Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία 5950X (ερώτηση)


asapas8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, asapas8 είπε

Μεσο fps λεει 55,7
και το deus ex 2   286,7 

Αν μπορεσεις να το φτασεις 300 θα γινεις το γκολντενμπόϊ της χρονιας.......πλακα κανω αλλα κοιτα να κανεις καποιες υποχωρησεις , αλλιως δεν γινεται....οταν φτασεις σε μια ηλικια γυρω στα 50 και θα λες τι μλκας ημουν τοτε , υποχωρησεις , το τσιπακι σκεψου και οχι το παιχνιδι , αυτη ειναι η δικη μου αποψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χαχα ναι οντως, τις θερμοκρασιες κοιταζω συνεχεια. Παντως ειναι πραγματικα περιεργο που το κανει αυτο στο συγκεκριμενο παιχνιδι. Ειναι παλιο, σκεψου καρτελες που πηγαινοερχονται, τιποτα παραπανω αλλα το CPU το γονατιζει. Στα υπολοιπα δεν ειδα κατι τετοιο. Σκεψου στο deus ex 3 επιανε 60-65 εκει γυρω. Δεν του αρεσει μαλλον αυτο το παιχνιδι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο. Αναφέρεις ότι δουλεύεις με πολλές καρτέλες στον Chrome. Δοκίμασες τον καινούργιο Microsoft Edge; Υπόσχεται μεγάλη βελτίωση όταν έχεις πολλές καρτέλες ανοιχτές.

https://gr.pcmag.com/browsers-1/36422/e-microsoft-iskhurizetai-oti-o-edge-einai-o-apodotikoteros-browser-se-windows-10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και σορι για την καθυστερηση. Ναι το γνωριζω, ο τεχνικος αυτο μου ειχε εγκατεστημενο αλλα δεν με βολευε...
ειχα συνηθισει χρονια με το chrome.

ΔΕ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΟΜΩΣ TI ΕΓΙΝΕ.... 

Παρατηρησα στο amd radeon το πανελ, οτι τα παιχνιδια ειχανε κατι fps τεραστια κατι 460αρια κατι 350αρια, 
το deus ex invisible war ετρεχε με 400 ξερω γω... Και αυτο που εκανα ηταν να ενεργοποιησω το 
AMD RADEON CHILL και να σεταρω τα frames αναλογα το παιχνιδι... πχ σε point and click τα βαλα 60, στο deus ex το τριτο που ειναι πιο καινουργιο, το βαλα 120 ξερω γω κλπ κλπ. 
Τα παιχνιδια ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, αλλα οι θερμοκρασιες οι μεγαλες χαιρετησαν!!! Πλεον παιζει κανονικα 65 το πολυ. Δεν εχω δει ακομα 70αρι σε επεξεργαστη. Η καρτα παει 70αρι μονο σε παιχνιδια που την χρησιμοποιουν... 

Κατεβασα και το RTSS γιατι ακουσα οτι ειναι πολυ καλο frame limiter ( εχω 165Hz οθονη εν τ μεταξυ) ε και τωρα τα ρυθμιζω σκεφτειτε στα 60 τα απλα παιχνιδια, αντε 120-144 τα πιο καινουργια  και ειμαι πραγματικα κομπλε. Δεν πιεζεται ο CPU πλεον. Ειμαι και ασχετος μ αυτα, ψαχτηκα απλα και κατεληξα σ αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, asapas8 είπε

Καλησπερα και σορι για την καθυστερηση. Ναι το γνωριζω, ο τεχνικος αυτο μου ειχε εγκατεστημενο αλλα δεν με βολευε...
ειχα συνηθισει χρονια με το chrome.

ΔΕ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΟΜΩΣ TI ΕΓΙΝΕ.... 

Παρατηρησα στο amd radeon το πανελ, οτι τα παιχνιδια ειχανε κατι fps τεραστια κατι 460αρια κατι 350αρια, 
το deus ex invisible war ετρεχε με 400 ξερω γω... Και αυτο που εκανα ηταν να ενεργοποιησω το 
AMD RADEON CHILL και να σεταρω τα frames αναλογα το παιχνιδι... πχ σε point and click τα βαλα 60, στο deus ex το τριτο που ειναι πιο καινουργιο, το βαλα 120 ξερω γω κλπ κλπ. 
Τα παιχνιδια ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, αλλα οι θερμοκρασιες οι μεγαλες χαιρετησαν!!! Πλεον παιζει κανονικα 65 το πολυ. Δεν εχω δει ακομα 70αρι σε επεξεργαστη. Η καρτα παει 70αρι μονο σε παιχνιδια που την χρησιμοποιουν... 

Κατεβασα και το RTSS γιατι ακουσα οτι ειναι πολυ καλο frame limiter ( εχω 165Hz οθονη εν τ μεταξυ) ε και τωρα τα ρυθμιζω σκεφτειτε στα 60 τα απλα παιχνιδια, αντε 120-144 τα πιο καινουργια  και ειμαι πραγματικα κομπλε. Δεν πιεζεται ο CPU πλεον. Ειμαι και ασχετος μ αυτα, ψαχτηκα απλα και κατεληξα σ αυτο 

Βρέ τό άτιμο τό AMD RADEON CHILL τί κάνει!!!

Αφού τό ενεργοποίησες πάλι καλά , σκέψου νά μήν τό έβρισκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να βαλεις και μια τετοια ψυκτρα αν και συστηνεται για λαπτοπ , μπορει να δεχτει και desktop

 

 

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ δεν πιανει σε ολα τα παιχνιδια. Κυριως στα παλια σε κατι point and click δεν πιανει και βαζω το Frame limiter της AMD (FRTC πρεπει να λεγεται). Ευτυχως το δα νωρις χαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, asapas8 είπε

Εν τω μεταξυ δεν πιανει σε ολα τα παιχνιδια. Κυριως στα παλια σε κατι point and click δεν πιανει και βαζω το Frame limiter της AMD (FRTC πρεπει να λεγεται). Ευτυχως το δα νωρις χαχα

καλιο αργα παρα ποτε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 11:29 ΜΜ, asapas8 είπε

Κλειστο ειναι το PBO. Εχω διαβασει οτι η AMD δηλωσε επισημα παντως οτι δεν υπαρχει θεμα με τετοιες θερμοκρασιες σ αυτους τους CPU, ειδικα με τη δυναμη που εχουν ειναι λογικο να λειτουργουν μεχρι ακομα και στους 95c. Βεβαια ενα καλυτερο cooler θα ηταν ιδανικο, αλλα λεμε τωρα.
Στα παιχνιδια γενικα στο 70-75 φτανει (αλλα σε παλια παιχνιδια τυπου DEUS EX 1 που βγηκε το 2000 σκεφτειτε, η το deus ex 2). Αυτα λογικα εκμεταλλευονται μονο το CPU. Σε καινουργια ΑΑΑ παιχνιδια δεν την εχω δει ακομα πως συμπεριφερεται μεχρι να κατεβασω καποιο. 

Οι θερμοκρασίες των 90+ βαθμών που αναφέρει η AMD είναι για προγράμματα που γεμίζουν τα threads του 5950X.  Όχι για προπολεμικά παιχνίδια που τρέχουν σε ένα thread, όπως το deus ex 1. Τα tabs του Chrome τρώνε μόνο μνήμη εκτός και αν σε κάθε tab τρέχει κάποια εφαρμογή.

Οπότε αν δεν έχεις ανοικτό το PBO που φτάνει τα cores στα όριο για μέγιστη επίδοση δεν είναι καλά τα temps που έχεις. Ακόμα και με PBO θα έβλεπες υψηλές θερμοκρασίες σε κάποια cores και όχι σε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
56 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ξεθάβω το θέμα γιατί έχω πρόβλημα μάλλον. Σε παιχνίδια μου ανεβάζει έως 87 με υδροψυξη μέσα. Είναι φυσιολογικό;;;;; 

Για ΄αυτό τον επεξεργαστή (5950) λίγο ως πολύ ναι , πρόβλημα υπάρχει αν κάνει throttling η σβήνει στην χειρότερη , υποθέτουμε ότι πατάει καλά η αντλία και η πάστα είναι σχετικά πρόσφατα αλλαγμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Για ΄αυτό τον επεξεργαστή (5950) λίγο ως πολύ ναι , πρόβλημα υπάρχει αν κάνει throttling η σβήνει στην χειρότερη , υποθέτουμε ότι πατάει καλά η αντλία και η πάστα είναι σχετικά πρόσφατα αλλαγμένη.

5950Χ ναι αυτόν έχω.. Δεν έσβησε ακόμα, προφανώς θα σβήσει στους 95+ αν πάει. 

Οπότε δουλεύει έτσι ψηλά η θερμοκρασία του να μείνω ησυχος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

5950Χ ναι αυτόν έχω.. Δεν έσβησε ακόμα, προφανώς θα σβήσει στους 95+ αν πάει. 

Οπότε δουλεύει έτσι ψηλά η θερμοκρασία του να μείνω ησυχος; 

Τον καλύτερο επεξεργαστή am4 έχεις λογικό να ανεβάζει  ,  αν τον έχεις κάνει και oc θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο σε σχέση με default (προφανώς) , η ύπαρξη ανεμιστήρων στο κουτί σίγουρα θα βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Τον καλύτερο επεξεργαστή am4 έχεις λογικό να ανεβάζει  ,  αν τον έχεις κάνει και oc θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο σε σχέση με default (προφανώς) , η ύπαρξη ανεμιστήρων στο κουτί σίγουρα θα βοηθήσει.

Δεν τον πείραξα όχι στοκ είναι. Να βάλω δηλαδή κάνα ανεμιστήρα μπροστά να βάζει αέρα και πίσω να βγάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...