Προς το περιεχόμενο

Eξωδικαστικός μηχανισμός ρύθμισης οφειλών


Anthony3091

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα και μετά από 3 μήνες, μια ακυρωμένη αίτηση και πολλά ψαξίματα τα οποία δεν έκαναν τίποτα... επιτέλους έχω μια διορθωμένη αίτηση (τα ποσά ήταν άλλα αντ'άλλων !)

Τώρα , έχουμε άλλο γελοίο.. --> στην επιλεξιμότητα έχω Χ στον έλεγχο για αν χρωστάω άνω των 10000 (πράγμα το οποίο ισχύει)  image.png.fa1a179e6d5e86c71e0ddb0a338d4434.png

άντε να δούμε πόσο καιρό θα πάρει αυτό να στρώσει..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 638
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

υπάρχει κάποιος που να έχει μπορέσει να υποβάλλει (αρχική) πρόταση μετά τις 21.9? 

έκτοτε έως σήμερα μου βγάζει συνέχεια "Υπήρξε πρόβλημα κατά την άντληση των φορολογικών σας στοιχείων"

σε οποιαδήποτε νέα πρόταση προσπαθώ να υποβάλω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2021 στις 12:40 ΜΜ, lg379 είπε

υπάρχει κάποιος που να έχει μπορέσει να υποβάλλει (αρχική) πρόταση μετά τις 21.9? 

έκτοτε έως σήμερα μου βγάζει συνέχεια "Υπήρξε πρόβλημα κατά την άντληση των φορολογικών σας στοιχείων"

σε οποιαδήποτε νέα πρόταση προσπαθώ να υποβάλω! 

Τίποτα σε συγγενικό μου πρόσωπο από τις 15/09 και μετά ακόμη είναι στο δικό σου πρόβλημα: σχετικά με πρόβλημα στην άντληση των φορολογικών στοιχείων. Εμένα ο σύμβουλος με ενημέρωσε ότι η δικιά μου είναι στο στάδιο : "Αξιολόγηση από Συντονιστή Πιστωτή" και είδαμε κούρεμα στο ''Ενδεικτικό Δοσολόγιο''και από το <<υπολογιστικό εργαλείο δόσεων>> τους και από το ''Αντιπρόταση Πιστωτών''. Στα 10.000 € μιας οφειλής μου κάνει πρόταση 3.269 σε 35 δόσεις € με κάποιες δόσεις να είναι απλά κενές. Ομοίως στην ''αντιπρόταση πιστωτή'' για την ίδια οφειλή μου βγάζει : 1.089 € σε 34 δόσεις και πάλι κάποιες δόσεις να είναι κενά τα κουτάκια. Τώρα τι! περιμένουμε κάποια ενημέρωση από τον συντονιστή ή θα τελειώσει η διαδικασία εκεί😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι γράφετε για στάδια αίτησης μεταγενέστερα του αρχικού, γράφετε αν θέλετε και ημερομηνία αρχικής αίτησης να υπάρχει ένας μπούσουλας, ένα σημείο αναφροάς  με αυτό το δέλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μπορειτε να μουβπειτε τη έγγραφα χρειζονται να ανεβασω για φυσικο προσωπο για ενταξη στο μηχανισμο εκτος το ποινικό και το χαρτι απο πρωτοδικείο μου λεει λειπουν εγγραφα

16 ώρες πριν, dis83 είπε

Όσοι γράφετε για στάδια αίτησης μεταγενέστερα του αρχικού, γράφετε αν θέλετε και ημερομηνία αρχικής αίτησης να υπάρχει ένας μπούσουλας, ένα σημείο αναφροάς  με αυτό το δέλο. Κ

Στις 4/6/2021 στις 1:02 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Οντως ξεκινησε 

Εδωσα κωδικο επιβεβαιωσης αποδεχτηκα ολες τις υπευθυνες δηλωσεις , πατησα συνεχεια αλλα δεν βλεπω κατι αλλο να κανω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FRIMPA13 είπε

Καλημέρα μπορειτε να μουβπειτε τη έγγραφα χρειζονται να ανεβασω για φυσικο προσωπο για ενταξη στο μηχανισμο εκτος το ποινικό και το χαρτι απο πρωτοδικείο μου λεει λειπουν εγγραφα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/10/2021 στις 4:50 ΜΜ, IceFLoWeR είπε

Τίποτα σε συγγενικό μου πρόσωπο από τις 15/09 και μετά ακόμη είναι στο δικό σου πρόβλημα: σχετικά με πρόβλημα στην άντληση των φορολογικών στοιχείων. Εμένα ο σύμβουλος με ενημέρωσε ότι η δικιά μου είναι στο στάδιο : "Αξιολόγηση από Συντονιστή Πιστωτή" και είδαμε κούρεμα στο ''Ενδεικτικό Δοσολόγιο''και από το <<υπολογιστικό εργαλείο δόσεων>> τους και από το ''Αντιπρόταση Πιστωτών''. Στα 10.000 € μιας οφειλής μου κάνει πρόταση 3.269 σε 35 δόσεις € με κάποιες δόσεις να είναι απλά κενές. Ομοίως στην ''αντιπρόταση πιστωτή'' για την ίδια οφειλή μου βγάζει : 1.089 € σε 34 δόσεις και πάλι κάποιες δόσεις να είναι κενά τα κουτάκια. Τώρα τι! περιμένουμε κάποια ενημέρωση από τον συντονιστή ή θα τελειώσει η διαδικασία εκεί😵

ok. και ανησύχησα πως είναι μόνο οι δικές μου προτάσεις. άρα κλειστό το μαγαζί για όλες τις ατομικές. για νομικό πρόσωπο μπόρεσα να ρίξω. 

αυτό που λές που σου έβγαλε, μην του έχεις εμπιστοσύνη ακόμη μέχρι να τελειοποιηθεί. και εμένα για οφειλές 100.000 σε μία πρόταση μου έβγαζε άθροισμα 15.000 δόσεων, κάτι άναρχα νούμερα τελείως! τώρα το διόρθωσαν και δε βγάζει τίποτα... οπότε... υπομονή, μάλλον και εκεί το σκαλίζουν το πράγμα.

πλέον (μόλις κοίταξα) εξαφάνισαν τελείως το κομμάτι των δοσολογίων που ηταν εμφανές στους χρήστες!!!

-

Αναφορά σε κείμενο

Όσοι γράφετε για στάδια αίτησης μεταγενέστερα του αρχικού, γράφετε αν θέλετε και ημερομηνία αρχικής αίτησης να υπάρχει ένας μπούσουλας, ένα σημείο αναφροάς  με αυτό το δέλο. 

ουσιαστικά το σύστημα άνοιξε στις 28.8.21 (+/- 1 ημέρα). εμένα οι πρώτες προτάσεις πέσανε 3.9 (εταιρική) και 14/9 (ατομική). Πλησιάζει η ώρα που κλείνει το 2μηνο... αναμένουμε! καμία πρόταση ως τώρα από όσες έχω ρίξει (καμια 10αριά), ακόμη και πολύ απλές με μόνο εφορία/έφκα δεν έχουν περάσει σε επόμενο στάδιο.

---

πλέον αντιμετωπίζουμε και άλλα προβλήματα: 

- δεν εμφανίζεται κουμπί "αποθήκευση" στη μοναδικοποίηση με αποτέλεσμα να μη μπορείς να κλείσεις τη διαδικασία

-------

Αναφορά σε κείμενο

Καλημέρα μπορειτε να μουβπειτε τη έγγραφα χρειζονται να ανεβασω για φυσικο προσωπο για ενταξη στο μηχανισμο εκτος το ποινικό και το χαρτι απο πρωτοδικείο μου λεει λειπουν εγγραφα

στις ατομικές προτάσεις,

  • δικαστικής φερεγγυότητας
  • ποινικό μητρώο είναι τα βασικά 

τώρα που άνοιξα μία δική μου είδα πως απλά στα λοιπά έγγραφα έβαλα κάποιες άλλες οφειλές. δεν είναι προυπόθεση να βάλεις άλλα έγγραφα. Πιθανότατα είναι και εκεί bug του συστήματος, θέλει να ανεβάσεις κάτι για να περάσει.

 

----

σε συζήτηση με τραπεζίτη περιφερειακής τράπεζας χθές μου είπε πως: 

- οι τράπεζες είναι οκ με τη διαδικασία απαντούν

- ανοφίσιαλι μου είπε πως βλέπουν θετικά τη διαδικασία γιατί του λύνει τα χέρια να κάνουν ρυθμίσεις που πριν δε μπορούσαν λόγω "guidelines", ενώ τώρα έχουν το ελαφρυντικό πως "μπήκε εξωδικαστικό".

- γενικώς μου έδωσε να καταλάβω πως δε θα είναι αρνητικές 

 

-- 

σε γενικές γραμμές, έχω την αίσθηση (αίσθηση ξαναλέω) πως πάτησαν φρένο στο να δέχεται το σύστημα αιτήσεις (τουλάχιστον από ατομικές) με πρόφαση το τεχνικό πρόβλημα "άντλησης φορολογικών στοιχείων", ώστε να διαχειριστούν τις πρώτες ολοκληρωμένες προτάσεις και να βελτιώσουν με βάση αυτές το σύστημα. Εκτιμώ πως τουλάχιστον τις πρώτες 20-30 ημέρες δεν θα ηταν πάνω από 500 ολοκληρωμένες/οριστικοποιημένες προτάσεις στο σύστημα οπότε ηταν ένα καλό δείγμα για να διαχειριστούν και να δούνε τα (ΠΟΛΛΑ) προβλήματα. επίσης είναι και θέμα allocation of resources (προσωπικό κυρίως) κατά τη γνώμη μου, καθώς σχεδόν το σύνολο των προτάσεων "θέλει χέρι", δλδ αξιολόγηση από ανθρώπινη παρουσία, διορθώσεις κοκ 

και εδώ τίθεται το σημαντικό και ...σπουδαίο ερώτημα, τι θα γίνεται με προτάσεις που είναι "λειψές". ακύρωση και επαναυποβολή με αιτιολογία ή επικοινωνία για προσκόμιση συμπληρωματικών στοιχείων?

πέρα από το βασικό και αναπάντητο, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΕΙ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ? (φυσιολογικά η στιγμή οριστικοποίησης, ίσως για αυτό "κρύψανε" και το δοσολόγιο... εύχομαι). 

-------

συμπερασματικά... μία διαδικασία που ΚΑΙΕΙ τόσο κόσμο και είναι τόσο σημαντική για την οικονομία + οτι προεκτάσεις κοινωνικές έχει, το κράτος είχε όλο το χρόνο να την υλοποιήσει και θα μπορούσε να ηταν τόσο μα τόσο απλή (μια διαίρεση τα ποσά/240), υλοποιείται προβληματικά, θολά, αναιτιολόγητα χωρίς σωστή, ξεκάθαρη και άμεση πληροφόρηση. 

Επεξ/σία από lg379
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2021 στις 1:55 ΜΜ, kundi είπε

μου το έβγαλε σήμερα αλλά δεν γίνετε πάλι τίποτα 

621751479_Screenshot2021-10-13at1_54_16PM.png.e41b3ead673b149e973a49b294ad17f8.png

Το ίδιο και σε μένα (χειρίζομαι αίτηση συγγενικού προσώπου ως "digital native"). Στο μεταξύ Αύγουστο ξεκίνησα τη διαδικασία και μου γράφει να περιμένω ως τις 22/7/2021! 

Όπως αναφέρεται και από lg379, δεν μπορώ να ολοκληρώσω τη "μοναδικοποίηση" (τι ωραία ελληνικά!) για δύο ακίνητα που έχουν μεταβιβασθεί ("Γήπεδα - Ιστορικό"), πατώ "αποθήκευση" αλλά δεν γίνεται τίποτε.

Το "οριστικοποίηση αίτησης" είναι αχνό-ανενεργό.

Είναι γεμάτο bugs ή εγώ είμαι υπερβολικός;

 

27 λεπτά πριν, zn1co είπε

μοναδικοποίηση

"Singulation" λογικά ήθελαν να πουν.

Επεξ/σία από zn1co
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια ερωτηση μου τραβηξε τις οφειλες ολες δεν εχω κατι στο ονομα μου το εισόδημα μου το αμαξι που έχω και τους τραπεζικους λογαριασμούς τους βαζω εγω η τους τραβαει αυτόματα γιατι μέχρι τωρα μονο τις οφειλες μου εχει και μουβγραφει ειναι δεν εχει οριστικοποιηθεί απαντηστεβμου παρακαλω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Στο μεταξύ Αύγουστο ξεκίνησα τη διαδικασία και μου γράφει να περιμένω ως τις 22/7/2021! 

😄 

 

Αναφορά σε κείμενο

Είναι γεμάτο bugs ή εγώ είμαι υπερβολικός;

άπειρα μπάγκς! 

αυτά συμβαίνουν οταν άλλος γράφει νόμο, αυτοί που αποφασίζουν δε ξέρουν την αγορά και τις ιδιαιτερότητες, του πληροφορικούς τους καλούν τελευταίους, οι experienced πραγματικοί hands on managers απουσιάζουν, δεν αποδέχονται οτι κάνουν λάθη για να βελτιωθούν κοκ.

χθές είδα άρθρο... που λέει ούτε 500 δεν ολοκληρώθηκαν ακόμη (σας το είχα πεί... έπεσα ακριβώς μέσα στις προβλέψεις για αυτό) και λέει..."ΦΤΑΙΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ... ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ"  χαχαχα

δλδ όλοι εμείς που θέλουμε να υποβάλλουμε... περιμένουμε γιατί μας αρέσει να πληρώνουμε παραπάνω....🤯... η πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά σε δόσεις και προσαυξήσεις και δε θέλουμε να ρυθμίσουμε! περιμένουμε ΤΙ? 

η δημοσιογραφία στην ελλάδα είναι στο 98% άσχετοι ή και κατευθυνόμενοι. πολύ μακριά από την πραγματικότητα. 

επίσης τα δίνουν εργολαβία στους μεγάλους 4 (με πολλά λεφτά), που οι μεγάλοι 4 δεν είναι τόσο καλοί σε πολλά πράγματα. απλά έχουν όλο το σενάριο να παίρνουν τέτοια έργα! καλύτερα φτιάξε ομάδα από την αρχή... γενικώς τρώμε το παραμύθι πως ο Πιερ κάνει παπάδες! χρησιμοποιώ gov.gr σε 3 διαφορετικές χώρες... φύκια για μεταξωτές.... και αργούν και τσαπατσούλικα τα κάνουν

Αναφορά σε κείμενο

μοναδικοποίηση

"Singulation" λογικά ήθελαν να πουν.

 uniquification  είναι το σωστό και χρησιμοποιείται στην IT terminology. αναγκαίο για να δίνεις ref number / unique id και να φτιάχνεις τις βάσεις σου όπως θες. δε βλέπω να πω την αλήθεια καμία χρηστικότητα εδώ και τους το είπα κ όλας οτι μας παιδεύουν άσκοπα/ανούσια.

όλο το σενάριο θα μπορούσε να ήταν αυτός ο απλός "αλγόριθμος": άθροισμα όλων / 240. Τέλος 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...