Προς το περιεχόμενο

ASUS P5KR + windows


pfavvatas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Που το διάβασες ότι τα 32bit είναι ελαφρύτερα; Δεν ισχύει αυτό. Εφόσον ο επεξεργαστής σηκώνει 64bit είτε αυτά βάλει είτε τα 32bit το ίδιο πράγμα είναι (με την προϋπόθεση ότι μιλάμε πάντα για μέχρι 4 Gb μνήμη, αφού για πάνω από 4 θες 64bit για να την αναγνωρίσει όλη).

Πουθενα δεν το διαβασα , τα εχω βαλει και τα εχω δει , απλα το ειπα γιατι τα τα πραγματα που εχει με 64αρια δεν προκειται ουτε στον αιωνα τον επομενο να μπουνε και αν θα μπουνε το κινητο του θα ειναι πιο γρηγορο απο το pc που θα στησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, triplex1 είπε

Πουθενα δεν το διαβασα , τα εχω βαλει και τα εχω δει , απλα το ειπα γιατι τα τα πραγματα που εχει με 64αρια δεν προκειται ουτε στον αιωνα τον επομενο να μπουνε και αν θα μπουνε το κινητο του θα ειναι πιο γρηγορο απο το pc που θα στησει

Μα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Είτε 32bit είτε 64bit δεν θα δει διαφορά. Δεν είναι τα 32bit πιο γρήγορα. Κι αν μπορούν να μπουν αυτά θα μπορούν να μπούνε και τα 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

32/64 κάνουν διαφορετική χρήση της ραμ, στα specs των windows ζητάνε διπλάσια ραμ στα 64αρια απο τα 32αρια. 4gb δεν είναι το ιδανικότερο για windows 10 ωστόσο ούτε και απαγορευτικό. Το ιδανικότερο θα ήταν 8ραμ με 64αρια. Από θέμα cpu, εφόσον υποστηρίζει νομίζω καλύτερα 64αρια

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Μα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Είτε 32bit είτε 64bit δεν θα δει διαφορά. Δεν είναι τα 32bit πιο γρήγορα. Κι αν μπορούν να μπουν αυτά θα μπορούν να μπούνε και τα 64bit.

ενταξει , εγω το λεω με βαση τη μνημη που εχει , αν ειχε ακομη 4gb δε θα μιλουσα για 32bit

26 λεπτά πριν, nickol-us είπε

32/64 κάνουν διαφορετική χρήση της ραμ, στα specs των windows ζητάνε διπλάσια ραμ στα 64αρια απο τα 32αρια. 4gb δεν είναι το ιδανικότερο για windows 10 ωστόσο ούτε και απαγορευτικό. Το ιδανικότερο θα ήταν 8ραμ με 64αρια. Από θέμα cpu, εφόσον υποστηρίζει νομίζω καλύτερα 64αρια

Σαν το cpu που εχει εχουν αρχισει να παραδιδουν πνευμα και δεν ξερουμε και τι gpu εχει , δεν ανεφερε τιποτα ο φιλος , μπορει απο εκει να μη ερχεται η εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Clear CMOS έχει γίνει; Αν όχι, αποσυνδέετε το καλώδιο από το τροφοδοτικό και κάνετε Clear CMOS με τον παρακάτω τρόπο: Βγάζετε τη μπαταρία, μετακινείτε το μπλε πλαστικό μία θέση δεξιά (στο σημείο που επισημαίνω) για μισό λεπτό και μετά βάζετε το επαναφέρετε στην προηγούμενη θέση, βάζετε τη μπαταρία, συνδέετε το ρεύμα και ανοίγετε το σύστημα. Μόλις μπείτε στο BIOS κάνετε Restore defaults, αποθήκευση και έξοδο. Μετά ξαναμπαίνετε και κάνετε τις ρυθμίσεις που θέλετε.

(Ποια έκδοση BIOS έχει τώρα)

65561_2245.jpg

το εκανα αλλα δεν ειχε καποια διαφορα

13 ώρες πριν, toolate είπε

φιλε,στο rufus να επιλεξεις mbr συστημα εκκινησης, και οχι gtp γιατι η μητρικη σου λογικα δεν υποστηριζει.(non uefi)

επισης για τα windows 10 υπαρχει περιπτωση να μην υποστηριζουν τον επεγεργαστη σου..

κατι αλλο,βγαλε τον σκληρο δισκο τελειως απο πανω,και δες αν συνεχιζει η εγκατασταση.μου εχει τυχει μητρικη να μη διαβαζει ssd δισκους,και ας τον αναγνωριζε στα bios.

δοκιμασα και με hdd και παλι τα ιδια

13 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Αν είχε 2gb ram να έβαζε 32bit , αλλιώς δεν υπάρχει λόγος.

Η μητρική υποστηρίζει windows 10 μια χαρά όπως και ο CPU.

Το πρόβλημα κάπου στο στικάκι ή στο κάψιμο του os .

Ένα bios reset why not

εχω δοκιμάσει με 2 διαφορετικα usb, αλλα τιποτα.

12 ώρες πριν, nepomuk είπε

Εχω την asus P5k , για εγκατασταση σε δισκο ssd απαιτειται προηγουμενως η εγκατασταση AHCI  bios , διαφορετικα δεν μπορει

να γινει εγκατασταση του λειτουργικου ,ειτε 7 , ειτε 10 .Ψαξε και θα βρεις ahci bios για τη μητρικη σου και κατα πασα πιθανοτητα θα βρεις ενα τροποποιημενο γιατι "επισημο " της asus μαλλον δεν θα υπαρχει . Ολα τα παραπανω ειναι δοκιμασμενα και καρατσεκαρισμενα ,

οσον αφορα δισκους ssd. Για εγκατασταση σε μηχανικους δισκους δεν υπαρχει θεμα.

Αντε και καλες εγκαταστασεις   ειπαμε με  AHCI.

εβαλα επιλογη απο το bios για AHCI αλλα παλι δεν αλλαξε κατι

 

εχω δοκιμασει 4-5 διαφορετικες εκδοσεις windows 10 και windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κάνει όλα τα παραπάνω και δεν έχει δουλέψουν τίποτα τότε μιλάμε για ελαττωματικό hardware. Τώρα είναι τροφοδοτικό; Είναι μητρική; Μνήμες; Μόνο με δοκιμές θα μπορέσεις να το διαπιστώσεις. Σε πρώτη φάση βάλε φτιάξε ενα usb με hiren boot, δες ότι bootαρει και ξεκινά διαγνωστικά. Εγώ θα ξαναρωτήσω άλλη μια, εκτός απο usb, έχεις δοκιμάσει εγκατάσταση απο cd; Ετσι για να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Αν έχεις κάνει όλα τα παραπάνω και δεν έχει δουλέψουν τίποτα τότε μιλάμε για ελαττωματικό hardware. Τώρα είναι τροφοδοτικό; Είναι μητρική; Μνήμες; Μόνο με δοκιμές θα μπορέσεις να το διαπιστώσεις. Σε πρώτη φάση βάλε φτιάξε ενα usb με hiren boot, δες ότι bootαρει και ξεκινά διαγνωστικά. Εγώ θα ξαναρωτήσω άλλη μια, εκτός απο usb, έχεις δοκιμάσει εγκατάσταση απο cd; Ετσι για να αποκλείσουμε κάθε ενδεχόμενο.

οχι, cd δεν εχω.

τροφοδοτικο και ssd ειναι κανουρια, τα αλλα ηταν πακετο μητρικη,ram,cpu.

 

Η λυση ειναι να παει στα σκουπιδια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλη μια ιδεα : Στο παρομοιο asus p5k που εχω ακομα σε λειτουργια απο το bios εχω απενεργοποιημενα :

τη δισκετα .. ναι υποστηριζει , τον κοντρολερ , Ide- atapi , τον δευτερο ελεγκτη sata  τη σειριακη θυρα και

το firewire . Μολις του περασα το τροποποιημενο Bios που υποστηριζει AHCI , ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με δισκους ssd και

με καθε ειδους - παραλλαγη windows 7 και 10 , οπως επισης και με πολλες διανομες Linux , κυριως ubuntu

και κατα κανονα  τις 64 μπιτ βερσιον .  Εχει πανω εναν ιντελ dual core E8500 και 2 χ  2 giga ddr2 - 800.

Δοκιμασε με την ελαχιστη δυνατη συνθεση και ισως με ενα αλλο τροφοδοτικο .

Υπομονη θα βρεθει ο ενοχος. Πριν τα σκουπιδια : Αν κατοικοεδρευεις πειραια και περιξ  και κανεις μια παλικαρια και μου το φερεις για test drive ...  μπορει και να βγει  turbo .

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Αλλη μια ιδεα : Στο παρομοιο asus p5k που εχω ακομα σε λειτουργια απο το bios εχω απενεργοποιημενα :

τη δισκετα .. ναι υποστηριζει , τον κοντρολερ , Ide- atapi , τον δευτερο ελεγκτη sata  τη σειριακη θυρα και

το firewire . Μολις του περασα το τροποποιημενο Bios που υποστηριζει AHCI , ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με δισκους ssd και

με καθε ειδους - παραλλαγη windows 7 και 10 , οπως επισης και με πολλες διανομες Linux , κυριως ubuntu

και κατα κανονα  τις 64 μπιτ βερσιον .  Εχει πανω εναν ιντελ dual core E8500 και 2 χ  2 giga ddr2 - 800.

Δοκιμασε με την ελαχιστη δυνατη συνθεση και ισως με ενα αλλο τροφοδοτικο .

Υπομονη θα βρεθει ο ενοχος. Πριν τα σκουπιδια : Αν κατοικοεδρευεις πειραια και περιξ  και κανεις μια παλικαρια και μου το φερεις για test drive ...  μπορει και να βγει  turbo .

εχει επιλογη για AHCI το bios, το εχω βαλει αλλα δεν εκανε και κατι.

εψαξα και βρηκα κατι .rom για p5k με ahci, αλλα οταν το περναω στο στικακι, μετα στο bios βγαζει κατι "φακελους" στα "κινεζικα" ενω εχει ενα αρχειο μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pfavvatas είπε

εχει επιλογη για AHCI το bios, το εχω βαλει αλλα δεν εκανε και κατι.

εψαξα και βρηκα κατι .rom για p5k με ahci, αλλα οταν το περναω στο στικακι, μετα στο bios βγαζει κατι "φακελους" στα "κινεζικα" ενω εχει ενα αρχειο μονο.

1201  η εκδοση , δοκιμασε εδω :   http://bios-mods.com/BIOS/AMI/ACHI%20mod...d_ahci.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, prototypegr είπε

Μα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Είτε 32bit είτε 64bit δεν θα δει διαφορά. Δεν είναι τα 32bit πιο γρήγορα. Κι αν μπορούν να μπουν αυτά θα μπορούν να μπούνε και τα 64bit.

εχει διαφορα. τα 32 βλεπουν μεχρι 3.5GB (στην μητρικη που την εχω) και με idle και καθαρη εγκατασταση ειναι στο 1GB. τα 64 σε idle ξεκινανε απο 2-2.5GB. μετα ο δισκος τραβαει υπερωριες σε page swap

Επεξ/σία από ghostrider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pfavvatas είπε

 

87F3FE85-7397-4978-8711-FF63B9756B6F.jpeg

σωστα δεν την παιρνει ειναι για p5k . εδω βρηκα μια modded για τη δικια σου , απαιτει εγγραφη στο φορουμ για να την καταβασεις  :   https://www.bios-mods.com/forum/Thread-ASUS-P5KR-0703-Modded-BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ελαφρύτερα τα windows 32 bit σε σχέση με τα 64, απλά η διαφορά τους είναι στο μέγιστο ποσό της μνήμης όπου μπορούν να διαχειριστούν 

Αν έχουμε 2gb ram βάζουμε 32bit, ενώ αν έχουμε 4gb βάζουμε 64bit,  τα 32bit δείχνουν ελαφρύτετα στο initial boot γιατί δεσμεύουν λιγότερη ram με το που θα εκκινήσει ο υπολογιστής

- Ολοι οι core 2 duo είναι συμβατοί με οποιαδήποτε μητρική και έκδοση των windows 10, τα windows 10 εγκαθίστανται κανονικά ακόμη και σε pentium 4 lga 775 cedar mill 

-Δεν χρειάζεται επίσης κανενός είδους AHCI bios "custom" λόγω ich9 για να δουλέψει η asus p5k με τα windows 10 κανονικά

01.jpg.7738ac6f185ffb3bab30da28ea1d049c.jpg

 

Στιγμιότυπο οθόνης (22).png

Το τι μπορεί να φταίει, πολλά πράγματα και φυσικά τηλεδιάγνωση δεν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...