Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤοΕπιδείνωση οικονομικής κατάστασης άνω του 20%.  ως κριτήριο επιλεξιμότητας έχει διευκρινίσει κανείς τί αφορά ; Κύκλος εργασιών 2020 vs 2019 ; Με επιστρεπτέες μέσα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα παιδια εγω παταω οριστικποιηση με ρωταει ειστε σιγουρος παταω ναι και δεν κανει τιποτα μα τιποτα απλα εξαφανιζεται το ειστε σιγουροσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινήθηκε η κατάσταση στην πλατφόρμα σήμερα. Είναι η πρώτη φορά που μου δίνει δικαίωμα οριστικοποίησης αίτησης. 

Δοκίμασα σήμερα και την αίτηση διόρθωσης στοιχείων για συμπλήρωση κάποιων οφειλών από την εφορία. Είχε κάποιο μέλος απάντηση σε αίτηση διόρθωσης στοιχείων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2021 στις 10:57 ΠΜ, stelakis1914 είπε

Κινήθηκε η κατάσταση στην πλατφόρμα σήμερα. Είναι η πρώτη φορά που μου δίνει δικαίωμα οριστικοποίησης αίτησης. 

Δοκίμασα σήμερα και την αίτηση διόρθωσης στοιχείων για συμπλήρωση κάποιων οφειλών από την εφορία. Είχε κάποιο μέλος απάντηση σε αίτηση διόρθωσης στοιχείων; 

Εμένα stel μου διέγραψε τα χρέη που έβαλα χειροκίνητα στην αίτηση διόρθωσης στοιχείων από την εφορία χωρίς να πάρω όμως ξεκάθαρη απάντηση. Απλά την διέγραψε. Ο δικηγόρος μου είπε δημιουργούσε κάποιο σφάλμα με τα έγγραφα που ανέβασα. Με λίγα λόγια δεν έγινε σωστά άλλη μια αντιστοίχιση.😵 Εμένα σου λέω είναι χάος η κατάσταση και ο δικηγόρος και ο λογιστής πρέπει να είναι τσακάλια και όχι ένας απλός φοροτεχνικός. Γενικά ο lg379 έχει δίκιο σε πολλά θέματα. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πρόκειται αυτή η πλατφόρμα να ολοκληρώσει το αποτέλεσμα κάποιων ή μάλλον των περισσότερων αιτήσεων. Οι μεταβλητές είναι πολλές, το help desk δεν γνωρίζει δεν απαντά, το ΙΚΑ ζει στο όνειρο του=χάος, ΚΕΑΟ & e-EFKA σαλιγκάρια, ΟΑΕΕ τρέχα-γύρευε, ΑΑΔΕ με λίγο σπρώξιμο (σύμβουλοι, δικηγόροι, λογιστές, χρυσό τηλέφωνο, κ.τ.λ.) ίσως να βρεις αυτό που ψάχνεις. Παράδειγμα χάους πάω στο ΙΚΑ εν έτη 2021= οι άνθρωποι δουλεύουν με υπολογιστές pentium 4 και απαρχαιωμένο λογισμικό WinXP & 7 και ψάχνανε να βρουν πως θα τρέξει ο internet explorer την εφαρμογή τους🥴 και εμείς θέλουμε γρήγορες υπηρεσίες. Άστα να πάνε.  Πέταξα το μπαλάκι στο δικηγόρο σε συνεργασία με έναν οικονομικό σύμβουλο και ας γίνει ότι θέλει. Στην αναμονή λοιπόν .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι κι είχα τις αμφιβολίες μου για το αν μπορεί να πετύχει κάτι τόσο μεγάλο σε ένα πλήθος από ανοργάνωτα ιδρύματα και υπηρεσίες. 

Όταν γίνεται τέτοιο μπέρδεμα στην συγκέντρωση και μόνο των οφειλών φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν θα πέσει στο τραπέζι και η ρύθμιση τους.

Ανησυχώ ότι όλο αυτό μπορεί να έχει γίνει μόνο την άρση του απορρήτου και την πρόσβαση στα προσωπικά και οικονομικά στοιχεία των οφειλετών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως κάποιος από εσάς ξέρει..

Λένε για 30% του εισοδήματος να έχει γίνει ηλεκτρονικά.

Κάποιος που έλαβε δηλαδή πέρυσι από:

μισθό 10000€

ενοίκιο 1000€

τόκους 100€

Θα έπρεπε να είχε κάνει αγορές με ηλεκτρονικά μέσα ύψους 3330€, σωστά;

Επεξ/σία από e-k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δοκίμασα σήμερα και την αίτηση διόρθωσης στοιχείων για συμπλήρωση κάποιων οφειλών από την εφορία. Είχε κάποιο μέλος απάντηση σε αίτηση διόρθωσης στοιχείων;  

οχι, τουλάχιστον ως σήμερα.

Κινήθηκε η κατάσταση στην πλατφόρμα σήμερα. Είναι η πρώτη φορά που μου δίνει δικαίωμα οριστικοποίησης αίτησης. 

σήμερα θα ρίξω 2 πρώτες και θα σας ενημερώσω

Μήπως κάποιος από εσάς ξέρει..

Λένε για 30% του εισοδήματος να έχει γίνει ηλεκτρονικά.

δε το γνωρίζω πρώτη φορά το ακούω.

----

σε λοιπά:

- έχω κάνει ένα σούπερ αρχείο από ερωτήματα που αν τους κόβει το μυαλό (και ασχοληθούν και τα απαντήσουν), θα το κάνουν FAQs

- έχω κάνει επίσης ένα μικρό υπόμνημα με προτάσεις βελτίωσης/διόρθωσης. Εύχομαι να ακούνε. θα επιδιώξω κ ραντεβού, θα σας κρατήσω ενήμερους.

----

update: 

έριξα την 1η (έκανα και την προσευχή μου ταυτόχρονα... είναι της εταιρείας μου), οκ με αρκετά εμπόδια που θέλουν λίγο ευρεσυτεχνία τεχνική

στην 2η (ατομική) έχω πατήσει καμία 15αριά φορές υποβολή και δεν την παίρνει. είχα διορθώσει οτι μνμτα για σφάλματα έβγαζε, εικάζω απλά έχει να κάνει με το σέρβερ, δοκίμασα μήπως cache... δεν προχωρά. αναγκαστικά ξαναπροσπαθώ αργότερα...

 

___

update 2:

εξετάζοντας αναλυτικά και περισσότερο με τεχνικό μάτι πλέον γιατί δε δέχεται την αίτησή μου (και δε βγάζει κανένα μνμ σφάλματος), είδα πως στην καρτέλα "μεταφορά χρημάτων" (που παρεπιμπτόντως δεν έχει καμία λογική να είναι εκεί), έχει μέσα 190(!) άσχετες εγγραφές με άλλα ΑΦΜ οι οποίες αν τις δώ αναλυτικά έχουν γίνει αιτήματα διόρθωσης (οχι από εμένα).

συνεπώς, μιας και αν ένα αίτημα διόρθωσης είναι σε εξέλιξη δε σε αφήνει να ολοκληρώσεις (το ανακάλυψα από άλλη αίτηση), εδώ πέσαμε σε πολλαπλό μπαγκ. Η αίτησή μου ηταν από τις πρώτες (2/6 νομίζω) και τράβηξε οτι ναναι από κάποια βάση (σας είχα προαναφέρει πως έμπαινα κ έβλεπα όλα τα αιτήματα διόρθωσης - μερικές 1000άδες- στην καρτέλα μου στην αρχή), έχουν γίνει (θέλω να πιστεύθω και για τα 190... δε κάθομαι να κάνω κλικ ένα ένα) αιτήματα διόρθωσης και αναγκαστικά πρέπει να περιμένω πότε θα δεήσουν να τα διαγράψουν αυτά για να είναι "καθαρή" για submission.

Επεξ/σία από lg379
νέα δεδομένα
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

όταν πατάω την οριστικοποίηση της αίτησης με ρωτάει αν είμαι σίγουρος, κλικάρω το ναι και μετά από λίγο μου γράφει

Το πεδίο "Πληροί τα κριτήρια του νόμου." είναι υποχρεωτικό.

Μήπως ξέρετε που αναφέρεται;

(παρεμπιπτόντως έχει περάσει τις οφειλές μου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν πατάω την οριστικοποίηση της αίτησης με ρωτάει αν είμαι σίγουρος, κλικάρω το ναι και μετά από λίγο μου γράφει
Το πεδίο "Πληροί τα κριτήρια του νόμου." είναι υποχρεωτικό.
Μήπως ξέρετε που αναφέρεται;
(παρεμπιπτόντως έχει περάσει τις οφειλές μου) 

στην 3η καρτέλα από το τέλος πρέπει να κάνεις ένα κλικ οτι πληροί. μετά θα σε αφήσει να οριστικοποιήσεις.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους/ες έχουν υποβάλλει αίτηση στις αρχές , και τα ποσά οφειλών ήταν ό,τι να ναι και δεν δέησε ποτέ κανένας από το Helpdesk να τα διορθώσει.. έκανα μια δόκιμη (στο κάτω-κάτω δεν θα έβρισκα λύση με αυτούς, από απόσταση 2500χλμ) και ακύρωσα την αίτησή μου (από 16/6 με αίτηση διόρθωσης αριθμό 533 - από τους πρώτους-πρώτους στις ) και ξανάρχισα από την αρχή , μήπως και αυτή την φορά τραβήξει τα σωστά στοιχεία για τις οφειλές μου (βεβαιωμένες 12100 κ κατι, και αυτοί "έβλεπαν" 6053 , ενώ στο ταξις είναι όλα περασμένα.. το χειρότερο, ο πίνακας χρέων που μου έστειλε το δικαστικό τμήμα της ΔΟΥ μου.. είχε άλλα ποσά..) θα σας ενημερώσω αν λυθεί έτσι το πρόβλημα..

Επεξ/σία από shuin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, shuin είπε

Για όσους/ες έχουν υποβάλλει αίτηση στις αρχές , και τα ποσά οφειλών ήταν ό,τι να ναι και δεν δέησε ποτέ κανένας από το Helpdesk να τα διορθώσει.. έκανα μια δόκιμη (στο κάτω-κάτω δεν θα έβρισκα λύση με αυτούς, από απόσταση 2500χλμ) και ακύρωσα την αίτησή μου (από 16/6 με αίτηση διόρθωσης αριθμό 533 - από τους πρώτους-πρώτους στις ) και ξανάρχισα από την αρχή , μήπως και αυτή την φορά τραβήξει τα σωστά στοιχεία για τις οφειλές μου (βεβαιωμένες 12100 κ κατι, και αυτοί "έβλεπαν" 6053 , ενώ στο ταξις είναι όλα περασμένα.. το χειρότερο, ο πίνακας χρέων που μου έστειλε το δικαστικό τμήμα της ΔΟΥ μου.. είχε άλλα ποσά..) θα σας ενημερώσω αν λυθεί έτσι το πρόβλημα..

Μακάρι να διορθωθεί, αλλά φοβάμαι ότι απλώς έχασες τη σειρά σου για όταν και αν ξεμπλοκάρει το σύστημα και προχωρήσει η διαδικασία. Δεδομένα λογικά με τον ίδιο τρόπο θα «τραβήξει» με σειρά προτεραιότητας. 
 

Επίσης οι οφειλές δε θα είναι ίδιες με το taxisnet γιατί δεν περιέχονται οι προσαυξήσεις. Δεν είναι βέβαια το μισό ποσό όπως περιγράφεις, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2021 στις 8:25 ΠΜ, dis83 είπε

Επίσης οι οφειλές δε θα είναι ίδιες με το taxisnet γιατί δεν περιέχονται οι προσαυξήσεις. Δεν είναι βέβαια το μισό ποσό όπως περιγράφεις, αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο ποσό. 

Ποια η λογική να παίρνει το αρχικό κεφάλαιο, και να μην περιέχει και τις προσαυξήσεις ; Φαντάζομαι πολλοι είναι αυτοί που με τις προσαυξήσεις περνούν το 10χίλιαρο... δλδ αν παω στην εφορία και σκάσω το ποσο χωρίς προσαυξήσεις θα μου πουν "ΟΚ Καθάρισες" ;

κρίμα χαρήκαμε μου φαίνεται.. έχει μέλλον το σύστημα

Αναφορά σε κείμενο

Μακάρι να διορθωθεί, αλλά φοβάμαι ότι απλώς έχασες τη σειρά σου για όταν και αν ξεμπλοκάρει το σύστημα και προχωρήσει η διαδικασία. Δεδομένα λογικά με τον ίδιο τρόπο θα «τραβήξει» με σειρά προτεραιότητας. 

το σύστημα ξανατράβηξε τα δεδομένα.. ακριβώς τα ίδια ποσά με πριν. Μυρίζομαι προσωρινή αποθήκευση για αυτό και έγινε τόσο γρήγορα.

 

Κάποια μέλη είχαν απάντηση στα ερωτήματά τους από το σύστημα. Μπορεί κάποιος να δώσει τον αριθμό ερώτησης για να δούμε έτσι απλά μήπως με "ξέχασαν" στην προηγούμενη αίτηση ;

 

----

 

Υπάρχει κάποιος αριθμός τηλεφώνου να επικοινωνήσουμε μαζί τους ;

Επεξ/σία από shuin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μην κάνω παράθεση, απαντώ στα τελευταία πόστς

 

1) διαφορά μεταξύ τάξις και τι δείχνει η πλατφόρμα: είναι σε περιπώσεις ακόμη και 35% παραπάνω με προσαυξήσεις, τόκους κοκ. φανταστείτε πόσο μας ληστεύουν όλα αυτά τα χρόνια. αυτό είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα, οτι πέφτεις/γλυτώνεις κατευθείαν πολύ μεγάλο νούμερο από (σορυ για την έκφραση) γ@---άτικα.

2) σωστό το ερώτημα για το αν τους τα σκάσεις με τη μία. πάντως δε φτιάχτηκε για οφειλές 6000.... πέφτεις και εσύ σε ειδική περίπτωση. 

3) για απάντηση σε ερωτήματα του helpdesk: έχω υποβάλλει πολλά με πολλές προτάσεις. απαντούν πολύ αργά και μάλιστα σε πρόταση που έχει 2 και 3 ερωτήματα μου απαντούν μόνο το παλαιότερο χρονικά. χθές (τους βρήκα από κοντά και έλυσα πολλές και θέλω να πιστεύω τις τελευταίες απορίες), μου είπανε πως τα ερωτήματα αναθέτονται σε υπαλλήλους ανά την Ελλάδα. Μάλλον τώρα που σχολάνε οι άδειες... θα έχουμε και καμία απάντηση... 

4) για σειρές προτεραιότητας: στα ερωτήματα μπορεί να παίζει ρόλο, αν και σας είπα κατανίμονται όπου ναναι και μπορεί κάποιο να απαντηθεί νωρίτερα και άλλο να καθυστερήσει. είχα ερώτημα από 2/6 και δεν είχε απαντηθεί 2/8 (δε θυμάμαι μετά τι έγινε... μπορεί να είχε ανατεθεί σε άτομο που πήρε εγκυμοσύνης τι να πώ! :P). στην αξιολόγηση, επ ουδενί δεν παίζει ρόλο το πότε άνοιξες την αίτηση (έχω ανοιγμένη 2/8 υποβεβλημένη 6/9) αλλά το πότε υπέβαλλες οριστικά και το πότε θα απαντήσει η τράπεζα. όλοι εντός 2μήνου φυσιολογικά θα έχουν απάντηση. χθες μου είπαν πως στις 30-35 ημέρες απαντά η τράπεζα οπότε υπομονή λίγο ακόμη και σας λέω. 

σε γενικές γραμμές,

- διορθώνουν συνεχώς μπαγκς και φαίνεται πως βελτιώνονται

- κατάφερα να ρίξω και 2η πρόταση και έχω άλλες 4-5 έτοιμες για τις επόμενες. μόλις έχω απαντήσεις στις πρώτες σας ενημερώνω.

- η απάντηση στο κύριο ερώτημα αν η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να ακολουθήσει είναι δυστυχώς ΟΧΙ κατηγορηματικό

- τώρα τις λοιπες ερωτήσεις είναι κατεβατό να σας γράψω, οτι ρωτάτε και γνωρίζω θα σας λέω 

 

Επεξ/σία από lg379
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lg379 είπε

μην κάνω παράθεση, απαντώ στα τελευταία πόστς

2) σωστό το ερώτημα για το αν τους τα σκάσεις με τη μία. πάντως δε φτιάχτηκε για οφειλές 6000.... πέφτεις και εσύ σε ειδική περίπτωση. 

4) για σειρές προτεραιότητας: στα ερωτήματα μπορεί να παίζει ρόλο, αν και σας είπα κατανίμονται όπου ναναι και μπορεί κάποιο να απαντηθεί νωρίτερα και άλλο να καθυστερήσει. είχα ερώτημα από 2/6 και δεν είχε απαντηθεί 2/8 (δε θυμάμαι μετά τι έγινε... μπορεί να είχε ανατεθεί σε άτομο που πήρε εγκυμοσύνης τι να πώ! :P). στην αξιολόγηση, επ ουδενί δεν παίζει ρόλο το πότε άνοιξες την αίτηση (έχω ανοιγμένη 2/8 υποβεβλημένη 6/9) αλλά το πότε υπέβαλλες οριστικά και το πότε θα απαντήσει η τράπεζα. όλοι εντός 2μήνου φυσιολογικά θα έχουν απάντηση. χθες μου είπαν πως στις 30-35 ημέρες απαντά η τράπεζα οπότε υπομονή λίγο ακόμη και σας λέω. 

σε γενικές γραμμές,

- διορθώνουν συνεχώς μπαγκς και φαίνεται πως βελτιώνονται

- κατάφερα να ρίξω και 2η πρόταση και έχω άλλες 4-5 έτοιμες για τις επόμενες. μόλις έχω απαντήσεις στις πρώτες σας ενημερώνω.

- η απάντηση στο κύριο ερώτημα αν η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να ακολουθήσει είναι δυστυχώς ΟΧΙ κατηγορηματικό

- τώρα τις λοιπες ερωτήσεις είναι κατεβατό να σας γράψω, οτι ρωτάτε και γνωρίζω θα σας λέω 

 

Να μη σώσουν να δεχτούν ποτέ οι τράπεζες. Ας γίνει μόνο σε εφορία και ταμεία αλλά να ξεκολλήσει η διαδικασία ρε διάολε έχουμε χτικιάσει. 

Στις οριστικοποιημένες σου βγάζει εκτιμώμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης και αν ναι πόσες μέρες μετά ; 

Αίτημα διόρθωσης συγκεκριμένα σε τράπεζα γνωρίζεις σε πόσο χρόνο "πρέπει" να απαντηθεί - διορθωθεί ; Έχω κλείσει 2 μήνες με ένα και μοναδικό αίτημα διόρθωσης. Ο Αύγουστος υποτίθεται δεν μετράει λόγω των αδειών ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δε σου βγάζει εκτιμώμενη ημερομηνία. Ωραία θα ήταν! :) είσαι λίγο μπροστά από αυτούς :P ζητάς 7αστερο οταν οι άλλοι έχουν κάμπινγκ :P

οχι δε γνωρίζω πόσο χρόνο θα πάρει να απαντηθεί το αίτημα διόρθωσης σε τράπεζα. επειδή πάει μάνιουαλι φαντάζομαι, έπεσες και στο καλοκαίρι... θα πλακώθηκε και από άλλα 100 μέιλς/έγγραφα... τι να πω..., προτείνω τηλ και επί τούτου να στην κοιτάξουν (πάρε και αυτούς και την τράπεζα στη χειρότερη). άλλη λύση μήπως ακύρωση και ξανά? 

πάντως με αίτημα διόρθωσης ανοικτό δε κλείνει πρόταση. δε θυμάμαι αν σας ξαναείχα γράψει, οι πρώτες αιτήσεις (1-15.6) τράβηξαν ένα σκασμό οτιναναι data από τράπεζες. δε με άφηνε να ολοκληρώσω πρόταση γιατί υπήρχε αίτημα διόρθωσης από την ίδια την τράπεζα για 190 εγγραφές "μεταφοράς" άκυρες/άσχετε τελείως. τελικά οκ τα "καθάρισαν" μαζικά. για να μην καθυστερήσω τη διαδικασία σε μία δικιά μ πρόταση, ένα ανοικτό για ένα οχημα που εμφάνιζε, το ακύρωσα και λέω αστο ναναι μέσα... από το να περιμένω ένα μήνα... 

 

 

Επεξ/σία από lg379
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...