναι αυτό το θέμα και δεν πρέπει να ειναι αυτό το θέμα. Εχοντας υπάρξει 2 χρονια σε μεγάλη φιλοζωική δεν ξέρεις τι βλέπουν τα ματια σου. Στα δύο χρόνια είχαμε 20 επιστροφες σκυλων, αλλες κακοποιημένα, αλλές απλα "πηδαγε το μπαλκονι" ή αλλες "απλα καναμε παιδι και τελικα δεν θέλουμε σκυλί".

Μπορεί το παιδί να είναι ο καλύτερος σκυλο-μπαμπάς αλλά με όσα λέει και με τον τρόπο που αναφέρεται στο οτι ψάχνει κάτι συγκεκριμένο δεν πειθει οτι οντως το κοιτάει σοβαρα. Μπορεί να κάνω λάθος! Μακάρι να κάνω λάθος. Αλλά έχω δεί κόσμο που του πηγαίναμε το σκυλί σπίτι και ήταν όλο χαρά και μετά από 3 μήνες μας παίρνανε τηλ "γιατι χτυπαγε ο πατέρας", "γάβγιζε στο μωρό" και ξαφνικά πρεπει να επιστρέψουν στο νησι / Γιατί μετακομίζουν και οτι μ@λακια μπορείς να φανταστείς.  Και από την άλλη εχω δει άτομα που ήταν πιό 'αδιάφορα΄και τους βλέπεις μετα από ενα δυο χρόνια και πραγματικά προσέχουν το σκυλί σαν παιδί τους.

Δεν πάει το μήνυμα μου για τον φίλο αλλά ναι αν θες μπορούμε να συζητησουμε όλα τα κόλπα δημόσια πως να κοροιδέψεις τις φιλοζωικές και να τους πάρεις τα καλύτερα σκυλιά. Στείλε μου πμ να σου πω. Και μετά όμως? Απλά θα καταλήξουν να κακοποιηθούν ψυχές από άρρωστα μυαλα επειδή διάβασαν κάτι στο νετ.

Στις 11/5/2021 στις 1:53 ΠΜ, velociraptoras είπε

εψαχνα μικρόσωμο (δε με νοιαζει ράτσα) για μεσα στο σπίτι (έχω αλλα 3 μεγάλα που τα έχω σε περιφραγμένο κτήμα για να μπορουν να κινουνται ελευθερα) και σε οσες φιλοζωικές ρωτησα δεν είχαν καθόλου, παρόλο που καθε λίγες μέρες ανέβαζαν στο φβ παρατημένα μικρόσωμα. μου ελεγαν μονο για μεγάλα, τι ακριβως θα κανει το τσομπανόσκυλο κλεισμένο μέσα στο σπίτι δεν ξέρω. τελικά βρήκα από άλλον εδω στο χωριό που έχει ενα ζευγάρι και οταν ζευγαρωνουν τα χαρίζει τα κουτάβια.  

Καταρχήν καμία φιλοζωική δεν προτείνει αυτό που κάνεις. Τα σκυλιά ειναι σύντροφοι , όχι φύλακες. Και αν πραγματικά εψαχνες/διαβαζες και μάθαινες θα εβλεπες οτι το σκυλί δεν χρειάζεται 30 στρέματα για να ειναι ευτυχισμένο. Βάλε ενα σκυλί 60 κιλά σε ενα δυάρι και πηγαινε το τις βόλτες του. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αγάπη και προδερμ.

Οσο για τα ζευγαρώματα που κάνεις..... τι να πώ. Οταν υπάρχουν εκατοντάδες σκυλιά στα καταφύγια, όταν υπάρχουν σκυλια που πεθαίνουν στα κλουβια τους γιατί δεν τα πήρε κανένας αλλά εσυ στηρίζεις το να ζευγαρώνεις δυο σκυλιά αντί να ψάξεις να βρείς άλλα σκυλιά να αγαπήσεις... Τι να πώ. Η φιλοζωία ενός ανθρώπου δεν μετριέται από το αν αγαπάς το καθαροαιμο λαμπραντορ σου, αλλά το αν μπορείς να μοιράσεις το νοιάξιμο/ λεφτα/προσοχή σου σε σκυλια που μπορεί να ειναι αγρια/ασχημα/αρρωστα κλπ κλπ. Γενικά μιλάω.

 

Ισως ο λόγος μου δεν βγάζει 100% νόημα. Αλλά με πιάνει το παράπονο με όσα έχω δει από πρώτο χερι, και που εξακολουθώ να βλέπω ανθρώπους να ζευγαρώνουν σκυλια.

 

 

Εντιτ:

και για να μην παρεξηγηθώ. Δεν με θεωρώ φιλόζωο άνθρωπο. Αν πραγματικά ημουν φιλόζωος δεν θα ετρωγα ζωντανές ψυχές. Θα είχα σπίτι 20 σκυλιά και 20 γάτες, όχι δυο.  Θα έτρωγα τα μισά μου λεφτά όχι στα χόμπυ μου, αλλά σε τροφές και γιατρούς για αδέσποτα. Τα απογεύματα δεν θα αραζα στα φορουμ, θα ήμουν σε καταφύγια να καθαρίζω σκατά και να βγάζω βόλτα σκυλιά.  Και επειδή υπάρχουν άτομα που τα κάνουν αυτά , που χρωστάνε παντού γιατί προσφέρουν και γιατί νοιάζονται για κάτι παραπάνω από το αν το κατοικίδιο τους θα είναι χρωματιστό ή ρατσας ή ήσυχο. Οταν υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι, εμείς πρέπει λίγο να βγάζουμε το σκασμό οι δήθεν ξερόλες. (και εγώ μαζί)

Επεξ/σία από georgeps21
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Να τονισουμε παλι οτι απαγορευεται να πουλας σκυλια ετσι,και αν υποπεσει κατι τετοιο στην αντιληψη μας το αναφερουμε σε φιλοζωικη.

 

τι εννοεις "ετσι"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Μπράβο, πές σε έναν κλέφτη πώς να μην πιαστεί ή σε εναν άνθρωπο πως να δείρει χωρίς να αφήσει σημάδια. Δεν είναι αυτό το θέμα και δεν πρέπει να ειναι αυτό το θέμα. Εχοντας υπάρξει 2 χρονια σε μεγάλη φιλοζωική δεν ξέρεις τι βλέπουν τα ματια σου. Στα δύο χρόνια είχαμε 20 επιστροφες σκυλων, αλλες κακοποιημένα, αλλές απλα "πηδαγε το μπαλκονι" ή αλλες "απλα καναμε παιδι και τελικα δεν θέλουμε σκυλί".

Μπορεί το παιδί να είναι ο καλύτερος σκυλο-μπαμπάς αλλά με όσα λέει και με τον τρόπο που αναφέρεται στο οτι ψάχνει κάτι συγκεκριμένο δεν πειθει οτι οντως το κοιτάει σοβαρα. Μπορεί να κάνω λάθος! Μακάρι να κάνω λάθος. Αλλά έχω δεί κόσμο που του πηγαίναμε το σκυλί σπίτι και ήταν όλο χαρά και μετά από 3 μήνες μας παίρνανε τηλ "γιατι χτυπαγε ο πατέρας", "γάβγιζε στο μωρό" και ξαφνικά πρεπει να επιστρέψουν στο νησι / Γιατί μετακομίζουν και οτι μ@λακια μπορείς να φανταστείς.  Και από την άλλη εχω δει άτομα που ήταν πιό 'αδιάφορα΄και τους βλέπεις μετα από ενα δυο χρόνια και πραγματικά προσέχουν το σκυλί σαν παιδί τους.

Δεν πάει το μήνυμα μου για τον φίλο αλλά ναι αν θες μπορούμε να συζητησουμε όλα τα κόλπα δημόσια πως να κοροιδέψεις τις φιλοζωικές και να τους πάρεις τα καλύτερα σκυλιά. Στείλε μου πμ να σου πω. Και μετά όμως? Απλά θα καταλήξουν να κακοποιηθούν ψυχές από άρρωστα μυαλα επειδή διάβασαν κάτι στο νετ.

Καταρχήν καμία φιλοζωική δεν προτείνει αυτό που κάνεις. Τα σκυλιά ειναι σύντροφοι , όχι φύλακες. Και αν πραγματικά εψαχνες/διαβαζες και μάθαινες θα εβλεπες οτι το σκυλί δεν χρειάζεται 30 στρέματα για να ειναι ευτυχισμένο. Βάλε ενα σκυλί 60 κιλά σε ενα δυάρι και πηγαινε το τις βόλτες του. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αγάπη και προδερμ.

Οσο για τα ζευγαρώματα που κάνεις..... τι να πώ. Οταν υπάρχουν εκατοντάδες σκυλιά στα καταφύγια, όταν υπάρχουν σκυλια που πεθαίνουν στα κλουβια τους γιατί δεν τα πήρε κανένας αλλά εσυ στηρίζεις το να ζευγαρώνεις δυο σκυλιά αντί να ψάξεις να βρείς άλλα σκυλιά να αγαπήσεις... Τι να πώ. Η φιλοζωία ενός ανθρώπου δεν μετριέται από το αν αγαπάς το καθαροαιμο λαμπραντορ σου, αλλά το αν μπορείς να μοιράσεις το νοιάξιμο/ λεφτα/προσοχή σου σε σκυλια που μπορεί να ειναι αγρια/ασχημα/αρρωστα κλπ κλπ. Γενικά μιλάω.

 

Ισως ο λόγος μου δεν βγάζει 100% νόημα. Αλλά με πιάνει το παράπονο με όσα έχω δει από πρώτο χερι, και που εξακολουθώ να βλέπω ανθρώπους να ζευγαρώνουν σκυλια.

 

 

Εντιτ:

και για να μην παρεξηγηθώ. Δεν με θεωρώ φιλόζωο άνθρωπο. Αν πραγματικά ημουν φιλόζωος δεν θα ετρωγα ζωντανές ψυχές. Θα είχα σπίτι 20 σκυλιά και 20 γάτες, όχι δυο.  Θα έτρωγα τα μισά μου λεφτά όχι στα χόμπυ μου, αλλά σε τροφές και γιατρούς για αδέσποτα. Τα απογεύματα δεν θα αραζα στα φορουμ, θα ήμουν σε καταφύγια να καθαρίζω σκατά και να βγάζω βόλτα σκυλιά.  Και επειδή υπάρχουν άτομα που τα κάνουν αυτά , που χρωστάνε παντού γιατί προσφέρουν και γιατί νοιάζονται για κάτι παραπάνω από το αν το κατοικίδιο τους θα είναι χρωματιστό ή ρατσας ή ήσυχο. Οταν υπάρχουν αυτοί οι άνθρωποι, εμείς πρέπει λίγο να βγάζουμε το σκασμό οι δήθεν ξερόλες. (και εγώ μαζί)

Αρχικά δεν κάνω εγω ζευγαρώματα, το ζευγαρι που μου έδωσε το σκυλάκι επειδη δεν θέλει να τα στειρωσει τα δικά του χαριζει τα κουταβάκια. δευτερον ειμαι σε χωριό, περνάμε πολλές ωρες στο κτήμα και τα σκυλακια εχουν και εσωτερικό χωρο που παλια είχαμε σαν αποθηκη και ελευθερο χωρο εξω να τρέχουν, από αυτα τα δυο ήταν αδεσποτα που τα ειχαν παρατησει, μαλιστα το ενα οταν το βρηκα ηταν χτυπημένο από αυτοκίνητο, και έψαχνα χαράματα κτηνιατρο να το γλιτώσουμε και το τρίτο ήταν επίσης σε κτήμα αλλά ο ιδιοτητης του πέθανε. για να θέλω να έχω στο σπίτι μικρόσωμο σκυλί κι όχι καποιο μεγαλύτερο από μένα προφανως έχω τους λόγους μου. για τις φιλοζωικές μου έκανε εντύπωση γιατι έβλεπα οτιεβρισκαν συνέχεια μικρά 

τελος δεν είπα πουθενα οτι ειμαι φιλόζωημε την πραγματική έννοια του όρου. αν τα υπόλοια 3 σκυλιά δεν τα μάζευα το ενα θα πεθαινε εκείνη τη μέρα και τα αλλα δυο αργα ή γρήγορα θα είχαν την ίδια τύχη. αυτο είναι καλύτερο από το να έχουν εναν τεράστιο δικό τους χωρο και ανθρωπους να ασχολουνται τη μιση μέρα μαζί τους? και όχι δε μπορω να αναλάβω περισσότερα ζωα γιατι χρειαζονται εμβόλια στειρωσεις τροφές κλπ. και δεν βγαίνω για περισσότερα. οποιος αντέχει οικονομικά ας εχει και 50

2 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Χωρίς να είσαι επίσημος εκτροφέας/petshop.

νομιζω ουτε τα πετσοπ μπορουν να πουλάνε ζωντανά ζώα

21 ώρες πριν, A10B είπε

Με αφορμή αυτά να σας ενημερώσω πως ακόμα και από δήμο ή φιλοζωική υπάρχει περίπτωση να σας ζητηθεί να καταβάλετε κάποιο οικονομικό αντίτιμο για την υιοθεσία. Έξοδα  διατροφής, ιατροφαρμακευτικής κάλυψης, μεταφοράς, είναι μερικά από αυτά.

Προσωπικά μου έχει συμβεί δύο φορές από διαφορετικές φιλοζωικές. Αν και δεν είχα κανένα πρόβλημα να καταβάλω αυτά τα ποσά και άλλα τόσα, μου έκανε αρνητική εντύπωση πως στη δεύτερη περίπτωση ζητήθηκε το ποσό μόλις παρέδωσαν το ζωάκι δίχως να έχει προηγηθεί καμία σχετική ενημέρωση.

Εύχομαι να βρείτε αυτό που ψάχνετε.

κυριως τα έξοδα της στειρωσης και του τσιπαρίσματος ζητανε αν τα έχουν κανει αυτοί αλλιως πρέπει να τα κάνεις εσυ συμφωνα με το συμβόλαιο υιοθεσίας

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...