Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία 5950X (ερώτηση)


asapas8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση και απο εμένα εαν μπορείτε να βοηθήσετε, καλοδεχούμενο! 

Παρατήρησα σήμερα (σε νεοφτιαγμένο build)  υψηλή θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Έχω ανοιχτές πολλές καρτέλες chrome (χάνεται το μέτρημα), βέβαια έχω κατεβάσει και το tabmemfree που βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Από το πρόγραμμα της AMD, ο CPU σε κανονικές συνθήκες (ενώ τρέχουν οι καρτέλες) πιάνει τους 45-50. 

Όταν όμως έβαλα ενα παιχνίδι που είναι cpu bound, (συγκεκριμένα μανατζερ για μπάσκετ, τέτοιο στυλ παιχνιδιού, ούτε καν κάτι απαιτητικό), παρατήρησα οτι 
με τη μία πιάνει 75-80 και καθώς παίζω και κάνω κύκλο απ το παιχνίδι στις καρτέλες και το αντίστροφο, υπάρχουν στιγμές που χτυπάει 80-85. Το ανώτερο που είδα εγώ ήταν στους 87c αλλά για λίγο. Καθώς περνούσε η ώρα σταθεροποιήθηκε γύρω στους 80-81-82-83 εκεί γύρω.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό? Μιας και είμαι εντελώς noobας και δεν το έχω (το pc μου το έστησε τεχνικός). 
Υπάρχει λόγος να επικοινωνήσω μαζί του?  

Διαβάζω στο ίντερνετ σε διάφορες σελίδες,  οτι η AMD έχει επισήμως δηλώσει οτι οι 5000 πιάνουν τέτοιες θερμοκρασίες εκ κατασκευής, ακόμα και 95αρια να βαράνε δεν υπάρχει θέμα, αλλά γνωρίζετε κάτι πιο συγκεκριμένο στην
περίπτωση αυτή? 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο και τη βοήθεια σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια ψύκτρα έχει ο επεξεργαστής;

Το κουτί ποιο είναι και πόσους ανεμιστήρες έχει;

Πάντως ισχύει ότι μέχρι 90-95 δεν υπάρχει πρόβλημα, όμως μακροχρόνια ίσως προκληθεί ζημιά στα ηλεκτρονικά της μητρικής.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κουτί είναι το CC-COUGAR Case GEMINI Τ Middle ATX Tempered Glass USB 3.1  με τα γυάλινα 'φτερά' που ανοίγουν στο πλάι. 

Αν και μπορεί να ακουστούν χαζά αυτά που θα πώ, το cooler πρέπει να ναι της gigabyte aorus, αν δεν κάνω λάθος, δε ξέρω βέβαια
αν μπορώ να το τσεκάρω και μέσω του pc.
https://www.skroutz.gr/s/21421323/Gigabyte-Aorus-ATC800.html?from=catspan  (αυτό πρέπέι να είναι γιατί είναι ίδιο).

Ανεμιστήρες έχει εναν για τη cpu δίπλα σε αυτό  και έναν απέναντι απ την GPU. 


  

 
Ναι κάτι διάβασα για το PBO  οτι ανεβάζει τις θερμοκρασίες. Γνωρίζετε πως το απενεργοποιώ? Και γενικότερα σε τι χρησιμεύει??

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, asapas8 είπε

https://www.skroutz.gr/s/21421323/Gigabyte-Aorus-ATC800.html?from=catspan  (αυτό πρέπέι να είναι γιατί είναι ίδιο).

Κι όμως! Βγάζει και η Gigabyte cooler...

10 λεπτά πριν, asapas8 είπε

Ανεμιστήρες έχει εναν για τη cpu δίπλα σε αυτό  και έναν απέναντι απ την GPU. 

Στο μπροστινό μέρος του κουτιού ή από πάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ανεμιστήρας της CPU, είναι Στο πίσω μέρος είναι και σκέψου κοιτάζει ακριβώς το cooler αυτό της CPU 

Ο άλλος της GPU  είναι μπροστά ναι στο μπροστινό μέρος και κοιτάζει απ ευθείας την GPU

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά ενα έχει. Πρέπει να μπουν και άλλοι 2 μπροστά για να έχει airflow το κουτί (να μπαίνει δροσερός αέρας και να βγαίνει ο ζεστός).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι βλέπω έχει χώρο για έναν ακόμα (πάνω από αυτόν που είναι στο ύψος της GPU), ο οποίος αν μπεί θα είναι στο ύψος του  cooler και του ανεμιστήρα πίσω!

Θα το ρωτήσω πάντως, αν και τρέχω πολλά παράθυρα chrome παράλληλα, οπότε μπορεί να θεωρηθεί ως multitasking. Επίσης είναι CPU bound το παιχνίδι και αν δεν 
κάνω λάθος αξιοποιεί μόνο εναν πυρήνα του CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, asapas8 είπε


  
 
Ναι κάτι διάβασα για το PBO  οτι ανεβάζει τις θερμοκρασίες. Γνωρίζετε πως το απενεργοποιώ? Και γενικότερα σε τι χρησιμεύει??

Ρίξε μια μάτια στο YouTube να κατατοπιστείς και το συζητάμε, αναζήτησε με το μοντέλο της μητρικής σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

vgRsY4p.jpg

Μέχρι 90 θεωρεί το φυσιολογικό η AMD για 5800Χ/5900Χ/5950Χ και μέχρι 95 για 5600Χ. Φαντάζομαι σε stock configuration αυτά γιατί αν ανοίξουμε PBO αλλάζουν τα δεδομένα..

10 ώρες πριν, asapas8 είπε

Ναι κάτι διάβασα για το PBO  οτι ανεβάζει τις θερμοκρασίες. Γνωρίζετε πως το απενεργοποιώ? Και γενικότερα σε τι χρησιμεύει??

Αν δεν το ενεργοποίησες μόνος σου τότε είναι κλειστό by default. Απλά ένα single tower cooler τόσο μπορεί με τον 5950X, είναι και ανεβασμένες οι ambient λόγω εποχής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαξε προφιλ με Ryzenmaster κλειδωσε τη συχνοτητα οπου ειναι καλυτερα και κατεβασε τα volt μη κανεις τιποτα αλλο , ψαξτο στο ιντερνετ και καντο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 ώρες πριν, asapas8 είπε

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό? Μιας και είμαι εντελώς noobας και δεν το έχω (το pc μου το έστησε τεχνικός). 
Υπάρχει λόγος να επικοινωνήσω μαζί του?  

Διαβάζω στο ίντερνετ σε διάφορες σελίδες,  οτι η AMD έχει επισήμως δηλώσει οτι οι 5000 πιάνουν τέτοιες θερμοκρασίες εκ κατασκευής, ακόμα και 95αρια να βαράνε δεν υπάρχει θέμα, αλλά γνωρίζετε κάτι πιο συγκεκριμένο στην
περίπτωση αυτή? 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο και τη βοήθεια σας. 

θέλουν λίγο διάβασμα, οι καινούργιοι cpu δεν είναι όπως παλιά ακόμη και την καλύτερη ψυχτρα να πάρεις μπορεί να ανεβάζει θερμοκρασία γιατί βρίσκει περιθώριο να ανεβάζει mhz για αυτό σου λένε να κλειδώσεις συχνότητες και να κλείσεις turbo, pbo κλπ

βέβαια πήρες ακριβή cpu και να ρυθμιστεί σωστά και όχι μπακαλίστικα αν θες να βρουν τόπο τα λεφτά σου  

 γνώμη μου εξαρτάτε πόσα λεφτά έδωσες για το στήσιμο στον τεχνικό το πας πίσω για ρυθμίσεις 

υπ. οι ρυθμίσεις για απόδοση χρεώνονται εχτρα τρώνε πολύ χρόνο αλλιώς εχει ενα thread εδώ διαβάζεις και κάνεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, asapas8 είπε

Κουτί είναι το CC-COUGAR Case GEMINI Τ Middle ATX Tempered Glass USB 3.1  με τα γυάλινα 'φτερά' που ανοίγουν στο πλάι. 

Αν και μπορεί να ακουστούν χαζά αυτά που θα πώ, το cooler πρέπει να ναι της gigabyte aorus, αν δεν κάνω λάθος, δε ξέρω βέβαια
αν μπορώ να το τσεκάρω και μέσω του pc.
https://www.skroutz.gr/s/21421323/Gigabyte-Aorus-ATC800.html?from=catspan  (αυτό πρέπέι να είναι γιατί είναι ίδιο).

Ανεμιστήρες έχει εναν για τη cpu δίπλα σε αυτό  και έναν απέναντι απ την GPU. 


  

 
Ναι κάτι διάβασα για το PBO  οτι ανεβάζει τις θερμοκρασίες. Γνωρίζετε πως το απενεργοποιώ? Και γενικότερα σε τι χρησιμεύει??

αυτό το cooler το έβαλε τεχνικός 😂 χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά  εγώ που δεν είμαι τεχνικός τέτοιο πράγμα σε 16πυρηνο τσιπακι δεν θα έβαζα

5 ώρες πριν, triplex1 είπε

Φτιαξε προφιλ με Ryzenmaster κλειδωσε τη συχνοτητα οπου ειναι καλυτερα και κατεβασε τα volt μη κανεις τιποτα αλλο , ψαξτο στο ιντερνετ και καντο

την τιμή την είδες γι'αυτό το RGB cooler,του τον έπιασε τον πισινό του ανθρώπου

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ICE-T είπε

αυτό το cooler το έβαλε τεχνικός 😂 χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω αλλά  εγώ που δεν είμαι τεχνικός τέτοιο πράγμα σε 16πυρηνο τσιπακι δεν θα έβαζα

την τιμή την είδες γι'αυτό το RGB cooler,του τον έπιασε τον πισινό του ανθρώπου

Την ειδα αδερφε και τρελαθηκα με το τι παιρνει ο κοσμος.....αντε απο βδομαδα θα εχετε νεα μου για την Frost Commander , ελευθερωθηκε απο κατω κι ερχεται , ειχα απογοητευτει και προλαβα και παρηγγειλα και μια SilentiumPC Grandis 3 EVO ARGB γιατι με ειχε μπει στο ματι .....μαγαζι θ'ανοιξουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, asapas8 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μια ερώτηση και απο εμένα εαν μπορείτε να βοηθήσετε, καλοδεχούμενο! 

Παρατήρησα σήμερα (σε νεοφτιαγμένο build)  υψηλή θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Έχω ανοιχτές πολλές καρτέλες chrome (χάνεται το μέτρημα), βέβαια έχω κατεβάσει και το tabmemfree που βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Από το πρόγραμμα της AMD, ο CPU σε κανονικές συνθήκες (ενώ τρέχουν οι καρτέλες) πιάνει τους 45-50. 

Όταν όμως έβαλα ενα παιχνίδι που είναι cpu bound, (συγκεκριμένα μανατζερ για μπάσκετ, τέτοιο στυλ παιχνιδιού, ούτε καν κάτι απαιτητικό), παρατήρησα οτι 
με τη μία πιάνει 75-80 και καθώς παίζω και κάνω κύκλο απ το παιχνίδι στις καρτέλες και το αντίστροφο, υπάρχουν στιγμές που χτυπάει 80-85. Το ανώτερο που είδα εγώ ήταν στους 87c αλλά για λίγο. Καθώς περνούσε η ώρα σταθεροποιήθηκε γύρω στους 80-81-82-83 εκεί γύρω.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό? Μιας και είμαι εντελώς noobας και δεν το έχω (το pc μου το έστησε τεχνικός). 
Υπάρχει λόγος να επικοινωνήσω μαζί του?  

Διαβάζω στο ίντερνετ σε διάφορες σελίδες,  οτι η AMD έχει επισήμως δηλώσει οτι οι 5000 πιάνουν τέτοιες θερμοκρασίες εκ κατασκευής, ακόμα και 95αρια να βαράνε δεν υπάρχει θέμα, αλλά γνωρίζετε κάτι πιο συγκεκριμένο στην
περίπτωση αυτή? 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο και τη βοήθεια σας. 

καταρχήν θα πρότεινα να διορθώσεις το κείμενο σου και να το γράψεις με φυσιολογικό τρόπο ώστε να μην κουράζει τους συνομιλητές σου

 

ότι αφορά το πρόβλημα σου με την θερμοκρασία του 5950Χ

μπορεί να φταίει το κουτί σου να μην έχει καλό/σωστό Airflow , να μην έχει σωστό αριθμό ανεμιστήρων που βγάζουν τον θερμό αέρα από το κουτί (εξαγωγή) και τον σωστό αριθμό ανεμιστήρων που βάζουν κρύο αέρα στο κουτί (εισαγωγή) 

εγώ για ανεμιστήρες που θα βάλεις στο κουτί θα σου πρότεινα NOCTUA 

μπορεί να θέλει πάστα ο επεξεργαστής

μπορεί να θέλει καλύτερο CPU COOLER/FAN

μπορεί να μην δουλεύει σωστά με αερόψυξη ο επεξεργαστής σου αλλά θα πρέπει να καταφύγεις στην υδρόψυξη όπως εγώ στην περίπτωση του AMD Ryzen 9 3950X καθώς η ψύξη με αέρα είναι άχρηστη σε αυτή την περίπτωση.

κτλ...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...