Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2021


elmario88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ - ΕΝΟΙΚΙΑ

Διαβαζω οτι στις φετινες φορολογικες δηλωσεις, θα υπαρχουν (οπως καθε χρονο), νεοι κωδικοι.

Μεταξυ αυτων:

Κωδικοί 081, 082, 083: Στο ενοίκιο για κύρια κατοικία της οικογένειας δηλώνεται ο αριθμός δήλωσης μίσθωσης.

---

Επειδη προτιμω να ειναι οσο το δυνατον πιο αυτονομος, παρα να τηλεφωνω, να περιμενω, μπλα μπλα, καθυστερησεις κλπ,

ξερει κανεις, αν τωρα που ειναι ολα ψηφιακα, μπορω απο καπου, να βρω μονος μου εγω αυτο τον αριθμο, για το ενοικιο - μισθωση που εχω εδω και χρονια;

Κανονικα καθε χρονο δηλωνα και αφμ εκμισθωτη, εγω πληρωνω ενοικιο.  Και καποια στιγμη πριν ενα-δυο χρονια, ειχα κανει και αποδοχη, καπου εντος taxis για τα μισθωτηρια.

Μπορει να με βοηθησει καποιος να μου πει, που μπορω να δω/βρω τον 'αριθμο μισθωσης';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 555
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/3/2022 στις 8:05 ΜΜ, mindreader είπε

ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΙΣΘΩΣΗΣ - ΕΝΟΙΚΙΑ

Διαβαζω οτι στις φετινες φορολογικες δηλωσεις, θα υπαρχουν (οπως καθε χρονο), νεοι κωδικοι.

Μεταξυ αυτων:

Κωδικοί 081, 082, 083: Στο ενοίκιο για κύρια κατοικία της οικογένειας δηλώνεται ο αριθμός δήλωσης μίσθωσης.

---

Επειδη προτιμω να ειναι οσο το δυνατον πιο αυτονομος, παρα να τηλεφωνω, να περιμενω, μπλα μπλα, καθυστερησεις κλπ,

ξερει κανεις, αν τωρα που ειναι ολα ψηφιακα, μπορω απο καπου, να βρω μονος μου εγω αυτο τον αριθμο, για το ενοικιο - μισθωση που εχω εδω και χρονια;

Κανονικα καθε χρονο δηλωνα και αφμ εκμισθωτη, εγω πληρωνω ενοικιο.  Και καποια στιγμη πριν ενα-δυο χρονια, ειχα κανει και αποδοχη, καπου εντος taxis για τα μισθωτηρια.

Μπορει να με βοηθησει καποιος να μου πει, που μπορω να δω/βρω τον 'αριθμο μισθωσης';

Ο αριθμός αναγράφεται στο μισθωτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φίλο που θα κάνει πρώτη φορά ΦΔ και μένει μόνος  με ενοίκιο μαύρα. Τι μπορεί να δηλώσει για να προχωρήσει η ΦΔ? παίζει αυτό το σκηνίτης που ήταν τα προηγούμενα χρόνια? η μπορεί να βάλει το ΑΦΜ της μάνας του οτι δηθεν τον φιλοξενει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να δηλώσω φιλοξενούμενος σε δωρεάν παραχωρημενη κατοικία που έχει παραχωρήσει η μητέρα μου στην αδερφή μου? Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ο αριθμός αναγράφεται στο μισθωτηριο.

Εψαξα λοιπον και βρηκα, πριν 2 χρονια που ειχε γινει ηλεκτρονικα η δηλωση εκ μερους του εκμισθωτη, και αποδοχη εκ μερους μου, ως ενοικιαστη. Ειχαν γινει 4 δηλωσεις-4αποδοχες, μαλλον ετσι το ειχε το συστημα, γιατι ιδιοκτητες του ακινητου ειναι 4 ατομα (πατερας με τα τρια του παιδια).

Οι  4 αυτες δηλωσεις, η καθεμια εχει τον δικο της 'αριθμο δηλωσης'. Ποιον απο τους 4 πρεπει να δηλωσω; Εναν; Και τους 4; (το δεχεται το συστημα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτα και αυτα, μου βγαινει να πληρωσω ~500 ευρω επιπλεον φορο επειδη μου λειπουν γυρω στις 2000 ευρω απο ηλεκτρονικες αγορες. Τι επιλογες εχω για να μην πληρωσω αυτο το ποσο?

1) Τα κοινοχρηστα που πληρωνω με ηλ. καταθεση στο λογαριασμο του γραφειου που τα αναλαμβανει δεν φαινονται, αν κι οταν τους πηρα τηλεφωνο εκαναν μαλλον τους κινεζους οτι ο λογαριασμος τους ειναι οντως επαγγελματικος. Απο εκει φανταζομαι μπορω να δηλωσω επιπλεον 700 ευρω~

2) Το οικογενειακο εξοχικο εχει αρκετα εξοδα τα οποια συνηθως τα πληρωνει η μανα μου απευθειας ενιοτε με ηλεκτρονικα μεσα και οι υπολοιποι συμμετεχουμε με το μεριδιο μας πληρωνοντας αυτην, . Αν το δηλωσω ως πρωτη ή δευτερη κατοικια για το ετος, θα μπορω να δικαιολογησω και απο εκει ενα ποσο κοινοχρηστων? Το λεω γιατι τεχνικα δεν ειναι κοινοχρηστα αφου η ιδιοκτησια ειναι 1...

3) Τα εξοδα προς αγορα μετοχων/ομολογα κτλπ δεν δικαιολογουνται ως ηλεκτρονικες αγορες. Τα εξοδα προς αγορα κρυπτονομισματων ομως, τα οποια συνηθως γινονται με τραπεζικη καταθεση ενος ποσου στα ανταλλακτηρια πρωτα, μπορουν να δικαιολογηθουν ως τζογος? (ας πουμε οτι δεν ηταν κερδοφορος τζογος...)

4) Συμφωνα με τη νομοθεσια, ως ηλεκτρονικες πληρωμες θεωρονται και υπηρεσιες πληρωμων που κανεις π.χ. στο ταμειο σε καποια υπηρεσια πληρωμων οπου εκ των πραγματων δεν μετρανε προς το αφορολογητου σου (π.χ. φανταζομαι πληρωμη λογαριασμων ΔΕΗ μεσα Viva Payments σε πρατηριο ΕΚΟ). Εχει κανεις εικονα τι αλλες δαπανες θα μπορουσαν να χρησιμοποιηθουν προς αυτη την κατευθυνση?

 

Υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο να μου γινει ελεγχος αν το συστημα εχει καταγραψει π.χ. 6χιλιαρικα ηλεκτρονικων πληρωμων κι εγω δηλωσω 8?

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Manolo7 είπε

αν βγει κανενα εργαλειακι σαν αυτα που βγαζουν οι εφημεριδες καθε χρονο με εφαρμογη για φορολογικες δηλωσεις ενημερωστε εδω αν γινεται 😁

απαντω στον εαυτο μου, βγηκε προγραμμα αλλα επειδη δεν ξερω αν κανει να βαλω το σαιτ γκουγκλαρετε eTax 2022 (Φορολογία Εισοδήματος) και ειναι το πρωτο αποτελεσμα..δωρεαν εννοειται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μέσα στο 2021 πήρα τακτική επιδότηση από ΟΑΕΔ το οποίο απ ότι βλέπω το δηλώνεις στο κωδικό 661.

Ωστόσο δε με αφήνει ούτε να το συμπληρώσω , ούτε είναι προ-συμπληρωμένο. Τι φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Manolo7 είπε

απαντω στον εαυτο μου, βγηκε προγραμμα αλλα επειδη δεν ξερω αν κανει να βαλω το σαιτ γκουγκλαρετε eTax 2022 (Φορολογία Εισοδήματος) και ειναι το πρωτο αποτελεσμα..δωρεαν εννοειται

Aυτο ειναι γνωστο, βγαινει καθε χρονο και ειναι δωρεαν, αλλα εχει ενα μεγαλο ελαττωμα. Δεν υπαρχει επιλογη να βαλεις οτι εισαι ανεργος(γραμμενος στον ΟΑΕΔ), οποτε για τα ατομα αυτης της ομαδας βγαζει λαθος αποτελεσμα.

Εκτος αν φετος το διορθωσαν, δεν το ετρεξα ακομα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...