Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,
έχει κανείς εμπειρία στο πόσες μέρες περίπου κρατάει η "Αναμονή ανάκτησης στοιχείων από τρίτες πηγές" ? 
η αίτηση έγινε στις 10/06/2021 <- υπάρχει κάποιο χρονικό όριο για απάντηση ή απλά περιμένουμε ;;;


Ευχαριστώ 

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω κάνει την αίτηση από της 8/6 και περιμένω. "Η διαδικασία ανάκτησης ενδέχεται να διαρκέσει λόγω του μεγάλου φόρτου εργασίας των υποβληθέντων αιτήσεων από 15 έως και 25 εργάσιμες ημέρες" Καμία νεώτερη ανακοίνωση δεν έχει ακολουθήσει από την 1η τηλεφωνική επικοινωνία που είχα. Υπομονή κάνω όπως όλοι μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος εχει χρέη άνω του ενός εκατομμυρίου στις τράπεζες και τους δημόσιους φορείς θα πρέπει να υποβάλει μετά την αίτηση και business plan? Επίσης στον υπολογισμό των δόσεων παιζει ρόλο και η ηλικία του οφειλέτη;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mariapapad είπε

Καλημέρα, 

θα ήθελα να ρωτήσω, αν κάποιος εχει χρέη άνω του ενός εκατομμυρίου στις τράπεζες και τους δημόσιους φορείς θα πρέπει να υποβάλει μετά την αίτηση και business plan? Επίσης στον υπολογισμό των δόσεων παιζει ρόλο και η ηλικία του οφειλέτη;

Ευχαριστώ

Ναι και ναι. Η ρύθιμση θα πρέπει να φτάνει μέχρι και το 85ο έτος ηλικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Anthony3091 είπε

Ναι και ναι. Η ρύθιμση θα πρέπει να φτάνει μέχρι και το 85ο έτος ηλικίας.

Το στεγαστικο ειναι μεχρι το 75ο αλλα η ρυθμιση μεχρι το 85ο? καλο ακουγεται, θα δωσουμε δουλεια και στους κληρονομους, οσοι εχουμε.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Υπάρχει κάποιος που να του έχει προχωρήσει η αίτηση στο επόμενο στάδιο μετά το «Αναμονή ανάκτησης στοιχείων από τρίτες πηγές» και αν ναι, πόσες μέρες πήρε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Υπάρχει κάποιος που να του έχει προχωρήσει η αίτηση στο επόμενο στάδιο μετά το «Αναμονή ανάκτησης στοιχείων από τρίτες πηγές» και αν ναι, πόσες μέρες πήρε;

Και μένα ακόμα εκεί είναι. Αίτηση έκανα 1/6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
59 minutes ago, Anthony3091 said:

Και μένα ακόμα εκεί είναι. Αίτηση έκανα 1/6.

Εγώ άργησα, είμαι 14/6. 

Υποτίθεται όμως ότι μέσα σε δύο μήνες θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία (θα έχουν γίνει αποδοχές, θα έχει βγάλει αποτέλεσμα ο αλγόριθμος κλπ). 

Δεν το βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εγώ άργησα, είμαι 14/6. 

Υποτίθεται όμως ότι μέσα σε δύο μήνες θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία (θα έχουν γίνει αποδοχές, θα έχει βγάλει αποτέλεσμα ο αλγόριθμος κλπ). 

Δεν το βλέπω. 

Αν κρίνουμε απτο Γέφυρα θα πάρει 2μιση μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μετά από 22 εργάσιμες στη φάση συγκέντρωσης στοιχείων από τρίτες πηγές, άλλαξε η κατάσταση σε συμπλήρωση στοιχείων. 
 

Τα μόνα στοιχεία που έχουν αντληθεί πάντως είναι οι οφειλές σε τράπεζες. Ούτε οι οφειλές σε δημόσιο είναι συμπληρωμένες, ούτε περιουσιακά στοιχεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, dis83 said:

Σήμερα μετά από 22 εργάσιμες στη φάση συγκέντρωσης στοιχείων από τρίτες πηγές, άλλαξε η κατάσταση σε συμπλήρωση στοιχείων. 
 

Τα μόνα στοιχεία που έχουν αντληθεί πάντως είναι οι οφειλές σε τράπεζες. Ούτε οι οφειλές σε δημόσιο είναι συμπληρωμένες, ούτε περιουσιακά στοιχεία. 

Επιβεβαιώνω κι εγώ, στην από 14/6 αίτησή μου, σήμερα άλλαξε το στάτους σε συμπλήρωση στοιχείων. Χθες έδειχνε την πλατφόρμα σε maintenance και επίσης σήμερα απάντησαν σε κάποιες ενστάσεις που είχα κάνει για την επιστρεπτέα. Φαίνεται ότι τους τρέχουν σαββατιάτικα στην ΑΑΔΕ.

Έχουν αντληθεί μόνο οι τραπεζικές οφειλές, εφορία και ασφαλιστικά ταμεία δεν φαίνονται όλως περιέργως. Προφανώς δεν γίνεται να προβούμε σε περαιτέρω συμπλήρωση αν δεν εμφανιστούν όλες οι οφειλές, ας ελπίσουμε ότι μέχρι τις 15/7 που θα ανοίξει η οριστικοποίηση να έχουν φανεί όλες οι οφειλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Malthador είπε

Επιβεβαιώνω κι εγώ, στην από 14/6 αίτησή μου, σήμερα άλλαξε το στάτους σε συμπλήρωση στοιχείων. Χθες έδειχνε την πλατφόρμα σε maintenance και επίσης σήμερα απάντησαν σε κάποιες ενστάσεις που είχα κάνει για την επιστρεπτέα. Φαίνεται ότι τους τρέχουν σαββατιάτικα στην ΑΑΔΕ.

Έχουν αντληθεί μόνο οι τραπεζικές οφειλές, εφορία και ασφαλιστικά ταμεία δεν φαίνονται όλως περιέργως. Προφανώς δεν γίνεται να προβούμε σε περαιτέρω συμπλήρωση αν δεν εμφανιστούν όλες οι οφειλές, ας ελπίσουμε ότι μέχρι τις 15/7 που θα ανοίξει η οριστικοποίηση να έχουν φανεί όλες οι οφειλές.

Η αλήθεια είναι πως τον είχα δει πάλι τον οδηγό πριν την αίτηση, αλλά χωρίς να δώσω σημασία και σήμερα βλέποντας τα μισά στοιχεία (κάποια από αυτά είναι και λάθος) ξαφνιάστηκα. 

http://www.keyd.gov.gr/wp-content/uploads/2021/05/OCW-process-pdf-flow.pdf

 

Με μια πιο προσεκτική ματιά σήμερα, είμαστε στο βήμα 6 και έχει πραγρματοποιηθεί το 6β. Εκκρεμούν τα 6α και 6γ, η ενημέρωση δλδ από το δημόσιο. 

 

Επόμενο στάδιο υπέυθυνες δηλώσεις και μετά οριστικοποίηση. 

 

Λογιστής και δικηγόρος δήλωναν άγνοια σήμερα.... Καλά θα πάει κι αυτό. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, dis83 said:

Η αλήθεια είναι πως τον είχα δει πάλι τον οδηγό πριν την αίτηση, αλλά χωρίς να δώσω σημασία και σήμερα βλέποντας τα μισά στοιχεία (κάποια από αυτά είναι και λάθος) ξαφνιάστηκα. 

http://www.keyd.gov.gr/wp-content/uploads/2021/05/OCW-process-pdf-flow.pdf

 

Με μια πιο προσεκτική ματιά σήμερα, είμαστε στο βήμα 6 και έχει πραγρματοποιηθεί το 6β. Εκκρεμούν τα 6α και 6γ, η ενημέρωση δλδ από το δημόσιο. 

 

Επόμενο στάδιο υπέυθυνες δηλώσεις και μετά οριστικοποίηση. 

 

Λογιστής και δικηγόρος δήλωναν άγνοια σήμερα.... Καλά θα πάει κι αυτό. 

Ναι έχουμε πηδήξει ένα βήμα και το δημόσιο δεν έχει ενημερώσει ακόμα. Το δημόσιο είναι υποχρεωμένο να σου υπολογίσει όλες τις οφειλές που έχεις μέχρι και την ημερομηνία της αίτησής σου (και νομίζω ότι είναι μέχρι την ημερομηνία οριστικοποίησης της αίτησης για την ακρίβεια, αν δεν κάνω λάθος).

Θέλω να δω πως θα γίνει αυτό ακριβώς από την στιγμή που ο ΟΑΕΕ έκανε εκκαθάριση πριν ένα μήνα τις εισφορές του 2019 και όταν το ΙΚΑ δεν έχει στείλει τίποτα για βεβαίωση στο ΚΕΑΟ από τον Μάρτιο του 2020 και μέχρι σήμερα. Και υπόψιν: υποτίθεται σε 5 μέρες ανοίγει η οριστικοποίηση της αίτησης, οπότε είναι υποχρεωμένοι να τα έχουν στείλει ως τότε.

This will be fun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anthony3091 είπε

Κατάλαβε κανένας αν όντως πρέπει να κάνουμε τώρα αυτή την αντιστοίχιση που ζητάει?

Έχω την εντύπωση ότι επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί η συμπλήρωση στοιχείων δεν επιτρέπεται ακόμα κάποια ενέργεια. 

Δοκίμασα να στείλω αίτημα διόρθωσης για λάθος καταχώρηση που έγινε αυτόματα και δεν το δέχεται. Έχω στείλει σχετικό ερώτημα και περιμένω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...