Προς το περιεχόμενο

Skroutz Plus


WebDevGr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Witcher1st,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Kid2023 είπε

Έχει ειπωθεί ξανά αλλά εγώ δεν το πίστευα...

Το Skroutz εκτός από την   αύξηση-κοροϊδία του plus, εκτός από τα προβλήματα αποστολής και κοστολόγησης ΓΔΕΡΝΕΙ κυριολεκτικά και τα καταστήματα καθώς εκτός από ετήσια συνδρομή (περίπου 500 ευρώ) τους παίρνει και περίπου 10%+ από κάθε πώληση !!! 

Προσωπικά ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ούτε Plus ούτε καν αγορά. Η συνδρομή λήγει και μετά από δυο χρόνια την κόβω ! Και όταν θέλω κάτι το βρίσκω και χωρίς να πατήσω το skroutz link απλά googlαρω το e-shop και το παίρνω απευθείας από εκεί. 

Χίλιες φορές να τα πάρει αυτό το 10%+  κάποιο μικρομάγαζο (κυρίως αυτά προτιμώ) παρά το μονοπωλιακό και πανάκριβο Skroutz ! 

skr.jpg

 

Η προμήθεια που πόσταρες ως στιγμιότυπο/screenshot, πού ανήκει; Εννοώ, πού το είδες γραμμένο αυτό το 10-11% επί του ποσού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Kid2023 said:

Έχει ειπωθεί ξανά αλλά εγώ δεν το πίστευα...

Το Skroutz εκτός από την   αύξηση-κοροϊδία του plus, εκτός από τα προβλήματα αποστολής και κοστολόγησης ΓΔΕΡΝΕΙ κυριολεκτικά και τα καταστήματα καθώς εκτός από ετήσια συνδρομή (περίπου 500 ευρώ) τους παίρνει και περίπου 10%+ από κάθε πώληση !!! 

Προσωπικά ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ούτε Plus ούτε καν αγορά. Η συνδρομή λήγει και μετά από δυο χρόνια την κόβω ! Και όταν θέλω κάτι το βρίσκω και χωρίς να πατήσω το skroutz link απλά googlαρω το e-shop και το παίρνω απευθείας από εκεί. 

Χίλιες φορές να τα πάρει αυτό το 10%+  κάποιο μικρομάγαζο (κυρίως αυτά προτιμώ) παρά το μονοπωλιακό και πανάκριβο Skroutz ! 

skr.jpg

Δεν θυμάμαι που το είχα δει (ελπίζω να μην ήταν εδώ) αλλά πέτυχα τις προάλλες ένα ενδιαφέρον σύντομο podcast σχετικά με το Skroutz και τις χρεώσεις του:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gulik είπε

 

Η προμήθεια που πόσταρες ως στιγμιότυπο/screenshot, πού ανήκει; Εννοώ, πού το είδες γραμμένο αυτό το 10-11% επί του ποσού;

Είναι από e-shop (φίλος φίλου) που συνεργάζεται μαζί τους και θα φύγει απ την πλατφόρμα καθώς δεν αντέχει το τόσο μεγάλο ποσοστό που παίρνει το skroutz . Μου το έλεγαν σε κουβέντα και το αμφισβητούσα έντονα και μου έστειλαν screenshot με τις ληστρικές αυτές προμήθειες και μου έπεσαν τα μαλλιά!!1


Να επισημάνω εδώ ότι όπως και στο Plus αυτό το 10-11% είχε ξεκινήσει με μικρότερο ποσοστό επι των πωλήσεων (κάτι σε 5-6%) και κάθε χρόνο ανεβαίνει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Kid2023 είπε

Είναι από e-shop (φίλος φίλου) που συνεργάζεται μαζί τους και θα φύγει απ την πλατφόρμα καθώς δεν αντέχει το τόσο μεγάλο ποσοστό που παίρνει το skroutz . Μου το έλεγαν σε κουβέντα και το αμφισβητούσα έντονα και μου έστειλαν screenshot με τις ληστρικές αυτές προμήθειες και μου έπεσαν τα μαλλιά!!1


Να επισημάνω εδώ ότι όπως και στο Plus αυτό το 10-11% είχε ξεκινήσει με μικρότερο ποσοστό επι των πωλήσεων (κάτι σε 5-6%) και κάθε χρόνο ανεβαίνει... 

Εχουν ξεφυγει δυστυχως δεν ξερουν τι βγαζουν και παλι θελουν να αυξησουν τα κερδη τους εις βαρος οχι μονο των πωλητων αλλα και των καταναλωτων που τους ανεβασαν εκει που ειναι. Αλλα εχει ηδη αρχισει να γυρναει μπουμερανγκ δειχνει λιγο καταναλωτικη συνειδηση ολο αυτο και ελπιζω να τους μαυρισουν οχι μονο καταναλωτες αλλα και πωλητες. Εχουμε γινει η χωρα των νταβατζιδων και δεν ξερουμε τι πληρωνουμε σε προμηθειες και κερατιατικα το skroutz μας ελειπε τωρα. Εγω 1.5 μηνα κοντα χωρις skroutz plus και ουτε ενιωσα οτι το χρειαζομαι. Εχουμε το box 2 ευρω μεταφορικα και δεν χρειαζεται να περνεις αχρηστα πραγματα πανω απο 25 τρομαρα τους για να σε κανουν δωρο τα μεταφορικα που πληρωσες 25 ευρω συνδρομη για να τα εχεις. Μακρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2024 στις 1:33 ΜΜ, Costaskokk είπε

Φυσικά δεν ανανέωσα με τις νεες τιμές στο PLUS.

Κυρίως με πείραξε τον min της παραγγελίας των €25 (εγω το 90% των πραγμάτων που παραγγέλνω είναι κάτω από αυτό το όριο) , αλλά και η κατα 48% !!!  αύξηση της συνδρομής....

Επιβεβαιώνω επίσης τους τελευταίους μήνες την καθυστέρηση στις παραδόσεις κατα min 1 ημέρα......

Ελπίζω να πιάσουν το μνμ και να κάνουν αλλαγές....

 

.

Πραγματικά, δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι είναι 48% το ποσοστό της αύξησης της συνδρομής!!!! Κρίμα γιατί μας αναγκάζουν να μην ανανεώσουμε τελικά και σε συνδυασμό με τα 25 Ευρώ της ελάχιστης παραγγελίας γίνεται όλο και πιο απαγορευτικό για τους περισσότερους από εμάς, ειδικά για εμάς που ξεκινήσαμε από την αρχή!

Εδώ δυσκολεύομαι να συμπληρώσω πολλές την ελάχιστη παραγγελία στα 20 Ευρώ, αυτές τις ημέρες για παράδειγμα έχω παγώσει μια παραγγελία της τάξης των 18-19 Ευρώ μέχρι στιγμής επειδή δεν βρίσκω τι άλλο άχρηστο να αγοράσω που δεν θα το χρησιμοποιήσω!

Επίσης να αναφέρω ακόμη ότι βλέπω ότι δεν συνεργάζονται πλέον με το καλάθι ακόμη και κάποια από τα καταστήματα που χρησιμοποιούσα τακτικά, οπότε φαντάζομαι ότι θα αποχωρήσουν ακόμη περισσότεροι μόλις λήξει και η δική τους συνδρομή...με ότι συνεπάγεται αυτό!

Επεξ/σία από CakeNet
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας συνδρομητής του plus, προσπαθώ να κάνω μια επιστροφή από μια παραγγελία. Ό,τι και να κάνω δεν προχωράει και από επιστροφή πάει στην σελίδα «Αντιμετώπισες Πρόβλημα;».

Ανανέωση της συνδρομής; Με τίποτα...

Επεξ/σία από MSc CCDSP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά βολεύει θεωρώ (από άποψη τελικού χρήστη) το plus, αλλά πλέον με τις νέες αλλαγές αρχίζει και με βάζει σε σκέψεις.

Ξεκίνησε με δωρεάν αποστολή με 15 ή 17 Ευρώ (δεν θυμάμαι αν ήταν 15 ή 17), πήγε στα 20 Ευρώ και τώρα στα 25....
Επίσης μειώσανε το μέγιστο βάρος αποστολής στα 5kgr από τα 8kgr και αυξήσανε την συνδρομή στα 25 Ευρώ...

Για κάποιον που δεν κάνει πολλές παραγγελίες, πλέον μπορεί και να μην συμφέρει, αν συνυπολογίσει κανείς όλους τους παράγοντες...
Καλά, για τα καταστήματα δεν το συζητάω, γενικά τους γδέρνει από αυτά που διαβάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2024 στις 4:01 ΜΜ, Arkin είπε

Εχουν ξεφυγει δυστυχως δεν ξερουν τι βγαζουν και παλι θελουν να αυξησουν τα κερδη τους εις βαρος οχι μονο των πωλητων αλλα και των καταναλωτων που τους ανεβασαν εκει που ειναι. Αλλα εχει ηδη αρχισει να γυρναει μπουμερανγκ δειχνει λιγο καταναλωτικη συνειδηση ολο αυτο και ελπιζω να τους μαυρισουν οχι μονο καταναλωτες αλλα και πωλητες. Εχουμε γινει η χωρα των νταβατζιδων και δεν ξερουμε τι πληρωνουμε σε προμηθειες και κερατιατικα το skroutz μας ελειπε τωρα. Εγω 1.5 μηνα κοντα χωρις skroutz plus και ουτε ενιωσα οτι το χρειαζομαι. Εχουμε το box 2 ευρω μεταφορικα και δεν χρειαζεται να περνεις αχρηστα πραγματα πανω απο 25 τρομαρα τους για να σε κανουν δωρο τα μεταφορικα που πληρωσες 25 ευρω συνδρομη για να τα εχεις. Μακρια.

Το Skroutz τα τελευταία 2 χρόνια έχει γίνει ένας τεράστιος νταβατζής με αστρονομικές χρεώσεις στα συνεργαζόμενα καταστήμα.

Είναι ο ορισμός της παράνομης αισχροκέρδειας και πρέπει το κράτος να παρέμβει.Δεν είναι τυχαίο που το 2021 προς 2022 είχε άυξηση τζίρου σχεδόν 20.000.000 Ευρώ παρόλου που τα συνεργαζόμενα από 13 με 14κ που ήταν έμειναν λιγότερο από τα μισά.

Να χρησιμοποιείτε το σκρουτζ ως σελίδα αναζήτησης και μόνο,να μπαίνετε στα καταστήματα να κάνετε τις αγορές σας και πριν προχωρήσετε στην παραγγελία να διαγράφεται τα cookies για να μην χρεωθεί το κατάστημα και να παίρνει το Skroutz τα @@

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kyr123 είπε

Το Skroutz τα τελευταία 2 χρόνια έχει γίνει ένας τεράστιος νταβατζής με αστρονομικές χρεώσεις στα συνεργαζόμενα καταστήμα.

Είναι ο ορισμός της παράνομης αισχροκέρδειας και πρέπει το κράτος να παρέμβει.Δεν είναι τυχαίο που το 2021 προς 2022 είχε άυξηση τζίρου σχεδόν 20.000.000 Ευρώ παρόλου που τα συνεργαζόμενα από 13 με 14κ που ήταν έμειναν λιγότερο από τα μισά.

Να χρησιμοποιείτε το σκρουτζ ως σελίδα αναζήτησης και μόνο,να μπαίνετε στα καταστήματα να κάνετε τις αγορές σας και πριν προχωρήσετε στην παραγγελία να διαγράφεται τα cookies για να μην χρεωθεί το κατάστημα και να παίρνει το Skroutz τα @@

Ετσι ακριβως εγω αυτο κανω απο οταν εληξε η συνδρομη απλα αναζητηση και αγορα απο το καθε καταστημα ξεχωριστα. Την εχουν βγει την ακρη και αυτοι με φθηνα μεταφορικα οποτε ειναι μια χαρα. Εκει που μας δουλευει το skroutz με 6 ευρω μεταφορικα εκει βρισκεις με 2 η σε πιο μεγαλα δεματα εκει που βαζουν 50 ευρω βρισκεις με 10-15 ευρω max. Το αχορταγο skroutz ευχομαι να την πατησει με τις ληστρικες του μεθοδους και στους πελατες και στους καταστηματαρχες με το αρμεγμα που κανει και καθε χρονο ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...