Προς το περιεχόμενο

Νεκρός Διαχειριστής Σε Πολυκατοικία


Alstroemeria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε μέχρι να δεις τους όποιους λογαριασμούς, δεν πληρώνεις. Ή βασικά μπορείς πάλι να απαιτήσεις τους λογαριασμούς μέσω δικαστικού επιμελητή αν δεν κάνω λάθος. 

Αν δεν θέλουν να έχουν σχέση με μια ξένη, δεν σε χαλάει. Έτσι όπως το κόβω, μάλλον κάνουν καμία μαλακία αλλιώς δεν θα καθοντουσαν με 8 μήνες χρωστούμενα. 

Από περιέργεια, για τι μέγεθος σπιτιού μιλάμε, όροφο και αν έχει ασανσέρ? Για το γαμώτο να δούμε αν σε κλέβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

δε ξέρω από πολυκατοικίες και κοινόχρηστα αλλά εγώ δε θα έδινα € στον καθένα που θα παρουσιάζοταν σαν διαχειριστής απλά επειδή έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ε μέχρι να δεις τους όποιους λογαριασμούς, δεν πληρώνεις. Ή βασικά μπορείς πάλι να απαιτήσεις τους λογαριασμούς μέσω δικαστικού επιμελητή αν δεν κάνω λάθος. 

Αν δεν θέλουν να έχουν σχέση με μια ξένη, δεν σε χαλάει. Έτσι όπως το κόβω, μάλλον κάνουν καμία μαλακία αλλιώς δεν θα καθοντουσαν με 8 μήνες χρωστούμενα. 

Από περιέργεια, για τι μέγεθος σπιτιού μιλάμε, όροφο και αν έχει ασανσέρ? Για το γαμώτο να δούμε αν σε κλέβουν

Έχω διαβάσει για τον διαμοιρασμό αλλά δεν έχω ιδέα πως θα δω αν με κλέβουν. Είναι το μόνο σημείο στο καταστατικό που δεν κατάλαβα πως βγαίνει. Ναι έχει ασανσερ, 4ου ορόφου περίπου 70τμ.
Το ζευγάρι που ζει δίπλα μας και επίσης δεν ανήκει στην κλίκα τους έχει παρόμοια προβλήματα. Κάποια στιγμή , πριν πολύ καιρό, ρωτήσαμε μαζί δικηγόρο για το θέμα των κοινοχρήστων γιατί και εκείνοι κατάλαβαν ότι ο τρόπος διαχείρισής τους δεν είναι πολύ καθαρός. Ο δικηγόρος μας είχε πει ότι δεν μας συμφέρει να κάνουμε τίποτα γιατί είμαστε μόνο 2 διαμερίσματα εναντίων 20 (πρέπει να δω τις σημειώσεις μου για να σου πω ακριβώς τι είχε πει, αν σε ενδιαφέρει πες μου να το κάνω.)

8 λεπτά πριν, Bitbit είπε

δε ξέρω από πολυκατοικίες και κοινόχρηστα αλλά εγώ δε θα έδινα € στον καθένα που θα παρουσιάζοταν σαν διαχειριστής απλά επειδή έτσι.

αυτό μας λέει και η μαμά μου αλλά ξέρεις, αυτή τη στιγμή μπορεί και εκείνοι να παρανομούν αλλά και εγώ που δεν πληρώνω παράνομη είμαι. Η λύση λοιπόν που ψάχνω είναι αυτό ακριβώς, πως μπορώ να είμαι νόμιμη χωρίς να χρειαστεί να έρθω σε πολλά πάρε δώσε με όλους αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

αυτό μας λέει και η μαμά μου αλλά ξέρεις, αυτή τη στιγμή μπορεί και εκείνοι να παρανομούν αλλά και εγώ που δεν πληρώνω παράνομη είμαι. Η λύση λοιπόν που ψάχνω είναι αυτό ακριβώς, πως μπορώ να είμαι νόμιμη χωρίς να χρειαστεί να έρθω σε πολλά πάρε δώσε με όλους αυτούς.

η μισή ελλάδα χρωστάει. Τι αγχώνεσαι; Αν ζορίσουν τα πράγματα τα πληρώνεις τότε και λήγει το θέμα. Αφού τα έχεις τα λεφτά χαλάρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bitbit είπε

η μισή ελλάδα χρωστάει. Τι αγχώνεσαι; Αν ζορίσουν τα πράγματα τα πληρώνεις τότε και λήγει το θέμα. Αφού τα έχεις τα λεφτά χαλάρωσε.

Απλά δεν νιώθω ωραία να μην είμαι νόμιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

ουτε αυτοι ειναι, τσιλ

το ξέρω βρε παιδιά, κάνουν πολλές παρανομίες άλλες μικρές κι άλλες μεγάλες, αλλά αυτό δεν με ηρεμεί κθ. Θέλω απλά να είμαι εντάξει για να μην μπορούν να πουν τίποτα όπως πχ τώρα που γύρισαν και είπαν ότι είπαν και στην ουσία βγαίνουν και από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Μέγα τρολοθέμα  το παρόν.

Από τα διαμάντια του insomnia.

ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί με θεωρείτε τρολ; Ότι ισχύει γράφω. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως υπάρχει σύγχυση όσον αφορά τον υπολογισμό των κοινοχρήστων. Όταν υπάρχει κανονισμός της πολυκατοικίας τηρείται αυτός χωρίς παρεκκλίσεις. Σύμφωνα όμως με το νόμο 3741/29, όλες οι δαπάνες των κοινόχρηστων χώρων κατανέμονται σύμφωνα με τα τετραγωνικά μέτρα του κάθε διαμερίσματος. Όσο περισσότερα τετραγωνικά, τόσο μεγαλύτερα είναι τα ποσά που επιβαρύνουν τα διαμερίσματα. Σε περίπτωση που όλοι οι ένοικοι το επιθυμούν μπορούν να παρακάμψουν το νόμο.

Ένας διαχειριστής θα πρέπει να γνωρίζει ότι τα διαμερίσματα που βρίσκονται σε ψηλότερους ορόφους επιβαρύνονται περισσότερο από τις δαπάνες του ανελκυστήρα (ασανσέρ). Επίσης ο όρος χιλιοστά αναφέρεται στους συντελεστές επιβάρυνσης των δαπανών του βαραίνουν το κάθε διαμέρισμα μιας πολυκατοικίας καθώς έχουν υπολογιστεί με τρόπο τέτοιο ώστε το άθροισμα τους να ισούται με 1000.

 αποστείλετε τον πίνακα συνιδιοκτησίας του κτιρίου και τον πίνακα της κεντρικής θέρμανσης τους οποίους έχει στην κατοχή του συνήθως ο υπεύθυνος μηχανικός.

αρα εκει θα δεις ποιος τι και πως εχει σχεση με την πολυκατοικια. αυτο θα σου κοστισει. το πόσο δεν ξερω.

Επεξ/σία από xxatziva
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xxatziva είπε

Συνήθως υπάρχει σύγχυση όσον αφορά τον υπολογισμό των κοινοχρήστων. Όταν υπάρχει κανονισμός της πολυκατοικίας τηρείται αυτός χωρίς παρεκκλίσεις. Σύμφωνα όμως με το νόμο 3741/29, όλες οι δαπάνες των κοινόχρηστων χώρων κατανέμονται σύμφωνα με τα τετραγωνικά μέτρα του κάθε διαμερίσματος. Όσο περισσότερα τετραγωνικά, τόσο μεγαλύτερα είναι τα ποσά που επιβαρύνουν τα διαμερίσματα. Σε περίπτωση που όλοι οι ένοικοι το επιθυμούν μπορούν να παρακάμψουν το νόμο.

Ένας διαχειριστής θα πρέπει να γνωρίζει ότι τα διαμερίσματα που βρίσκονται σε ψηλότερους ορόφους επιβαρύνονται περισσότερο από τις δαπάνες του ανελκυστήρα (ασανσέρ). Επίσης ο όρος χιλιοστά αναφέρεται στους συντελεστές επιβάρυνσης των δαπανών του βαραίνουν το κάθε διαμέρισμα μιας πολυκατοικίας καθώς έχουν υπολογιστεί με τρόπο τέτοιο ώστε το άθροισμα τους να ισούται με 1000.

 αποστείλετε τον πίνακα συνιδιοκτησίας του κτιρίου και τον πίνακα της κεντρικής θέρμανσης τους οποίους έχει στην κατοχή του συνήθως ο υπεύθυνος μηχανικός.

αρα εκει θα δεις ποιος τι και πως εχει σχεση με την πολυκατοικια. αυτο θα σου κοστισει. το πόσο δεν ξερω.

για τον πίνακα συνιδιοκτησίας του κτιρίου και τον πίνακα της κεντρικής θέρμανσης δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο υπεύθυνος μηχανικός. Που αλλού θα μπορούσα να βρω αυτούς τους πίνακες; Στο συμβόλαιο αγοράς του σπιτιού ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βάλε τα σε εναν κουμπαρά και όταν αποφασίσουν να είναι και αυτοί νόμιμοι τα πληρώνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ELTASSOS1 είπε

Παρακαταθηκων υπερ κοινοχρηστου ταμειου ταδε οικθας ταδε δση...για μηνες απο 1 εως 6...πχ

Η σωστότερη απάντηση, τα ιδια είχαμε κάνει και εμείς για ένα θέμα που είχε προκύψει στην πολυκατοικία, ο διαχειριστής δεν κατάφερε να κερδίσει το δικαστήριο και δεν τα εισέπραξε, εμείς δείξαμε από μέρους μας πως δεν είμαστε μπαταχτσηδες και όποιος έχει δίκιο ας πάει να τα εισπράξει κατόπιν εντολής. 

Πάντως εντάξει, έχουμε ακούσει τα άπειρα επιχειρήματα και καταστάσεις σε τέτοια θέματα, να ακούσω ότι ο γιος κληρονόμησε την διαχείριση δεν το περίμενα ποτέ να το ακούσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Alstroemeria είπε

για τον πίνακα συνιδιοκτησίας του κτιρίου και τον πίνακα της κεντρικής θέρμανσης δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο υπεύθυνος μηχανικός. Που αλλού θα μπορούσα να βρω αυτούς τους πίνακες; Στο συμβόλαιο αγοράς του σπιτιού ίσως;

το συμβολαιο αναφερει συμβολαιογραφο που εχει αντιγραφο του σχεδιου του σπιτιου. απο εκει ισως ξερουν τον μηχανικο. εργολαβο ή κατασκευαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Όλο το τόπικ είναι τόσο creepy όσο ο τίτλος...

Ο τιτλος ειναι το λιγοτερο creepy πραμα στο ολο θεμα.

4 ώρες πριν, greekfragma είπε

πληρώνεις 40-50ευρώ σε έναν δικαστικό επιμελητή να θυροκολλήσει ένα εξώδικο εντός της εισόδου.

σε αυτό γράφεις οτι αναζητείς τον επίσημο διαχειριστή της πολυκατοικίας μετά το θάνατο του προηγούμενου ώστε να δώσεις νόμιμα όλα τα χρωστούμενα εντός 15 εργάσιμων ημερών από την επίδοση θυροκόλληση του εξωδίκου.

εφόσον υπάρχει το εξώδικο δε μπορεί κανείς να σε τρέξει για τα χρωστούμενα. έχουν ενημερωθεί ΟΛΟΙ οτι ψάχνεις να τα δώσεις.

@Alstroemeria Κρατας αυτο που γραφει ο fragma,ολα τα αλλα που λετε,τα λετε για να τα λετε.

Αν δεν βγαλεις ακρη ( που μαλλον δε θα βγαλεις αν κρινω απο την απαντηση σε προηγουμενη τοιχοκολληση ) πας στο παρακαταθηκων.

Στο οτι μας δικαιολογεισαι που 8 μηνες ο τροπος ζωης σου δε σου επιτρεπει να χτυπησεις καποια πορτα και να ρωτησεις,πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να πω,εκτος απο αυτο,οτι "δικαιολογεισαι" δλδ. Αν ηθελες να βγαλεις ακρη,θα ειχες βγαλει,δε θα σε εμποδιζε "ο τροπος ζωης σου". Welcome to the adult world.
Για το κατεβατο με τα ουρα,τα νερα,τα καγκελα κτλδε μπορει να σε βοηθησει κανεις εδω,εκτος και αν θες καποιον που να συμπασχει,για να μοιραστειτε τον πονο σας.
Δυσκολη η περιπτωση σου,αλλα ολη η Ελλαδα πανω κατω και λιγοτερο η περισσοτερο ,ετσι ζει.

 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...