Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία 5950X (ερώτηση)


asapas8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 5950X θα κοπανουσα μια τετοια μεχρι να τον κανω να παθει μητρικα απο το κρυο

http://www.thermalright.com/product/silver-arrow-ib-e-extreme-rev-b/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Σε 5950X θα κοπανουσα μια τετοια μεχρι να τον κανω να παθει μητρικα απο το κρυο

http://www.thermalright.com/product/silver-arrow-ib-e-extreme-rev-b/

Σε AMD Ryzen 9 3950X που δοκίμασα αυτή μια της NOCTUA και μια άλλη (από τις καλές απλά δεν θυμάμαι μάρκα και μοντέλο) επειδή επέμενε ο κολλητός μου ότι μπορεί να δουλέψει ψύξη με αέρα οφείλω να σε ενημερώσω ότι δεν έγινε απολύτως τίποτα το κρύο ήρθε όταν έβαλα Water Cooling

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Την ειδα αδερφε και τρελαθηκα με το τι παιρνει ο κοσμος.....αντε απο βδομαδα θα εχετε νεα μου για την Frost Commander , ελευθερωθηκε απο κατω κι ερχεται , ειχα απογοητευτει και προλαβα και παρηγγειλα και μια SilentiumPC Grandis 3 EVO ARGB γιατι με ειχε μπει στο ματι .....μαγαζι θ'ανοιξουμε

Θα έχεις πράγματα να παίξεις,αν και πιστεύω ότι η Frost commander θα έχει καλύτερη απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ICE-T είπε

Θα έχεις πράγματα να παίξεις,αν και πιστεύω ότι η Frost commander θα έχει καλύτερη απόδοση

Καλυτερη απο τις Noctua ειναι , την αλλη μαλλον θα τη δωσω καινουρια , ειδικα τωρα που παρατηρησα οτι ανεβαινει η τιμη της (σαν τις gpu) και ο χοντρος πηρε την πλειοψηφια των μετοχων του σκρουτζ , χοντρη κονομα ερχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοσο χαλια το cooler αυτο δηλαδη ρε παιδια?? 2 ανεμιστηρακια εχω, τωρα το εστησα καινουργιο ειναι. Δεν εχει 3 μερες ο υπολογιστης. Παντως, μονο σ αυτο το παιχνιδι γινεται. Και τι παιχνιδι δηλαδη, world basketball manager λεγεται. Παλιοτερης δεκαετιας και παιρνει συνεχως updates. 
Μπορει να μην ειναι σωστα optimized, εν τω μεταξυ γραφει οτι ειναι και για windows32 (παρ ολα αυτα το τρεχει!). 

Ακομα μεγαλο παιχνιδι δενε χω καταφερει να βαλω για να δω πως παει (το ιντερνετ βλεπεις, μεχρι να τα κατεβασω θα χουν βγει οι rx 7000) 

Με το που αρχιζει, αρχιζουν οι fans να γυρνανε και χτυπαει 70αρι ο cpu με τη μια. Ε και μετα οπως του  κατσει. Εφτασε μεχρι και 85. 
Προηγουμενως το δοκιμασα ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ΦΤΕΡΟ ΤΟΥ TOWER, και επιασε max 77. 
Ειναι παντως τραγικο ενα τοσο παλιο παιχνιδι που στην ουσια ειναι σκετες καρτελες που πηγαινοερχονται, να δημιουργει τετοια σ ενα κτηνος cpu
 

Επεξ/σία από asapas8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, asapas8 είπε

Τοσο χαλια το cooler αυτο δηλαδη ρε παιδια?? 2 ανεμιστηρακια εχω, τωρα το εστησα καινουργιο ειναι. Δεν εχει 3 μερες ο υπολογιστης. Παντως, μονο σ αυτο το παιχνιδι γινεται. Και τι παιχνιδι δηλαδη, world basketball manager λεγεται. Παλιοτερης δεκαετιας και παιρνει συνεχως updates. 
Μπορει να μην ειναι σωστα optimized, εν τω μεταξυ γραφει οτι ειναι και για windows32 (παρ ολα αυτα το τρεχει!). 

Ακομα μεγαλο παιχνιδι δενε χω καταφερει να βαλω για να δω πως παει (το ιντερνετ βλεπεις, μεχρι να τα κατεβασω θα χουν βγει οι rx 7000) 

Με το που αρχιζει, αρχιζουν οι fans να γυρνανε και χτυπαει 70αρι ο cpu με τη μια. Ε και μετα οπως του  κατσει. Εφτασε μεχρι και 85. 
Προηγουμενως το δοκιμασα ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ΦΤΕΡΟ ΤΟΥ TOWER, και επιασε max 77. 
Ειναι παντως τραγικο ενα τοσο παλιο παιχνιδι που στην ουσια ειναι σκετες καρτελες που πηγαινοερχονται, να δημιουργει τετοια σ ενα κτηνος cpu
 

Μην απογοητευεσαι ευκολα , κανε αυτο που σε ειπα πριν , θα διορθωθουν οι θερμοκρασιες και μετα παιζεις οτι αγαπας και οταν ερθει η ωρα την πουλας την ψυκτρα σε κανεναν γνωστο σου που δεν τον γουσταρεις και παιρνεις καλυτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asapas8 είπε

Τοσο χαλια το cooler αυτο δηλαδη ρε παιδια?? 2 ανεμιστηρακια εχω, τωρα το εστησα καινουργιο ειναι. Δεν εχει 3 μερες ο υπολογιστης. Παντως, μονο σ αυτο το παιχνιδι γινεται. Και τι παιχνιδι δηλαδη, world basketball manager λεγεται. Παλιοτερης δεκαετιας και παιρνει συνεχως updates. 
Μπορει να μην ειναι σωστα optimized, εν τω μεταξυ γραφει οτι ειναι και για windows32 (παρ ολα αυτα το τρεχει!). 

Ακομα μεγαλο παιχνιδι δενε χω καταφερει να βαλω για να δω πως παει (το ιντερνετ βλεπεις, μεχρι να τα κατεβασω θα χουν βγει οι rx 7000) 

Με το που αρχιζει, αρχιζουν οι fans να γυρνανε και χτυπαει 70αρι ο cpu με τη μια. Ε και μετα οπως του  κατσει. Εφτασε μεχρι και 85. 
Προηγουμενως το δοκιμασα ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ΦΤΕΡΟ ΤΟΥ TOWER, και επιασε max 77. 
Ειναι παντως τραγικο ενα τοσο παλιο παιχνιδι που στην ουσια ειναι σκετες καρτελες που πηγαινοερχονται, να δημιουργει τετοια σ ενα κτηνος cpu
 

 Η Gigabyte δεν φημίζεται για cooler's πλήρωσες το όνομα και το RGB τώρα βέβαια σχεδόν όλες οι εταιρείες θα μου πεις βγάζουν αλλά δυστυχώς δεν είναι για το συγκεκριμένο τσιπ το κατάλληλο , κλείσε το pbo για αρχή όπως είπαν τα παιδιά βλέπεις συμπεριφορά του συστήματος γενικώς σε μερικά benchmark για να πάρεις μια εικόνα και προχωράς ανάλογα,αν συνεχίζει το πρόβλημα με τα thermals βάλε ένα thermal limit 75c .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλειστο ειναι το PBO. Εχω διαβασει οτι η AMD δηλωσε επισημα παντως οτι δεν υπαρχει θεμα με τετοιες θερμοκρασιες σ αυτους τους CPU, ειδικα με τη δυναμη που εχουν ειναι λογικο να λειτουργουν μεχρι ακομα και στους 95c. Βεβαια ενα καλυτερο cooler θα ηταν ιδανικο, αλλα λεμε τωρα.
Στα παιχνιδια γενικα στο 70-75 φτανει (αλλα σε παλια παιχνιδια τυπου DEUS EX 1 που βγηκε το 2000 σκεφτειτε, η το deus ex 2). Αυτα λογικα εκμεταλλευονται μονο το CPU. Σε καινουργια ΑΑΑ παιχνιδια δεν την εχω δει ακομα πως συμπεριφερεται μεχρι να κατεβασω καποιο. 

Επεξ/σία από asapas8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, asapas8 είπε

Κλειστο ειναι το PBO. Εχω διαβασει οτι η AMD δηλωσε επισημα παντως οτι δεν υπαρχει θεμα με τετοιες θερμοκρασιες σ αυτους τους CPU, ειδικα με τη δυναμη που εχουν ειναι λογικο να λειτουργουν μεχρι ακομα και στους 95c. Βεβαια ενα καλυτερο cooler θα ηταν ιδανικο, αλλα λεμε τωρα

ναι έτσι λέει αλλά γιατί να τον έχεις στο όριο βάλε του έναν κόφτη για να έχεις μια ασφάλεια παραπάνω φίλε μου, έχει αρκετή δύναμη το τσιπακι καλοκαίρι έχουμε

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, asapas8 είπε

Τοσο χαλια το cooler αυτο δηλαδη ρε παιδια?? 2 ανεμιστηρακια εχω, τωρα το εστησα καινουργιο ειναι. Δεν εχει 3 μερες ο υπολογιστης. Παντως, μονο σ αυτο το παιχνιδι γινεται. Και τι παιχνιδι δηλαδη, world basketball manager λεγεται. Παλιοτερης δεκαετιας και παιρνει συνεχως updates. 
Μπορει να μην ειναι σωστα optimized, εν τω μεταξυ γραφει οτι ειναι και για windows32 (παρ ολα αυτα το τρεχει!). 

Ακομα μεγαλο παιχνιδι δενε χω καταφερει να βαλω για να δω πως παει (το ιντερνετ βλεπεις, μεχρι να τα κατεβασω θα χουν βγει οι rx 7000) 

Με το που αρχιζει, αρχιζουν οι fans να γυρνανε και χτυπαει 70αρι ο cpu με τη μια. Ε και μετα οπως του  κατσει. Εφτασε μεχρι και 85. 
Προηγουμενως το δοκιμασα ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΕΝΑ ΦΤΕΡΟ ΤΟΥ TOWER, και επιασε max 77. 
Ειναι παντως τραγικο ενα τοσο παλιο παιχνιδι που στην ουσια ειναι σκετες καρτελες που πηγαινοερχονται, να δημιουργει τετοια σ ενα κτηνος cpu
 

Οχι δεν είναι τόσο χάλια αυτό το cooler φυσικά, τώρα αν παίρνεις στα σοβαρά ότι διαβάζεις από τον κάθενα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λογικές είναι αυτές οι θερμοκρασίες δεδομένου του cooler, του cpu και της εποχής. Δεν είναι επικίνδυνες πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα πρότεινα στον φίλο μας 

να αλλάξει/διαμορφώσει καλύτερα την πάστα στην CPU πιθανόν να μην καλύπτει όλη την επιφάνεια της CPU που απαιτείται

να αλλάξει CPU COOLER/FAN μπορεί να αγοράσει αυτό εδώ (δοκιμασμένα)

Noctua NH-D15 chromax.black ή αυτό Noctua NH-D15 Brown

ότι αφορά το κουτί του https://cougargaming.com/products/cases/gemini-t/

υποστηρίζει 3 ανεμιστήρες 120mm πάνω + 3 ανεμιστήρες 120mm μπροστά + 1 ανεμιστήρα 120mm πίσω

ή 2 ανεμιστήρες 140mm πάνω + 2 ανεμιστήρες 140mm μπροστά

προτεινόμενη μάρκα είναι πάλι τα Noctua

Προσωπικά θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιο ΚΙΤ για υδρόψυξη ώστε να ηρεμήσεις (όπως θα κάνω εγώ στον AMD Ryzen 9 3950X) και στο οποιοδήποτε μελλοντικό (αν υπάρξει) μηχάνημα.

Προσωπικά τα κουτιά στους σταθερούς υπολογιστές μου είναι της Cougar δεν με έχουν απογοητεύσει

ούτε οι ανεμιστήρες της Noctua που χρησιμοποιώ για το κουτί

δεν δουλεύει τίποτα πάνω από 70 βαθμούς ακόμα και τώρα το καλοκαίρι σε Full Load (Call Of Duty Warzone , Battlefield V) παρά το γεγονός ότι το μηχάνημα της υπογραφής μου το οποίο είναι το Gaming επίσης θυμίζω κάτι άλλο το οποίο είναι γνωστό σε όλους ότι ο AMD Ryzen 7 2700X έχει Bottleneck με τις NVIDIA GPU (δεν το πίστευα και δοκίμασα μέχρι Zotac RTX 2080Ti εκτός της Zotac RTX 2070 Amp Extreme) και δεν την αφήνει να πάει στο 100%. Usage 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Οχι δεν είναι τόσο χάλια αυτό το cooler φυσικά, τώρα αν παίρνεις στα σοβαρά ότι διαβάζεις από τον κάθενα......

φυσικα και δεν αξιζει τα λεφτα του ,ακριβοτερο και απο bequiet dark rock  pro 4 και ιδια τιμη με noctua D15 brown,D15S

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...