Προς το περιεχόμενο

Το Twitter στρέφεται κατά του bullying και ενημερώνει τους χρήστες να διαγράφουν προσβλητικά μηνύματα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, AtiX είπε

Αν θέλεις να έχει ουσία και να βγαίνει ένα νόημα στο επιχείρημα σου θα πρέπει εκτός από το να βάλεις 10-20 μηνύματα σε μια χρονική περίοδο 10-15 χρόνων, να αποδείξεις ότι είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο και ότι οι λευκοί όντως κινδυνεύουν… 

γενικά έχεις δίκιο και θα πρέπει κάθε απόφαση να είναι εφαρμόσιμη προς όλες τις μορφές εκφοβισμού, όμως τους πήρε τόσα χρόνια για να πάρουν απόφαση και να δράσουν ως προς τις μειονότητες, δωστους λίγο παραπάνω  χρόνο και για τις μη… έτσι και αλλιώς κανένας λευκός δεν κινδυνεύει από ρατσιστική επίθεση… 

εμ, τι; καμια σημασια δεν εχει η πρωτη, και ειδικα η δευτερη σου προταση. τι σημασια εχει εαν ειναι "παγκοσμιο φαινομενο" οσα ποσταρα; τα κανει λιγοτερο σχολια μισους αυτο; κουραστηκα να γραφω τα ιδια, αλλα ΑΝ ΕΓΩ, ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ετσι μονος μου, γραψω "i hate black people", ειναι σχολιο μισους ή οχι; ειναι. τελεια και παυλα. θα το εσβηνε το twitter; μαλλον οχι.

τωρα οσο για το αν "οντως κινδυνευουν" οι λευκοι ή οχι, που το αμφισβητεις κιολας με τοση σιγουρια, εχω να πω τα εξης: πρωτον, δεν ανεφερα καπου την προταση "οι λευκοι κινδυνευουν", αλλα (ξαναλεω για ακομα μια φορα) πως αναφερθηκα αποκλειστικα και μονο στα σχολια μισους και στην πολιτικη του twitter απεναντι σε αυτα. και δευτερον, αν θες να το παμε βασει στοιχειων, περισσοτεροι λευκοι πεφτουν θυματα επιθεσεων απο μαυρους, παρα το αναποδο.

13 ώρες πριν, asmilon είπε

Εχω σχολιασει ηδη την ειδηση σε αλλο σχολιο, στα δικα σου σχολια απλα σχολιαζω πως δεν εχουν νοημα οι λεξεις αυτες καθ'αυτες που γραφεις αλλα το νοημα τους και ο σκοπος. Εννοειται πως αν γραψεις πχ την λεξη hate ειναι πιθανο να κανεις trigger τον μηχανισμο που αναφερεται, αλλα μπορεις να γραψεις μια πολυ συνηθισμενη φραση πχ "να εχεις καλη μερα" και να εχεις απολυτως επιθετικο υφος και σκοπο.

Για να παρουμε αλλο παραδειγμα αν γραψεις "god I hate gay people", επιτιθεσαι γραπτως σε μια ομαδα ανθρωπων που εχει δεχθει πολλαπλες επιθεσεις λεκτικες, φυσικες και κοινωνικες, οποτε αν δε ξεκαθαρισεις τι θες να πεις ενσωματωνεται το μηνυμα σου σε αυτες τις επιθεσεις. Αν γραψεις "god I hate straight people" μιας και αφορα μια κυριαρχη ομαδα που δεν εχει δεχθει επιθεσεις  απο την "αντιπαλη" θα θεωρηθει ειρωνικο αν δεν γραψεις κατι αλλο, ποσο μαλλον αν και εσυ ανηκεις στους straight.

οποτε "i hate *ταδε αριθμητικη μειονοτητα*" = επιθεση, αλλα "i hate ***κυριαρχη ομαδα***"= ειρωνια. πολυ βολικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kr0m είπε

εμ, τι; καμια σημασια δεν εχει η πρωτη, και ειδικα η δευτερη σου προταση. τι σημασια εχει εαν ειναι "παγκοσμιο φαινομενο" οσα ποσταρα; τα κανει λιγοτερο σχολια μισους αυτο; κουραστηκα να γραφω τα ιδια, αλλα ΑΝ ΕΓΩ, ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ετσι μονος μου, γραψω "i hate black people", ειναι σχολιο μισους ή οχι; ειναι. τελεια και παυλα. θα το εσβηνε το twitter; μαλλον οχι.

τωρα οσο για το αν "οντως κινδυνευουν" οι λευκοι ή οχι, που το αμφισβητεις κιολας με τοση σιγουρια, εχω να πω τα εξης: πρωτον, δεν ανεφερα καπου την προταση "οι λευκοι κινδυνευουν", αλλα (ξαναλεω για ακομα μια φορα) πως αναφερθηκα αποκλειστικα και μονο στα σχολια μισους και στην πολιτικη του twitter απεναντι σε αυτα. και δευτερον, αν θες να το παμε βασει στοιχειων, περισσοτεροι λευκοι πεφτουν θυματα επιθεσεων απο μαυρους, παρα το αναποδο.

Αυτά συμβαίνουν όταν εξισώνεις άσχετα πράγματα, εγωισμούς και υποβόσκουσες φοβίες και χάνεις την ουσία… 

ξανα λέω, έχεις δίκιο, θα πρέπει για όλους να ισχύουν οι κανόνες, όμως λες το σωστό για λάθος λόγους…

ΥΓ: απο περιέργεια, για πες σε τι ποσοστό είναι τα εγκλήματα μίσους κατά λευκών ανθρώπων… ρωτάω γιατί σε αυτό το “περισσοτεροι λευκοι πεφτουν θυματα επιθεσεων απο μαύρους” μάλλον στις “επιθέσεις” βάζεις μέσα τις ληστείες μπας και φτιάξεις επιχείρημα να πιαστείς…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, kr0m said:

και δευτερον, αν θες να το παμε βασει στοιχειων, περισσοτεροι λευκοι πεφτουν θυματα επιθεσεων απο μαυρους, παρα το αναποδο.

sure :rolleyes:

https://www.ojjdp.gov/ojstatbb/ezashr/asp/vic_display.asp

(αν δεν σου παίξει σωστά, κάνε back to selection page και επέλεξε "race" ως μεταβλητή)

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, l337 είπε

sure :rolleyes:

https://www.ojjdp.gov/ojstatbb/ezashr/asp/vic_display.asp

(αν δεν σου παίξει σωστά, κάνε back to selection page και επέλεξε "race" ως μεταβλητή)

ναι τι ειναι αυτο; μου δειχνεις των αριθμο των θυματων ανθρωποκτονιας ανα race. μπες τωρα στον κοπο να δεις και ποσες ανθρωποκτονιες διαπραττονται απο ποια races

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Αυτά συμβαίνουν όταν εξισώνεις άσχετα πράγματα, εγωισμούς και υποβόσκουσες φοβίες και χάνεις την ουσία… 

ξανα λέω, έχεις δίκιο, θα πρέπει για όλους να ισχύουν οι κανόνες, όμως λες το σωστό για λάθος λόγους…

ΥΓ: απο περιέργεια, για πες σε τι ποσοστό είναι τα εγκλήματα μίσους κατά λευκών ανθρώπων… ρωτάω γιατί σε αυτό το “περισσοτεροι λευκοι πεφτουν θυματα επιθεσεων απο μαύρους” μάλλον στις “επιθέσεις” βάζεις μέσα τις ληστείες μπας και φτιάξεις επιχείρημα να πιαστείς…

δεν αναφερθηκα ΚΑΝ σε εγκληματα μισους καπου οποτε οχι, δεν παω να κανω τιποτα "μπας" και φτιαξω επιχειρημα να πιαστω, γιατι πολυ απλα δεν εγραψα καθολου αυτο που αναφερεις τωρα. παντως,πως οι μαυροι υπεραντιπροσωπευονται ως ποσοστα στην πλειοψηφια των εγκληματων, ειτε σου αρεσει εσενα ειτε οχι. 

και ξερω οτι λεω το σωστο, αυτο που δεν ξερω ειναι που κολλανε τα προηγουμενα σχολια αλλου σχολιαστη που καθεται και μου λεει (για δικους τους λογους) πραγματα που καμια σχεση δεν εχουν με το αρθρο...και αυτο με απασχολει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kr0m είπε

ναι τι ειναι αυτο; μου δειχνεις των αριθμο των θυματων ανθρωποκτονιας ανα race. μπες τωρα στον κοπο να δεις και ποσες ανθρωποκτονιες διαπραττονται απο ποια races

δεν αναφερθηκα ΚΑΝ σε εγκληματα μισους καπου οποτε οχι, δεν παω να κανω τιποτα "μπας" και φτιαξω επιχειρημα να πιαστω, γιατι πολυ απλα δεν εγραψα καθολου αυτο που αναφερεις τωρα. παντως,πως οι μαυροι υπεραντιπροσωπευονται ως ποσοστα στην πλειοψηφια των εγκληματων, ειτε σου αρεσει εσενα ειτε οχι. 

και ξερω οτι λεω το σωστο, αυτο που δεν ξερω ειναι που κολλανε τα προηγουμενα σχολια αλλου σχολιαστη που καθεται και μου λεει (για δικους τους λογους) πραγματα που καμια σχεση δεν εχουν με το αρθρο...και αυτο με απασχολει 

Νόμιζα ότι θα καταλάβαινες ότι μπερδεύεις τα ποσοστά της εγκληματικότητας με αυτά των διακρίσεων και καλό θα είναι να μένεις εντός θέματος, εκτός και αν με αυτό το τρόπο αποδέχεσαι αυτό που είπα και πριν, οπότε…

ξανα λέω έχεις δίκιο αλλά για λάθος λόγους…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, AtiX είπε

Νόμιζα ότι θα καταλάβαινες ότι μπερδεύεις τα ποσοστά της εγκληματικότητας με αυτά των διακρίσεων και καλό θα είναι να μένεις εντός θέματος, εκτός και αν με αυτό το τρόπο αποδέχεσαι αυτό που είπα και πριν, οπότε…

ξανα λέω έχεις δίκιο αλλά για λάθος λόγους…

E μα συγνώμη, δεν είναι λογικό να υπάρχουν διακρίσεις αν η μία ομάδα είναι μερικές δεκάδες φορές περισσότερο εγκληματική από την άλλη??? Ας πούμε τυχαίο παράδειγμα, όλοι όσοι έχουν καταγωγή από την Μόρντορ (φανταστική χώρα, για να μην θιχτεί κανείς) είναι κλέφτες. ΟΛΟΙ. 100% ποσοστό. Δεν είναι λογικό να υπάρχει misstrust και διαφορετική αντιμετώπιση πρός αυτούς όταν πχ. μπαίνουν σε ένα κατάστημα να ψωνίσουν? 

Στην τελική τι προτιμάς, να σε κλέψουν, να σε δολοφόνησουν ή να σου κάνουν ρατσίστικη επίθεση? Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς, έχω δεχτεί και εγώ ρατσιστικές επιθέσεις πάμπολλες, και κυρίως από θεσμούς όπως το σχολείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

E μα συγνώμη, δεν είναι λογικό να υπάρχουν διακρίσεις αν η μία ομάδα είναι μερικές δεκάδες φορές περισσότερο εγκληματική από την άλλη??? Ας πούμε τυχαίο παράδειγμα, όλοι όσοι έχουν καταγωγή από την Μόρντορ (φανταστική χώρα, για να μην θιχτεί κανείς) είναι κλέφτες. ΟΛΟΙ. 100% ποσοστό. Δεν είναι λογικό να υπάρχει misstrust και διαφορετική αντιμετώπιση πρός αυτούς όταν πχ. μπαίνουν σε ένα κατάστημα να ψωνίσουν? 

Στην τελική τι προτιμάς, να σε κλέψουν, να σε δολοφόνησουν ή να σου κάνουν ρατσίστικη επίθεση? Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς, έχω δεχτεί και εγώ ρατσιστικές επιθέσεις πάμπολλες, και κυρίως από θεσμούς όπως το σχολείο. 

Φίλε μου, καλή βδομάδα, μάλλον κάπου εχεις μπερδευτεί, εδώ μιλάμε για την απόφαση να περιοριστεί το bullying σε μια social πλατφόρμα και όχι το κοινό έγκλημα σε μια κοινωνία… όσα παραδείγματα ή στατιστικές και να μου φέρεις, δεν παύει να είσαι εκτός θέματος και μάλιστα χωρίς καν να συνδέεται το ένα με το άλλο μιας και ένας που εκφοβίζει δεν είναι απαραίτητα ούτε ληστής ούτε δολοφόνος…

ΥΓ: δεν προτιμώ τίποτα και δείχνω την ίδια σοβαρότητα ως προς τα θύματα είτε αυτά έχουν πέσει θύματα ληστείας είτε θύματα εκφοβισμού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μαύρους στις ΗΠΑ και το πως αισθάνονται γι' αυτούς, μπορεί να μας διαφωτίσει μόνο κάποιος που ζει μόνιμα εκεί. Εσείς από εδώ όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Για τους μαύρους στις ΗΠΑ και το πως αισθάνονται γι' αυτούς, μπορεί να μας διαφωτίσει μόνο κάποιος που ζει μόνιμα εκεί. Εσείς από εδώ όχι

Μπορώ να μιλήσω εγώ για τους μαύρους ή του gay στην Ελλάδα??? Μου επιτρέπεις επίσης να έχω μια εικόνα για Αμερική????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορώ να μιλήσω εγώ για τους μαύρους ή του gay στην Ελλάδα???

Δε με νοιάζει

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου επιτρέπεις επίσης να έχω μια εικόνα για Αμερική????

Φυσικά αλλά αν δεν έχεις ζήσει εκεί δεν θα είναι η ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δε με νοιάζει

Φυσικά αλλά αν δεν έχεις ζήσει εκεί δεν θα είναι η ίδια

Καλό θα είναι να μην ήμαστε τόσο δεικτικοί ακόμα και όταν διαφωνούμε… δεν ξέρεις αν εγώ έχω ζήσει ή αν είναι μέσα στον τομέα εργασίας μου αυτό που συζητάμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καλό θα είναι να μην ήμαστε τόσο δεικτικοί ακόμα και όταν διαφωνούμε… δεν ξέρεις αν εγώ έχω ζήσει ή αν είναι μέσα στον τομέα εργασίας μου αυτό που συζητάμε…

Δηκτικοί εννοείς? για το άλλο πάσο. Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Nabuko said:

Δηκτικοί εννοείς? για το άλλο πάσο. Καλή συνέχεια

Δεικτικοί εννοεί να μην δείχνεις με το δάχτυλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, l337 είπε

Δεικτικοί εννοεί να μην δείχνεις με το δάχτυλο..

Ευχαριστώ για την επισήμανση. Αλλά νομίζω ότι ο @AtiX απ' ότι έχω καταλάβει, είναι αρκετά έξυπνος, με συγκροτημένη σκέψη και ικανός συνομιλητής και μπορεί να απαντήσει μόνος του. Είναι λίγο αγένεια να απαντάς εκ μέρους άλλου, καθαρά προσωπική άποψη. 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Nabuko said:

Ευχαριστώ για την επισήμανση. Αλλά νομίζω ότι ο @AtiX απ' ότι έχω καταλάβει, είναι αρκετά έξυπνος, με συγκροτημένη σκέψη και ικανός συνομιλητής και μπορεί να απαντήσει μόνος του. Είναι λίγο αγένεια να απαντάς εκ μέρους άλλου, καθαρά προσωπική άποψη. 😊

Δεν πειράζει, κάποια στιγμή θα μάθεις πως λειτουργούν τα forum.

On topic: Βλέπω ότι δεν διαφωνείς σε αυτό που έγραψα. Καλώς υπάρχει τουλάχιστον αυτογνωσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...