Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία 5950X (ερώτηση)


asapas8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Σιγά εσύ Σουμαχερ, τρέξε τρέξε μικρούλη. 

Δεν μου αρέσει να παίζω με μηχάνημα 1200 ευρώ, τώρα θα καεί αύριο θα καεί. 

Αν εσύ έχεις χρήμα καλά κάνεις παίξε μπάλα όπως θες. 

Είπαμε καλός ο 5950 αλλά μέχρι εκεί. 

Φίλε, το θέμα είναι να κάνεις εσύ τη δουλειά σου. Δεν έχει καμία σημασία εάν θα χρησιμοποιήσεις AMD ή Intel επεξεργαστή.

Εκείνο που καταλαβαίνω είναι ότι κάτι δεν πάει καλά γενικά με το σύστημα. Δε λέω ότι κάνεις κάτι λάθος αλλά κάτι δεν πάει καλά. Να είναι πρόβλημα ο επεξεργαστής το αποκλείω. Όπως σου είπα τρέχω τον 5900x με PBO overclocking στα 5075 MHz! με Thermal Limit στα 80 και ακόμα όταν ζορίζεται στο μέγιστο ο επεξεργαστής (π.χ. τρέχοντας το Cinebench 2024) δε βλέπω θερμοκρασίες παραπάνω από 70 με 75 (Core Package) και 65 (CPU) και σε όλα τα παιχνίδια νορμάλ χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Τώρα από τη στιγμή που θεωρείς ότι δε βγάζεις άκρη και δεν αξίζει ο κόπος να χάνεις τον χρόνο σου, ναι γιατί όχι να πας σε Intel.    

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Φίλε, το θέμα είναι να κάνεις εσύ τη δουλειά σου. Δεν έχει καμία σημασία εάν θα χρησιμοποιήσεις AMD ή Intel επεξεργαστή.

Εκείνο που καταλαβαίνω είναι ότι κάτι δεν πάει καλά γενικά με το σύστημα. Δε λέω ότι κάνεις κάτι λάθος αλλά κάτι δεν πάει καλά. Να είναι πρόβλημα ο επεξεργαστής το αποκλείω. Όπως σου είπα τρέχω τον 5900x με PBO overclocking στα 5075 MHz! με Thermal Limit στα 80 και ακόμα όταν ζορίζεται στο μέγιστο ο επεξεργαστής (π.χ. τρέχοντας το Cinebench 2024) δε βλέπω θερμοκρασίες παραπάνω από 70 με 75 (Core Package) και 65 (CPU) και σε όλα τα παιχνίδια νορμάλ χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Τώρα από τη στιγμή που θεωρείς ότι δε βγάζεις άκρη και δεν αξίζει ο κόπος να χάνεις τον χρόνο σου, ναι γιατί όχι να πας σε Intel.    

Υπάρχει περίπτωση αυτός που το έστησε να ήταν άσχετος οκ.... Γιαυτό πήγε πίσω κιόλας. Γενικά διαβάζω όμως ζεματάει το συγκεκριμένο cpu λόγο μεγάλης απόδοσης. Δεν θα χρησιμοποιήσω εγώ τόση δύναμη αυτή την στιγμή γιατί δεν έχω χρόνο να κάθομαι να παίζω με τις ώρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Σιγά εσύ Σουμαχερ, τρέξε τρέξε μικρούλη. 

Δεν μου αρέσει να παίζω με μηχάνημα 1200 ευρώ, τώρα θα καεί αύριο θα καεί. 

Αν εσύ έχεις χρήμα καλά κάνεις παίξε μπάλα όπως θες. 

Είπαμε καλός ο 5950 αλλά μέχρι εκεί. 

Μπαίνεις εδώ και λες για ενα cpu που τον αγόρασες ενώ δεν τον χρειάζεσαι, και που δεν ξέρεις να τον κάνεις να δουλέψει σωστά. Ο 5950x δεν είναι ζεστός για τα κυβικά του, ίσα ίσα τον λες οριακά και κρύο, σε σχεση με intel 13700k, 14700k. Αν δεν είχες σκοπό να ασχοληθείς μαζί του, κακώς τον πήρες.

6 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Φίλε, το θέμα είναι να κάνεις εσύ τη δουλειά σου. Δεν έχει καμία σημασία εάν θα χρησιμοποιήσεις AMD ή Intel επεξεργαστή.

Εκείνο που καταλαβαίνω είναι ότι κάτι δεν πάει καλά γενικά με το σύστημα. Δε λέω ότι κάνεις κάτι λάθος αλλά κάτι δεν πάει καλά. Να είναι πρόβλημα ο επεξεργαστής το αποκλείω. Όπως σου είπα τρέχω τον 5900x με PBO overclocking στα 5075 MHz! με Thermal Limit στα 80 και ακόμα όταν ζορίζεται στο μέγιστο ο επεξεργαστής (π.χ. τρέχοντας το Cinebench 2024) δε βλέπω θερμοκρασίες παραπάνω από 70 με 75 (Core Package) και 65 (CPU) και σε όλα τα παιχνίδια νορμάλ χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Τώρα από τη στιγμή που θεωρείς ότι δε βγάζεις άκρη και δεν αξίζει ο κόπος να χάνεις τον χρόνο σου, ναι γιατί όχι να πας σε Intel.    

Ας τρεξει στοκ ιντελ ιδιων κυβικων με τον 5950χ και εδω θα ειμαστε να ακουμε παλι παραπονα. Αν παει απο τον 5950 στον 13100 ναι δεν θα εχει θεμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, panos spain είπε

Μπαίνεις εδώ και λες για ενα cpu που τον αγόρασες ενώ δεν τον χρειάζεσαι, και που δεν ξέρεις να τον κάνεις να δουλέψει σωστά. Ο 5950x δεν είναι ζεστός για τα κυβικά του, ίσα ίσα τον λες οριακά και κρύο, σε σχεση με intel 13700k, 14700k. Αν δεν είχες σκοπό να ασχοληθείς μαζί του, κακώς τον πήρες.

Ας τρεξει στοκ ιντελ ιδιων κυβικων με τον 5950χ και εδω θα ειμαστε να ακουμε παλι παραπονα. Αν παει απο τον 5950 στον 13100 ναι δεν θα εχει θεμα.

13100 είναι δηλαδή ποιο δροσερός; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

13100 είναι δηλαδή ποιο δροσερός; 

Αυτό που θέλει να σε πει είναι ότι ένας επεξεργαστής όπως ο 13100 είναι ευκολότεροι στην ψύξη λόγο μικρότερης επεξεργαστικής δύναμης σε σχέση με ένα CPU όπως ο 5950X.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Αυτό που θέλει να σε πει είναι ότι ένας επεξεργαστής όπως ο 13100 είναι ευκολότεροι στην ψύξη λόγο μικρότερης επεξεργαστικής δύναμης σε σχέση με ένα CPU όπως ο 5950X.  

Ναι εννοείται... Θα δω μήπως μπορέσω να πάρω ισάξιο του 5950 σε intel και να δούμε θερμοκρασίες και απόδοση φυσικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς πω κι εγώ τη χαζομάρα μου.

Αν θέλεις το μηχάνημα μόνο για παιγνίδια, κακώς-κάκιστα πήγες στον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Εξαιρετικός είναι γενικά, αλλά θέλει λίγη δουλίτσα για να πετύχεις τα αποτελέσματα που πρέπει.

Πολύ πιο καλά θα έκανες τη δουλειά σου με έναν 13600Κ/14600Κ από Intel ή με έναν 7800Χ3δ (αφού έδωσες τόσα χρήματα) ή ακόμα και 7600Χ από AMD, χάνοντας και κερδίζοντας στα σημεία στο κάθε σενάριο (με ddr5 σε όλες τις περιπτώσεις).

Ξαναγράφω, τα παραπάνω με την προοπτική παιγνιδιού και καθημερινής συνηθισμένης χρήσης. Αν χρησιμοποιείες το μηχάνημα για βαριά δουλειά, άλλη συζήτηση, αλλά τότε δεν θα συζητούσες για 13100 κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ναι εννοείται... Θα δω μήπως μπορέσω να πάρω ισάξιο του 5950 σε intel και να δούμε θερμοκρασίες και απόδοση φυσικά.. 

Πάλι και σε Intel αντίστοιχους να πας θέλουν πολύ καλό σύστημα ψύξης.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Πάλι και σε Intel αντίστοιχους να πας θέλουν πολύ καλό σύστημα ψύξης.  

ΔΕΚΤΟ αλλα δεν πιστευω να παιζω με 87 με τιποτα εκει !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

ΔΕΚΤΟ αλλα δεν πιστευω να παιζω με 87 με τιποτα εκει !!!!!!!

Αν δεν ρυθμίσεις το bios ΚΑΙ στους intel θα δεις  ίσως ακόμα μεγαλύτερες θερμοκρασίες!  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Αν δεν ρυθμίσεις το bios ΚΑΙ στους intel θα δεις  ίσως ακόμα μεγαλύτερες θερμοκρασίες!  

Δεν πιστεύω αλλά οκ...μόλις έκανα oc τον 6600Κ και είμαι στους 24 βαθμούς idle και full στους 55.

Θα προσπαθήσω να τον πάω στα 5000.

Τώρα τρέχει στα 4000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δεν πιστεύω αλλά οκ...μόλις έκανα oc τον 6600Κ και είμαι στους 24 βαθμούς idle και full στους 55.

Θα προσπαθήσω να τον πάω στα 5000.

Τώρα τρέχει στα 4000.

Δεν μιλάω για τις προηγούμενες γενιές αλλά για τις τωρινές γενιές Ιntel επεξεργαστών. Υπάρχουν κάποιες αλλαγές από τον 6600 μέχρι τώρα, που προφανώς έχεις χάσει. Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που ισχυε παλιά με τις σόμπες της amd....Τώρα αν κάποιος θέλει να έχει την δυνατότητα να κάψει ρεύμα παίρνει intel. Με την καταλληλη ψυξη-ρυθμιση στο bios μπορει να φτάσει η καταναλωση στο θεο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δεν μιλάω για τις προηγούμενες γενιές αλλά για τις τωρινές γενιές Ιntel επεξεργαστών. Υπάρχουν κάποιες αλλαγές από τον 6600 μέχρι τώρα, που προφανώς έχεις χάσει. Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που ισχυε παλιά με τις σόμπες της amd....Τώρα αν κάποιος θέλει να έχει την δυνατότητα να κάψει ρεύμα παίρνει intel. Με την καταλληλη ψυξη-ρυθμιση στο bios μπορει να φτάσει η καταναλωση στο θεο.

Πόσο σου καίει ο 5950; 

Εμένα σύμφωνα με το διαγνωστικό ανέβαζε μέχρι 500w την ώρα σε παιχνίδι. 

Με οθόνη κλπ εννοείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Πόσο σου καίει ο 5950; 

Εμένα σύμφωνα με το διαγνωστικό ανέβαζε μέχρι 500w την ώρα σε παιχνίδι. 

Με οθόνη κλπ εννοείται. 

Εμένα δεν μου καίει τίποτα γιατί δεν τον έχω , εσύ που τον είχες έπρεπε να ξέρεις ότι δεν ξεπερνάει 145w σε κατανάλωση μόνο επεξεργαστής. Ο 11900κ που είναι πάνω κάτω στα ίδια με τον 5950x μπορεί να φτασει τα 250w ΜΟΝΟ ο επεξεργαστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Εμένα δεν μου καίει τίποτα γιατί δεν τον έχω , εσύ που τον είχες έπρεπε να ξέρεις ότι δεν ξεπερνάει 145w σε κατανάλωση μόνο επεξεργαστής. Ο 11900κ που είναι πάνω κάτω στα ίδια με τον 5950x μπορεί να φτασει τα 250w ΜΟΝΟ ο επεξεργαστής.

Άντε και σε PBO να φθάνει το μέγιστο μιας μητρικής (που θα θέλει ήλιο για να τον ψύξεις 😅). 

4 λεπτά πριν, atheatos είπε

Εμένα δεν μου καίει τίποτα γιατί δεν τον έχω , εσύ που τον είχες έπρεπε να ξέρεις ότι δεν ξεπερνάει 145w σε κατανάλωση μόνο επεξεργαστής. Ο 11900κ που είναι πάνω κάτω στα ίδια με τον 5950x μπορεί να φτασει τα 250w ΜΟΝΟ ο επεξεργαστής.

Στα 500 Watt ο επεξεργαστής θα γίνει κάρβουνο. Κάτι δεν παέι καλά ή κάτι μετριέται λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...