Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 630
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, johnmadgr είπε

Ποσες εργασιμες μερες κανει να σβησουν οφειλες στο ΚΕΑΟ απο την πληρωμη τους και να ανανεωθει η ασφαλιστικη ικανοτητα?

3 ημέρες πήρε σε εμένα να ενημερωθεί . Πληρωμή μέσω e-banking 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, meletis_m είπε

3 ημέρες πήρε σε εμένα να ενημερωθεί . Πληρωμή μέσω e-banking 

η ασφαλιστικη ικανοτητα ανανεωθηκε μετα αυτοματα? η καρτελα μου στον εφκα ομως με της εισφορες που πρεπει να εξοφληθουν δεν εχουν ενημερωθει ακομη απο το κεαο. Πληρωσα μεσω τραπεζας!

Επεξ/σία από johnmadgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 22/02/2024 at 08:51, Free Bird said:

Σχετικά με τις οφειλές του ΚΕAO, έρχεται το παρακάτω e-mail. Απλά κάποια καταστήματα λειτουργούν γρήγορα π.χ. ΚΕΑΟ Πειραιά (εντός 10ημέρου), κάποια αργά όπως ΚΕΑΟ στη Δυτική Ελλάδα όπου μπορεί να στείλουν το e-mail μετά από ... ένα χρόνο ! 

Το Β' Περιφερειακό ΚΕΑΟ πάντως ένα χρόνο μετά την υπογραφή των συμβάσεων, όχι απλά δεν έχει στήσει την ρύθμιση ακόμα, αλλά στο δικαστήριο (το οποίο προσδιορίστηκε μετά την οριστικοποίηση της αίτησης) ο εκπρόσωπος του ΚΕΑΟ δεν γνώριζε καν ότι έχουν υπογραφεί οι συμβάσεις με τις ρυθμίσεις, καθώς η ενημέρωση που είχε ήταν ότι ακόμα βρισκόταν η αίτηση στο στάδιο της οριστικοποίησης. 

Για την σύγκριση και μόνο, η Εφορία έστησε την ρύθμιση δύο μέρες μετά την υπογραφή των συμβάσεων.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

γνωρίζετε αν υπάρχει τρόπος πληρωμή ΚΕΑΟ & ΕΦΚΑ χωρίς προμήθεια και αν γίνεται μονο μέσω των 4 συστημικών τραπεζών, ποια εχει την μικρότερη προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2024 στις 8:24 ΜΜ, Manefs23 είπε

Για παραδειγμα αν ειχες παρει ενα καταναλωτικο 10,000 και τωρα ειναι 30,000, και το fund το αγορασε 200-300 ευρώ ... όποια πρόταση πάνω απο 1000 ευρω δεν ειναι νορμαλ.. μιλαμε για 300% κέρδος.

1. 99 δεν θα δωσουν φραγκο και ενας θα δωσει 15.000. Συνεπως μονο και μονο με αυτο ειναι ακυρη η σκεψη σου.

2 και σημαντικοτερο.

Πες μου εναν λογο ο οποιοσδηποτε παρει 10.000€ δανειο, να το αποπληρωσει και να μην περιμενει να δώσει 1000€ και να σβηστουν ολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, andreaspA είπε

1. 99 δεν θα δωσουν φραγκο και ενας θα δωσει 15.000. Συνεπως μονο και μονο με αυτο ειναι ακυρη η σκεψη σου.

2 και σημαντικοτερο.

Πες μου εναν λογο ο οποιοσδηποτε παρει 10.000€ δανειο, να το αποπληρωσει και να μην περιμενει να δώσει 1000€ και να σβηστουν ολα.

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αναφέρομαι στα δάνεια που δόθηκαν τότε που οι τράπεζες τα "μοίραζαν", και έχουν σκάσει... Πρόσφατα διάβαζα ένα άρθρο οτι το 2018 είχε πουληθεί ένα χαρτοφυλάκιο απο τον Εθνική Τράπεζα και αφορούσε 197,000 κόκκινα δάνεια (κυριως καταναλωτικά και κάρτες) που είχαν δοθεί την περίοδο 2003-2008. Ήταν συνολικής απαίτησης 5.2 δις ευρώ, και το αγόρασαν 2 fund για 110 εκ ευρώ, που σημαίνει το πήρε κάπου στο 2.2% της συνολικής απαίτησης, και ούτε αυτα δεν κατάφεραν να ανακτήσουν. Το ένα fund τα παράτησε και έφυγε το 2020. CarVal και Intrum λεγόντουσαν. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το αρθρο ο τρόπος που το έγραφε είναι οτι τα 110 εκ ευρω δεν τα έδωσαν σε ρευστό, αλλά πήραν δάνεια απο την τράπεζα που πήραν τα δάνεια. Έτσι γίνομαι και εγώ επενδυτής :P :P :P 

Δεν είναι ο τομέας μου τα οικονομικά, άρα μπορεί να λέω και βλακείες, στο euro2day το έγραφε. Απλά τα διαβάζω γιατί κάνω την αίτηση του φαδερ στον εξωδικαστικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Manefs23 είπε

και ούτε αυτα δεν κατάφεραν να ανακτήσουν

αρα απαντας μονος σου στο ερωτημα σου. Το ιδιο γινεται και σημερα. Απο μερα σε μερα κλείνουν ουσιαστικα ολα τα fund και θα ξαναανοιξουνε τα μισα και αν!

Οποτε μια που το συζηταμε ειναι μια καλη περιοδος, αν τυχον καποιος έχει χρέη και παράλληλα εχει ή μπορει να δανειστεί μετρητά, να προχωρήσει σε εναν καλο διακανονισμο για αποπληρωμη. Ζεστο χρημα στο ταμειο πριν φουνταρουν ειναι οτι καλύτερο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Από τις 16/02/2024 και εφεξής, όποιος κάνει αίτηση στην πλατφόρμα ως ευάλωτος τότε υποχρεώνει τις τράπεζες να δεχθούν το αποτέλεσμα του αλγόριθμου.

Έχει κάνει κάποιος τέτοια αίτηση να μας λύσει μερικές απορίες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ υπολογίζω να κάνω υποβολή αίτησης περι τα μέσα Μαïου. Βέβαια "ευάλωτος" για το κράτος περιλαμβάνει συγκεκριμένα κριτήρια, και δεν ξέρω πόσους "πιάνει" αυτή η προυπόθεση. Κατα την γνώμη μου, θα έπρεπε ο αλγόριθμος να είναι αυτόματος για όλους. Να λές, τόσα έχω, τόσα βγάζω, τόσα χρωστάω και αυτόματα κάθε μήνα θα δίνεις τόσα τελευταία ευκαιρία (πως λέει ο Μητροπάνος "Τόσα δίνω πόσα θες; Στα λαδάδικα πουλάν αυτό που θες" - Κάπως έτσι :P). Την προηγούμενη φορά δεν είχαν απαντήσει καν, εκτός της Do Value, που είναι και το στεγαστικό και το είχε αποδεχτεί. Οι άλλοι δεν απάντησαν και έγινε άκαρπη.

Διάβαζα (νομίζω στο euro2day ή στο capital) ό,τι απο τα 78-82 δις κόκκινα δάνεια που έχουν πουληθεί σε fund και διαχερίζονται services, σύμφωνα με τους services μπορεί να πρασινήσουν την επόμενη τριετία 10-15 δις, αλλά σύμφωνα με τους Ευρωπαίους τα νούμερα αυτά είναι πολύ ελπιδοφόρα και δεν βλέπουν τέτοια εξέλιξη. Δηλαδή, λένε αυτοί που τα έχουν τα δάνεια θα ανακτήσουμε το 10-15%, και σύμφωνα με τους Ευρωπαίους τα νούμερα είναι φουσκωμένα, ενώ έρχεται νέα γενιά κόκκινων δανείων τα επόμενα χρόνια. Ήδη υπολογίζουν πάνω απο 10 δις κόκκινα δάνεια τους επόμενους 18 μήνες, περισσότερα απο όσα θα ρυθμίσουν! Δηλαδή θα χειροτερέψει η κατάταση. Το θέμα του ιδιωτικού χρέους σε χρηματοπιστοτικούς φορείς, αντί να βελτιώνεται, χειροτερεύει.

Δεν έχω σπουδάσει οικονομικά, αλλά άμα διαβάσεις κάποια άρθρα καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά. Και τα περίσσοτερα site, τα γράφουν χλιαρά (λογικό, άμα δείς παντού advs απο τράπεζες έχουν).

Εγώ, αυτό δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί δεν απαντάνε. Π.χ τους λές θα ξεκινήσω να δίνω ένα χ ποσό να τακτοποιηθούν όλες μου οι οφειλές (αυτό το νόημα του εξωδικαστικού), και δεν απαντάνε! προτιμούν να μην παίρνουν τίποτα?! Εν τω μεταξύ γράφω λες και τα χρωστάω εγώ :P ενώ κάνω του φαδερ την αίτηση, που είναι κάτι σαν την παλια Ολυμπιακη και ΟΣΕ στην διαχείριση χρημάτων :P:P:P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Malthador είπε

Από τις 16/02/2024 και εφεξής, όποιος κάνει αίτηση στην πλατφόρμα ως ευάλωτος τότε υποχρεώνει τις τράπεζες να δεχθούν το αποτέλεσμα του αλγόριθμου.

Έχει κάνει κάποιος τέτοια αίτηση να μας λύσει μερικές απορίες;

Έχω κάνει αίτηση για ευάλωτο. 
Είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να δώσουν λύση και το επιτόκιο για τα εξασφαλισμένα δάνεια είναι 3% σταθερό για τρία χρόνια και για τα ανεξασφάλιστα 4% πάλι για τρία χρόνια. 
Στην περίπτωση που είχα τους γύρισα τρεις φορές τη σύμβαση μέχρι να τη γράψουν σωστά !! 


Μου έλεγαν - αφού γράφει ενδεικτικό ! - και η διαφορά στη δόση ήταν 500 € το μήνα !!!
γιατί το πινακάκι στη σύμβαση έλεγε επιτόκιο + περιθώριο και αυτό έβγαινε 6,47% ενώ από κάτω στους όρους έλεγε το 3%σταθερό.
Πιο κάτω όμως στο δοσολόγιο, η δόση που αναφερόταν ήταν υπολογισμένη με 6,97% και όχι με 3% ! Αλαλούμ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Free Bird είπε

Έχω κάνει αίτηση για ευάλωτο. 
Είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να δώσουν λύση και το επιτόκιο για τα εξασφαλισμένα δάνεια είναι 3% σταθερό για τρία χρόνια και για τα ανεξασφάλιστα 4% πάλι για τρία χρόνια. 
Στην περίπτωση που είχα τους γύρισα τρεις φορές τη σύμβαση μέχρι να τη γράψουν σωστά !! 


Μου έλεγαν - αφού γράφει ενδεικτικό ! - και η διαφορά στη δόση ήταν 500 € το μήνα !!!
γιατί το πινακάκι στη σύμβαση έλεγε επιτόκιο + περιθώριο και αυτό έβγαινε 6,47% ενώ από κάτω στους όρους έλεγε το 3%σταθερό.
Πιο κάτω όμως στο δοσολόγιο, η δόση που αναφερόταν ήταν υπολογισμένη με 6,97% και όχι με 3% ! Αλαλούμ ...

Έκανες μετά τον Φεβρουάριο; με τον νέο νόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!

Θα κάνω αίτηση για το χαρτί που χρειάζεται απο Πρωτοδικείο στις υπεύθυνες δηλώσεις, και θα κάνω υποβολη. Νομίζω λόγο Πασχα θα καθυστερήσει να βγει 2-3 εβδομάδες. Απλά, επειδή είναι σε πρωτοδικειο σε νησί και οχι στην Αττική καθυστερεί λίγο παραπάνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, Free Bird said:

Έχω κάνει αίτηση για ευάλωτο. 
Είναι υποχρεωμένες οι τράπεζες να δώσουν λύση και το επιτόκιο για τα εξασφαλισμένα δάνεια είναι 3% σταθερό για τρία χρόνια και για τα ανεξασφάλιστα 4% πάλι για τρία χρόνια. 
Στην περίπτωση που είχα τους γύρισα τρεις φορές τη σύμβαση μέχρι να τη γράψουν σωστά !! 


Μου έλεγαν - αφού γράφει ενδεικτικό ! - και η διαφορά στη δόση ήταν 500 € το μήνα !!!
γιατί το πινακάκι στη σύμβαση έλεγε επιτόκιο + περιθώριο και αυτό έβγαινε 6,47% ενώ από κάτω στους όρους έλεγε το 3%σταθερό.
Πιο κάτω όμως στο δοσολόγιο, η δόση που αναφερόταν ήταν υπολογισμένη με 6,97% και όχι με 3% ! Αλαλούμ ...

Μιας και έχεις κάνει αίτηση για ευάλωτο, πες λίγο:

  1. Για την ώρα η αίτηση που ξεκίνησα είναι στο στάδιο της άντλησης των οφειλών. Σε ποιο σημείο επιλέγουμε ότι ο οφειλέτης είναι ευάλωτος; Βγαίνει αυτόματα λόγω των κριτηρίων ή πρέπει να πατήσω κάπου; Στην περίπτωσή μου ο οφειλέτης έχει κάτω από 7k στο περσινό εκκαθαριστικό και δεν έχει τίποτα στο όνομά του.
  2. Θέλω να βάλω μέσα οφειλές εταιρείας που διαχειριζόταν ο αιτών και η οποίες δεν μπαίνουν αυτόματα. Τις βάζω μετά με ξεχωριστό αίτημα/ερώτημα όπως θα έκανα εάν δεν ήταν ευάλωτος;
  3. Γενικά βλέπω ότι ο ΕΦΚΑ έχει ανεβάσει οφειλές που έχουν εξοφληθεί και η Intrum έχει ανεβάσει ποσά που δεν υφίστανται. Αυτά διορθώνονται κάπως; Π.χ. αν προσκομίσω εξοφλητικές ή αποφάσεις δικαστηρίων;
  4. Η αίτηση που έχεις κάνει για τον ευάλωτο έχει οριστικοποιηθεί; Στην περίπτωση του ευάλωτου ισχύουν οι προθεσμίες που θα ίσχυαν κανονικά ή το επιταχύνουν καθόλου;

Ευχαριστώ.

5 hours ago, Manefs23 said:

Δεν έχω σπουδάσει οικονομικά, αλλά άμα διαβάσεις κάποια άρθρα καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά. Και τα περίσσοτερα site, τα γράφουν χλιαρά (λογικό, άμα δείς παντού advs απο τράπεζες έχουν).

Εγώ πάντως προσέγγισα πρόσφατα fund για εξόφληση κόκκινου δανείου εκ μέρους του εγγυητή, μου είπαν ένα νούμερο εκτός πραγματικότητα και το οποίο το ήθελαν και εφάπαξ (του τύπου 50k σε δέκα μέρες). Όταν ζήτησα να ρυθμιστεί τουλάχιστον σε μερικές δόσεις για να μπορέσει ο άνθρωπος να το πληρώσει μου είπαν ότι έτσι είναι και άμα μου αρέσει.

Ε, τώρα που ο ευάλωτος πρωτοφειλέτης θα κάνει αίτηση και θα την δεχτούν υποχρεωτικά, θα πάρουν τα ίδια χρήματα σε καμιά 20αρια χρόνια. Δεν τους χάλασε.

Γενικά τα funds είναι εκτός αγοράς, έχουν χάσμα με τους οφειλέτες και απλά μπαίνουν μέσα για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...