Προς το περιεχόμενο
Φορολογικές δηλώσεις 2021

elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, prototypegr είπε

Καλησπέρα. να σε ρωτήσω κάτι: κατά λάθος όταν έκανα τις τροποποιητικές για τον πατέρα μου, πάτησα το κουμπί Δήλωσης Ε1. Φυσικά δεν την υπέβαλα ποτέ καθώς διαπίστωσα το λάθος μου και από ότι φαίνεται έχει αποθηκευθεί προσωρινά. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα να την αφήσω έτσι ή θα πρέπει υποχρεωτικά να την υποβάλλω? Υπάρχει κάποιος τρόπος να σβηστεί?

Αν πατήσεις το μπλε κουμπί "Δήλωση Αναδρομικών Ε1", σβήνεται αυτόματα η προσωρινή που έχει αποθηκευτεί.

Αν δε θες να κάνεις διορθωτική, την παρατάς έτσι... δε γίνεται να σβηστεί. Ούτε είναι υποχρεωτικό να την ολοκληρώσεις.

• Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

• Απαντήσεις 536
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Αν πατήσεις το μπλε κουμπί "Δήλωση Αναδρομικών Ε1", σβήνεται αυτόματα η προσωρινή που έχει αποθηκευτεί.

Αν δε θες να κάνεις διορθωτική, την παρατάς έτσι... δε γίνεται να σβηστεί. Ούτε είναι υποχρεωτικό να την ολοκληρώσεις.

Ok, οπότε την παρατάω έτσι. Μικρό το κακό. Ευχαριστώ.

20 ώρες πριν, ekrepali είπε

ΟΚ, τότε ισχύει αυτό που σου είπα... περιμένεις το μπλε κουμπί.

Αν περάσουν 1-2 βδομάδες και δεν εμφανίζεται, μπες μέσα στην τροποποιητική που έχεις προσωρινά αποθηκευμένη και κοίτα αν τα προσυμπληρωμένα ποσά περιλαμβάνουν και τα αναδρομικά. Βγάλε αντίγραφο απ'την αρχική δήλωση για να μπορείς να συγκρίνεις. Ακόμα κι αν τα νέα ποσά έχουν προσυμπληρωθεί σωστά, δε ξέρω σίγουρα πως λειτουργεί η δήλωση μ'αυτό το τρόπο. Δε ξέρω δηλαδή αν τα υπόλοιπα πεδία είναι ίδια με την αρχική ή αν θέλουν πάλι συμπλήρωμα... όπως επίσης δε ξέρω αν θα σου βγάλει 100ευρώ πρόστιμο επειδή δε χρησιμοποίησες την άλλη μέθοδο. Πρέπει να ρωτήσεις λογιστή γι'αυτό.

Αν δε φορτώνει καθόλου τα ποσά θας πας για χειρόγραφη... εννοείται όχι τελευταία στιγμή στις γιορτές. Δε ξέρω καν τι ισχύει με τα μέτρα, ίσως θέλει και ραντεβού.

Επίσης έχε υπόψιν ότι θα πληρώσεις φόρο γιατί δεν τον είχαν παρακρατήσει. Εδώ οι κλίμακες https://www.taxheaven.gr/news/46930/upd-h-nea-klimaka-forologias-eisodhmatos-misowtwn-syntaxioyxwn-gia-to-2020-analytikoi-pinakes

Αν το συνολικό ετήσιο εισόδημα περάσει σε μεγαλύτερα κλίμακα, τότε φορολογείσαι επιπλέον για όλο το ποσό.

Κι αν οι δαπάνες με κάρτα δεν καλύπτουν το νέο συνολικό ποσο, πληρώνεις κι εκεί πέναλτυ 22% επί του ακάλυπτου ποσού.

Στο taxheaven που είπαν ότι πρέπει να κάνω τροποποιητική γιατί η ενημέρωση από τον φορέα βγήκε αργότερα από την δήλωση και ότι επειδή είναι λάθος του ασφαλιστικού φορέα που άργησε δεν θα φάω πρόστιμο για εκπροθεσμη εσύ ξέρεις αν ισχύει κάτι τέτοιο ?

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Στο taxheaven που είπαν ότι πρέπει να κάνω τροποποιητική γιατί η ενημέρωση από τον φορέα βγήκε αργότερα από την δήλωση και ότι επειδή είναι λάθος του ασφαλιστικού φορέα που άργησε δεν θα φάω πρόστιμο για εκπροθεσμη εσύ ξέρεις αν ισχύει κάτι τέτοιο ?

Όση αξία έχουν τα λεγόμενα μου, έχουν και τα comments στο taxheaven. Δε ξέρεις αν αυτος που σου απάντησε είναι λογιστής ή απλός χρήστης. Εγώ τουλάχιστον σου έχω ξεκαθαρίσει πως ό,τι σου λέω είναι με επιφύλαξη.

Παρόμοια περίπτωση είχα με την μάνα μου πριν από χρόνια... είχε πάρει αναδρομικά 2 ετών, στην αρχική βεβαίωση τα έβαλαν όλα μαζί σε 1 έτος. Αναγκάστηκε να τα δηλώσει έτσι για να μη λήξει η προθεσμία... μετά ο ΕΦΚΑ έβγαλε νέα βεβαίωση αποδοχών και έπρεπε να κάνει τροποποιητικές.

Στο πιο παλιό έτος έκανε χειρόγραφη γιατί το σύστημα ήταν κλειστό για οποιαδήποτε τροποποιητική. Εκεί δε μπήκε πρόστιμο. Στο πιο πρόσφατο έτος έκανε δήλωση από το σύστημα (χωρίς το μπλε κουμπί). Ήρθε ραβασάκι ταχυδρομικώς με πρόστιμο 100 ευρώ, μετά πήγα εφορία στο Εσόδων... έκανα ένσταση εκ μέρους της, έδωσα δικαιολητικά ότι ήταν ευθύνη του ΕΦΚΑ και το έσβησαν.

Πρόστιμο είναι 100% σίγουρο ότι δε θα πληρώσεις, το θέμα είναι να μη βεβαιωθεί καν για να μην έχεις τέτοια ταλαιπωρία.

Κάνε ό,τι νομίζεις λοιπόν... αν πιστεύεις ότι ξέρεις να κάνεις την τροποποιητική και να αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει. Διαφορετικά να ρωτήσεις λογιστή...

Επεξ/σία από ekrepali

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όση αξία έχουν τα λεγόμενα μου, έχουν και τα comments στο taxheaven. Δε ξέρεις αν αυτος που σου απάντησε είναι λογιστής ή απλός χρήστης. Εγώ τουλάχιστον σου έχω ξεκαθαρίσει πως ό,τι σου λέω είναι με επιφύλαξη.

Παρόμοια περίπτωση είχα με την μάνα μου πριν από χρόνια... είχε πάρει αναδρομικά 2 ετών, στην αρχική βεβαίωση τα έβαλαν όλα μαζί σε 1 έτος. Αναγκάστηκε να τα δηλώσει έτσι για να μη λήξει η προθεσμία... μετά ο ΕΦΚΑ έβγαλε νέα βεβαίωση αποδοχών και έπρεπε να κάνει τροποποιητικές.

Στο πιο παλιό έτος έκανε χειρόγραφη γιατί το σύστημα ήταν κλειστό για οποιαδήποτε τροποποιητική. Εκεί δε μπήκε πρόστιμο. Στο πιο πρόσφατο έτος έκανε δήλωση από το σύστημα (χωρίς το μπλε κουμπί). Ήρθε ραβασάκι ταχυδρομικώς με πρόστιμο 100 ευρώ, μετά πήγα εφορία στο Εσόδων... έκανα ένσταση εκ μέρους της, έδωσα δικαιολητικά ότι ήταν ευθύνη του ΕΦΚΑ και το έσβησαν.

Πρόστιμο είναι 100% σίγουρο ότι δε θα πληρώσεις, το θέμα είναι να μη βεβαιωθεί καν για να μην έχεις τέτοια ταλαιπωρία.

Κάνε ό,τι νομίζεις λοιπόν... αν πιστεύεις ότι ξέρεις να κάνεις την τροποποιητική και να αντιμετωπίσεις οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει. Διαφορετικά να ρωτήσεις λογιστή...

Έχεις δίκιο δεν ξέρεις τι μπορεί να είναι ο καθένας , έκανα ερώτημα στην ΑΑΔΕ και ελπίζω να μου απαντήσει οπότε να ξέρω σίγουρα και επίσημα τι ισχύει.

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Έχεις δίκιο δεν ξέρεις τι μπορεί να είναι ο καθένας , έκανα ερώτημα στην ΑΑΔΕ και ελπίζω να μου απαντήσει οπότε να ξέρω σίγουρα και επίσημα τι ισχύει.

Τον Αύγουστο είχα στείλει ερώτημα πότε θα ανοίξουν οι τροποποιητικές για αναδρομικά 2019 και δε μου απάντησαν. Μην ελπίζεις να πάρεις απάντηση.

Επεξ/σία από ekrepali

36 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τον Αύγουστο είχα στείλει ερώτημα πότε θα ανοίξουν οι τροποποιητικές για αναδρομικά 2019 και δε μου απάντησαν. Μην ελπίζεις να πάρεις απάντηση.

Είχα κάνει ερώτημα και εγώ και μου είχαν απαντήσει ότι ακόμα δεν είναι έτοιμα για το 2019 αλλά για τα ποίο πόσω έτη οπότε έχω μικρά ελπίδα

Ρε παιδιά έχω κάνει δήλωση από τις 15 Ιουλίου και περιμένω μια επιστροφή που την έχω ανάγκη... Αν τους πάρω τηλ να τους πρήξω αλλάζει τίποτα? Πέρυσι την έβαλαν σε 2-3 βδομάδες, φέτος κοντεύουμε 4 μήνες... Δε χρωστάω και κάτι να πεις περίμενα συμψηφισμό ή κάτι τέτοιο... 

• 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Οι τροποποιητικές δηλώσεις μέχρι ποτέ είχαν προθεσμία για το φορολογικό έτος 2020;Εν κάνω τώρα τροποποιητική θα υπάρχει πρόστιμο;

Ευχαριστω.

2 ώρες πριν, matrixtv1 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Οι τροποποιητικές δηλώσεις μέχρι ποτέ είχαν προθεσμία για το φορολογικό έτος 2020;Εν κάνω τώρα τροποποιητική θα υπάρχει πρόστιμο;

Ευχαριστω.

Ρώτα λογιστή γιατί αν χτύπα ξύλο η προθεσμία είναι μέχρι 30/11, πρέπει να βιαστείς. Ή αν δεν έχει ανοίξει ακόμα, πρέπει να περιμένεις.

Σε εσάς λειτουργεί η πληρωμή με κάρτα από το site του taxis; Σε εμένα αποτυγχάνουν όλες οι συναλλαγές, με όλες τις πιστωτικές, με την αιτιολογία "μη αποδεκτή κάρτα".

• 1 μήνα μετά...

Μπήκε το 22 και ακόμα την επιστροφή δεν την πήρα... Μιλάμε για τραγικοί οι τύποι! Έχω κάνει δήλωση από τον Ιούλιο!! Μήπως θέλει κάποια ακόμα ενέργεια που δεν ξέρω?

• Sad 1

4 ώρες πριν, apostolisKen είπε

Μπήκε το 22 και ακόμα την επιστροφή δεν την πήρα... Μιλάμε για τραγικοί οι τύποι! Έχω κάνει δήλωση από τον Ιούλιο!! Μήπως θέλει κάποια ακόμα ενέργεια που δεν ξέρω?

Επικοινώνησες με το τμήμα Εσόδων της Δ.Ο.Υ. σου;

Να κάνω μια φορολογική ερώτηση. Εγώ που ειμαι φοιτητης και προστατευομενο μελος και δε κανω ακομα δηλωση αλλα φετος θα κανω πρακτικη έχω κάποια λεφτα εκτος τραπεζας π μ διναν οι δικοι μ και θελω να τα καταθεσω υπάρχει περίπτωση να μ πουν κάτι και μέχρι τι ποσο μπορεις να εχεις χωρις να σ ρωτησουν πχ? Ρωταω γτ αν κανω φορολογικη του χρονου για τη φετινη πρακτικη αν υπαρχει θεμα με τη καταθεση π θα κανω

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.