Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....άντε να ξαναδώσουμε ζωή στο θέμα, με τις φορολογικές δηλώσεις 2022.

Μερικές ερωτησούλες (που σίγουρα κάποιος θα είναι στην ίδια περίπτωση και θα μπορεί να απαντήσει)

ΕΡΩΤΗΣΗ 1) για πρώτη φορά δηλώνω το σπίτι που νοικιάζει ο γιος μου ως φοιτητής. Στον πίνακα 6 έβαλα κανονικά ΑΦΜ ιδιοκτήτη,  αριθμό δήλωσης μίσθωσης, αρ.ρεύματος κλπ και αυτό που θέλω να ρωτήσω αν στον κωδικό 817 πρέπει να βάλω το συνολικό ποσό των ενοικίων ή το μηνιάτικο. Ρωτάω γιατί όταν περνούσα τα στοιχεία επέλεξα τον αριθμό των μηνών που νοικιάζω το σπίτι και υπέθεσα ότι με βάση αυτό και το μηνιάτικο θα βγει αυτόματα το συνολικό ποσό που έχω δώσει σε ενοίκια. Επομένως: στον κωδικό 817 όλο το ποσό των ενοικίων ή το ενοίκιο του 1 μήνα;

ΕΡΩΤΗΣΗ 2) μετά την δήλωση ότι νοικιάζω το σπίτι του φοιτητή πρέπει να περάσω το σπίτι αυτό και στον πίνακα 5 ως Δευτερεύουσα κατοικία ή όχι;

Παρακαλώ αν κάποιος έχει φοιτητή και πληρώνει ενοίκια αν μπορεί ας βοηθήσει.....

τέλος, μια δύσκολη και σπάνια φαντάζομαι ερώτηση

ΕΡΩΤΗΣΗ 3) στον πίνακα με τις αποδοχές-συντάξεις-αμοιβές κλπ υπάρχει μια εγγραφή με ένδειξη:

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ

Ποσά της παρ.1 του αρ. 14 περ. στ΄ του ν. 4172/2013 ( εφάπαξ)

ποσό: 600ευρώ

Είναι ένα ποσό που πήρα πίσω ως επιστροφή απο ένα ταμείο επικουρικής ασφάλισης. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε ποιόν κωδικό πρέπει να δηλωθεί αυτό το ποσό; Νομίζω ότι πρέπει να δηλωθεί στον πίνακα 6 κωδικός 781 αλλά θα ήθελα και μια γνώμη απο κάποιον που γνωρίζει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...