Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λίγα λόγια : "Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι" 

Δεν περιμένω να λειτουργήσει απόλυτα ο μηχανισμός, βιάζονται και παραλείπονται πολλές οφειλές και έχουμε μια πλήρη άγνοια από σύμβουλους και δικηγόρους ειδικά σε οφειλές τραπεζών που ξεπερνούν μόνο οι τόκοι τα 10.000 ευρώ. Είσαι στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ δεν μπορείς να μην εμφανίζεις αυτά και να εμφανίζεις τα 400 ευρώ που χρωστάς σε μια πιστωτική κάρτα πριν 10 χρόνια. Να πάνε στο διάολο δεν πληρώνω τίποτα εάν δεν κουρευτούν οι τόκοι. Αυτή ήταν η συμφωνία όταν δώσανε τα χρήματα για να πληρώσω νοσήλεια. Τώρα ξαφνικά χρέος 15 000 με τους τόκους 9500 € εξαφανίστηκαν από το συστημά τους. Να σας δώσω να καταλάβετε όταν έκανα την αίτηση και επικαιροποιήθηκαν τα στοιχεία μου ΟΛΕΣ οι εισπρακτικές άρχισαν τα τηλέφωνα ως διαμαγείας. Τι να κάτσω να συζητήσω με αυτούς. Να πάνε στο διάολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
13 hours ago, Anthony3091 said:

Κατάλαβε κανένας αν όντως πρέπει να κάνουμε τώρα αυτή την αντιστοίχιση που ζητάει?

Προσωπικά θα περιμένω μέχρι τις 15/07/2021 που υποτίθεται ότι θα ανοίξει η δυνατότητα οριστικοποίησης για να δω τι θα έχει μπει μέσα από εφορία και ταμεία. Εάν δεν έχουν εμφανιστεί σωστά, τότε θα αρχίσω τις ερωτήσεις στην ΑΑΔΕ.

Γενικά πάντως, για ακόμα μια φορά η διαδικασία είναι τουρλού. Προσπάθησα να κάνω αίτηση σε διαφορετικό ΑΦΜ και δεν με αφήνει να προχωρήσω. Μόλις πατάω «Συνέχεια» στην καρτέλα του συμβούλου μου πετάει σφάλμα που αναφέρει «Υπήρξε πρόβλημα κατά την άντληση των φορολογικών σας στοιχείων». Τα οποία φορολογικά στοιχεία φαίνονται κομπλέ στο taxis.

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι δικηγόροι και λογιστές δεν ξέρουν την τύφλα τους (και δικαίως - η διαδικασία είναι πολύπλοκη και δεν έχουν επεξηγήσει πολλά σημεία από το υπουργείο). Κάπου είχα δει ένα τηλέφωνο στο οποίο κλείνεις ραντεβού για απορίες, ξέρετε αν απαντάνε κιόλας απορίες από το τηλέφωνο αυτό;

11 hours ago, IceFLoWeR said:

Με λίγα λόγια : "Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι" 

Δεν περιμένω να λειτουργήσει απόλυτα ο μηχανισμός, βιάζονται και παραλείπονται πολλές οφειλές και έχουμε μια πλήρη άγνοια από σύμβουλους και δικηγόρους ειδικά σε οφειλές τραπεζών που ξεπερνούν μόνο οι τόκοι τα 10.000 ευρώ. Είσαι στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ δεν μπορείς να μην εμφανίζεις αυτά και να εμφανίζεις τα 400 ευρώ που χρωστάς σε μια πιστωτική κάρτα πριν 10 χρόνια. Να πάνε στο διάολο δεν πληρώνω τίποτα εάν δεν κουρευτούν οι τόκοι. Αυτή ήταν η συμφωνία όταν δώσανε τα χρήματα για να πληρώσω νοσήλεια. Τώρα ξαφνικά χρέος 15 000 με τους τόκους 9500 € εξαφανίστηκαν από το συστημά τους. Να σας δώσω να καταλάβετε όταν έκανα την αίτηση και επικαιροποιήθηκαν τα στοιχεία μου ΟΛΕΣ οι εισπρακτικές άρχισαν τα τηλέφωνα ως διαμαγείας. Τι να κάτσω να συζητήσω με αυτούς. Να πάνε στο διάολο.

Δεν νομίζω ότι μπορούν να εξαφανιστούν οφειλές τόσο απλά. Υποτίθεται πως ισχύει ότι την προηγούμενη φορά, ο πιστωτής είναι υποχρεωμένος να δηλώσει τις οφειλές προς αυτόν, διαφορετικά δεν ξέρω κατά πόσο είσαι υποχρεωμένος να την εξοφλήσεις από την στιγμή που τρέχει εξωδικαστικός και ο πιστωτής με δική του ευθύνη δεν συμπεριέλαβε την οφειλή στην πλατφόρμα (εφόσον ο πιστωτής είναι τράπεζα ή το δημόσιο εννοείται, οι προμηθευτές δεν μπορούν να συμπεριληφθούν αυτόματα όπως είναι αυτονόητο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με εμένα.. 
Μου δείχνει ένα χρέος στην Πειραιώς που έγινε πριν από 10 χρόνια, και με τους τόκους , ούτε χιλιάρικο δεν πιάνει.
Αντιθέτως, το πιο σημαντικό (Δημόσιο) ακόμα άφαντο... 

ελπίζω να "Στρώσει" η κατάσταση και να εμφανιστούν εγκαίρως τα χρέη μου... αλλιώς αυτό θα είναι μία πολύ καλή απόδειξη άρνησης είσπραξης των χρημάτων (Λεεεεμε τώρα :P ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δυνατότητα Οριστικοποίηση Αίτησης θα είναι διαθέσιμη στις 15/7/2021. 

 

Κατά τα άλλα, μόλις πριν λίγο είδα να έχουν φορτωθεί οφειλές δημοσίου (μόνο ΕΦΚΑ, όχι ΔΟΥ ακόμα). 

Εισόδημα, ακίνητα ακόμα τίποτα. 

Επεξ/σία από dis83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξωδικαστικός: Μέχρι το τέλος Σεπτέμβριου οι πρώτες ρυθμίσεις οφειλών

«Για το ίδιο θέμα διευκρίνισε πως όπως σε όλες τις ηλεκτρονικές πλατφόρμες ρύθμισης οφειλών, η διαδικασία ανάκτησης στοιχείων είναι ασύγχρονη, δηλαδή δεν ολοκληρώνεται επί τόπου, αλλά απαιτεί κάποιες ημέρες, προκειμένου να ανακτηθούν όλα τα δεδομένα. Όταν λοιπόν οι οφειλέτες υποβάλλουν τις αιτήσεις τους, τότε θα δρομολογηθούν στους χρηματοπιστωτικούς φορείς, προκειμένου να διαμορφώσουν μια πρόταση ρύθμισης οφειλών εντός δύο μηνών. Εκτιμούμε ότι οι πρώτες αιτήσεις θα υποβληθούν μέχρι τέλος Ιουλίου και συνεπώς θα δούμε τις πρώτες ρυθμίσεις οφειλών μέχρι τέλος Σεπτέμβριου

 

Έχουμε μέλλον ακόμα, δηλαδή. Τουλάχιστον μέχρι τότε θα υπάρχει προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρέη ΑΑΔΕ ανέβηκαν σήμερα. 

 

Προσωπικά, λιγότερα απ όσα περίμενα, απ όσα αναφέρονται στο taxisnet. Ίσως είναι χωρίς προσαυξήσεις ; Ίσως δεν ανέβηκαν όλα μαζί ; Δύσκολο. Δεν ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Anthony3091 είπε

Τώρα όντως πρέπει να κάνουμε αυτή την αντιστοίχιση?

Ναι σου ζητάει αντιστοίχιση με αρίθμηση. Ότι βάζεις κάτω θα είναι και πάνω στην Μοναδικοποίηση Περιουσιακών Στοιχείων. π.χ. Καταθέσεις NBG αριθμός 1 και ομοίως πάνω Κωδικός 1 Κατηγορία π.χ. Καταθέσεις Περιγραφή Εθνική Τράπεζα. Μετά να δεις που θα σου ζητήσει έγγραφα και δεν θα σε αφήνει να οριστικοποιήσεις. Ανέβασα τα απαιτούμενα έγγραφα και κολλάει στην οριστικοποίηση χωρίς μύνημα λάθους.

Επεξ/σία από IceFLoWeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να είναι ακόμα έτοιμο για αντιστοίχιση και οριστικοποίηση. 
 

Καταρχάς τουλάχιστον σ εμένα δεν έχουν συμπληρωθεί εισόδημα και ακίνητη περιουσία. 
 

Επίσης σήμερα βγάζει μήνυμα φόρτου και προσπάθειας από αύριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε μία εταιρεία που διαχειρίζομαι δεν έχουν ανέβει οι εισφορές του ΙΚΑ από το Μάρτιο του 2020 μέχρι σήμερα, μιας και δεν έχουν βεβαιωθεί στο ΚΕΑΟ. Μίλησα με το τοπικό ΙΚΑ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να βεβαιώσουν οφειλές συστημικά, ελέω κορωνοϊού και τα ρέστα, μου είπαν ότι πρέπει να πάω από εκεί να το κάνουμε χειρόγραφα.

Το θέμα είναι ότι όταν το κάνω χειρόγραφα και περαστούν στο ΚΕΑΟ ποια διαδικασία πρέπει να κάνω για να μπουν και οι καινούριες οφειλές στην πλατφόρμα, ξέρει κανείς;

Εντελώς κουλό πάντως, δεν έχουν βεβαιωθεί οι οφειλές λόγω πανδημίας και δεν μπορούν να περαστούν στην πλατφόρμα που την έφτιαξαν ακριβώς για να ρυθμιστούν οι οφειλές λόγω πανδημίας, τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dis83 είπε

Έχει προστεθεί σε κάποιον εισόδημα και ακίνητη περιουσία ; 

Μόνο εισόδημα 3 τελευταίων ετών. Ακίνητη περιουσία κανονικά δηλωμένα όλα έπρεπε να έχουν αντληθεί πρίν περάσει η αίτηση σε "Επεξεργασία αίτησης από σύστημα". Εάν σου βγάζει αυτό και εσένα χωρίς να αντληθεί η ακίνητη περιουσία για τον Α ή Β λόγο τότε θα δείς ένα μήνυμα "επικοινωνία με το help desk" με το που μπεις στην αίτηση. Εάν δεν είναι σε αυτή την φάση επεξεργασίας αίτησης από το σύστημα πρέπει να αναμείνεις λίγο ακόμη. Εγώ έκανα αίτημα στο help desk και αναμένω βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...