Προς το περιεχόμενο

Η Samsung δεν εγκαταλείπει το Tizen για χάρη του Android TV


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συνεργασία της νοτιοκορεάτικης εταιρείας με το WearOS της Google πυροδότησε εικασίες και για το μέλλον των τηλεοράσεών της.

Η Google ανακοίνωσε την προηγούμενη εβδομάδα πως ήδη εργάζεται σε μία νέα έκδοση του λειτουργικού της συστήματος WearOS με τη βοήθεια της Samsung. Στο πλαίσιο της συνεργασίας τους, τα μελλοντικά wearables της Samsung θα διαθέτουν αυτή τη νέα έκδοση WearOS αντί του λογισμικού Tizen, το υπάρχον λειτουργικό σύστημα για τα smartwatches της νοτιοκορεάτικης εταιρείας.

Η ανακοίνωση αυτή οδήγησε σε κάποιες εικασίες που ήθελαν μια ενδεχόμενη κατάργηση του Tizen της Samsung και από τις smart τηλεοράσεις της. Όπως όμως αναφέρει η ιστοσελίδα Protocol, η Samsung έκλεισε αυτήν την πόρτα.

Το Tizen εξακολουθεί να είναι η προεπιλεγμένη πλατφόρμα για τις έξυπνες τηλεοράσεις μας στο μέλλον.

Δεν αποτελεί έκπληξη που η Samsung δεν έχει προγραμματίσει δραστικές αλλαγές. Η εταιρεία είναι ένας από τους μεγαλύτερους και πιο επιτυχημένους κατασκευαστές του χώρου και η αγορά της τηλεόρασης είναι πολύ διαφορετική από αυτήν των wearables. Το λειτουργικό σύστημα των τηλεοράσεων δεν επηρεάζει, τουλάχιστον για την ώρα, τις αποφάσεις αγοράς των περισσότερων καταναλωτών. Το μέγεθος, η ποιότητα εμφάνισης και κυρίως η τιμή παίζουν πολύ πιο σημαντικό ρόλο κατά την αγορά μιας νέας τηλεόρασης.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κοιτάξει τότε παράλληλα να βελτιώσει και τον media player γιατί τα μισά αρχεία που φορτώνει από το usb, μου βγάζουν error. Και όλα αυτά σε μοντέλο του 20, ενώ tv του 12 τα παίζει απροβλημάτιστα..

Επεξ/σία από Nikolaos26
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά τα ίδια έλεγαν και για τα smartwatch και την κάνανε με ελαφρά πηδηματάκια… βάζω στοίχημα του χρόνου τέτοια εποχή όλες οι Samsung TVs θα έχουν Android…

ΥΓ: υπερβάλω λίγο… όλα τα μοντέλα του ‘21 και μετά θα έχουν Android TV, τα υπόλοιπα θα ξεχαστούν με το Tizen ανενημέρωτα…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Nikolaos26 είπε

Ας κοιτάξει τότε παράλληλα να βελτιώσει και τον media player γιατί τα μισά αρχεία που φορτώνει από το usb, μου βγάζουν error. Και όλα αυτά σε μοντέλο του 20, ενώ tv του 12 τα παίζει απροβλημάτιστα..

Άμα σου βγάζει για τον ήχο και θες να αλλάξει αυτό, να ξέρεις δεν πρόκειται σε Samsung. Έχει σταματήσει χρόνια τώρα να υποστηρίζει DTS. Και το ίδιο ισχύει από 2020 και για LG. Από τις μεγάλες μόνο Sony έχει μείνει. Επίσης νομίζω καμία δεν υποστηρίζει lossless γενικά από USB. Οπότε και να άλλαζε σε Google δεν θα άλλαζε κάτι σε επίπεδο media player, καθώς είναι θέμα hardware.

Επίσης, εχόντας δεί και ασχοληθεί και με τα δύο το Tizen μου αρέσει ελαφρώς περισσότερο για τηλεόραση.

Επεξ/σία από nick_souvlaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikolaos26 είπε

Ας κοιτάξει τότε παράλληλα να βελτιώσει και τον media player γιατί τα μισά αρχεία που φορτώνει από το usb, μου βγάζουν error. Και όλα αυτά σε μοντέλο του 20, ενώ tv του 12 τα παίζει απροβλημάτιστα..

Δεν θέλει να ξοδέψει λεφτά για να γίνει αυτό , τα ίδια τράβαγα και εγώ, (έχω την 8505) πήρα ένα xbox x και ησύχασα με αυτό το θέμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επηρεάζει και πάρα επηρεάζει το λειτουργικό. Προσωπικά πήρα σονυ (που εχω να παρω κατι 10ετιες οτιδήποτε σονυ και 9/10 συσκευές μου είναι σαμσουγκ), αντί για σαμσουγκ αποκλειστικά λογω Android. Και με φίλους που συζητάω αν δεν ήταν το Android καρφί για σαμσουγκ tv θα πηγαίνανε αλλά τωρα το σκέφτονται. Οι δυνατότητες οι εφαρμογές του Android  για όσους καταλαβαίνουν τι γίνεται κανέναν δεν αφήνουν ασυγκίνητο ασχέτως τι παίρνει στο τέλος. Και καμια σχέση δεν έχει η εμπειρία χρήσης με το να συνδέσεις ενα Android box και να δουλεύεις τα 2 παράλληλα. Κανα 2 να αναφέρω μονο, YouTube χωρίς διαφημίσεις (στις σαμσουγκ βαριά στην 5ετια δεν υποστηρίζεται καν η επίσημη εφαρμογή YouTube και δε δουλεύει συνήθως), παιχνίδια, emulator στην tv συνδέοντας ενα απλο τηλεχειριστήριο 7ε πχ redream emulator (Google it in YouTube να καταλάβεις), kodi, επιλογή απ τις καλύτερες εφαρμογές για streaming tv, πρακτικά τζάμπα οτι ταινία θες όποτε θες, stemio κλπ. Το tizen συγκριτικά είναι να μη πω τι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Επηρεάζει και πάρα επηρεάζει το λειτουργικό. Προσωπικά πήρα σονυ (που εχω να παρω κατι 10ετιες οτιδήποτε σονυ και 9/10 συσκευές μου είναι σαμσουγκ), αντί για σαμσουγκ αποκλειστικά λογω Android. Και με φίλους που συζητάω αν δεν ήταν το Android καρφί για σαμσουγκ tv θα πηγαίνανε αλλά τωρα το σκέφτονται. Οι δυνατότητες οι εφαρμογές του Android  για όσους καταλαβαίνουν τι γίνεται κανέναν δεν αφήνουν ασυγκίνητο ασχέτως τι παίρνει στο τέλος. Και καμια σχέση δεν έχει η εμπειρία χρήσης με το να συνδέσεις ενα Android box και να δουλεύεις τα 2 παράλληλα. Κανα 2 να αναφέρω μονο, YouTube χωρίς διαφημίσεις (στις σαμσουγκ βαριά στην 5ετια δεν υποστηρίζεται καν η επίσημη εφαρμογή YouTube και δε δουλεύει συνήθως), παιχνίδια, emulator στην tv συνδέοντας ενα απλο τηλεχειριστήριο 7ε πχ redream emulator (Google it in YouTube να καταλάβεις), kodi, επιλογή απ τις καλύτερες εφαρμογές για streaming tv, πρακτικά τζάμπα οτι ταινία θες όποτε θες, stemio κλπ. Το tizen συγκριτικά είναι να μη πω τι. 

Πως έβαλες στη sony youtube χωρίς διαφημίσεις και stremio? Αν τα έκανες στο tvbox, τότε δεν έχει σημασία η τηλεόραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Jimis73 είπε

Πως έβαλες στη sony youtube χωρίς διαφημίσεις και stremio? Αν τα έκανες στο tvbox, τότε δεν έχει σημασία η τηλεόραση. 

thank me later.

https://smartyoutubetv.github.io/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Jimis73 είπε

Πως έβαλες στη sony youtube χωρίς διαφημίσεις και stremio? Αν τα έκανες στο tvbox, τότε δεν έχει σημασία η τηλεόραση. 

Για το YouTube σου είπαν ηδη. Για το stremio μια απλή αναζήτηση στο Google 

https://www.stremio.com/downloads

Κατεβάζεις το απλο apk, οχι το 64. Άπειροι τρόποι να το εγκαταστήσεις, ο ποιο απλός αντέγραψε το σε ενα φλασακι usb και με οποιοδήποτε file manager εγκατέστησε το στην tv. Με τον ίδιο τρόπο εγκαταστας σχεδόν οποιοδήποτε Android app που δεν βρεις στο Android tv store. Απλα το 32, οχι το 64 apk που συνήθως βάζουμε στα κινητά. Σχεδόν όλες υπάρχουν και σε αυτή τη μορφή. Υπάρχουν ευκολότερο τροποι πχ να κατεβάσεις στο κινητό και να στέλνεις την εφαρμογή για εγκατάσταση στην tv, το οποίο και κανω φυσικά, αλλα είναι ποιο δύσκολο να το σεταρεις. Περιττό να πω οτι δουλεύει το stremio τέλεια με το τηλεκοντρόλ της σονυ. Αν και υπάρχουν καλύτερες εφαρμογές που κάνουν την ίδια δουλειά για Android tv. 

Με καλές Android tv, πετάνε ολες οι εφαρμογές. Εχω την ΧΗ90 έχει το γρηγορότερο επεξ απο ολες αυτή τη στιγμή, ακόμα και απο τα ακριβότερα μοντέλα της σονυ. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ μακράν καλύτερο, πιο καλό και πιο εύχρηστο, και λόγω το ότι έχουμε συνηθίσει και από τα κινητά android σε γενικότερο πλαίσιο πάντα τη φιλοσοφία του android, το android tv. Οπόταν samsung κίτρινη κάρτα για θέατρο...

Yellow Card GIFs | Tenor

Επεξ/σία από tombyraider13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...