Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Σχετικά με τα αναδρομικά των συνταξιούχων. Είναι λογικό για ποσό αναδρομικών κοντά στα 2.500€ που αφορούν εισοδήματα του 2015, ο φόρος να ανέρχεται κοντά στα 1.000€? Γιατί μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Εκτός κι αν το γεγονός ότι για εκείνο το έτος ξεπερνάει με αυτά το ποσό των 25.000€ συνολικού εισοδήματος και αλλάζει κλίμακα φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Προφανές λοιπόν είναι ότι θα πληρώσεις το 32 % λόγω κλίμακος. 

Οι εκπτώσεις έχουν γίνει στα προηγούμενα ποσά.

Το ποσό που βγαίνει είναι 1.405€ και μου φαίνονται πολλά αν αναλογιστείς ότι το συνολικό εισόδημα αυξάνεται στα 26.938,18€, δλδ 1.938,18€Χ32%=618,30€. Εκτός κι αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν σε καλύπτουν οι αποδείξεις για το επιπλέον ποσό.

Φυσικά είναι 1.938,18€Χ32%=618,30€.   αλλά και τα υπόλοιπα 542 ευρώ φορολογούνται με 20 % 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Μήπως δεν σε καλύπτουν οι αποδείξεις για το επιπλέον ποσό.

Φυσικά είναι 1.938,18€Χ32%=618,30€.   αλλά και τα υπόλοιπα 542 ευρώ φορολογούνται με 20 % 

Για εκείνη την χρονιά δεν έχουν δηλωθεί καθόλου αποδείξεις παρά μόνο 1.000€ περίπου ως ιατρικά έξοδα (μήπως δεν ήταν απαραίτητο?). Σου επισυνάπτω την εκκαθάριση (δεν την έχω υποβάλλει ακόμα την δήλωση).

 

Spoiler

εικόνα_Viber_2021-10-08_11-19-12-596.jpg

Επίσης, επισυνάπτω και το εκκαθαριστικό μετά την 1η τροποποιητική, λόγω μη εμπρόθεσμης δήλωσης αναδρομικών για το ίδιο έτος:

Spoiler

2049720168_Screenshot2021-10-08at11-26-57FormE02016-rwservlet.png.805305856f05be54e9e7819103ee8df9.png

 

Επεξ/σία από prototypegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση ότι το ποσό που βλέπεις είναι το συνολικό ποσό για την εκκαθάριση. 

Στην συνέχεια θα δεις τί είχες πληρώσει το 2015 και θα βγάλεις την διαφορά.

Σε κάθε περίπτωση το 2014 ίσχυε αφορολόγητο 2100 ευρώ το οποίο μειωνόταν κατά 100 ευρώ για κάθε 1000 ευρώ που υπερβέναν τα 21.000 

Δηλαδή για τα 2.000 που ανέβηκες θα πληρώσεις τον φόρο + 200 ευρώ ακόμα Από την μείωση . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Εχω την εντύπωση ότι το ποσό που βλέπεις είναι το συνολικό ποσό για την εκκαθάριση. 

Στην συνέχεια θα δεις τί είχες πληρώσει το 2015 και θα βγάλεις την διαφορά.

Σε κάθε περίπτωση το 2014 ίσχυε αφορολόγητο 2100 ευρώ το οποίο μειωνόταν κατά 100 ευρώ για κάθε 1000 ευρώ που υπερβέναν τα 21.000 

Δηλαδή για τα 2.000 που ανέβηκες θα πληρώσεις τον φόρο + 200 ευρώ ακόμα Από την μείωση . 

Μάλιστα. Οπότε το ποσό είναι λογικό πλέον μετά τις επεξηγήσεις σου. Σε ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/09/2021 at 21:31, swstost said:

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ναι το IBAN το έχω τσεκάρει, και επίσης πριν ρωτήσω εδώ τσέκαρα στο taxis ότι υπάρχει ακόμη το ανοιχτό υπόλοιπο από πέρυσι. Βρήκα από το link το email της ΔΟΥ μου και τους έστειλα μήνυμα με τις πληροφορίες που ανέφερες και ένα screenshot από το taxis.

By the way, το γεγονός ότι το κράτος μου χρωστάει 520EUR ένα χρόνο χωρίς τόκους υπερημερίας, κάνει τον κινέζο, και πρέπει να αιτιολογήσω γιατί θέλω να τα πάρω, με ξεπερνάει...

Τελικά αφού πέρασε ένας μήνας, έλαβα αυτοματοποιημένο email ότι το αίτημα ολοκληρώθηκε, και μπήκα να δω τι έγινε.

Αυτό που έκαναν ήταν ότι συμψήφισαν τον ΕΝΦΙΑ που ήταν 160 EUR και άφησαν ανοιχτό υπόλοιπο επιστροφής 360 EUR...

Τους έστειλα ξανά email να μου επιστρέψουν τα υπόλοιπα 360 EUR.

Ήμαρτον με τους κατσαπλιάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θεματακι παίδες οποίος ξέρει:στο φετινό ε9 περάστηκε ακίνητο από κληρονομιά και βγήκε ΕΝΦΙΑ.Το θέμα είναι ότι βγήκε ακριβώς ο ίδιος ΕΝΦΙΑ και στο θανόντα.Τα χαρτιά έχουν κατατεθεί στην εφορία με αριθμό πρωτοκόλλου από Ιούνη χωρίς καμία εξέλιξη, κλασικό δημόσιο κτλπ.Να κάνω υπομονή μήπως σβήσουν τον ΕΝΦΙΑ από τον θανόντα; γιατί στο χαρτί του ΕΝΦΙΑ γράφει ενστάσεις μέχρι 22/9,και προφανώς το χρέος θα πάει σε μένα ως κληρονόμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2021 στις 10:54 ΠΜ, prototypegr είπε

Το ποσό που βγαίνει είναι 1.405€ και μου φαίνονται πολλά αν αναλογιστείς ότι το συνολικό εισόδημα αυξάνεται στα 26.938,18€, δλδ 1.938,18€Χ32%=618,30€. Εκτός κι αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

 

Στις 8/10/2021 στις 11:01 ΠΜ, Vasileios-gr είπε

Μήπως δεν σε καλύπτουν οι αποδείξεις για το επιπλέον ποσό.

Φυσικά είναι 1.938,18€Χ32%=618,30€.   αλλά και τα υπόλοιπα 542 ευρώ φορολογούνται με 20 % 

Το 2015 υπήρχε και εισφορά αλληλεγγύης 1.4% στη κλίμακα άνω των 20000

 

Μήπως ξέρετε πότε θε ανοίξουν επιτέλους οι διορθωτικές για τα αναδρομικά του 2019; Έχω post-it στον υπολογιστή κολλημένο μη το ξεχάσω, θα με φάει ο πατέρας μου.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Έχω θεματακι παίδες οποίος ξέρει:στο φετινό ε9 περάστηκε ακίνητο από κληρονομιά και βγήκε ΕΝΦΙΑ.Το θέμα είναι ότι βγήκε ακριβώς ο ίδιος ΕΝΦΙΑ και στο θανόντα.Τα χαρτιά έχουν κατατεθεί στην εφορία με αριθμό πρωτοκόλλου από Ιούνη χωρίς καμία εξέλιξη, κλασικό δημόσιο κτλπ.Να κάνω υπομονή μήπως σβήσουν τον ΕΝΦΙΑ από τον θανόντα; γιατί στο χαρτί του ΕΝΦΙΑ γράφει ενστάσεις μέχρι 22/9,και προφανώς το χρέος θα πάει σε μένα ως κληρονόμος...

Έκανες εσύ τη φορολογική δήλωση του θανόντα? Ε9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Έκανες εσύ τη φορολογική δήλωση του θανόντα? Ε9?

Δεν έχει κάνει φορολογική δήλωση ο θανόντας το 2021, πέθανε τέλη 2019,δε μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, μήπως δεν έχει αφαιρεθεί από το ε9 του;

 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μήπως ξέρετε πότε θε ανοίξουν επιτέλους οι διορθωτικές για τα αναδρομικά του 2019; Έχω post-it στον κολλημένο στον υπολογιστή μη το ξεχάσω, θα με φάει ο πατέρας μου.

Μια από τα ίδια. Και μιλάμε για το τρομερό ποσό των 6,18€!!!!

Επεξ/σία από prototypegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prototypegr είπε

Μια από τα ίδια. Και μιλάμε για το τρομερό ποσό των 6,18€!!!!

Eπίσης για το 2015 δεν ίσχυε η υποχρέωση για συλλογή αποδείξεων λόγω capital controls. Δε φούσκωσε από εκεί ο φόρος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...