Προς το περιεχόμενο

cheap ssd - patriot ssd series comparison?


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρίσκομαι σε αναζήτηση φτηνού και vfm ssd,  

χρειάζομαι 3-4 drives 120-128GB και 240-256GB αντίστοιχα για δικά μου συστήματα αλλά και της δουλειάς. 

Ποιον θα χαρακτηρίζατε ως vfm, με γνώμονα την αξιοπιστία ως κύριο συγκριτικό.

 

Επίσης, τι γίνεται με τους patriot? Αν και έχω χρησιμοποιήσει τόσο τον burst αλλά και τον p210, ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ιεραρχούνται τα μοντέλα. Υπάρχει ο burst, burst elite και ο p210? Ποιος είναι καλύτερος-χειρώτερος, τι κοντρόλερς και μνήμες φοράνε? 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, p_under είπε

Βρίσκομαι σε αναζήτηση φτηνού και vfm ssd,  

χρειάζομαι 3-4 drives 120-128GB και 240-256GB αντίστοιχα για δικά μου συστήματα αλλά και της δουλειάς. 

Ποιον θα χαρακτηρίζατε ως vfm, με γνώμονα την αξιοπιστία ως κύριο συγκριτικό.

 

Επίσης, τι γίνεται με τους patriot? Αν και έχω χρησιμοποιήσει τόσο τον burst αλλά και τον p210, ακόμα δεν έχω καταλάβει πως ιεραρχούνται τα μοντέλα. Υπάρχει ο burst, burst elite και ο p210? Ποιος είναι καλύτερος-χειρώτερος, τι κοντρόλερς και μνήμες φοράνε? 

Καλησπέρα,

Αν δεν κάνω λάθος, o burst elite είναι QLC οπότε τον ξεχνάς. Ο απλός είναι TLC με DRAM 32MB και θεωρητικά προβληματικό phison controller (λένε ψοφάνε απο την μια μερα στην άλλη).

Εγώ έχω πάρει 3 128άριδες Burst και είναι αρκετά γρήγοροι και εδώ και χρόνια δεν ψοφησε κανένας. Ίσως είχαν προβληματική παρτίδα παλιά. Σε 128GB δεν θα βάζεις φαντάζομαι φωτογραφίες και αρχεία που σε νοιάζει να χαθούν, συνεπώς, go for it.

https://www.reddit.com/r/homelab/comments/90glkw/buyer_beware_sata_ssds_with_phison_s11_controllers/

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ τους intenso high performance 120gb και 240gb (όχι τους top). Είναι στα 16€ και 25€ αντίστοιχα από σκρουτζομάγαζο και αν ξεπεράσεις τα 50€ είναι με δωρεάν μεταφορικά. Τους έχω βάλει σε περισσότερα από 10 συστήματα τα τελευταία 2 χρόνια και δεν είχα σε κανένα πρόβλημα. Επίσης δουλεύω αρκετά και τους wd green 240gb αλλά διάβασα ότι πρόσφατα άλλαξε η wd τον controller και πλέον δεν είναι τόσο καλός. Επίσης διαβάζω καλά σχόλια για τους crusial MX250gb.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

Αν δεν κάνω λάθος, o burst elite είναι QLC οπότε τον ξεχνάς. Ο απλός είναι TLC με DRAM 32MB και θεωρητικά προβληματικό phison controller (λένε ψοφάνε απο την μια μερα στην άλλη).

ο απλός όντως έχει τον Phison S11

 

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

 

Εγώ έχω πάρει 3 128άριδες Burst και είναι αρκετά γρήγοροι και εδώ και χρόνια δεν ψοφησε κανένας. Ίσως είχαν προβληματική παρτίδα παλιά. Σε 128GB δεν θα βάζεις φαντάζομαι φωτογραφίες και αρχεία που σε νοιάζει να χαθούν, συνεπώς, go for it.

https://www.reddit.com/r/homelab/comments/90glkw/buyer_beware_sata_ssds_with_phison_s11_controllers/

 

128άριδες P210 θα εννοείς φαντάζομαι ε?

 

Και εγώ έτσι είχα την σειρά P210 > Burst > Burst Elite

Κάποια άλλη πρόταση για vfm SSD έχεις? Για τους pny-gigabyte έχεις άποψη? 

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ τους intenso high performance 120gb και 240gb (όχι τους top). Είναι στα 16€ και 25€ αντίστοιχα από σκρουτζομάγαζο και αν ξεπεράσεις τα 50€ είναι με δωρεάν μεταφορικά. Τους έχω βάλει σε περισσότερα από 10 συστήματα τα τελευταία 2 χρόνια και δεν είχα σε κανένα πρόβλημα. Επίσης δουλεύω αρκετά και τους wd green 240gb αλλά διάβασα ότι πρόσφατα άλλαξε η wd τον controller και πλέον δεν είναι τόσο καλός. Επίσης διαβάζω καλά σχόλια για τους crusial MX250gb.

σε intenso δεν θα πήγαινα γιατί είχα πάρει 2 m.2 high performance 128gb για να γίνουν εξωτερικοί ssd. Ο πρώτος κλείδωσε ο κοντρολερ την πρώτη βδομάδα και πήγε για rma . Και ο δεύτερος έπεσε στο 95% αν θυμάμαι καλά health με ελάχιστη χρήση μιας και εξωτερικός, δηλαδή είχε χρήση 100 ώρες max σύμφωνα με το HD sentinel και 200GB writes περίπου. 

Στην συνέχεια μου έδωσαν top performance στο rma του 1ου m.2 και με παρόμοια χρήση έπεσε και αυτός στο 97-98%, άρα για μένα μακριά και αγαπημένοι με την intenso... 

Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση για vfm φτηνό SSD ευχαρίστως να την ακούσω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, p_under είπε

Για τους pny-gigabyte έχεις άποψη? 

Έχω εγώ άποψη για τους PNY. Έχω τοποθετήσει τέσσερεις εδώ και ενάμιση χρόνο σε τρία 775 συστήματα και ένα σε λάπτοπ i5 1ης γενιάς και δεν έχουν παρουσιάσει κάποιο θέμα. Θα τους πρότεινα ως οικονομικούς (17ε έκαναν πρόπερσι) αλλά με 23ε δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

o PNY CS900 εχει Phison S11 και στο service που ημουν (*), πελατισα εφερε τον υπολογιστη με αυτον τον ssd. Εμφανιζε BSOD. Πηγα να προλαβω να κανω backup τα αρχεια της, αλλα τελικα ψοφησε ο δισκος ξαφνικα πριν προλάβω να κανω την αντιγραφη. Καπου ειχα δει υπαρχουν εργαλεια για να κανεις reflash το firmware, αλλα μου ειπε ο υπευθυνος να μην ασχοληθω παραπανω, οποτε και της εβαλα εναν νεο και εκανα νεα εγκατάσταση Win10 και software.

(* δυστυχως τωρα ανεργος και δεν βλεπω λυση)

 

Προτεινω σε αυτους τους δισκους με τον Phison S11 να κανετε firmware update, εφοσον υπαρχει επισημο σχετικο εργαλειο απο τον εκαστοτε κατασκευαστη.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, p_under είπε

ο απλός όντως έχει τον Phison S11

 

128άριδες P210 θα εννοείς φαντάζομαι ε?

 

Και εγώ έτσι είχα την σειρά P210 > Burst > Burst Elite

Κάποια άλλη πρόταση για vfm SSD έχεις? Για τους pny-gigabyte έχεις άποψη? 

σε intenso δεν θα πήγαινα γιατί είχα πάρει 2 m.2 high performance 128gb για να γίνουν εξωτερικοί ssd. Ο πρώτος κλείδωσε ο κοντρολερ την πρώτη βδομάδα και πήγε για rma . Και ο δεύτερος έπεσε στο 95% αν θυμάμαι καλά health με ελάχιστη χρήση μιας και εξωτερικός, δηλαδή είχε χρήση 100 ώρες max σύμφωνα με το HD sentinel και 200GB writes περίπου. 

Στην συνέχεια μου έδωσαν top performance στο rma του 1ου m.2 και με παρόμοια χρήση έπεσε και αυτός στο 97-98%, άρα για μένα μακριά και αγαπημένοι με την intenso... 

Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση για vfm φτηνό SSD ευχαρίστως να την ακούσω! 

Όχι, τον απλό burst έχω. Μάλλον προβληματική παρτίδα θα ήταν, αλλά αν πάρεις να έχεις τον νου σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, p_under είπε

[...]

σε intenso δεν θα πήγαινα γιατί είχα πάρει 2 m.2 high performance 128gb για να γίνουν εξωτερικοί ssd. Ο πρώτος κλείδωσε ο κοντρολερ την πρώτη βδομάδα και πήγε για rma . Και ο δεύτερος έπεσε στο 95% αν θυμάμαι καλά health με ελάχιστη χρήση μιας και εξωτερικός, δηλαδή είχε χρήση 100 ώρες max σύμφωνα με το HD sentinel και 200GB writes περίπου. 

Στην συνέχεια μου έδωσαν top performance στο rma του 1ου m.2 και με παρόμοια χρήση έπεσε και αυτός στο 97-98%, άρα για μένα μακριά και αγαπημένοι με την intenso... 

Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση για vfm φτηνό SSD ευχαρίστως να την ακούσω! 

Οι high είναι 120άρηδες. Οι top είναι 128 και δεν τους προτείνω. Τους high τους έχω και σε δικό μου desktop και laptop δύο χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα. Επίσης, δεν ξέρω για τους m2, ρώτησες για sata αν κατάλαβα καλά και σε sata αναφερόμουν.

Επίσης, στο βασικό μου λάπτοπ έχω wd blue 25άρη (εναλλακτική πρόταση) ο οποίος είναι 3d nand και μου φαίνεται πιο γρήγορος από τον intenso 120άρη που είχα πριν.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και για kingston a400 , crucial bx500 έχω τον πρώτο και είναι μια χαρά ένα χρόνο τώρα αισθητά πιο γρήγορος από ένα P210 που έχω σε άλλο σύστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φθηνοί sata SSD είναι μια χαρά αρκεί

α) να παίρνεις ποιο μεγάλη χωρητικότητα ώστε να έχεις τουλάχιστον το 20% κενό

β) να παίρνεις backup γιατί κάθε πρωί που ξυπνάς υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να "ψοφήσει" και να μην μπορείς να ανακτήσεις τα αρχεία

 

Τώρα για τις πιθανότητες να "ψοφήσει" γρήγορα είναι λίγο θέμα τύχης , έχω πάρει patriot πάμφθηνο που είχε πολύ κακή φήμη και 5 χρόνια μετά (καθημερινή πολύωρη χρήση) είναι μια χαρά σε αντίθεση με έναν άλλο με ίδια χωρητικότητα και καλό όνομα που τον πλήρωσα διπλά λεφτά και χρειάστηκα την εγγύηση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τελευταία χρόνια έχω βάλει δεκάδες μικρούς & φθηνούς ssd σε διάφορα συστήματα.
Από τα χέρια μου έχουν περάσει: Patriot Burst, Kingston A400, WD Green, Crucial BX500, Gigabyte SSD.

Μέχρι τώρα, μόνο ένας Patriot Burst πέθανε ξαφνικά λίγο μετά τα 2 χρόνια λειτουργίας του, όλοι οι υπόλοιποι δίσκοι συνεχίζουν κανονικά. :) 

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ισχύει ότι 

P210 > Burst > Burst Elite στους Patriot?

 

  

19 ώρες πριν, micos000 είπε

Οι high είναι 120άρηδες. Οι top είναι 128 και δεν τους προτείνω. Τους high τους έχω και σε δικό μου desktop και laptop δύο χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα. Επίσης, δεν ξέρω για τους m2, ρώτησες για sata αν κατάλαβα καλά και σε sata αναφερόμουν.

Επίσης, στο βασικό μου λάπτοπ έχω wd blue 25άρη (εναλλακτική πρόταση) ο οποίος είναι 3d nand και μου φαίνεται πιο γρήγορος από τον intenso 120άρη που είχα πριν.

 

 

 

μπέρδεψα τις ονομασίες! 

Τους 128GB είχα σε m.2, και μου έδωσαν τον 120GB για αντικατάσταση. όπως και να έχει δεν τους εμπιστεύομαι πλέον μετά από αυτό που είδα. 

(για sata μιλούσα και sata ψάχνω, απλά σου περιέγραψα την εμπειρία μου με τους intenso) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/5/2021 στις 7:12 ΜΜ, p_under είπε

Τελικά ισχύει ότι 

P210 > Burst > Burst Elite στους Patriot?

 

  

 

 

 

μπέρδεψα τις ονομασίες! 

Τους 128GB είχα σε m.2, και μου έδωσαν τον 120GB για αντικατάσταση. όπως και να έχει δεν τους εμπιστεύομαι πλέον μετά από αυτό που είδα. 

(για sata μιλούσα και sata ψάχνω, απλά σου περιέγραψα την εμπειρία μου με τους intenso) 

 

O p210 δεν έχει DRAM και είναι μάλλον QLC απο ότι βλέπω.

http://www.madshrimps.be/articles/article/1001277/Patriot-P210-2TB-2.5-SSD-Review/2#axzz6vIqthHs1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...