Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή λαδιών


thant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Antonie είπε

Εννοείτε και φίλτρο απλά το συνεργείο που πάω θα ανοίξει τον άλλο μήνα και έχω ραντεβού 11 Νοέμβρη. Δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα. Το αφήνω μέχρι τότε ή είναι ανάγκη να ακυρώσω το ραντεβού και να πάω απευθείας κάπου αλλού; Σ' ευχαριστώ!

ενταξει δεν ειναι και τοσο επειγον η αλλαγη λαδιων,δεν προκειται να παθει κατι για 3 εβδομαδες επιπλεον

 

Επεξ/σία από georgiouu
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, georgiouu είπε

ενταξει δεν ειναι και τοσο επειγον η αλλαγη λαδιων,δεν προκειται να παθει για 3 εβδομαδες επιπλεον

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

5 λεπτά πριν, kage είπε

Όταν μπορέσεις αλλάζεις λάδι κ φίλτρο λαδιου... Φύγε από αυτό το συνεργείο κ πήγαινε σε ένα π ξέρεις ότι ασχολείται με τουοτα...1. ένα μήνα κλειστό συνεργείο μέσα στον χειμώνα? 2.Μετά από 2 3 χειρουργεια μέσα σε 5 μήνες είσαι κομπλέ?

2 χειρουργεία έκανα στη Μυτιλήνη. Το πρώτο 14 Μαΐου και το 2ο 8 Ιουνίου. Είμαι αρκετά καλά, έχω ένα θέμα λίγο στον κόκκυγα, στην ουρίτσα που λέμε, εάν πλησιάσω το κεφάλι μου όταν κάθομαι σε καρέκλα κοντά στο στήθος κάτι με τραβάει εκεί κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Antonie είπε

Καλησπέρα σας! Έχω ένα Corolla e12 1.4 του 2006 το οποίο προσέχω όσο μπορώ. Οι αλλαγές λαδιών πάντα γίνονταν σε τακτά χρονικά διαστήματα ή 7.000 - 8.000 χλμ με full συνθετικά λάδια Castrol 5w-30 Edge. Πρόσφατα όμως μου έτυχε ένα θέμα υγείας (κήλη δίσκου) και χρειάστηκε να κάνω 2 χειρουργεία γιατί έτυχε μία επιπλοκή. Το αυτοκίνητο έπρεπε να έχει πάει για αλλαγή λαδιών όταν ξεκίνησε η περιπέτεια μου αλλά δεν το πήγα διότι δεν μπορούσα να οδηγήσω ή δεν το είχα καν στο μυαλό μου. Έμεινε επίσης κάποιο καιρό ακίνητο, περίπου 1 μήνα το περισσότερο, γιατί το έδινα σε φίλο και το έκανε βόλτες. Η περιπέτεια μου όμως κράτησε 5 μήνες και το ραντεβού που έκλεισα στο συνεργείο θα έιναι πάλι σε ακόμα 1 μήνα. Τώρα το οδηγάω αλλά φοβάμαι πολύ τα λάδια. Στο τσεκάρισμα λοιπόν τα λάδια φάινονται ξανθά στο χαρτί αλλά αφήνουν αρκετά μαύρα υπολλείμματα. Η στάθμη είναι ακριβώς εκεί που ήταν όταν τα είχα βάλει 1,5 χρόνο πριν. Μήπως πρέπει να φοβάμαι για τον καιρό που τα έχω αφήσει; 

Στο ΙΚΑ το πας και σου έκλεισαν τόσο μακρινό ραντεβού? :)

Πάντως όχι, εφόσον έχεις σκοπό να τα αλλάξεις δεν πρέπει να φοβάσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Antonie είπε

Καλησπέρα σας! Έχω ένα Corolla e12 1.4 του 2006 το οποίο προσέχω όσο μπορώ. Οι αλλαγές λαδιών πάντα γίνονταν σε τακτά χρονικά διαστήματα ή 7.000 - 8.000 χλμ με full συνθετικά λάδια Castrol 5w-30 Edge. Πρόσφατα όμως μου έτυχε ένα θέμα υγείας (κήλη δίσκου) και χρειάστηκε να κάνω 2 χειρουργεία γιατί έτυχε μία επιπλοκή. Το αυτοκίνητο έπρεπε να έχει πάει για αλλαγή λαδιών όταν ξεκίνησε η περιπέτεια μου αλλά δεν το πήγα διότι δεν μπορούσα να οδηγήσω ή δεν το είχα καν στο μυαλό μου. Έμεινε επίσης κάποιο καιρό ακίνητο, περίπου 1 μήνα το περισσότερο, γιατί το έδινα σε φίλο και το έκανε βόλτες. Η περιπέτεια μου όμως κράτησε 5 μήνες και το ραντεβού που έκλεισα στο συνεργείο θα έιναι πάλι σε ακόμα 1 μήνα. Τώρα το οδηγάω αλλά φοβάμαι πολύ τα λάδια. Στο τσεκάρισμα λοιπόν τα λάδια φάινονται ξανθά στο χαρτί αλλά αφήνουν αρκετά μαύρα υπολλείμματα. Η στάθμη είναι ακριβώς εκεί που ήταν όταν τα είχα βάλει 1,5 χρόνο πριν. Μήπως πρέπει να φοβάμαι για τον καιρό που τα έχω αφήσει; 

Μην τρελαίνεσαι , το θέμα της υγείας σου θα πρέπει να σε απασχολεί περισσότερο , δεν παθαίνει τίποτα να αλλάξεις τα λάδια λίγο αργότερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στο ΙΚΑ το πας και σου έκλεισαν τόσο μακρινό ραντεβού? :)

Πάντως όχι, εφόσον έχεις σκοπό να τα αλλάξεις δεν πρέπει να φοβάσαι.

Απλά έκλεισαν για να πάρουν τις άδειες τους όλοι και ανοίγουν 1/11! Σ' ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Μην τρελαίνεσαι , το θέμα της υγείας σου θα πρέπει να σε απασχολεί περισσότερο , δεν παθαίνει τίποτα να αλλάξεις τα λάδια λίγο αργότερα.

Σ' ευχαριστώ πολύ! Με το θέμα μου πάω πολύ καλά, όχι τέλεια, αλλά πολύ καλά! Το μόνο που ενοχλεί λίγο αν κάθομαι και πλησιάσω το πηγούνι μου στο στήθος αρκετά κοντά νιώθω να με τραβάει κάτι στην ουρίτσα, στον κόκκυγα. Καταλαβαίνω διαφορά όσο περνάει ο καιρός αλλά ελάχιστη! Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Antonie είπε

Απλά έκλεισαν για να πάρουν τις άδειες τους όλοι και ανοίγουν 1/11! Σ' ευχαριστώ πολύ! 

Τόσο καλή δουλειά κάνουν στην αλλαγή λαδιών που δέχτηκες να περιμένεις ένα μήνα, παρόλο που ανησυχείς? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τόσο καλή δουλειά κάνουν στην αλλαγή λαδιών που δέχτηκες να περιμένεις ένα μήνα, παρόλο που ανησυχείς? :)

Έχουν κλείσει το συνεργείο για να πάρει άδειες το προσωπικό αλλά και οι ιδιοκτήτες και ανοίγουν 1/11. Απλά εγώ φταίω στην προκειμένη περίπτωση διότι δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου και κοίταξα το βιβλίο service μόλις εχθές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Antonie είπε

Έχουν κλείσει το συνεργείο για να πάρει άδειες το προσωπικό αλλά και οι ιδιοκτήτες και ανοίγουν 1/11. Απλά εγώ φταίω στην προκειμένη περίπτωση διότι δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου και κοίταξα το βιβλίο service μόλις εχθές!

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο, το ότι μόλις χτες ανακάλυψες ότι δεν άλλαξες τα λάδια έγκαιρα επειδή είχες άλλα στο μυαλό σου το καταλαβαίνω, λογικό είναι άλλωστε, το ότι δέχτηκες να πας μετά από ένα μήνα όμως όχι. Δεν υπάρχει πιο απλή εργασία από την αλλαγή λαδιών, όλα τα συνεργεία την κάνουν, ακόμα και τα βενζινάδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο, το ότι μόλις χτες ανακάλυψες ότι δεν άλλαξες τα λάδια έγκαιρα επειδή είχες άλλα στο μυαλό σου το καταλαβαίνω, λογικό είναι άλλωστε, το ότι δέχτηκες να πας μετά από ένα μήνα όμως όχι. Δεν υπάρχει πιο απλή εργασία από την αλλαγή λαδιών, όλα τα συνεργεία την κάνουν, ακόμα και τα βενζινάδικα.

Οπότε να πάω άμεσα σε βενζινάδικο και να ακυρώσω το ραντεβού. Έκανα βλακεία. Σ' ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antonie είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ! Με το θέμα μου πάω πολύ καλά, όχι τέλεια, αλλά πολύ καλά! Το μόνο που ενοχλεί λίγο αν κάθομαι και πλησιάσω το πηγούνι μου στο στήθος αρκετά κοντά νιώθω να με τραβάει κάτι στην ουρίτσα, στον κόκκυγα. Καταλαβαίνω διαφορά όσο περνάει ο καιρός αλλά ελάχιστη! Και πάλι ευχαριστώ!

Αδερφέ να πω κάτι άσχετο με το θέμα και σχετικό μ αυτά που ανέφερες, μήπως έχεις κύστη κόκκυγα και νιώθεις να σε τραβάει κάτι στην ουρίτσα? Εάν ναι, κάνε εγχείρηση, είναι μια πολύ απλή εγχείρηση και όχι τόσο σοβαρό πρόβλημα. Αλλά μην αφήνεις την κύστη να γίνει μεγάλη σε μέγεθος.

Η κύστη κόκκυγα είναι μια κύστη που σχηματίζεται στην ουρίτσα και προκαλείται από την είσοδο των τριχών στο δέρμα σε εκείνο το σημείο. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://www.onmed.gr/ygeia/story/338937/kysti-kokkyga-ta-tessera-xraktiristika-oson-kindyneyoun-prissotero

Όσο αφορά το αυτοκίνητο, να μην σε ανησυχεί καθόλου. Αφού η στάθμη του λαδιού είναι στο σωστό σημείο, και να περάσει λίγος καιρός δεν πειράζει.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Candela είπε

Αδερφέ να πω κάτι άσχετο με το θέμα και σχετικό μ αυτά που ανέφερες, μήπως έχεις κύστη κόκκυγα και νιώθεις να σε τραβάει κάτι στην ουρίτσα? Εάν ναι, κάνε εγχείρηση, είναι μια πολύ απλή εγχείρηση και όχι τόσο σοβαρό πρόβλημα. Αλλά μην αφήνεις την κύστη να γίνει μεγάλη σε μέγεθος.

Η κύστη κόκκυγα είναι μια κύστη που σχηματίζεται στην ουρίτσα και προκαλείται από την είσοδο των τριχών στο δέρμα σε εκείνο το σημείο. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://www.onmed.gr/ygeia/story/338937/kysti-kokkyga-ta-tessera-xraktiristika-oson-kindyneyoun-prissotero

Όσο αφορά το αυτοκίνητο, να μην σε ανησυχεί καθόλου. Αφού η στάθμη του λαδιού είναι στο σωστό σημείο, και να περάσει λίγος καιρός δεν πειράζει.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Όχι φίλε μου, το έπαθα στην επιπλοκή του πρώτου χειρουργείου αυτό στον κόκκυγα δίπλα. Κάποιο νεύρο ακουμπάει αν κάνω αυτήν την κίνηση και με καίει. Στο δεύτερο χειρουργείο ελαττώθηκε σε μεγάλο βαθμό αυτή η ενόχληση αλλά δεν εξαλείφθηκε. Σ' ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Antonie είπε

Καλησπέρα σας! Έχω ένα Corolla e12 1.4 του 2006 το οποίο προσέχω όσο μπορώ. Οι αλλαγές λαδιών πάντα γίνονταν σε τακτά χρονικά διαστήματα ή 7.000 - 8.000 χλμ με full συνθετικά λάδια Castrol 5w-30 Edge. Πρόσφατα όμως μου έτυχε ένα θέμα υγείας (κήλη δίσκου) και χρειάστηκε να κάνω 2 χειρουργεία γιατί έτυχε μία επιπλοκή. Το αυτοκίνητο έπρεπε να έχει πάει για αλλαγή λαδιών όταν ξεκίνησε η περιπέτεια μου αλλά δεν το πήγα διότι δεν μπορούσα να οδηγήσω ή δεν το είχα καν στο μυαλό μου. Έμεινε επίσης κάποιο καιρό ακίνητο, περίπου 1 μήνα το περισσότερο, γιατί το έδινα σε φίλο και το έκανε βόλτες. Η περιπέτεια μου όμως κράτησε 5 μήνες και το ραντεβού που έκλεισα στο συνεργείο θα έιναι πάλι σε ακόμα 1 μήνα. Τώρα το οδηγάω αλλά φοβάμαι πολύ τα λάδια. Στο τσεκάρισμα λοιπόν τα λάδια φάινονται ξανθά στο χαρτί αλλά αφήνουν αρκετά μαύρα υπολλείμματα. Η στάθμη είναι ακριβώς εκεί που ήταν όταν τα είχα βάλει 1,5 χρόνο πριν. Μήπως πρέπει να φοβάμαι για τον καιρό που τα έχω αφήσει; 

Αν δεν σου τα τσιμπαει και στις κρυες εκκινησεις το ακους οπως το ξερεις εισαι οκ! Δεν χρειαζεται να φοβασαι.. απλα να μην το αφηνεις πολλες μερες χωρις να παρει μπροστα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Αν δεν σου τα τσιμπαει και στις κρυες εκκινησεις το ακους οπως το ξερεις εισαι οκ! Δεν χρειαζεται να φοβασαι.. απλα να μην το αφηνεις πολλες μερες χωρις να παρει μπροστα.. 

Φίλε μου δεν άντεξα και πήγα και τα άλλαξα! Δεν άκουγα κάτι διαφορετικό, ούτε τώρα που τα άλλαξα. Θα ακυρώσω τα λάδια στο συνεργείο και θα κάνω τα υπόλοιπα του μεγάλου service. Σ΄ ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Antonie είπε

Φίλε μου δεν άντεξα και πήγα και τα άλλαξα! Δεν άκουγα κάτι διαφορετικό, ούτε τώρα που τα άλλαξα. Θα ακυρώσω τα λάδια στο συνεργείο και θα κάνω τα υπόλοιπα του μεγάλου service. Σ΄ ευχαριστώ!

 

Ποσα πληρωνεις για λαδια? πχ στο δικο σου μπορω να το κανω με λαδια 15ευρω, 3-4ευρω φιλτρο και 5ευρω εργασια δηλαδη με λιγοτερο απο 25ευρω!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...