Προς το περιεχόμενο

ASUS P5KR + windows


pfavvatas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2021 στις 7:24 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Δοκιμάζω και επανέρχομαι.

Με πήραν τα ξημερώματα με τις δοκιμές...

(Η μητρική προέρχεται από μέλος για να διαπιστώσω αν λειτουργεί κανονικά)

Ενώ μπαίνω στο BIOS και κάνω τις ρυθμίσεις μου, επιλέγω να κάνει Boot από USB, ξεκινά να φορτώνει το Ventoy και πριν εμφανίσει τη καρτέλα επιλογής λειτουργικών βγάζει μαύρη οθόνη (δεν σβήνει η οθόνη σαν να μην έχει σήμα, απλά μένει αναμένη και δείχνει μαύρο) και το πληκτρολόγιο δουλεύει (δουλεύει δηλαδή το Caps Lock ή Num Lock). Βάζω ένα άλλο στικάκι που έχει μόνο Linux. Ξεκινά, τα ίδια. Δε θα κάτσω να σκάσω λέω, θα βάλω DVD. Βάζω το DVD και η εγκατάσταση έγινε κανονικά. Σε stress test που έκανα είδα στο HWinfo ότι η 12άρα ήταν στα 11,4V. Επίσης και σε idle τα ίδια. Λέω ''θα τα έχει παίξει ο sensor της μητρικής'', αλλά για να είμαι σίγουρος βάζω και το πολύμετρο να το ελέγξω και όντως ήταν 11,55V. Κάποιο βραχυκύκλωμα λοιπόν πιθανόν να επηρεάζει το Boot από USB. 

Στιγμιότυπο οθόνης (3).png

Στις 11/5/2021 στις 8:37 ΜΜ, nepomuk είπε

για εγκατασταση σε δισκο ssd απαιτειται προηγουμενως η εγκατασταση AHCI  bios , διαφορετικα δεν μπορει να γινει εγκατασταση του λειτουργικου

Η P5KPL-AM SE για παράδειγμα δεν έχει AHCI, πως θα βάλει κάποιος SSD σε τέτοια μητρική;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Η P5KPL-AM SE για παράδειγμα δεν έχει AHCI, πως θα βάλει κάποιος SSD σε τέτοια μητρική;

Kαι? Ποιος σου είπε ότι δεν εγκαθίσταται ssd κανονικά σαν ide?

Bασικά η απορία που έχω είναι πώς βγάζετε τέτοια συμπεράσματα?

Για αυτή την μητρική δεν μίλησες

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης (17).png

Επεξ/σία από Coppermine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Ποιος σου είπε ότι δεν εγκαθίσταται ssd κανονικά σαν ide?

Εκείνος του οποίου έκανα παράθεση το μήνυμα. Και εγώ σε IDE το είχα ένα χρόνο:1591381996_(156).png.be7fe9cdbf55753c7ee7c3933a7836d2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ οτι γνωριζω απο την εμπειρια μου : Για εγκατασταση λειτουργικου και για να γινει Bootable ενας δισκος

SSD , απαιτειται υποστηριξη απο την μητρικη _Bios του πρωτοκολλου AHCI  , για windows 7 και 10.

Για εγκατασταση σε σκληρο - μηχανικο δισκο προφανως και δεν υπαρχει θεμα . Η asus P5K που διεθετα

εις πολλαπλουν  και εχω παραχωρησει σε γνωστους , μονο με την εγκατασταση modded Bios που υποστηριζει

Ahci , oi ssd δεχθηκαν εγκατασταση λειτουργικου και να ειναι Bootable . Ως επιπελον δισκοι στο ιδιο Motherboard

oi ssd φυσικα αναγνωριζονται , γραφονται και σβηνονται  αρκει το λειτουργικο να εγκατασταθει σε μηχανικο δισκο.

Πολυς λογος εγινε για τελειως απαρχαιωμενο hardware , που ομως ακομα και σημερα μια μητρικη με το P35,

dual core intel πχ  e8500 και 4 giga ddr2 ram, ανθισταται στο χρονο και ανετα μπορει να χρησιμοποιειται για σερφαρισμα και ως media player , δοθεντος ενος ssd  για σβελταδα στην αποκριση . Με μηχανικο δισκο συστηματος ακομα και το πιο

συγχρονο setup θα σερνεται . Υπομονη στον φιλο που προσπaθει να κρατησει στη ζωη το εν λογω συστημα.

 

Επεξ/σία από nepomuk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα usb υπάρχουν από τα μέσα 90ς το αν κάνει boot/εγκατάσταση μια συσκευή από usb εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες ακόμα και αν υπάρχει επιλογή στο bios ένας τεχνικός έχει τις συσκευές να τα δει όλα αυτά

δεν θα είχαμε μέχρι το 2006-8 σε κάθε κουτι και laptop cd/rom-dvd/rom-r/w κλπ , δεν ήταν μόνο για αντίγραφα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

............ 

Το p5k εχει ich9 και όχι ich9r οπότε χωρίς το modded bios υποστηρίζει ide και όχι  ahci το θέμα ΟΜΩΣ ειναι οτι όλη αυτή η ιστορία ειναι άσχετη 100℅     με το προβλημα αυτό κοινώς είτε ide είτε ahci ΧΕΣΤΗΚΕ Η ΦΑΤΜΕ στο γενι  τζαμι

Επίσης και στο screenshot που ανεβασα είναι μια πληρως λειτουργική p 5k  με patriot ssd σε ide   αλλά κάποιοι τον χαβά τους... 

1382615368_(22).png.2ed2ff250301b98bc9758e9f428ed025.png

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξεκολα ψυκτρα, πυκνωτες κλπ. μπορει να χρειαστουν για επισκευές αλλων motherboards ή όποια αλλη πατεντα χρειαστει να κάνεις

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Η P5KPL-AM SE για παράδειγμα δεν έχει AHCI, πως θα βάλει κάποιος SSD σε τέτοια μητρική;

Έχω ακριβως την ίδια μητρική και λειτουργεί με SSD κανονικά (βέβαια το συγκεκριμενο μηχανημα τρέχει Linux). Επίσης για το AHCI δεν παίρνω όρκο αλλά έχει support αν θυμαμαι καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Bρήκα από το αρχείο μου το πιο καμένο setup windows 10

P4 Prescott, AGP, 1gb ram, ssd patriot

υπομονή .. μετά πας για μπύρες  :lol:
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...