Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/5/2023 στις 12:54 ΠΜ, pavlos1908 είπε

Την ίδια απορία έχω και εγώ, βρήκες κάποια απάντηση;

σε νέα ρύθμιση εφαρμόστηκε χαμηλότερος τόκος σίγουρα, αλλά δεν ξέρω τι ισχύει για παλαιές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 646
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα, καποιος ο οποιος ειναι ηδη σε ρυθμιση με τον εξωδικαστικο για οφειλες προς την ΑΑΔΕ μονο, αλλα λογω καποιων συνθηκων αντιμετωπιζει προβληματα ακομα και με αυτην την ρυθμιση, μπορει - μολις περασει το 12μηνο - να κανει νεα αιτηση;

Αλλα ειναι εφικτο να μην χαθει η υπαρχουσα ρυθμιση εως οτου γινει αποδεκτη ή απορριφθει η νεα; Ωστε να μην γινει ληξιπροθεσμη η οφειλη, απλα να προσπαθησει αν γινεται να υπαρξει καλυτερη ρυθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 26/5/2023 στις 9:38 ΠΜ, pavlos1908 είπε

Καλημερα, καποιος ο οποιος ειναι ηδη σε ρυθμιση με τον εξωδικαστικο για οφειλες προς την ΑΑΔΕ μονο, αλλα λογω καποιων συνθηκων αντιμετωπιζει προβληματα ακομα και με αυτην την ρυθμιση, μπορει - μολις περασει το 12μηνο - να κανει νεα αιτηση;

Αλλα ειναι εφικτο να μην χαθει η υπαρχουσα ρυθμιση εως οτου γινει αποδεκτη ή απορριφθει η νεα; Ωστε να μην γινει ληξιπροθεσμη η οφειλη, απλα να προσπαθησει αν γινεται να υπαρξει καλυτερη ρυθμιση.

Μπορεί, αρκεί για το διάστημα αυτό, οι νέες οφειλές να είναι σε κάποια τάξη. Ωστε να μην ακυρωθεί η πρώτη ρύθμιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα, οφειλέτης που απορρίπτει πρόταση του εξωδικαστικου μηχανισμού λόγω αδυναμίας να ακολουθήσει το πλάνο (μη συμφέρουσας πρότασης), γνωρίζει κάποιος αν μπορεί και πότε να ξανά κάνει νέα αίτηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Καλησπέρα, οφειλέτης που απορρίπτει πρόταση του εξωδικαστικου μηχανισμού λόγω αδυναμίας να ακολουθήσει το πλάνο (μη συμφέρουσας πρότασης), γνωρίζει κάποιος αν μπορεί και πότε να ξανά κάνει νέα αίτηση; 

Εφόσον έχει οριστικοποιηθεί η αίτηση και προβεί σε απόρριψη ο αιτών, μπορεί να ξανακάνει αίτηση μετά από ένα χρόνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και καλή χρονιά, έκανα αίτηση στον εξωδ. για οφειλές 4000 ΑΑΔΕ, 13500 ΕΦΚΑ 54000 EUROBANK και 5500 ALPHA BANK. Η απάντηση που έλαβα (ΟΡΟΙ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ) καμία διαγραφή τόκων-αρχικού κεφαλαίου και μου προτείνουν για 13 χρόνια δόσεις 770€  το μήνα! Με οικογ. ετήσιο εισόδημα  22000 . Δεν έχουμε ακίνητα ή καταθέσεις. Ηθελα να ήξερα σε τι βοηθάει όλη αυτή η διαδικασία;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xristostheo είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά, έκανα αίτηση στον εξωδ. για οφειλές 4000 ΑΑΔΕ, 13500 ΕΦΚΑ 54000 EUROBANK και 5500 ALPHA BANK. Η απάντηση που έλαβα (ΟΡΟΙ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ) καμία διαγραφή τόκων-αρχικού κεφαλαίου και μου προτείνουν για 13 χρόνια δόσεις 770€  το μήνα! Με οικογ. ετήσιο εισόδημα  22000 . Δεν έχουμε ακίνητα ή καταθέσεις. Ηθελα να ήξερα σε τι βοηθάει όλη αυτή η διαδικασία;  

 

Καλή χρονιά να έχουμε.

Ο εξωδικαστικός μηχανισμός είναι μνημονιακή υποχρέωση και όχι μια πραγματική προσπάθεια του κράτους  🤣🤣 (γελάμε εδώ) για να βρεθεί μια λύση στο συγκεκριμένο θέμα ....

Η λύση για τα  'κόκκινα δάνεια' ... σέρνεται σχεδόν 15 χρόνια, άσε που έρχονται και νέες γενιές οσονούπω.
Όσον αφορά τον εξωδικαστικό μηχανισμό, από τον 06/2021 που ξεκίνησε έχουν βγει δύο βελτιωτικές νομοθετικές ρυθμίσεις και το αποτέλεσμα είναι μηδέν εις το πηλίκο ...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xristostheo είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά, έκανα αίτηση στον εξωδ. για οφειλές 4000 ΑΑΔΕ, 13500 ΕΦΚΑ 54000 EUROBANK και 5500 ALPHA BANK. Η απάντηση που έλαβα (ΟΡΟΙ ΑΝΑΔΙΑΡΘΡΩΣΗΣ) καμία διαγραφή τόκων-αρχικού κεφαλαίου και μου προτείνουν για 13 χρόνια δόσεις 770€  το μήνα! Με οικογ. ετήσιο εισόδημα  22000 . Δεν έχουμε ακίνητα ή καταθέσεις. Ηθελα να ήξερα σε τι βοηθάει όλη αυτή η διαδικασία;  

 

Κάποια χρέη είχα και εγώ ειδικά σε ΕΦΚΑ, ΑΑΔΕ, ΕΤΕ  

Βέβαια τη δέχτηκα τη πρόταση γιατι βγήκε 90€ το μήνα αλλά δε έκαναν ούτε σε εμένα διαγραφή τόκων .

Ρώτησε το λογιστή σου , μήπως δε δεχτείς τη σύμβαση αναδιάρθρωσης και σου προτείνουν κάτι άλλο.

Εκτός εάν σε συμφέρει ρύθμιση ξεχωριστά σε ΕΦΚΑ , ΑΑΔΕ , και τράπεζες με όσα μπορείς βάσει εισοδήματος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετά από πόσο καιρό σας έστειλε το ΚΕΑΟ την ρύθμιση;

Σε πρόταση αναδιάρθρωσης που αποδεχθήκαμε 20/02/2023, την ακριβώς επόμενη μέρα μου έστειλε η εφορία την ταυτότητα οφειλής και πληρώσαμε την πρώτη δόση 21/02/2023. 

Το ΚΕΑΟ ακόμα δεν έχει στείλει τίποτα, κοντά ένα χρόνο μετά. Έχω επικοινωνήσει τρεις φορές μαζί τους και τις τρεις μου απάντησαν να περιμένω να στείλουν αυτοί την ρύθμιση και ότι δεν διατρέχει κίνδυνο ο οφειλέτης από κατασχέσεις κλπ. Ωστόσο, τον Φεβρουάριο υπάρχει ποινικό δικαστήριο και ο δικηγόρος λέει ότι θα αναβληθεί, αφού ο οφειλέτης μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι με δική του υπαιτιότητα το ότι δεν έχει ξεκινήσει να τρέχει η ρύθμιση ακόμα.

Και στο κάτω κάτω, δεν το καταλαβαίνω, ρυθμίζεις τις οφειλές σου για να ξεκινήσεις να πληρώνεις κανά δυο χρόνια μετά; Το σόι λογική είναι αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Μετά από πόσο καιρό σας έστειλε το ΚΕΑΟ την ρύθμιση;

Σε πρόταση αναδιάρθρωσης που αποδεχθήκαμε 20/02/2023, την ακριβώς επόμενη μέρα μου έστειλε η εφορία την ταυτότητα οφειλής και πληρώσαμε την πρώτη δόση 21/02/2023. 

Το ΚΕΑΟ ακόμα δεν έχει στείλει τίποτα, κοντά ένα χρόνο μετά. Έχω επικοινωνήσει τρεις φορές μαζί τους και τις τρεις μου απάντησαν να περιμένω να στείλουν αυτοί την ρύθμιση και ότι δεν διατρέχει κίνδυνο ο οφειλέτης από κατασχέσεις κλπ. Ωστόσο, τον Φεβρουάριο υπάρχει ποινικό δικαστήριο και ο δικηγόρος λέει ότι θα αναβληθεί, αφού ο οφειλέτης μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι με δική του υπαιτιότητα το ότι δεν έχει ξεκινήσει να τρέχει η ρύθμιση ακόμα.

Και στο κάτω κάτω, δεν το καταλαβαίνω, ρυθμίζεις τις οφειλές σου για να ξεκινήσεις να πληρώνεις κανά δυο χρόνια μετά; Το σόι λογική είναι αυτή;

Μηπως έχουν πάει ηδη στο ΚΕΑΟ και πρέπει να μπεις εκει ; Συχνα γίνεται μπέρδεμα ΕΦΚΑ / ΚΕΑΟ .

KEAO οφειλές δε μου ρύθμισε ο εξωδικαστικός εμένα .

Και τωρα το πρόσεξα οτι έκανα λάθος . Ρύθμισε χρέος ΑΑΔΕ , και ΕΤΕ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, meletis_m said:

Μηπως έχουν πάει ηδη στο ΚΕΑΟ και πρέπει να μπεις εκει ; Συχνα γίνεται μπέρδεμα ΕΦΚΑ / ΚΕΑΟ .

KEAO οφειλές δε μου ρύθμισε ο εξωδικαστικός εμένα .

Και τωρα το πρόσεξα οτι έκανα λάθος . Ρύθμισε χρέος ΑΑΔΕ , και ΕΤΕ . 

Δεν υπάρχει ΕΦΚΑ στον εξωδικαστικό, όσες οφειλές έχουν πάει στο ΚΕΑΟ ρυθμίζονται, αν δεν έχουν πάει εκεί μένουν εκτός ή τελοσπάντων πρέπει να βεβαιωθούν πρώτα στο ΚΕΑΟ.

Δεν υπάρχει κάτι στο ΚΕΑΟ, έχω τσεκάρει, εξάλλου μου είπαν ότι θα στείλουν μέιλ για να τρέξει η ρύθμιση, όπως μου έστειλε η ΑΑΔΕ και ξεκίνησαν οι πληρωμές. Ωστόσο μου κάνει εντύπωση να έχει καθυστερήσει τόσο πολύ η δημιουργία της ρύθμισης, υποτίθεται πως είναι αυτοματοποιημένη η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σε όλους,

Έχει κανείς εμπειρία με θετική εκβαση σε εξωδικαστικό μηχανισμό για χρέη;

Έχω μια απορία στο θέμα βασικής οφειλής - τόκων.

Σε καταναλωτικό δάνειο οι τόκοι πήγαν στο θεό. Ήταν αρχικά 15,000 ευρώ και απο τότε που σταμάτησε να πληρώνετε έχει πάει 40,000 ευρώ. Το fund το αγόρασε και το εμφανίζει ως οφειλή βασικη 40,000 ευρώ και ως τοκοι 0. Άρα τι θα μου κόψουν απο τόκους και τι απο βασική οφειλή; αν ειναι να κόψουν 20% απο βασικη, ποιό το νόημα του εξωδικαστικού; δήλαδη ούτε την αρχική βασική οφειλή. Εψαξα και είδα ό,τι το fund το αγόρασε στο 3.6% του συνόλου δηλαδή κάπου 1450Ε (απο τα 40,000)...το να μου ζητάνε τηλεφωνικά ρύθμιση 10,000 ευρω δηλαδή να έχουν κέρδους +589.59% είναι κάπως unfair!

Στα δάνεια χωρίς προσημείωση/υποθήκες που έχουν περάσει σε fund βοηθάνε ή τζαμπα η ελπίδα και ταλαιπωρία; ας γραψει κάποιος καμια θετική εκβαση να πάρουμε κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, Manefs23 said:

Έχει κανείς εμπειρία με θετική εκβαση σε εξωδικαστικό μηχανισμό για χρέη;

Χωρίς ίχνος ειρωνείας, αν από 40k σου ζήτησαν 10k και σου φαίνεται unfair, τότε μάλλον έχεις διαφορετική άποψη της θετικής/αρνητικής έκβασης από τους περισσότερους εδώ μέσα.

Τελοσπάντων, στον εξωδικαστικό μπορεί να σου κάνουν μεγαλύτερο κόψιμο από το 20% της βασικής οφειλής, αλλά ο αλγόριθμος υπολογίζει και τα υπόλοιπα χρέη μέσα ολιστικά.

-----------------------

Σε αυτό που ανέφερα πιο πάνω, τελικά έτσι είναι. Το ΚΕΑΟ είναι καρναβάλι και έχει χάσει την μπάλα, έχουν καθυστερήσει πάρα πολύ καιρό πάρα πολλές αιτήσεις. Οπότε αναμονή και υπομονή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Malthador είπε

Χωρίς ίχνος ειρωνείας, αν από 40k σου ζήτησαν 10k και σου φαίνεται unfair, τότε μάλλον έχεις διαφορετική άποψη της θετικής/αρνητικής έκβασης από τους περισσότερους εδώ μέσα.

Τελοσπάντων, στον εξωδικαστικό μπορεί να σου κάνουν μεγαλύτερο κόψιμο από το 20% της βασικής οφειλής, αλλά ο αλγόριθμος υπολογίζει και τα υπόλοιπα χρέη μέσα ολιστικά.

-----------------------

Σε αυτό που ανέφερα πιο πάνω, τελικά έτσι είναι. Το ΚΕΑΟ είναι καρναβάλι και έχει χάσει την μπάλα, έχουν καθυστερήσει πάρα πολύ καιρό πάρα πολλές αιτήσεις. Οπότε αναμονή και υπομονή.

Είναι πιο περίπλοκο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή.

Για παράδειγμα, αν πλήρωνες το στεγαστικό σου πάντα, και απο 350Κ το έχεις πάει 70Κ, και ξέρεις βάση του αλγόριθμου δεν θα σου κουρευτεί τίποτα, την εποχή που λόγο προστασίας το 70% που είχαν α' κατοικίαςς είχε σταματήσει να πληρώνει, σε ένα καταναλωτικο/κάρτα απο την ίδια τράπεζα κάτι που πουλησε για 1500ε να σου ζηταει 10.000 δεν θα το θεωρούσες unfair?   Και να έχεις και το αγχος μην βγει εντολης πληρωμης για τα 40,000, ενω ηταν βασικη οφειλη 15,000.. δηλαδή ενας φαυλος κυκλος

Ξέρω δεκάδες διαφορετικά παραδείγμα, απο γνωστούς, συζητήσεις με νομικούς, με άτομα με τα ίδια "θεματα". Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Θα έπρεπε ο εξωδικαστικός να λειτουργούσε με την λογική πόσα έχεις, πόσα βγάζεις, πόσα χρωστάς, πόσο χρονών είσαι, και ένας μαθηματικος κανόνας και αυτόματα μια απαντήση. Θα λυνόταν το πρόβλημα σε 1 χρόνο για όλους.

3 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

 

 

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

Έχει υποβάλει κανείς οριστικά τελευταία; Υπάρχει διάθεση απο τους πιστωτές για λογικές ρυθμίσεις;

Οι γονείς μου σκέφονται να φύγουν απο το σπίτι την 'Ανοιξη ή το καλοκαίρι και να πάνε στο χωριό αν η DoValue (κυρίως) και η Intrum δεν συμφωνήσουν αυτήν την φορά. Πλέον έχει γίνει κουραστικό και ψυχοφθορο. Στο Δημόσιο εξόφλησαν όλες τις οφειλές μονο και μόνο να μην έχουν θεμα με την ενημερώτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...