Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία 5950X (ερώτηση)


asapas8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Εμένα δεν μου καίει τίποτα γιατί δεν τον έχω , εσύ που τον είχες έπρεπε να ξέρεις ότι δεν ξεπερνάει 145w σε κατανάλωση μόνο επεξεργαστής. Ο 11900κ που είναι πάνω κάτω στα ίδια με τον 5950x μπορεί να φτασει τα 250w ΜΟΝΟ ο επεξεργαστής.

 

6 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Άντε και σε PBO να φθάνει το μέγιστο μιας μητρικής (που θα θέλει ήλιο για να τον ψύξεις 😅). 

Στα 500 Watt ο επεξεργαστής θα γίνει κάρβουνο. Κάτι δεν παέι καλά ή κάτι μετριέται λάθος. 

βρε παιδια ΟΛΟ το PC εννοω καταναλωση ελεος !!! 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, atheatos είπε

Εμένα δεν μου καίει τίποτα γιατί δεν τον έχω , εσύ που τον είχες έπρεπε να ξέρεις ότι δεν ξεπερνάει 145w σε κατανάλωση μόνο επεξεργαστής. Ο 11900κ που είναι πάνω κάτω στα ίδια με τον 5950x μπορεί να φτασει τα 250w ΜΟΝΟ ο επεξεργαστής.

για ολο το PC μιλαω ,το CPU υποτιθεται οτι παει μεχρι 125 αλλα το ειχα δει και παραπανω- γενικα κατι δεν πηγαινε καλα με το set up του πιστευω, Δευτερη ΧΕΡΙ ηταν επρεπε να το δωσω πισω γιατι θα την ετρωγα αργα η γρηγορα.

Δεν εχει ξανα δευτερο χερι-μονο νεα να ξερω τι μου γινεται.

Μόλις τώρα, JPaxilleas είπε

χα...χα..  🤣 οκ γράψε λάθος... 

δεν πειραζει-ισως να μην το εγραψα εγω σωστα !

Ειπαμε Γενικως ο 5950 πολυ δυνατος αλλα μενει πισω λογο DDR 5 της intel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

για ολο το PC μιλαω ,το CPU υποτιθεται οτι παει μεχρι 125 αλλα το ειχα δει και παραπανω- γενικα κατι δεν πηγαινε καλα με το set up του πιστευω, Δευτερη ΧΕΡΙ ηταν επρεπε να το δωσω πισω γιατι θα την ετρωγα αργα η γρηγορα.

Δεν εχει ξανα δευτερο χερι-μονο νεα να ξερω τι μου γινεται.

δεν πειραζει-ισως να μην το εγραψα εγω σωστα !

Ειπαμε Γενικως ο 5950 πολυ δυνατος αλλα μενει πισω λογο DDR 5 της intel 

Έλεγχο δεν έκανες όταν το πήρες, υποτίθεται το τσεκαρεις από κοντά πριν το πάρεις, εκτός αν είναι φερεγγυος πωλητής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Έλεγχο δεν έκανες όταν το πήρες, υποτίθεται το τσεκαρεις από κοντά πριν το πάρεις, εκτός αν είναι φερεγγυος πωλητής.

Εχει 40 θετικές οπότε δεν τίθεται θέμα πωλητή... Ίσως το πήρε κ αυτός από αλλού και την πάτησε; δεν ξέρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Εχει 40 θετικές οπότε δεν τίθεται θέμα πωλητή... Ίσως το πήρε κ αυτός από αλλού και την πάτησε; δεν ξέρω. 

Αφού δέχτηκε να το πάρει πίσω όλα οκ,αν και από την μεριά μου αν σε είχα φωνάξει να το δεις σε λειτουργία πρίν το αγοράσεις και μετά από 3,5 μέρες μου έλεγες αυτά τα πράγματα,δύσκολα θα δεχομουν επιστροφή., τώρα αν δεν ήταν πρώτο χέρι η είχε θέμα το μηχάνημα και δεν στο είπε εξαρχής γι'αυτό και το πήρε πίσω, είναι άλλο θέμα, όπως είπα ο υπεύθυνος πωλητής ολόκληρων build συνήθως τα δίνει κατόπιν ελέγχου.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Αφού δέχτηκε να το πάρει πίσω,αν και από την μεριά μου αν σε είχα φωνάξει να το δεις σε λειτουργία πρίν το αγοράσεις και μετά από 3,5 μέρες μου έλεγες αυτά τα πράγματα,δύσκολα θα δεχομουν επιστροφή.

Δεν είχαμε χρόνο να κάτσουμε να δούμε θερμοκρασίες και δεν τον ένοιαζε κιόλας. 

Από ότι κατάλαβα εγώ ανακάλυψα ότι χτυπάει κοντα στους 90,οπότε εξυπηρέτηση έκανα στην ουσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Δεν είχαμε χρόνο να κάτσουμε να δούμε θερμοκρασίες και δεν τον ένοιαζε κιόλας. 

Από ότι κατάλαβα εγώ ανακάλυψα ότι χτυπάει κοντα στους 90,οπότε εξυπηρέτηση έκανα στην ουσία. 

Δεν γίνεται αυτός που πουλάει να μην γνωρίζει, είναι σαν να λέμε οδηγάς αμάξι αλλά δεν ξέρεις πόσο κατανάλωση έχει και αν πάει πάνω από 100 χιλιόμετρα.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Δεν γίνεται αυτός που πουλάει να μην γνωρίζει, είναι σαν να λέμε οδηγάς αμάξι αλλά δεν ξέρεις πόσο κατανάλωση έχει και αν πάει πάνω από 100 χιλιόμετρα.

ε τοτε το ηξερε και μου την εκανε , δεν φαινεται για τετοιος παντως οποτε δεν ξερω τι να υποθεσω !!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

ε τοτε το ηξερε και μου την εκανε , δεν φαινεται για τετοιος παντως οποτε δεν ξερω τι να υποθεσω !!

 

Το ότι δεν είχε χρόνο, λέει πολλά, όπως και να έχει αδερφέ κάνε και εσύ μια προσπάθεια να μάθεις τα βασικά με τις ρυθμίσεις στα bios, και λίγο τα αγγλικά, απλά πράγματα το hardware στην αγγλική ας πούμε για να πηγαίνεις μόνος σου, μετά από μερικές προσπάθειες θα γίνονται αυτόματα ειδικά αν είσαι οπτικοακουστικός τύπος, θα σε βοηθήσουν μερικά βίντεο,πχ τον τύπο της μητρικής( Ζ790 Asus bios walkthrough video) . Ο τελευταίος αγοραστής μίας υδροψυξης που πούλησα ήταν 68 χρόνων,και την σεταρε στον εγγονό του, ένα τηλέφωνο μου έκανε μόνο για να με ρωτήσει για το software και ποια έκδοση να κατεβάσει, όπως βλέπεις αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται μην μασάς.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Το ότι δεν είχε χρόνο, λέει πολλά, όπως και να έχει αδερφέ κάνε και εσύ μια προσπάθεια να μάθεις τα βασικά με τις ρυθμίσεις στα bios, και λίγο τα αγγλικά, απλά πράγματα το hardware στην αγγλική ας πούμε για να πηγαίνεις μόνος σου, μετά από μερικές προσπάθειες θα γίνονται αυτόματα ειδικά αν είσαι οπτικοακουστικός τύπος, θα σε βοηθήσουν μερικά βίντεο.

Ναι όλα παίζουν είσαι σωστός... 

Κοίτα τώρα θα κάνω και άλλο OC τον 6600κ, με ρεύμα θέλω να τον φτάσω στις 50000, βλέπω κάποια βίντεο ήδη. 

Επεξ/σία από Boubis1411
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2024 στις 11:05 ΠΜ, Boubis1411 είπε

Θα ανεβάσω σε λίγο φωτο να δεις πως είναι ήδη 

Λοιπόν 3 ανεμιστήρες στα πλάγια, 3 πάνω και 3 κάτω. Πίσω και μπροστά είναι κενό. 

Απόψεις; 

Screenshot_2024-04-14-11-32-18-876_com.miui.gallery-edit.jpg

Μονο εγω βλεπω  οτι οι ανεμιστηρες ειναι τοποθετημενοι αλλανταλον?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον είχα αυτόν τον επεξεργαστή με pbo ανοιχτό είναι απόλυτα φυσιολογικές αυτές οι θερμοκρασίες . Είναι φτιαγμένοι αυτοί οι επεξεργαστές να φτάνουν στο όριο της μέγιστης θερμοκρασίας ανεβάζοντας την συχνότητα μέχρι το όριο αυτό άρα όσο καλύτερη ψυκτρα έχεις τόσο καλύτερες επιδόσεις θα δεις αν έχεις όρεξη για ψάξιμο κάνε under volt  και βρες το σημείο αυτό που θα συνδιάζει σταθερότητα και τις χαμηλότερες θερμοκρασίες και τις μεγαλύτερες επιδόσεις σε μερικά benchmark τις επιλογής σου με έμφαση στο 100% φορτίο και στην υψηλή απαίτηση μνήμης πχ y-cruncher . Θέλει υπομονή γιατί εκεί που νομίζεις ότι είσαι σταθερός ξαφνικά σου σκάει ένα bsod . Καλή τύχη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2024 στις 11:05 ΠΜ, Boubis1411 είπε

Θα ανεβάσω σε λίγο φωτο να δεις πως είναι ήδη 

Λοιπόν 3 ανεμιστήρες στα πλάγια, 3 πάνω και 3 κάτω. Πίσω και μπροστά είναι κενό. 

Απόψεις; 

Screenshot_2024-04-14-11-32-18-876_com.miui.gallery-edit.jpg

Μια ερώτηση , επειδή δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία οι πλαϊνοι ανεμιστήρες βάζουν ή βγάζουν αέρα στο κουτί. Δεν έδωσα σημασία πριν στην φωτό μιας και απάντηθηκε μετά, πως πρέπει να είναι η σωστή ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis han είπε

Μονο εγω βλεπω  οτι οι ανεμιστηρες ειναι τοποθετημενοι αλλανταλον?

αυτος που εστησε τον υπολογιστη ειπε ειναι ΟΛΑ ΟΚ ! 

43 λεπτά πριν, atheatos είπε

Μια ερώτηση , επειδή δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία οι πλαϊνοι ανεμιστήρες βάζουν ή βγάζουν αέρα στο κουτί. Δεν έδωσα σημασία πριν στην φωτό μιας και απάντηθηκε μετά, πως πρέπει να είναι η σωστή ψύξη.

αυτοι βγαζουν,κανενας δεν βαζει μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...