Προς το περιεχόμενο

Toyota Yaris Cross 2021


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εναμιση χρονο μετα παραδοση...με απλα λογια θα παρεις απο τελευταια κομματια λιγο πριν βγει το facelift για να μην πω καποιοι θα παραγγείλουν και θα τους ερθει το facelift....😂

Τι να πω η κατασταση ειναι τραγικη απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 509
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πήγα σε δυο αντιπροσωπείες, πραγματικά όπως είπε και κάποιος εδώ μέσα, σαν να μη νοιάζονται να πουλήσουν. Πραγματικά πολύ άσχημη - αδιάφορη συμπεριφορά. Είχα πολλά χρονια να συναντήσω τέτοιο πράγμα. Απαντήσεις με αοριστίες, μια ψευτομαγκιά άνευ προηγούμενου, έπαρση σαν να μην σε ήθελαν εκεί μέσα.......έχω ξανά δει σε διάφορες αντιπροσωπείες (και σε άλλες μάρκες) αδιάφορους πωλητές ή π.χ. Να βαριούνται κτλ.....αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω ξανά δει. Τις καλες εποχές που αλλάζαμε αμαξια ανα 5 ετια και γίνονταν πωλήσεις και τζίροι οι συμπεριφορές ήταν εντελώς διαφορετικές και η εξυπηρέτηση πελατών εντελώς διαφορετική ....θεωρώ ότι έπεσα σε πωλητές που μάλλον δεν νοιάζονταν.....δεν εξηγείτε αλλιώς ...... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mobile_32 μετά τον κορονοιο και τις καραντίνες έχουν σαλέψει πάρα πολλοί. Κακά τα ψέματα , αν είμαστε αρκετά παρατηρητικοί θα το δούμε ακόμα και στον εαυτό μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mobile_32 είπε

Πήγα σε δυο αντιπροσωπείες, πραγματικά όπως είπε και κάποιος εδώ μέσα, σαν να μη νοιάζονται να πουλήσουν. Πραγματικά πολύ άσχημη - αδιάφορη συμπεριφορά. Είχα πολλά χρονια να συναντήσω τέτοιο πράγμα. Απαντήσεις με αοριστίες, μια ψευτομαγκιά άνευ προηγούμενου, έπαρση σαν να μην σε ήθελαν εκεί μέσα.......έχω ξανά δει σε διάφορες αντιπροσωπείες (και σε άλλες μάρκες) αδιάφορους πωλητές ή π.χ. Να βαριούνται κτλ.....αλλά τέτοιο πράγμα δεν έχω ξανά δει. Τις καλες εποχές που αλλάζαμε αμαξια ανα 5 ετια και γίνονταν πωλήσεις και τζίροι οι συμπεριφορές ήταν εντελώς διαφορετικές και η εξυπηρέτηση πελατών εντελώς διαφορετική ....θεωρώ ότι έπεσα σε πωλητές που μάλλον δεν νοιάζονταν.....δεν εξηγείτε αλλιώς ...... 

Όταν ο άλλος δεν χρειάζεται να μοχθήσει για την πώληση γιατί να μπει στον κόπο; ποιος εργαζόμενος θέλει φορτο;

Και εγώ το ίδιο θα έκανα. Ένα μεγάλο % μπαίνει στην Toyota αποφασισμένο να αγοράσει. Και 4 ρόδες σκέτες που λέει ο λόγος να τους δώσεις με ένα σήμα Toyota θα το πάρουν

Αυτό βέβαια εν μέρει οφείλεται στην επιτυχημένη συνταγή της Toyota για πωλήσεις αλλά φυσικά και στην ελλιπή έρευνα αγοράς από τον καταναλωτή

Σου λέει ο άλλος σιγά μην το ψάξω και συγκρίνω. Βαριέμαι.  Πάρε ένα Toyota να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Όταν ο άλλος δεν χρειάζεται να μοχθήσει για την πώληση γιατί να μπει στον κόπο; ποιος εργαζόμενος θέλει φορτο;

Και εγώ το ίδιο θα έκανα. Ένα μεγάλο % μπαίνει στην Toyota αποφασισμένο να αγοράσει. Και 4 ρόδες σκέτες που λέει ο λόγος να τους δώσεις με ένα σήμα Toyota θα το πάρουν

Αυτό βέβαια εν μέρει οφείλεται στην επιτυχημένη συνταγή της Toyota για πωλήσεις αλλά φυσικά και στην ελλιπή έρευνα αγοράς από τον καταναλωτή

Σου λέει ο άλλος σιγά μην το ψάξω και συγκρίνω. Βαριέμαι.  Πάρε ένα Toyota να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Ένας πωλητής πρέπει πάντα να εχει ευχάριστη παρουσία και να είναι εξυπηρετικός, τέλος!

Αλλιώς δεν κάνει σωστά την δουλειά του.

Πάντως η hybrid active όντως πουλάει από μόνη της καθώς με τέτοια κατανάλωση σε αυτή την τιμή είναι value for money. Είχα καταλήξει στο vitara, που έχει τις ίδιες διαστάσεις, και αν δεις τι δίνει το vitara στην έκδοση gl+ στα 21.000 το cross δίνει περισσότερα και είναι στα 20.300.

Θα μπορούσα να πάω στο captur lpg, αλλά δεν ήθελα υγραέριο, ήθελα βενζίνη. Σε πετρέλαιο σε αυτές τις διαστάσεις και σε αυτή την τιμή δεν βρηκα κάτι.

Ο καθένας όμως διαλέγει τα δικά του κριτήρια.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν νομιζω οτι φταει ο καταναλωτης για την κατασταση, ξερουν καλα και εμπειρικά και μετα απο ερευνα στο ιντερνετ τι ψαχνουν, τι λεφτα μπορουν να δωσουν και σε ποια αντιπροσωπεια να πανε

και δεν θα επρεπε να να αποκλείουν ενα αυτοκινητο επειδη καποιος πωλητης ειναι ανίκανος να κανει την δουλεια του

Επεξ/σία από Riddel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως σε τοπική Toyota είδα κάτι μπαρμπαδια που μάλλον έχουν 30 χρόνια Toyota και δεν έκαναν ιδιαίτερη έρευνα αγοράς..

Προς θεού δεν το λέω για να την πω σε όσους επιλέγουν Toyota αλλά υπάρχει και αυτή η κατηγορία που τη βλέπουμε στις αντιπροσωπείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Riddel είπε

δεν νομιζω οτι φταει ο καταναλωτης για την κατασταση, ξερουν καλα και εμπειρικά και μετα απο ερευνα στο ιντερνετ τι ψαχνουν, τι λεφτα μπορουν να δωσουν και σε ποια αντιπροσωπεια να πανε

και δεν θα επρεπε να να αποκλείουν ενα αυτοκινητο επειδη καποιος πωλητης ειναι ανίκανος να κανει την δουλεια του

Το οτι εδώ μέσα οι περισσότεροι κάνουμε έρευνα αγοράς, συγκρίνουμε διαφορετικά μοντέλα κλπ, δε σημαίνει πως ο γενικός πληθυσμός κάνει τέτοιο. Υπάρχει κόσμος που αγοράζει Τογιότα χωρίς test drive, επειδή "δε σπάει δε χαλάει". Και αυτό είναι δείγμα της νοοτροπίας που υπάρχει στην ελληνική αγορά, αντίστοιχα η γερμανική μπορεί να αγοράζει τυφλά VW κι η Γαλλική Renault. Επίσης ελάχιστοι κάνουν τουρ στις αντιπροσωπείες, ειδικά αν μένουν επαρχία. Πάνε στην Τογιότα της πόλης τους ή στην περίπτωση της Αθήνας στην Πόλις και παίρνουν τυφλά απο εκεί. Όταν λέω σε κόσμο πως αντιπροσωπεία με αντιπροσωπεία μπορεί να σου δώσει διαφορετική τιμή, μένουν με το στόμα ανοιχτό.

Ειδικά απο την Πόλις εγώ δε θα αγόραζα ούτε πατίνι. Είχαν συμπεριφορά λες και σου κάνουν χάρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το οτι εδώ μέσα οι περισσότεροι κάνουμε έρευνα αγοράς, συγκρίνουμε διαφορετικά μοντέλα κλπ, δε σημαίνει πως ο γενικός πληθυσμός κάνει τέτοιο. Υπάρχει κόσμος που αγοράζει Τογιότα χωρίς test drive, επειδή "δε σπάει δε χαλάει". Και αυτό είναι δείγμα της νοοτροπίας που υπάρχει στην ελληνική αγορά, αντίστοιχα η γερμανική μπορεί να αγοράζει τυφλά VW κι η Γαλλική Renault. Επίσης ελάχιστοι κάνουν τουρ στις αντιπροσωπείες, ειδικά αν μένουν επαρχία. Πάνε στην Τογιότα της πόλης τους ή στην περίπτωση της Αθήνας στην Πόλις και παίρνουν τυφλά απο εκεί. Όταν λέω σε κόσμο πως αντιπροσωπεία με αντιπροσωπεία μπορεί να σου δώσει διαφορετική τιμή, μένουν με το στόμα ανοιχτό.

Ειδικά απο την Πόλις εγώ δε θα αγόραζα ούτε πατίνι. Είχαν συμπεριφορά λες και σου κάνουν χάρη...

αυτο ομως δεν σημαινει οτι το αυτοκινητο δεν ειναι καλο, πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη στα δεδομενα μας

και υπαρχουν  περιοχες που δεν εχουν πολλες αντιπροσωπεις αυτο για μενα δεν θα ηταν ο λογος να μην διαλεξω το ταδε αυτοκινητο

μετα ομως απο την επισκεψη στο καθε πολις θα αφηνα το feedback μου για την αντιπροσωπεια και τον πωλητη ονομαστικα στο ιντερνετ, κατι που θα επρεπε να κανει ο καθε καταναλωτης! και θα ειχαμε επιθυμητο αποτελεσμα

Επεξ/σία από Riddel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το οτι εδώ μέσα οι περισσότεροι κάνουμε έρευνα αγοράς, συγκρίνουμε διαφορετικά μοντέλα κλπ, δε σημαίνει πως ο γενικός πληθυσμός κάνει τέτοιο. Υπάρχει κόσμος που αγοράζει Τογιότα χωρίς test drive, επειδή "δε σπάει δε χαλάει". Και αυτό είναι δείγμα της νοοτροπίας που υπάρχει στην ελληνική αγορά, αντίστοιχα η γερμανική μπορεί να αγοράζει τυφλά VW κι η Γαλλική Renault. Επίσης ελάχιστοι κάνουν τουρ στις αντιπροσωπείες, ειδικά αν μένουν επαρχία. Πάνε στην Τογιότα της πόλης τους ή στην περίπτωση της Αθήνας στην Πόλις και παίρνουν τυφλά απο εκεί. Όταν λέω σε κόσμο πως αντιπροσωπεία με αντιπροσωπεία μπορεί να σου δώσει διαφορετική τιμή, μένουν με το στόμα ανοιχτό.

Ειδικά απο την Πόλις εγώ δε θα αγόραζα ούτε πατίνι. Είχαν συμπεριφορά λες και σου κάνουν χάρη...

Προσωπικά παρήγγειλα το αμάξι τέλη Οκτώβρη και αντί να το πάρω από τις Πόλις στη Θεσσαλονίκη που μένω τοπήρα από Σέρρες και ας έκανα τα παραπάνω χιλιόμετρα και ο βασικός λόγος γιαυτό ήταν η άψογη αντιμετώπιση από τον πωλητή εκεί σε αντίθεση με την αδιαφορία που εισέπραξα στα τογιότα πόλις..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dpan.9 είπε

Προσωπικά παρήγγειλα το αμάξι τέλη Οκτώβρη και αντί να το πάρω από τις Πόλις στη Θεσσαλονίκη που μένω τοπήρα από Σέρρες και ας έκανα τα παραπάνω χιλιόμετρα και ο βασικός λόγος γιαυτό ήταν η άψογη αντιμετώπιση από τον πωλητή εκεί σε αντίθεση με την αδιαφορία που εισέπραξα στα τογιότα πόλις..

Τι έκδοση έκλεισες και σε τι τιμή αν επιτρέπεται φίλε μου? Έπαιξε καμία έκπτωση? Αν δεν θέλεις να πεις δημόσια, στείλε μου σε pm! 

Είμαι και γω σε αναζήτηση, μέχρι στιγμής έχω καταφέρει να περάσω από αντιπροσωπεία Κοζάνης, όπου ο πωλητής ήταν πολύ εξυπηρετικος και μου έκοψε και 300 ευρώ, αλλά λέω να κάνω μια βόλτα και από τις υπόλοιπες στη βόρεια Ελλάδα, μήπως βρω και κάτι καλύτερο σε προσφορά! 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με το καλό να παραλάβεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

 Όταν λέω σε κόσμο πως αντιπροσωπεία με αντιπροσωπεία μπορεί να σου δώσει διαφορετική τιμή, μένουν με το στόμα ανοιχτό.

Το αυτο. Ειναι εντελως διαφορετικο το περιθωριο των αντιπροσωπειων.

Στην δικη μου περιπτωση αγορασα το αυτοκινητο μου σχεδον 40χλμ μακρυα απο εκει που μενω διοτι η αντιπροσωπεια μου εκανε προσφορα 1200 ευρω κατω. Επελεξα να κανω την ερευνα μου την περιοδο του 15Αυγουστου ωστε να μην εχει πολυ κοσμο και κινηση

 

Παντως και εγω για τις αντιπροσωπειες της Toyota στα ΒΠ εχω ασχημη εντυπωση. Η αδιαφορια των πωλητων με εφτασε στο σημειο να τους πω καταμουτρα "¨Κυριε εχω 25 χιλιαρικα εδω μαζι μου, νατα. Τα θελετε να τα παρετε, να σας τα δωσω η να παω σε καποια αλλη αντιπροσωπεια που θελουν τα λεφτα?"

Δυστυχως (για τον αγοραστη) ξερουν οτι πουλανε και δεν ασχολουνται. Εδω το αμαξι του νηματος Yaris Cross και  εχει χιλιαδες προπωλησεις χωρις να το εχουν δει και οδηγησει τι να λεμε..

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Στην δικη μου περιπτωση αγορασα το αυτοκινητο μου σχεδον 40χλμ μακρυα απο εκει που μενω διοτι η αντιπροσωπεια μου εκανε προσφορα 1200 ευρω κατω. Επελεξα να κανω την ερευνα μου την περιοδο του 15Αυγουστου ωστε να μην εχει πολυ κοσμο και κινηση

Αυτο ακριβως ισχυει και σε εμενα, αλλά απο αντιπροσωπεια σε αντιπροσωπεία εως και 4000€ διαφορά για ακριβως το ιδιο αμαξι... Θελει απειρο ψαξιμο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτο ακριβως ισχυει και σε εμενα, αλλά απο αντιπροσωπεια σε αντιπροσωπεία εως και 4000€ διαφορά για ακριβως το ιδιο αμαξι... Θελει απειρο ψαξιμο...

για ποια μαρκα μιλάμε ( το έχασα) και ειδες τοσο μεγάλη διαφορά ; κάποια premium να υποθέσω. 

Επίσης παιδιά, το λέω πάντα, η συζητηση με τον πωλητή (αυτό ισχύει οπουδήποτε) είναι ευθέως ανάλογη του ύφους του πελάτη καλώς ή κακώς. Όταν ο πελάτης μπαίνει μεσα και το πρώτο πράγμα που λέει ειναι πες μου τι έκπτωση και δώρα θα μου κανεις γιατι θα πάω και σε άλλους 10, τότε πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος περιμενει να τον πάρουν στα σοβαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zanskou είπε

για ποια μαρκα μιλάμε ( το έχασα) και ειδες τοσο μεγάλη διαφορά ; κάποια premium να υποθέσω. 

Επίσης παιδιά, το λέω πάντα, η συζητηση με τον πωλητή (αυτό ισχύει οπουδήποτε) είναι ευθέως ανάλογη του ύφους του πελάτη καλώς ή κακώς. Όταν ο πελάτης μπαίνει μεσα και το πρώτο πράγμα που λέει ειναι πες μου τι έκπτωση και δώρα θα μου κανεις γιατι θα πάω και σε άλλους 10, τότε πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ποιος περιμενει να τον πάρουν στα σοβαρα. 

Nai Audi.

Δε παιζει τετοια εκπτωση ποτε απο τουοτα με εξαιρεση ισως κανενα land

 

Δεν ειναι κακο παντως να πας και να πεις θελω το κ το πες μου την καλυτερη τιμη σου για να το κλεισουμε (εχοντας ήδη παρει εστω μια τιμή)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...