Προς το περιεχόμενο

Horizon Forbidden West [PS4][PS5]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παιχνίδι είναι ότι καλύτερο έχω δει στο ps5 σε οπτικό τομέα.

Δεν έχω παίξει ποτέ σε oled να σας πω για το θέμα των fps αλλά στην qled τα 30fps είναι πολύ καλά και εκει θα το παίξω όλο το παιχνιδι. Μέχρι και ένας φίλος που δεν μπορεί ούτε να τα κοιτάξει τα 30 fps μου είπε ότι στο συγκεκριμένο παιχνίδι και αυτος μάλλον έτσι θα το παίξει με qled και αυτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 719
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Αυτο το εχω διαβασει και εγω αλλα δεν θυμαμαι τις  λεπτομερειες του προβληματος  πανω σε αυτο το κομματι

Αντιθετως σε τηλεορασεις λεντ τεχνολογιας αυτο το πραγμα δεν υφισταται 

Έχω την εντύπωση ότι είναι από το πολυ γρήγορο pixel response time.στις lcd είναι πιο αργό και βοηθάει,σκεπάζει το προβλημα. Οπότε αναγκαστικά και το forbidden σε 60αρι θα παιχτεί.

Δεν δειχνει  ασχημο και στο perfomance mode αλλά πιστεύω η guerilla θα μπορούσε πολύ καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές πρώτες εντυπώσεις μετά από ένα 2+ hour session (τον "πρόλογο" έπαιξα βασικά).

Το παιχνίδι είναι ΠΑ-ΝΕ-ΜΟ-ΡΦΟ (PS5). Η μουσική δένει απόλυτα στα set pieces. Το σενάριο, οκ, δεν έχει ανοίξει καν σαν παιχνίδι. Θέτει τον τόνο, αλλά ο πρόλογος ήταν περισσότερο μια μίξη περίληψης του HZD (πέρα από το εισαγωγικό recap) και catch up των όσων συνέβησαν μετά το τέλος του, με λίγο tutorial. Μιας και είπα tutorial, ούτε για το gameplay έχω να πω πολλά, αφού κι εκεί "φρεσκάρισμα" του HZD έκανα. Ωραία αναμένεται να είναι η προσθήκη του Pullcaster. Επιπλέον, πρέπει να έχουν βελτιώσει αρκετά τους διαλόγους και τα (facial) animation των NPCs εν μέσω συζήτησης. Μάλλον στο HFW δεν θα μιλάμε σε κούτσουρα (υπερβάλλω λίγο).

(ελαφρύ "σπόιλερ" για τον πρόλογο)

Spoiler

Avad, ο Sir Jorah Mormont σε ξανά-καλωσορίζει στο Friendzone. Άσ' το, πασάμ, δεν θέλει το κορίτσι. Πάντως, μπράβο για την επιμονή σου! 😂

Ψιλό-ενοχλήθηκα από τη διάρκεια. Δεν είναι και Chapter 1 RDR 2, αλλά, ρε παιδιά, βάλτε ένα campfire να μπορούμε να κάνουμε ένα quick save (πλέον, δεν μπορώ πάνω από 60-90 λεπτά σε μια καθισιά). Ωστόσο, με κράτησε. Σε άλλο παιχνίδι, θα το έκλεινα στην ώρα για να συνεχίσω άλλη μέρα, θα αφηνόμουν στο έλεος των autosaves και δεν θα με απασχολούσε ιδιαίτερα.

Επίσης, στο Favor Resolution (μιας και με τα περισσότερα TPP παιχνίδια δεν έχω πρόβλημα να θυσιάσω τα 60 fps), αρκετό pop-in. Αύριο θα δω το Favor Performance για να δω πού θα κατασταλάξω για πρώτο playthrough (για τις δύο βδομάδες που θα το παίξω αυτήν την περίοδο τουλάχιστον).

Φύτεψα και το δεντράκι μου (το πρώτο unmissable trophy ήταν τελικά) κι αναμένω πώς και πώς να το ξαναπιάσω το μεσημέρι.

ps. Όσοι παίζετε με όσον το δυνατόν λιγότερο HUD (κάτι που το προσέχω λόγω της OLED), ξέρετε ποιο setting κλείνει το Tool HUD (με τις πέτρες/traps/potions/etc); edit: Απαντάω μόνος μου. Πρόκειται για παράβλεψη που ελπίζω να την διορθώσουν στο επόμενο patch. Είναι το μοναδικό HUD element που μένει στην οθόνη, έλεος.

Επεξ/σία από kosmsamo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spartan29gr είπε

Αντιθετως σε τηλεορασεις λεντ τεχνολογιας αυτο το πραγμα δεν υφισταται

Θα θελα πολύ, αλλα δυστηχώς και σε QLED υφίσταται και παραυφίσταται. και αυτή η μλκ της samsung το game motion plus δεν κάνει τπτ για τα 30αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Διαβαζω επισης οτι εχει και gyro aiming το παιχνιδι.Μεγαλο μπραβο στην guerrilla και ελπιζω ολα τα 1st party παιχνιδια της sony να το εχουν σαν επιλογη day one.

Ναι το είδα στο reddit πριν 1-2 μέρες είναι η αλήθεια και λένε ότι λειτουργεί και στο ps4, δεν είναι μόνο για ps5 το gyro aiming.

Ελπίζω να με βολέψει 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες πως πάνε οι δοκιμές. Τι επιλέξατε 30 η 60? Μοιρασμένες απόψεις διαβάζω. Ενώ σε όλα τα παιχνίδια το 60ρι είναι κλασσεις ανώτερο εδώ αρκετοί μέσα στους οποίους και όλοι οι ξένοι reviewers επέλεξαν 4κ/30. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, di maria kun είπε

Μάγκες πως πάνε οι δοκιμές. Τι επιλέξατε 30 η 60? Μοιρασμένες απόψεις διαβάζω. Ενώ σε όλα τα παιχνίδια το 60ρι είναι κλασσεις ανώτερο εδώ αρκετοί μέσα στους οποίους και όλοι οι ξένοι reviewers επέλεξαν 4κ/30. 

Καλημερα, εγω επαιξα εχθες καμια ωρα. Το αφησα performance αλλα κατι με χαλασε... Δε ξερω τι.. Εω την εντυπωση οτι δεν ειναι σταθερο 60ρι... βεβαια τωρα που γραφω σκεφτομαι μηπως το παιχνιδι εγκατασταθηκε στον μ.2 και οχι στον εσωτερικο , αλλα δεν νομιζω να παιζει απολυτο ρολο.Και στο performance βγαζει ματια ομως. Ισως ειναι θεμα συνηθειας....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκει που εγραψα χθες οτι ειμαι ετοιμος να παιξω τα uncharted, ανοιγοντας σημερα το ps5 μου εβγαλε στο store πρωτη μουρη το horizon...σαν να μου λεγε "αγορασε με". Ε και το αγορασα τελικα πριν λιγο και αυτο, μιας και θα το εκανα ουτως η αλλως και περιμενω το download.

Βασικα για μενα ειναι λιγο επιφοβη αγορα καθως το πρωτο παιχνιδι δεν μου εκανε κλικ και το παρατησα στο 2ωρο...

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ομως ειναι κατι που εχω παρατηρησει σε οσα βιντεακια εχω δει για το παιχνιδι σε σχεση με τα γραφικα του, ειτε στα cutscenes ειτε στον κοσμο του γενικα. Και δεν ειναι σε μια συσκευη για να πεις οτι ειναι θεμα ρυθμισεων..

Σε πολλες περιπτωσεις μου φαινονται τα χρωματα παρα πολυ θερμα, σαν να ειναι υπερθεματισμενο το κοκκινο η εχουν περασει τα παντα μεσα απο ενα κοκκινο φιλτρο.... Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος που παιζει το παιχνιδι? Μηπως μου φαινεται ετσι εμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλα νεα , μιας και εχω μια τρελα με τα lego Και προσπαθω να την περασω στην μικρη μου (ειμαι σε καλο δρομο) , αγοραζω και για μενα οτι μ αρεσει και φτιαχνω....

Μολις ειδα αυτο....

https://www.lego.com/en-gr/product/horizon-forbidden-west-tallneck-76989

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

Μάγκες πως πάνε οι δοκιμές. Τι επιλέξατε 30 η 60? Μοιρασμένες απόψεις διαβάζω. Ενώ σε όλα τα παιχνίδια το 60ρι είναι κλασσεις ανώτερο εδώ αρκετοί μέσα στους οποίους και όλοι οι ξένοι reviewers επέλεξαν 4κ/30. 

4k επελεξα εγω και υπαρχουν καποια μερη μεσα στο παιχνιδι που θα νομιζεις οτι βλεπεις ταινια Avatar!!!

Mονο στο resolution mode θα παρεις αυτο τo vibe ομως γιατι εκει δεν εχει αυτο το αθλιο AA που χαλαει την ολη παρουσιαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Σε αλλα νεα , μιας και εχω μια τρελα με τα lego Και προσπαθω να την περασω στην μικρη μου (ειμαι σε καλο δρομο) , αγοραζω και για μενα οτι μ αρεσει και φτιαχνω....

Μολις ειδα αυτο....

https://www.lego.com/en-gr/product/horizon-forbidden-west-tallneck-76989

Ερωτας, το περιμενω σε κανα moustaka 😂

δεν ασχολουμε με lego κ αυτό το 1222 κομματια μονο  με προβληματίζει  😂

48 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Και εκει που εγραψα χθες οτι ειμαι ετοιμος να παιξω τα uncharted, ανοιγοντας σημερα το ps5 μου εβγαλε στο store πρωτη μουρη το horizon...σαν να μου λεγε "αγορασε με". Ε και το αγορασα τελικα πριν λιγο και αυτο, μιας και θα το εκανα ουτως η αλλως και περιμενω το download.

Βασικα για μενα ειναι λιγο επιφοβη αγορα καθως το πρωτο παιχνιδι δεν μου εκανε κλικ και το παρατησα στο 2ωρο...

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ομως ειναι κατι που εχω παρατηρησει σε οσα βιντεακια εχω δει για το παιχνιδι σε σχεση με τα γραφικα του, ειτε στα cutscenes ειτε στον κοσμο του γενικα. Και δεν ειναι σε μια συσκευη για να πεις οτι ειναι θεμα ρυθμισεων..

Σε πολλες περιπτωσεις μου φαινονται τα χρωματα παρα πολυ θερμα, σαν να ειναι υπερθεματισμενο το κοκκινο η εχουν περασει τα παντα μεσα απο ενα κοκκινο φιλτρο.... Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος που παιζει το παιχνιδι? Μηπως μου φαινεται ετσι εμενα..

κοιτα.. με μια πρώτη ανάγνωση θα σου ελεγα πεταξες τα λευτα σου αφου δεν σου αρεσε το πρωτο

όμως αφου το παράτησες στο 2ωρο , πρακτικά δεν ειδες τπτ οπότε  σε αυτό το game στην αρχη σου εξηγεί καπως την ιστορια απο το προηγουμενο να μπεις στο κλιμα , δες την κανα 2 φορες μη κανεις σκιπ κ δωστου λίγο παραπανο χρονο στο gameplay με τις μαχες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sndev είπε

Ερωτας, το περιμενω σε κανα moustaka 😂

δεν ασχολουμε με lego κ αυτό το 1222 κομματια μονο  με προβληματίζει  😂

κοιτα.. με μια πρώτη ανάγνωση θα σου ελεγα πεταξες τα λευτα σου αφου δεν σου αρεσε το πρωτο

όμως αφου το παράτησες στο 2ωρο , πρακτικά δεν ειδες τπτ οπότε  σε αυτό το game στην αρχη σου εξηγεί καπως την ιστορια απο το προηγουμενο να μπεις στο κλιμα , δες την κανα 2 φορες μη κανεις σκιπ κ δωστου λίγο παραπανο χρονο στο gameplay με τις μαχες

Εχει οδηγο. Δεν σ αφηνει γυμνο στα αγγουρια και φαινεται ωραια δουλεια γαμωτη.... Ισως να ναι lego store exclusive αν και δεν το γραφει... 1 Μαιου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtsoui είπε

Βασικα για μενα ειναι λιγο επιφοβη αγορα καθως το πρωτο παιχνιδι δεν μου εκανε κλικ και το παρατησα στο 2ωρο...

και πως εδωσες 80€ για ενα παιχνιδι που αποδεδειγμενα δεν σου αρεσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...