Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι συμβουλή για το δάνειο μου στην Αγγλία.


sebilion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Μπορεις να φυγεις αλλα ισως δεν μπορεις να ξαναγυρισεις ουτε ως τουριστας

Πρεπει να σκεφτεις αν αξιζει να κλεισεις την πορτα για παντα ή τελος παντως για πολλα χρονια

Τωρα σε οτι αφορα το ρισκο να σε κυνηγησουν,δυσκολο να σου πει καποιος με βεβαιοτητα αλλα θα ελεγα οτι για τετοια μικρα ποσα ειναι οπωσδηποτε χαμηλο

 

 

 

 

Μπορεί να έχεις μείνει στην δραχμή αλλά για 9500 χιλιάρικα λίρες/ευρώ 100% θα την κυνηγήσουν. Και αν φτάσουν να την κυνηγήσουν τότε σίγουρα το ποσό θα είναι ήδη κατα πολύ αυξημένο για εισπρακτικά/δικηγορικά έξοδα, τόκους κλπ. Δεν μπορούμε να πάρουμε ζβάρνα χώρες, να φεσώνουμε μερικά χιλίαρικα και να γυρνάμε και όλα καλά. 

@sebilion Σίγουρα μην πάς με την νοότροπια του παραπάνω μηνύματος... Δεν είναι θέμα πάω/δεν ξαναπάω Αγγλία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειπα οτι ειμαι σιγουρος για κατι,αλλα θα την κυνηγησουν και θα την βρουν που και πως;Και με τι θα την απειλησουν;

H Αγγλια δεν ειναι καν στην ΕΕ πια.Δεν γνωριζω καμια περιπτωση οπου θα ηταν ευκολο να κυνηγηθει καποιος διασυνοριακα για χρεη ιδιωτικα....εντος ΕΕ αρχιζει και γινεται πιο ευκολο αλλα παραμενει δυσκολο

Τα λεφτα ναι ειναι λιγα.Η Ελλαδα πχ δεν βαζει κανεναν φυλακη για χρεη κατω απο 50.000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε τα ψηλα γραμματα στα συμβολαια για το τι ισχυει σε περιπτωση που δεν μπορεις να δουλεψεις λογω υγειας.

Σιγουρα θα υπαρχει καποιος διακανονισμος απο τραπεζα. Αυτους τους συμφερει γιατι θα παρουν εξτρα τοκους.

Το HMRC παντως κανει διακανονισμο αν χρωστας και χωρις τοκους. Μου ειχε γινει ενα overpayment απο working tax credit γυρω στις 1300 λιρες, και οταν μου τα ζητησαν δεν μπορουσα να τα δωσω. Οποτε μου εβαλαν 30λιρες το μηνα χωρις τοκους για 3+ χρονια και το πληρωνα με direct debit σιγα σιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagos789 είπε

Μπορεις να φυγεις αλλα ισως δεν μπορεις να ξαναγυρισεις ουτε ως τουριστας

Πρεπει να σκεφτεις αν αξιζει να κλεισεις την πορτα για παντα ή τελος παντως για πολλα χρονια

Τωρα σε οτι αφορα το ρισκο να σε κυνηγησουν,δυσκολο να σου πει καποιος με βεβαιοτητα αλλα θα ελεγα οτι για τετοια μικρα ποσα ειναι οπωσδηποτε χαμηλο

 

 

 

 

Από εποχές ΠΑΣΟΚ έχω να ακούσω 10000€+ "μικροποσό"... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω σε ποια γλωσσα θελετε να σας το πω,σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο τα λεφτα αυτα θεωρουνται ψιχουλα,peanuts .

Κανενα πιστωτικο ιδρυμα δεν θα συζητησει στο συμβουλιο του για το τι πρεπει να κανει για να ανακτησει τα 5 χιλιαρικα αυτα,απλα θα τα τοκιζουν εις ματην και θα στελνουν χαρτια οι εισπρακτικες.

Εφοσον ορθοποδησεις θα μπορεις να πετυχεις και ευνοικες συμφωνιες για αυτα τα χρεη, κανεις δεν θα αρνηθει πχ το 50% απο καποιον που αλλαξε χωρα.

Σε Χ χρονια (αναλογα τη χωρα,ας πουμε 10 για να ειμαστε μεσα σιγουρα) τα χρεη δεν θα υπαρχουν ή δεν θα μπορουν να διεκδικηθουν.

Τα ανωθεν ειναι σχολια και διαπιστωσεις και οχι προτροπη προς καποια κατευθυνση, ο καθεις παιρνει τις αποφασεις του

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Δεν ξερω σε ποια γλωσσα θελετε να σας το πω,σε ολο τον πολιτισμενο κοσμο τα λεφτα αυτα θεωρουνται ψιχουλα,peanuts .

Κανενα πιστωτικο ιδρυμα δεν θα συζητησει στο συμβουλιο του για το τι πρεπει να κανει για να ανακτησει τα 5 χιλιαρικα αυτα,απλα θα τα τοκιζουν εις ματην και θα στελνουν χαρτια οι εισπρακτικες.

Εφοσον ορθοποδησεις θα μπορεις να πετυχεις και ευνοικες συμφωνιες για αυτα τα χρεη, κανεις δεν θα αρνηθει πχ το 50% απο καποιον που αλλαξε χωρα.

Σε Χ χρονια (αναλογα τη χωρα,ας πουμε 10 για να ειμαστε μεσα σιγουρα) τα χρεη δεν θα υπαρχουν ή δεν θα μπορουν να διεκδικηθουν.

Τα ανωθεν ειναι σχολια και διαπιστωσεις και οχι προτροπη προς καποια κατευθυνση, ο καθεις παιρνει τις αποφασεις του

 

 

Μια ερώτηση ειλικρινά. Τα παραπάνω είναι σχόλια επειδή έχεις εμπειρία από αντίστοιχες καταστάσεις σε άλλες χώρες (Αγγλία, Γερμανία κτλ) ή απλώς προκύπτουν από τις εμπειρίες σου στην Ελλάδα και μόνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

πως γίνετεαι κάποιος να χρωστάει και στο paypal ρε παιδια;

https://www.paypal.com/sg/smarthelp/article/how-do-i-resolve-a-negative-balance-in-my-paypal-account-faq1905

Συνήθως γίνεται αν χρησιμοποιείς τον λογαριασμό για διάφορες πωλήσεις και σου κάνουν Chargeback για Fraud ή για κάποιο άλλο λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, TuXaKoS είπε

Μια ερώτηση ειλικρινά. Τα παραπάνω είναι σχόλια επειδή έχεις εμπειρία από αντίστοιχες καταστάσεις σε άλλες χώρες (Αγγλία, Γερμανία κτλ) ή απλώς προκύπτουν από τις εμπειρίες σου στην Ελλάδα και μόνο; 

Υπαρχουν στην Ελλαδα επαγγελματιες που τα βρηκαν σκουρα με εφορια και χρεη σε αλλες χωρες και ηρθαν εδω να αρχισουν απο την αρχη.

Παλαιοτερα ηξερα φοιτητες που πιστολιασαν τα δανεια στην Αγγλια και εφυγαν, δεν ξερω ποια ηταν η εξελιξη

Και βεβαια καθε οργανισμος θα δεχτει γενναιο κουρεμα οταν δει οτι αυτος που της χρωσταει αλλαξε χωρα...

Οπως ειπα και πριν,δεν προτρεπω καποιον να "πιστολιαζει" και να φευγει...δεν μπορω να ειμαι βεβαιος για το τι θα επακολουθησει...ομως ενα πραγμα ειναι βεβαιο: Ακομα και ο φονος παραγραφεται μετα απο καποια χρονια,πχ 20.Τα χρεη 5-10 χιλιαδων λετε οτι ειναι για παντα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Υπαρχουν στην Ελλαδα επαγγελματιες που τα βρηκαν σκουρα με εφορια και χρεη σε αλλες χωρες και ηρθαν εδω να αρχισουν απο την αρχη.

Παλαιοτερα ηξερα φοιτητες που πιστολιασαν τα δανεια στην Αγγλια και εφυγαν, δεν ξερω ποια ηταν η εξελιξη

Και βεβαια καθε οργανισμος θα δεχτει γενναιο κουρεμα οταν δει οτι αυτος που της χρωσταει αλλαξε χωρα...

Οπως ειπα και πριν,δεν προτρεπω καποιον να "πιστολιαζει" και να φευγει...δεν μπορω να ειμαι βεβαιος για το τι θα επακολουθησει...ομως ενα πραγμα ειναι βεβαιο: Ακομα και ο φονος παραγραφεται μετα απο καποια χρονια,πχ 20.Τα χρεη 5-10 χιλιαδων λετε οτι ειναι για παντα; 

 

Παραγράφονται εφόσον δεν γίνει δίκη και δεν βγει απόφαση. Εφόσον σε πάνε δικαστικά και βγει απόφαση δεν υπάρχει παραγραφή. Δε ξέρω τι γινόταν παλιά, πάντως σε καμία περίπτωση (ειδικά στο εξωτερικό), μια τράπεζα δεν θα αφήσει τα 10.000 σαν μικρό ποσό. Θα σε πάει δικαστικά και θα το κυνηγήσει όσο μπορεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν υπαρχει αυτο που λες,καθε χρεος τελικα παραγραφεται, οπως και καθε εγκλημα

Το ποτε και πως ειναι νομικο θεμα, πχ στην Ελλαδα ειναι αρκετα περιπλοκο,υπαρχει απο τριετης παραγραφη εως εικοσαετης

Στην Αγγλια ειμαι βεβαιος οτι ειναι πιο καθαρο το ποτε και πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οχι δεν υπαρχει αυτο που λες,καθε χρεος τελικα παραγραφεται, οπως και καθε εγκλημα

Το ποτε και πως ειναι νομικο θεμα, πχ στην Ελλαδα ειναι αρκετα περιπλοκο,υπαρχει απο τριετης παραγραφη εως εικοσαετης

Στην Αγγλια ειμαι βεβαιος οτι ειναι πιο καθαρο το ποτε και πως

Και όμως στην Αγγλία και στο αγγλικό δίκαιο ισχύει αυτό (με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν είμαι νομικός): 

The time limit is sometimes called the limitation period. For most debts, the time limit is 6 years since you last wrote to them or made a payment. The time limit is longer for mortgage debts. ... If you've already been given a court order for a debt, there's no time limit for the creditor to enforce the order.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Υπαρχουν στην Ελλαδα επαγγελματιες που τα βρηκαν σκουρα με εφορια και χρεη σε αλλες χωρες και ηρθαν εδω να αρχισουν απο την αρχη.

Παλαιοτερα ηξερα φοιτητες που πιστολιασαν τα δανεια στην Αγγλια και εφυγαν, δεν ξερω ποια ηταν η εξελιξη

Και βεβαια καθε οργανισμος θα δεχτει γενναιο κουρεμα οταν δει οτι αυτος που της χρωσταει αλλαξε χωρα...

Οπως ειπα και πριν,δεν προτρεπω καποιον να "πιστολιαζει" και να φευγει...δεν μπορω να ειμαι βεβαιος για το τι θα επακολουθησει...ομως ενα πραγμα ειναι βεβαιο: Ακομα και ο φονος παραγραφεται μετα απο καποια χρονια,πχ 20.Τα χρεη 5-10 χιλιαδων λετε οτι ειναι για παντα; 

 

Ευρωπαική Διαταγή Πληρωμής λέγεται και είναι εκτελεστέα σε όλες τις χώρες της ΕΕ.

Αν η Αγγλία ακόμη συμμετέχει σε αυτό το σχήμα, τότε υπάρχει κίνδυνος να της κατασχέσουν περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα (ακίνητο, αυτοκίνητο, κλπ)

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/voithitika-kemena/eyropaiki-diatagi-pliromis

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

O σχετικος κανονισμός 1896/2006 του Ευρωπαϊκού Kοινοβουλίου και του Συμβουλίου εφαρμόζεται σε ευρωπαϊκές διαταγές πληρωμής για τις οποίες η σχετική αίτηση υποβλήθηκε πριν από τη λήξη της μεταβατικής περιόδου (31/12/2020)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...